fot. Grochów Fanatyczny
REKLAMA

Komunikat sekcji hokeja: Będziemy walczyć o powrót

Woytek, źródło: Legia Hokej - Wiadomość archiwalna

10 lat temu hokejowa sekcja Legii Warszawa rozegrała swój pierwszy mecz po reaktywacji. Było to ciężkie 10 lat walki o byt i przetrwanie sekcji. Tylko dwukrotnie na przestrzeni tych 10 lat start w następnym sezonie był niezagrożony. Niestety, w sezonie 2015/2016 hokejowej Legii zabraknie na hokejowej mapie Polski.

Jeszcze w lipcu nic nie wskazywało na taki rozwój sytuacji, ponieważ dzięki usilnym staraniom udało się znaleźć dwóch, bardzo poważnie zainteresowanych wsparciem hokejowej Legii sponsorów, z których jeden był żywo zainteresowany wejściem w strukturę własnościową sekcji. Rozważany był nawet pomysł zbudowania i zgłoszenia drużyny do rozgrywek ekstraligowych. Niestety na drodze do sukcesu stanął chaos i zamieszanie jakie panowało w Polskim Związku Hokeja na Lodzie w związku z formatem rozgrywek, a ściślej brak jakiejkolwiek przejrzystości i pomysłu na kształt ligi.

Jeszcze w sierpniu doszło do próby rozwiązania kryzysowej sytuacji pomiędzy PZHL a zarządami Legii i gdańskiego Stoczniowca, jednakże każda z proponowanych idei była skutecznie odrzucana przez szefa wyszkolenia PZHL, Pana Tomasza Rutkowskiego. Taka postawa i kompletny brak zainteresowania losami 1 ligi doprowadził do tego, że rozgrywki 1 ligi w sezonie 2015/2016 rozpoczęły się dopiero w ubiegły weekend w kadłubowym kształcie z udziałem zaledwie dwóch drużyn: UKH Dębica i Stoczniowiec 2014. Te dwa zespoły rozstrzygną między sobą walkę o awans do PHL w grze do 4 zwycięstw (maksymalnie 7 meczów).

Trudno też zrozumieć zdziwienie i zaskoczenie jakie w PZHL wywołał bieżący stan rzeczy, skoro na przestrzeni ostatnich trzech sezonów, dzięki idei dzikiej karty, szeregi ekstraligi zasiliło aż 6 drużyn, a nie spadła żadna (awans sportowy: Polonia Bytom, Naprzód Janów, Zagłębie Sosnowiec; dzika karta: Podhale Nowy Targ, Orlik Opole, Nesta Toruń). Dodatkowo decyzją PZHL, drużyna SMS I Sosnowiec została włączona do ekstraligi na kilka dni przed rozpoczęciem aktualnego sezonu.

Tymczasem żadna z drużyn, które wygrywały rozgrywki II ligi nie była zainteresowana startem w I lidze ze względu na wysokie koszty. Jeśli doda się do tego kolejną decyzję PZHL o wycofaniu z rozgrywek drugiej drużyny SMS Sosnowiec i wycofanie KTH Krynica, struktura I ligi musiała się zawalić. Dzisiaj, kiedy w kuluarach pojawiają się dyskusje na temat powołania III ligi hokejowej, warto podkreślić, że mamy w Polsce amatorską II ligę, brak I ligi i rozdętą 12-drużynową ekstraligę z ogromnymi różnicami poziomu sportowego. Taki obraz z pewnością nie wygląda zachęcająco dla potencjalnych sponsorów.

Wobec sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy musieliśmy sobie jasno powiedzieć dosyć. Nie można sobie urządzać drwiny z kibiców i sponsorów. Chcemy jednak podkreślić, że bezpośrednią przyczyną zawieszenia rozmów ze sponsorami dotyczących inwestycji w hokejową Legię był brak zatwierdzonej struktury rozgrywek i przejrzystości działań w polskim hokeju. W kwietniu w Polsce po raz kolejny zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata. Oby do tego czasu osoby odpowiedzialne za rozwój hokeja w Polskim Związku Hokeja na Lodzie przemyślały dokąd prowadzą tą wspaniałą dyscyplinę...

Dziękujemy wszystkim kibicom za wsparcie na przestrzeni minionych 10 lat. Były momenty lepsze, były momenty gorsze, ale były. W sezonie 2015/2016 pozostanie nam obserwować rozgrywki hokejowe w Polsce z drugiego rzędu. Nie składamy jednak broni. Będziemy walczyć o to by powrócić na hokejową mapę Polski, tak jak to się stało w przeszłości w Sosnowcu, Toruniu czy Gdańsku. Mamy nadzieję, że jednym z elementów obchodów 100-lecia Legii będzie odrodzenie sekcji hokejowej. Ale warunek jest jeden. Najpierw czytelne zasady rozgrywek, potem silna struktura finansowa sekcji i na koniec odbudowa drużyny.

Sekcja Hokeja Legii Warszawa

fot. Marmar / Legionisci.com


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

+dodaj komentarz
Legia - 02.09.2016 / 17:45, *..dynamic.chello.pl

http://hokej.net/pl/news,artykul,6,40594,ligowy-hokej-w-warszawie-juz-w-2017-r.html

odpowiedz
Majkel - 06.06.2016 / 13:40, *..itsa.net.pl

Czy Szanowna Redakcja albo ktokolwiek z Kibiców posiada jakieś informacje na temat walki o powrót naszych Hokeistów? Czy jest nadzieja, by od września znów emocjonować się tym pięknym sportem?

odpowiedz
Hokej czas reaktywowac w Warszawie - 14.04.2016 / 16:43, *..static.ip.netia.com.pl

Stocznia juz gotowa, nasi koszykarze pozyskali kolejnego powaznego sponsora, bo kiedy.. jak nie na 100 lecie klubu, a hokeisci co.....? SPIA SPIA I SPIA.

Prawda jest taka, ze ludzie ktorzy obecnie zarzadzaja druzyna i trener absolutnie nie nadaja sie na prowadzenie profesjonalnego hokeja w Warszawie.

Jednak problem hokejowej Legi polega na braku posiadania wlasnego lodowiska z hala przynajmniej na 3 tys ludzi. Do tego czasu w Warszawie nigdy nie zagosci profesjonalny hokej

Do lepszych czasow hokejowych w Warszawie.
Pozdrawiam kumatych kibicow hokeja w Warszwie

odpowiedz
Observer - 26.02.2016 / 16:33, *..centertel.pl

Czy zgodnie z obietnicą w tytule hokeiści wrócą na Torwar? Czekają kibice

odpowiedz
Ona - 05.01.2016 / 19:13, *..centertel.pl

Czy jest jakaś szansa na reaktywacje sekcji

odpowiedz
Wir - 19.10.2015 / 13:14, *..95.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Wynika z tego, że potrzeba ponad 250 tysi żeby ogarnąć drużynę hokejową Legii. Teraz pytanie ile zarabia przeciętny piłkarz miesięcznie? Kilku piłkarzy spokojnie może wyłożyć na sekcję. No ale jak tu się dzielić, jak trzeba na nowe fury, lakier do włosów, panienki, dyskoteki itd :-)

odpowiedz
pawel dg - 17.10.2015 / 16:25, *..play-internet.pl

Po prostu Hanka Walz zostawiła was na lodzie. Niestety bez hokeistów. Warto pomyśleć przed wyborami. Powodzenia.

odpowiedz
gtazyna - 16.10.2015 / 20:09, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

To jest żenada.hokej w Warszawie to ja wrzód tak uważają włodarze stolicy.jak się udaje hokej w innych miastach w Pol
sce. A stolica stawia tylko na pilke
nożna.Szkoda zawodników!!!!!!

odpowiedz
Majkel - 15.10.2015 / 12:50, *..itsa.net.pl

Pierwszy, od dekady, rok bez hokeja... teraz jesień i zima będą smutne i puste...

odpowiedz
Ciapu(L) - 14.10.2015 / 20:22, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Kur... Cały rok czekałem, łudziłem się że się uda. W zeszłym roku były problemy z kasą, daliśmy radę wspólnymi siłami. Brak mi słów... Szkoda sezonu...

odpowiedz
Robert - 13.10.2015 / 22:35, *..dynamic.chello.pl

Szkoda, że drużyna się rozsypała :-(((
Część z chłopaków zawiesi łyżwy na kołku i zaczynać od nowa będzie bardzo trudno. Chciałbym zobaczyć Legią znów na lodzie.

odpowiedz
Sylas ŻR(L)DW - 13.10.2015 / 19:47, *..net024-g2.isko.net.pl

Pamiętam te mecze sprzed 10 lat i tę atmosferę na Torwarze 2.Czekam z niecierpliwością na odrodzenie bo to fajna sekcja sportowa.

odpowiedz
WWA - 13.10.2015 / 17:38, *..dynamic-ww-2.vectranet.pl

Jak zwykle chodzi o pieniądze. Ekstraligę można okroić do np. 8 zespołów które prezentowałyby jakiś wyższy poziom, bo drużyny które mają same porażki nie podnoszą poziomu sportowego ligi.

odpowiedz
smog do Roma - 13.10.2015 / 15:17, *..play-internet.pl

przy 3 zespołach tych meczów by było więcej. treningi? to teraz chłopaki przez rok nic nie będą robić? koszta też mniejsze w takiej lidze. chyba, że o czymś nie wiem- ekstraklasa jest ligą zamkniętą nie da się awansować tylko np. wkupić

odpowiedz
oLaf - 13.10.2015 / 13:58, *..dynamic-ww-1.vectranet.pl

Dobra, to za rok odrodzenie hokeja Legii na 100 lecie!!! czego wszystkim życzę!

odpowiedz
andrzej - 13.10.2015 / 13:17, *..mf.gov.pl

Z jednejk strony szkoda ale z drugiej zdecydowanie bym wolal aby powstała sekcja piłki ręcznej mężczyzn

odpowiedz
enko - 13.10.2015 / 11:52, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Powiedzmy sobie szczerze: Polski hokej to jedna wielka farsa i tagikomedia. 12 drużyn w ekstraklasie i dwie w pierwszej lidze... Żenada.

odpowiedz
Roma - 13.10.2015 / 11:03, *..dynamic.gprs.plus.pl

do smog- a chciałbyś zainwestować duże pieniądze w drużynę, która zagra cztery mecze w ciągu całego sezonu? A może chciałbyś być zawodnikiem takiej drużyny - tylko trening i mecze towarzyskie.

odpowiedz
smog - 13.10.2015 / 10:38, *..play-internet.pl

ja tego nie rozumiem...co stało na przeszkodzie przystąpić do tej kadłubowej 1 ligi? pewnie brak kasy a nie burdel w PZHL. łatwiej by było o awans sportowy bez dzikich kart i na stulecie ekstraklasa

odpowiedz