15. edycja Plebiscytu Legionisci.com - eLki 2015

Wyniki Plebiscytu eLki 2015!

Redakcja - Wiadomość archiwalna

15. edycja Plebiscytu eLki rozstrzygnięta. Podczas 11-dniowego głosowania wybraliście między innymi najważniejsze osoby, mecze, oprawę, hasło roku. Plebiscyt zdominował Nemanja Nikolić, który został Postacią roku, Odkryciem roku, a jego skuteczność największym pozytywnym zaskoczeniem. Najlepszym meczem w wykonaniu "wojskowych" wybraliście mecz o Puchar Polski z Lechem. Autorem najpiękniejszej bramki został Tomasz Brzyski.

Miano najgorszego meczu otrzymało lenie spotkanie o Superpuchar Polski w Poznaniu, w którym legioniści przegrali 1-3. Nic nie zasłużyło na miano wydarzenia roku, a najważniejszym wydarzeniem kibicowskim została wybrana akcja #uwolnicMacka.

Zacięta walka trwała o miano Oprawy roku. Najwięcej głosów otrzymała prezentacja "Narodowa Duma". Najlepsze hasło roku to z kolei #uwolnicMacka. Najlepszym wyjazdem kibicowskim uznaliście 2000 kibiców Legii w Poznaniu, natomiast piosenką roku została po raz trzeci "Niepokonane miasto, niepokonany klub". Szmaciankę, czyli tytuł antybohatera roku otrzymują piłkarze Legii, za niewywalczenie mistrzostwa Polski. Cytatem roku zostało zdanie wypowiedziane w mix-zone po meczu z Ajaxem przez Michała Kucharczyka: "Fatalny to ty jesteś, następne pytanie proszę".

Największym rozczarowaniem był bezapelacyjnie brak mistrzostwa Polski i wyniki Legii za kadencji Henninga Berga.

Poniżej prezentujemy wyniki we wszystkich 17 kategoriach. W sumie oddaliście 9280 głosów.

4. Najlepszy mecz Legii

2277 - wiosna: Lech Poznań 1-2 Legia Warszawa (Puchar Polski)
2173 - jesień: Śląsk Wrocław 1-4 Legia Warszawa
1718 - jesień: Legia Warszawa 3-1 Cracovia
855 - jesień: Legia Warszawa 5-0 Podbeskidzie Bielsko-Biała
848 - jesień: Ruch Chorzów 1-4 Legia Warszawa
775 - wiosna: Ajax Amsterdam 1-0 Legia Warszawa (Liga Europy)
634 - jesień: Lechia Gdańsk 1-3 Legia Warszawa

5. Najgorszy mecz Legii

4303 - jesień: Lech Poznań 3-1 Legia Warszawa (Superpuchar Polski)
1537 - jesień: Legia Warszawa 0-1 Lech Poznań
1137 - jesień: SSC Napoli 5-2 Legia Warszawa (Liga Europy)
1134 - jesień: Legia Warszawa 1-1 Termalica Nieciecza
770 - wiosna: Legia Warszawa 0-3 Ajax Amsterdam (Liga Europy)
399 - wiosna: Legia Warszawa 1-3 Jagiellonia Białystok

6. Najpiękniejszy gol

3741 - jesień: Tomasz Brzyski na 3-1 z Chojniczanką (Puchar Polski, 38. minuta - potężny strzał z ok. 30 metrów tuż pod poprzeczkę)

2642 - jesień: Michał Żyro na 4-0 z Podbeskidziem (Ekstraklasa, 75. minuta - Żyro świetnie przyjmuje piłkę i z 20 metrów bez zastanowienia trafia strzałem z lewej nogi w samo okienko) zobacz gola
1814 - jesień: Nemanja Nikolić na 3-1 ze Śląskiem (Ekstraklasa, 71. minuta - Furman przejmuje piłkę pod własnym polem karnym, biegnie kilkadziesiąt metrów i podaje do pędzącego Nikolicia, który z pierwszej piłki z 16 metrów strzela w okienko) zobacz gola
810 - jesień: Aleksandar Prijović na 1-0 z FC Midtjylland (Liga Europy, 35. minuta - Lewczuk dośrodkowuje w pole karne, gdzie z trudnej pozycji Prijović z 12 metrów trafia strzałem z główki tuż pod poprzeczkę) zobacz gola
184 - wiosna: Michał Kucharczyk na 3-0 z Podbeskidziem (Puchar Polski, 71. minuta - przejęcie piłki i 50-metrowy rajd zakończony strzałem po ziemi z 18 metrów obok bramkarza) zobacz gola
89 - wiosna: Ivica Vrdoljak na 2-0 z Podbeskidziem (Puchar Polski, 30. minuta - dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu wolnego i mierzony w samo okienko strzał głową z 12 metrów) zobacz gola

7. Najważniejsze wydarzenie kibicowskie z udziałem fanów Legii

4372 - akcja #uwolnicMacka
2984 - 10-lecie Nieznanych Sprawców
1442 - finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym
482 - europejskie wyprawy kibiców (Botoszany, Tirana, Kijów, Herning, Brugia, Neapol)

8. Najlepsza oprawa

1391 - Narodowa Duma - transparent + kartoniada z herbem (Lech - Legia, PP) zdjęcie video
1244 - podwieszana Sektorówka Zygmunta + "Walczcie wytrwale, by mistrz powrócił w blasku i chwale", małe flagi, race (Legia - Górnik Zabrze) zdjęcie video
1134 - sektorówka Bitwa pod Grunwaldem + transparent "a my na tej wojnie ładnych parę lat" + pirotechnika (Legia - Śląsk) zdjęcie video
1074 - Dbajmy o to, by sprawcy tych czynów pozostali nieznani - transparent + małe flagi i race (Legia - Śląsk) zdjęcie video
897 - Legia albo śmierć - sektorówka + race (Legia - Jagiellonia) zdjęcie video
837 - Wśród cieniów nocy, w mroku drzew, wezwani na ojczyzny zew, sektorówka z wilkiem, małe flagi, race (Legia - Podbeskidzie) zdjęcie video
537 - kartoniada "Nieznani Sprawcy" + transparent "od 10 lat porywamy tłumy" (Legia - Śląsk) zdjęcie video
431 - Wiwat maj 2 maj. dla kiboli błogi raj! - transparent + sektorówki (Legia i Panorama Warszawy) + flagi i race (Lech - Legia, PP) zdjęcie video
401 - Gotowi do walki - odwracana kartoniada (Legia - Zoria, LE) zdjęcie video
380 - sektorówka Ultras + czerwone i zielone race (Legia - Śląsk) zdjęcie video
379 - kartoniada "Legia Warszawa" na 2 trybuny (Legia - Lech) zdjęcie video
356 - You gotta fight for your right - podświetlany transparent + race i flagi (Legia - Napoli, LE) zdjęcie video
122 - Illegal ultras - transparent + race (Legia - Jagiellonia) zdjęcie video
97 - CWKS - z małych flag (Legia - Wisła) zdjęcie video

9. Najlepszy wyjazd kibicowski

4268 - 2000 kibiców w Poznaniu (wiosna, Ekstraklasa)
2138 - 1500 kibiców w Brugii (jesień, Liga Europy)
1399 - 817 kibiców w Neapolu (jesień, Liga Europy)
916 - 321 kibiców w Kijowie (jesień, Liga Europy)
289 - 980 kibiców w Krakowie (jesień, Ekstraklasa)
270 - 1500 kibiców w Gdańsku (wiosna, Ekstraklasa)

10. Piosenka roku

3460 - "Niepokonane miasto, niepokonany klub, tysiące fanów Twych zwycięstwa pragną dziś, więc zaśpiewajmy znów..."
3423 - "Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasza Legia gra" (nowa aranżacja)
2397 - "Za kibicowski trud, za święte barwy Twe, za ten Syreni Gród, Legio, wygraj dzisiaj ten mecz!"

11. Hasło roku

4363 - #uwolnicMacka
1613 - Cała Legia głośno krzyczy - nie dla tej islamskiej dziczy!
937 - Tylko w Amice świętują "okrągłe" rocznice. To już 9 lat z Wronkami za pan brat - 93lecha.pl
635 - Dbajmy o to, by sprawcy tych czynów pozostali nieznani
623 - Walczcie wytrwale, by mistrz powrócił w blasku i chwale
405 - Europe wake up
364 - Gotowi do walki
340 - Czy nas także zabijecie, bo stoimy na Żylecie?

2893 - uwolnienie Maćka
2271 - kilka udanych transferów do klubu (Nikolić, Pazdan, Prijović)

16. Cytat roku

3068 - "Fatalny to ty jesteś, następne pytanie proszę" - Michał Kucharczyk do dziennikarza po rewanżowym meczu z Ajaxem Amsterdam.
1641 - "Tego z długimi włosami dajcie, co kopnął naszą panią. Pier... ny! To jest kur..a niemożliwe!... ale jak tak można do kobiety" - Jakub Kosecki w strefie wyjścia z szatni po meczu z Jagiellonią Białystok.
1418 - "Dziękuję skautingowi z Lecha, że nie zdecydował się mnie kupić. Dziękuję również wszystkim, którzy byli odpowiedzialni za mój transfer do Legii. Dzięki nim gram teraz w największym klubie w Polsce" - Nemanja Nikolić przed meczem z Lechem Poznań.
1417 - "Żeby odpocząć, trzeba się zmęczyć" - Stanisław Czerczesow tuż po objęciu stanowiska trenera Legii.
1116 - "Zawodnicy mówią, że już nie mogą się doczekać przerwy? Powiedzcie mi którzy, to już nie będą grali, jak się tak im spieszno do domu (śmiech). Piłkarze za mało trenują, a za dużo gadają." - Stanisław Czerczesow przed meczem z Koroną Kielce.
417 - "Kur..a, źle mu podał, kur..a!" - Kacper Ruszczak z legia.com w trakcie meczu z Lechem Poznań + zniszczenie myszki.
203 - "Zawsze mówi, że chciałby zagrać z bratem w jednej drużynie, więc może na wiosnę mieć również okazję (śmiech). Walczymy o awans do II ligi" - Bogusław Leśnodorski o Michale Żyrze.

17. Szmacianka (antybohater)

3219 - Piłkarze Legii, za niewywalczenie mistrzostwa Polski
3112 - Zarząd Legii, za sprzedaż Radovicia, przedłużenie kontraktu z Bergiem, brak zmiany trenera po przegranym mistrzostwie Polski
2735 - Henning Berg, za roztrwonienie całego dorobku z 2014 roku i niewywalczenie mistrzostwa Polski
214 - nikt nie zasłużył na to "wyróżnienie"