Euro 2016: Dzień 1.

W piątek zainaugurowano mistrzostwa Europy we Francji. W pierwszym meczu turnieju Francuzi zagrali na Stade de France w Paryżu z Rumunią. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy 2-1. Pierwszego gola na Euro 2016 zdobył w 57. minucie Olivier Giroud. Do remisu doprowadził osiem minut później Bogdan Stancu, lecz tuż przed końcem trzy punkty Francuzom zagwarantował Dimitri Payet.

Francuzi wyszli na spotkanie niezwykle zmotywowani. Chcieli dobrze zaprezentować się przed własną publicznością, lecz ich początkowe ataki nie stanowiły żadnego zagrożenia. Rumuni od pierwszych minut grali odważnie i stworzyli sobie kilka okazji do pokonania Hugo Llorisa, lecz ten tego dnia był bezbłędny. Po zmianie stron gospodarze objęli prowadzenie. Po niemal godzinie gry Olivier Giroud wykorzystał dośrodkowanie z prawego skrzydła i pomimo interwencji bramkarza udało mu się głową skierować piłkę do siatki. Powtórki pokazały jednak, że sędzia mógł odgwizdać w tej sytuacji faul napastnika. Niebawem Rumunii wyrównali. W polu karnym sfaulowany został jeden z Rumunów i arbiter słusznie wskazał na jedenasty metr. Do wykonania rzutu karnego podszedł Bogdan Stancu i pewnym uderzeniem zmusił francuskiego golkipera do kapitulacji. Kiedy wydawało się, że w meczu otwarcia padnie remis, to w samej końcówce pięknym strzałem zza pola karnego bramkę zdobył Dimitri Payet.

Francja 2-1 (0-0) Rumunia