Polska 2-1 Irlandia. Jedziemy na Euro!

Reprezentacja Polski pokonała 2-1 Irlandię na Stadionie Narodowym, dzięki czemu zapewniła sobie bezpośredni awans na mistrzostwa Europy! Gole dla "biało-czerwonych" zdobyli Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski, natomiast dla gości z rzutu karnego trafił Jonathan Walters. W polskich barwach pełny mecz rozegrał Michał Pazdan, a Tomasz Jodłowiec z powodu kontuzji nie znalazł się w kadrze.

Fotoreportaż z meczu - 46 zdjęć Kamila Marciniaka

Pierwsze minuty były nerwowe w wykonaniu gospodarzy. Polacy nie dawali sobie rady z agresywnie atakującymi ich piłkarzami z Irlandii i często popełnili proste niewymuszone błędy. Właśnie z tego powodu początkowo to przyjezdni lepiej wyglądali w akcjach ofensywnych. W 13. minucie to jednak gracze Adama Nawałki mogli wyjść na prowadzenie, kiedy Kamil Grosicki przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Chwilę potem „biało-czerwoni” otworzyli wynik pojedynku. Grzegorz Krychowiak dostał podanie z rzutu rożnego, przymierzył z dystansu i nie dał najmniejszych szans na interwencję Darrenowi Randolphowi. Radość ze skromnego prowadzenia nie trwała jednak długo. Za chwilę Michał Pazdan sfaulował szarżującego Irlandczyka i arbiter wskazał na jedenasty metr. Do wykonania rzutu karnego podszedł Jonathan Walters i pewnym uderzeniem pokonał Łukasza Fabiańskiego. W 24. minucie znów groźnie było w polu karnym Irlandczyków, kiedy Krzysztof Mączyński zakręcił piłką, ale ta nieznacznie przeleciała obok słupka. Niebawem swoją okazję miał z kolei Kamil Grosicki. Pomocnik Stade Rennais znalazł się w szesnastce przeciwników, lecz strzelając wyraźnie chybił. Tuż przed przerwą Stadion Narodowy ponownie oszalał! Karol Linetty wycofał piłkę do Krzysztofa Mączyńskiego, ten dośrodkował wprost do Roberta Lewandowskiego, który fantastyczną główką zaskoczył Randolpha.

Pięć minut po zmianie stron w pole karne Irlandczyków zapędził się Michał Pazdan, lecz jego główka nie leciała nawet w światło bramki. Pierwszy kwadrans drugiej połowy odbywał się pod dyktando Polaków, którzy dominowali szczególnie w środkowej strefie boiska. Nieco ponad po godzinie gry prowadzenie gospodarzy powinien podwyższyć Grosicki. Pomocnik doszedł do podania z głębi pola, ale przegrał pojedynek sam na sam z Darrenem Randolphem. W 72. minucie Jakub Błaszczykowski świetnie podał do Roberta Lewandowskiego, ten zabrał się z piłką i w ostatniej chwili został powstrzymany przez rozpaczliwie interweniującego defensora. Dziewięć minut przed końcem swoich kolegów znów uratował Łukasz Fabiański, świetnie odbijając główkę jednego z Irlandczyków. W 85. minucie swoją kolejną szansę miał Krychowiak. Strzelec pierwszego gola pomylił się jednak kopiąc piłkę zza pola karnego.

Polska 2-1 (2-1) Irlandia
1-0 Krychowiak 13
1-1 Walters 16 (k)
2-1 Lewandowski 43

Polska: 22. Łukasz Fabiański - 20. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 21. Michał Pazdan, 14. Jakub Wawrzyniak - 7. Paweł Olkowski (63, 16. Jakub Błaszczykowski), 8. Grzegorz Krychowiak, 10. Karol Linetty, 5. Krzysztof Mączyński (78, 4. Łukasz Szukała), 11. Kamil Grosicki (85, 17. Sławomir Peszko) - 9. Robert Lewandowski.

Irlandia: 23. Darren Randolph - 2. Seamus Coleman, 5. Richard Keogh, 4. John O'Shea, 19. Robbie Brady - 14. Jon Walters, 8. James McCarthy, 6. Glenn Whelan (58, 7. Aiden McGeady), 21. Jeff Hendrick, 11. James McClean (73, 20. Wes Hoolahan) - 9. Shane Long (55, 10. Robbie Keane).

żółte kartki: Glik, Peszko - O'Shea, Whelan, Walters.
czerwona kartka: John O'Shea (90. minuta, Irlandia, za drugą żółtą).