Pierwsza odznaka WKS Legja Warszawa - fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Pierwsza odznaka Legji (43)

Dariusz Chojnacki, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W związku z premierą oficjalnej kolekcji ubrań Legii na 100-lecie klubu sygnowanej okrągłym stylizowanym napisem "Legja" przedstawię historię tego herbu. Jest to pierwsza znana odznaka wydana przez Wojskowy Klub Sportowy Legja Warszawa najprawdopodobniej w okolicach roku 1923. Jako herb Legii obowiązywała po połączeniu z Koroną Warszawa przez około 2,5 roku. W tym czasie stołeczny klub posiadał barwy biało–zielone.

Odznaka ta była odznaką klubową-organizacyjną i noszona była przez członków klubu w klapie marynarki. Odznaka ta wykonana była w emalii piecowej z mocowaniem w postaci słupka z nakrętką i mierzył niespełna 20 mm. Odznaka wykonana została w pracowni jednego z najlepszych polskich grawerów okresu międzywojennego Józefa Michrowskiego. Pracownia jego mieściła się w Warszawie przy ulicy Nowy Świat nr 15.

Z uwagi na swoją unikalność odznaka ta traktowana jest jako „biały kruk” na rynku kolekcjonerskim.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera lub posiadacie ciekawe pamiątki naszego klubu proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

+dodaj komentarz
Do jas: - 14.12.2015 / 03:07, *..92.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Tak: LEGJI, bo w tamtych czasach taka była pisownia, więc skoro nazwę klubu pisało się LEGJA, była to odznaka LEGJI a nie LEGII.

odpowiedz
bywalec - 12.12.2015 / 16:46, *..34.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Z dziećmi się nie kłóć. Wytłumacz. Jeśli nie chcą zrozumieć teraz, opamiętanie przyjdzie w swoim czasie ;-)

odpowiedz
barry - 11.12.2015 / 09:06, *..136

@ jas

Kolejny ogarnięty znawca historii swojego klubu.

odpowiedz
jas - 10.12.2015 / 15:10, *..222

"Legji" ? poprawcie tytuł, w oczy kole

odpowiedz
F i l u 3 k o l o r y - 10.12.2015 / 12:50, *..dynamic.chello.pl

Ładne logo! Wizualnie wygląda zacnie!

odpowiedz
do bb - 10.12.2015 / 11:28, *..112

Z perspektywy czasu uważam oprawę "habemus campione" za szkodliwą. Od niej zaczęło się używanie tego beznadziejnego żółtego/złotego koloru wszędzie.

odpowiedz
Mo - 10.12.2015 / 11:26, *..dynamic.chello.pl

Marcin Ty wyluzuj. Kazdy ma swoje zdanie, nie zatykaj ust UBEKU

odpowiedz
mp - 10.12.2015 / 11:24, *..112

Kolor złoty celowo nazywam żółtym. A nawet jeśli złoty, to co on robi na strojach i Barwach Legii?

odpowiedz
b - 10.12.2015 / 10:45, *..136

Jak zwykle banda debili szuka dziury w całym. A to kolor złoty widzi jako żółty, a to literka L przypomina C. Ja nie wiem co to za przygłupy mienią się kibicami Legii, ale na tej forumce to norma. Gratulacje dla działu marketingu Legii za tą kolekcję. Większość rzeczy super.

odpowiedz
MarcinM - 10.12.2015 / 10:19, *..bb.sky.com

Co wy z tym Cegja?
Jak kupujecie Coca-Cole to tez tak rozkminiacie czy to Loca-Gola? Logo to logo. Akurat to z lat 20 uwazam za bardzo ciekawe. Wyluzujcie.

odpowiedz
(L) - 10.12.2015 / 10:06, *..51

Wzór jest super!!!!!
Ta pierwsza litera to stylizowane L.
Dokładnie widać "wypustkę" na literce z jej lewej strony.

odpowiedz
plpl - 10.12.2015 / 09:46, *..centertel.pl

Do Redakcji:
"(...) po połączeniu z Koroną Warszawa" - gdzieś czytałem, że Korona zlikwidowała sekcję piłkarską, a Legia "przygarnęła" piłkarzy. To jednak co innego niż połączenie. Będę wdzięczny za info, źródło.
Pzdr.

odpowiedz
kdjCEG - 10.12.2015 / 09:24, *..play-internet.pl

CEGJA !?

odpowiedz
barry - 10.12.2015 / 08:54, *..136

Wstawcie to zdjęcie ynetygentom na forumce, którzy żyją w przekonaniu, że to jakiś ówczesny grafik zaprojektował i jadą z krytyką widząc napis "Cegja".

odpowiedz
stv - 10.12.2015 / 08:35, *..static.ip.netia.com.pl

Super wzór! !!!

odpowiedz
mp - 10.12.2015 / 07:08, *..112

Zielony, biały czarny na oryginale, skąd więc pomysł, by po latach reaktywować w kolorze żółtym?

odpowiedz