Puchary za mistrzostwo Polski - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Muzeum Legii ponownie otwarte (VIDEO)

Jeleń, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W czwartek została otwarta nowa wystawa w powiększonym muzeum Legii przy Łazienkowskiej poświęconą stuleciu istnienia klubu. Jako pierwsi obejrzeli ją pułkownicy programu lojalnościowego "Legiony", a w piątek przygotowano prezentację dla prasy. Muzeum zostało powiększone o drugą kondygnację i jest przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych.

35 zdjęć z Muzeum Legii Warszawa„Gramy od lat w pierwszej lidze, każda sekcja coś znaczy” - śpiewał Deobson. Ekspozycja muzeum pozwala nam przekonać się o prawdziwości tych słów. Duży nacisk został nałożony na pokazanie, że Legia Warszawa to nie tylko piłka nożna. Zwiedzający będą mieli okazję podziwiać trofea boksu, tenisa, koszykówki, podnoszenia ciężarów, szermierki czy lekkoatletyki. Piłkarskie wystawy powiększyły się o salę z projekcją najpiękniejszych goli w historii Legii, gabloty poświęcone Brychczemu, Deynie, Zielińskiemu, Radoviciowi i Rzeźniczakowi, a przede wszystkim niezwykle cenną rzecz – ostatnią koszulkę piłkarską, jaką przed śmiercią założył Kazimierz Deyna.

fot. Woytek / Legionisci.com

Dziennikarz Paweł Zarzeczny, który przekazał muzeum koszulkę opowiadał: - Byłem kierownikiem reprezentacji Polski oldbojów na Mistrzostwa Europy w Danii. Głowiłem się komu mam przyznać dziesiątkę – był Szarmach, Lubański i Deyna. Pomyślałem, że Kazik dostanie dwunastkę, z jaką występował na Mundialu, a dziesiątkę dam Szarmachowi. Kiedy więc przyszedł po swój numer zaproponowałem: „Może dwunastka, panie Kazimierzu”? Kazik tonem nie znoszącym sprzeciwu powiedział tylko: „Moja jest dycha” i po prostu ją sobie wziął. Po mistrzostwach dał mi ją w prezencie. Oddałem ją księdzu Mariuszowi Zapolskiemu, który szukał pamiątek do muzeum sportu, jakie chciał stworzyć. Kilka lat później przeczytałem w „Naszej Legii”, że wymienił ją z Markiem Citko za trykot Blackburn Rovers, no i trafił mnie szlag (śmiech). Choć Marka bardzo lubię to powiedziałem, że widzewiak niegodny jest tej koszulki. Marek uznał, że rzeczywiście nie ma sensu trzymać jej u niego, przekazał ją mi, a ja dziś oddaję ją tam, gdzie będzie pasować najlepiej”.

fot. Woytek / Legionisci.com

Legia w ramach podziękowania podarowała Pawłowi Zarzecznemu klubową koszulkę z nadrukiem na plecach: „My father Paul was a soldier of Legia Warsaw. Be careful”. Dziennikarz powiedział, że jest ona przeznaczona dla jego córki, studiującej w Anglii. Wzruszony wspomnieniami o Kazimierzu Deynie i wyraźnie dumny z córki powiedział: „Legia to klub wyjątkowy, który dla polskiego sportu zrobił i robi mnóstwo dobrego. Jeśli grasz w Legii, to wiesz jak wielką ma to rangę i jak ciężko musisz trenować, by godnie reprezentować największy polski klub. Jeśli wychowałeś się w nienawiści do niej to też dobrze – zawsze będziesz chciał być od niej lepszy, na czym skorzysta polski sport” - zakończył.

fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

Godziny otwarcia muzeum:

Poniedziałek – piątek: 11.00 – 19.00
Sobota – niedziela: 11.00 – 17.00.
Zwiedzanie indywidualne jest nieodpłatne.

35 zdjęć z Muzeum Legii Warszawa


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.