Dariusz Mioduski i Grzegorz Benedykciński podpisują umowę o współpracy - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Akademia Legii powstanie w gminie Grodzisk Mazowiecki

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W środę na posiedzeniu rady miasta Grodziska Mazowieckiego do obrad włączony został punkt dotyczący przyjęcia stanowiska radnych o podpisaniu porozumienia z Akademią Piłkarską Legii Warszawa i Legią Warszawa na temat warunków inwestycji budowy akademii piłkarskiej na terenie gminy. Ośrodek ma być zlokalizowany w Książenicach, a nie jak wcześniej planowano w Chlebni. Radni przyjęli zaproponowane rozwiązania, po czym nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia przez gminę i Legię Warszawa.

Co ciekawe, na boiskach akademii ma czasem trenować również pierwsza drużyna Legii.

Dojazd ze stadionu Legii do miejsca, gdzie będzie się znajdować ośrodek zajmuje obecnie ok. 35 minut, ale ten czas ulegnie jeszcze skróceniu, bowiem trasa katowicka, którą prowadzi najkrótszy dojazd, rozbudowywana jest obecnie do parametrów drogi ekspresowej.


fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

Najistotniejszą zmianą współpracy Legii z Grodziskiem jest to, że inwestycja nie będzie realizowana na terenach gminnych. Pierwotnie Grodzisk Mazowiecki miał zakupić 14 ha terenów za kilka milionów złotych.
Stołeczny klub jednak zakupi ziemię pod budowę ośrodka we własnym zakresie, od prywatnego właściciela. W ramach współpracy gmina zobowiązała się do wybudowania drogi dojazdowej, ciągu wodno-kanalizacyjnego oraz przygotowania planu zagospodarowania dla tego terenu (obecnie go nie ma). Łączny koszt tych prac po stronie gminnej wyceniono na ok. 750 tys. zł. Legia natomiast wybuduje ośrodek i we wszystkich materiałach informacyjno-reklamowych będzie informować, że znajduje się on na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki.

Uzgodniono także, że Legia będzie płacić podatek tylko od tej części nieruchomości, na której będzie prowadzić działalność gospodarczą - zarobkową. Nastąpi zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości na części przeznaczonej na wykonywanie działalności sportowej, sportowo-rekreacyjnej i edukacyjnej. W ramach ośrodka ma powstać także centrum badawczo-rozwojowe klubu.

Ponadto w umowie znalazł się zapis, że mieszkańcy gminy będą mieli dostęp do oferty społeczno-sportowej, która zostanie uruchomiona w strefie ogólnodostępnej na terenie akademii. Gmina wraz z Legią będzie prowadzić działania promocyjne projektu, ale szczegóły planu promocji zostaną opracowane przez klub.

fot. Woytek / Legionisci.com
Dariusz Mioduski, Grzegorz Benedykciński i Jakub Laskowski - fot. Woytek / Legionisci.com

- Sprawę budowy akademii Legii omawiamy już od roku. W pierwszej wersji mówiliśmy o lokalizacji Chlebnia. Zobowiązywaliśmy się także do tego, że kupimy w sumie 14 ha ziemi i przekażemy Legii na zasadzie użytkowania wieczystego. W trakcie rozmów Legia porozumiała się jednak z prywatną osobą w kwestii zakupu gruntu w innym miejscu, na lepszych warunkach i lepszej nieruchomości. Grunt w Chlebni był terenem po stawach i w niektórych miejscach miał problem z nośnością. Gmina nie ma nic wspólnego z zakupem przez Legię ziemi. Chcemy uchwalić plan zagospodarowania, aby zbudować taki obiekt, o jakim była mowa wcześniej. Projekt nie uległ zmianie - mówił podczas sesji rady miasta burmistrz Grzegorz Benedykciński.

- Chodzi także o wybudowanie ciągu wodno-kanalizacyjnego, zbudowanie drogi i przygotowanie planu zagospodarowania. Zapis w porozumieniu jest taki, że wybudujemy je w 12 miesięcy po rozpoczęciu budowy przez Legię. Koszt naszej inwestycji to ok. 750 tys. zł. Będzie możliwość zaciągnięcia pożyczki na ten cel. Są również korzyści dla mieszkańców gminy - zyskają oni dodatkowe obiekty na obecnie martwym terenie. Rozwiązania, które będą realizowane przy budowie trasy katowickiej są korzystne dla tego rejonu, już nie mówiąc o prestiżu związanym z istnieniem takiego ośrodka. Będzie on na wzór np. Realu Madryt, więc przysporzy nam dużego splendoru. Łącznie będzie tam mieszkało i trenowało 250-300 dzieci. Ponadto na boiskach akademii będą trenować dwa działające w gminie kluby - Pogoń Grodzisk i LKS Chlebnia. To nieprawdopodobnie wielki fart i powód do wielkiej radości dla nas, że coś takiego u nas zaistnieje - dodał.fot. Woytek / Legionisci.com
Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.