Stadion Vetry Wilno - fot. Legionisci.com

Legia i walkowery

Qbas, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Legia wygrała walkowerem mecz w Albanii. Był to pierwszy od ponad 11 lat walkower orzeczony na korzyść naszej drużyny. W międzyczasie sześciokrotnie „Wojskowi” przegrywali swoje spotkania „przy zielonym stoliku”. Przyjrzeliśmy się wszystkim takim wydarzeniom w historii naszego klubu.

1. Ruch Chorzów – Legia Warszawa 4-1, 3 września 1933 r., mecz ligowy. Orzeczono walkower na korzyść gospodarzy, brak jednak informacji, co było tego przyczyną (3-0).

2. Strzelec Siedlce – Legia Warszawa 1-1, 3 maja 1934 r., mecz ligowy. Wynik boiskowy został zweryfikowany na korzyść stołecznych (0-3).

3. Pogoń Lwów – Legia Warszawa 1-0, 5 maja 1935 r., mecz ligowy. Spotkanie zostało przerwane w 50 minucie z powodu awantury wywołanej na boisku przez … piłkarzy. Oddajmy głos Andrzejowi Gowarzewskiemu („Legia najlepsza jest…” Encyklopedia FUJI, Katowice 2013): „Winnym uznano sędziego meczu Pogoń – Legia, ale czy Tadeusz Leracz miał wyjście? Walka od pierwszych minut niezwykle zacięta, ostra, obie drużyny potrafiły być nieustępliwe – przyniosła prowadzenie gospodarzom (…), ale wcześniej Drabiński „rozbił” Albańskiego, zaś Martyna i Kubera obiecali „Myszce” Matyasowi, że „znajdzie się w szpitalu” i niewiele brakowało do rękoczynów. Wkrótce opuścił boisko Henryk Przeździecki, kontuzjowany w starciu z Nahaczewskim. Za „krzywdę” kolegi chciał ująć się kapitan legionistów, Henryk Martyna, faulując w 50 minucie rywala. Sędzia uznał to za zagranie brutalne i nakazał Martynie opuścić boisko. Do rozstrzygnięcia sporu poczuł się powołany Schaller, ale sędzia nie zwracał na niego uwagi, bo Martyna – nie po raz pierwszy! – kategorycznie odmówił opuszczenia boiska! Targi trwały kilkanaście minut, nim arbiter przerwał spotkanie”.

4. Unia Lublin – Legia Warszawa 1-0, 3 lipca 1938 r., mecz o w wejście do ligi. W zespole Unii wystąpił nieuprawniony zawodnik i wynik zweryfikowano na korzyść Legii (0-3).

5. Legia Warszawa – RKS Mirków, 21 lipca 1946 r., rozgrywki grupowe A klasy. Prawdopodobnie goście oddali spotkanie walkowerem.

6. Legia Warszawa – Mazur Ełk, 24 sierpnia 1947 r., eliminacje międzyokręgowe o wejście do I ligi. Goście nie przyjechali na mecz (warto dodać, że w Ełku było 12-0 dla Legii). Walkower 5-0.

7. Olimpia Poznań – Legia Warszawa 2-0, 15 maja 1991 r., półfinał Pucharu Polski. Na boisku Olimpia wygrała 2-0, ale w jej szeregach wystąpił Andrzej Przerada, który powinien był pauzować za żółte karki z meczów ligowych. Legioniści złożyli protest do PZPN, który uznał ich rację i orzekł walkower 0-3. W rewanżu „Wojskowi” wygrali 1-0 i awansowali do finału PP, w którym przegrali z GKS Katowice (0-1).

8. Legia Warszawa – Sokół Tychy, 14 maja 1997 r., 30. kolejka Ekstraklasy. Sokół z powodu kłopotów finansowych wycofał się z rozgrywek po 26. serii. Walkower dla Legii 3-0.

9. Śląsk Wrocław – Legia Warszawa, 24 maja 1997 r., 32. kolejka Ekstraklasy. Śląsk z powodu kłopotów finansowych wycofał się z rozgrywek po 31. serii. Walkower dla Legii 3-0.

10. Legia Warszawa – Wisła Płock 1-0 , 11 maja 2003 r., 25. kolejka Ekstraklasy. Legia po słabym meczu ograła płocczan po bramce Tomasza Kiełbowicza z rzutu wolnego. Pomiędzy 59. a 65. minutą na boisku było jednak sześciu obcokrajowców w barwach gości, a ówczesne przepisy dopuszczały jedynie możliwość gry pięciu. Tak to opisywaliśmy w pomeczowej relacji na LL!: „W momencie, gdy Mikulenas zmienił Jakubowskiego, na placu gry znalazło się 6 zagranicznych graczy z Płocka. Przepisy PZPN jasno mówią, że w takiej sytuacji drużynie przeciwnej przysługuje walkower. Nie wiadomo jednak, jak się cała sprawa zakończy, ponieważ prezes Wisły twierdzi, że Geworgian jest już Polakiem”.

Gol Kiełbowicza

11. Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 0-2, 13 kwietnia 2004 r., półfinał Pucharu Polski. Z powodu burd na stadionie mecz został przerwany w 79. minucie Legia prowadziła wówczas 2-0 po trafieniach Marka Saganowskiego i Tomasza Sokołowskiego II. Na LL! relacjonowaliśmy następująco: „Nadeszła 78 minuta i pseudokibice z Białegostoku ponownie zaczęli walczyć z Policją. Obrzucali kamieniami armatkę wodną, a wszystko działo się tuż przy linii bocznej. Po chwili namysłu sędzia Zdunek zdecydował się przerwać spotkanie. Teraz musimy czekać na decyzję Wydziału Dyscypliny PZPN. Najprawdopodobniej zostanie utrzymany wynik z boiska - ale wszystko wyjaśni się w najbliższych dniach.”

12. Vetra Wilno – Legia Warszawa 2-0, 8 lipca 2007 r., II runda Pucharu UEFA Intertoto. W debiutanckim spotkaniu Jana Urbana w roli trenera Legii, Litwini obnażyli na murawie wszystkie słabości naszego zespołu i po pierwszej połowie prowadzili 2-0. „W przerwie spotkania na murawę wtargnęła część osób zasiadających na trybunach. Doszło do starć z policją, demolowania reklam okalających murawę. Miejscowa prewencja zmuszona była do użycia broni na gumowe kule. Wydarzenia na boisku automatycznie wykluczyły możliwość kontynuowania zawodów. Zdecydowana większość kibiców zaczęła opuszczać trybuny obiektu Vetry” – tak dalszy rozwój wydarzeń opisaliśmy na LL!. Decyzją UEFA, Legia została ukarana walkowerem i wykluczona z rozgrywek pucharowych. Jedyny raz w historii, kibice wyeliminowali stołeczny klub z rozgrywek pucharowych.

13. Polonia Warszawa - Legia Warszawa 1-1, 2 września 2008 r., Puchar Ekstraklasy. W zespole Legii zagrali nieuprawnieni zawodnicy. W komunikacie Komisji Ligi czytamy: "Powodem tej decyzji było złamanie Art. 13.5. Regulaminu Rozgrywek o Puchar Ekstraklasy, który mówi, (...) iż jednocześnie na boisku musi występować co najmniej ośmiu zawodników uprawnionych do występowania w rozgrywkach ligowych o mistrzostwo Polski(...)". Walkower dla Polonii 3-0.

14. Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 0-0, 2 marca 2014 r., 24. kolejka Ekstraklasy. Do przerwy, po słabej grze, „Wojskowi” remisowali bezbramkowo. Jak to relacjonowaliśmy: „W związku z awanturą przy sektorze gości Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy zakończyło mecz na Łazienkowskiej”. Był to jedyny przypadek w lidze, kiedy Legia została ukarana walkowerem za zachowanie kibiców.

15. Celtic Glasgow – Legia Warszawa 0-2, 6 sierpnia 2014 r., III runda eliminacyjna Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski, po rozbiciu Szkotów 4-1 w Warszawie (do tego Vrdoljak nie strzelił dwóch rzutów karnych), dopełnili dzieła i w rewanżu pewnie ograli Celtic 2-0. W 87. minucie na boisko został wpuszczony Bartosz Bereszyński, który powinien był w tym meczu pauzować z powodu czerwonej kartki. Opisywaliśmy to następująco: „Na ostatnie 3 minuty rewanżowego spotkania na boisku pojawił się Bartosz Bereszyński, który nie miał prawa się na nim pojawić. W ubiegłym sezonie w meczu z Apollonem Limassol otrzymał czerwoną kartkę, za co został ukarany 3 meczami zawieszenia. W tym sezonie Legia rozegrała już 4 mecze w europucharach, więc wszystko na pierwszy rzut oka wydawało się w porządku. Niestety Legia NIE ZGŁOSIŁA Bereszyńskiego na spotkania 2. rundy eliminacyjnej z St. Patrick's i w związku z tym nie można zaliczyć tych dwóch spotkań jako odbywania zawieszenia”. Winną całej sytuacji była kierownik drużyny Marta Ostrowska, która natychmiast odeszła z klubu. Legia po porażce walkowerem 3-0 zremisowała w dwumeczu 4-4, ale przy niekorzystnym bilansie bramek strzelonych na wyjeździe odpadła. Słabiuteńki Celtic zaś i tak nie zagrał w Lidze Mistrzów. W decydujących meczach nie dał bowiem rady słoweńskiemu Mariborowi.

16. FK Kukesi – Legia Warszawa 1-2, 30 lipca 2015 r., III runda eliminacyjna Ligi Europy. Do przerwy Legia kontrolowała mecz i wygrywała 1-0. Po golu Nikolicia w kierunku strzelca poleciały z trybun butelki i inne drobne przedmioty. W przerwie doszło do zamieszania na sektorze zajmowanym przez miejscowych, którzy m.in. obrzucali kamieniami wyjazdową grupę z Warszawy. Tuż po wznowieniu gry Albańczycy wyrównali, ale Jakub Rzeźniczak szybko sprowadził gospodarzy na Ziemię, gdy strzelił na 1-2. Wściekli tubylcy rzucali kamieniami w stronę piłkarzy Legii i trafili w głowę Ondreja Dudę. Po dłuższej naradzie delegat UEFA zdecydował się się na przedwczesne zakończenie starcia.

Łącznie – 16 walkowerów w meczach z udziałem Legii.
10 na korzyść Legii, 6 na korzyść rywali.

Trzy razy Legia odniosła realną korzyść, bo przegrywała albo remisowała na boisku (Strzelec Siedlce 1-1, Unia Lublin 0-1, Olimpia Poznań 0-2) i trzykrotnie walkower dla rywala oznaczał realną stratę, bo Legia remisowała (Polonia 1-1, Jagiellonia 0-0) albo wygrała mecz (Celtic Glasgow 2-0).