Euro 2016: Francja czwartym półfinalistą

Reprezentacja Francji wygrała w niedzielę z Islandią w ostatnim ćwierćfinale mistrzostw Europy. Gospodarze turnieju zwyciężyli pewnie 5-2, a grę w kolejnej fazie zapewnili sobie już po pierwszych 45 minutach. Do przerwy podopieczni Didiera Deschampsa uzyskali wyraźną przewagę i prowadzili 4-0. W półfinale Francuzi podejmą Niemców.

Francuzi przeważali od pierwszych minut spotkania. Gospodarze prezentowali się wyraźnie lepiej na tle debiutującego w turnieju tej rangi przeciwnika. W 13. minucie "trójkolorowych" na prowadzenie wyprowadził Olivier Giroud, który mocnym strzałem z półwoleja pokonał Hannesa Halldorssona. Chwilę potem Islandczyka zaskoczył z kolei Paul Pogba. Pomocnik najwyżej wyskoczył w polu karnym po centrze z rzutu rożnego i popisał się skuteczną główką. Tuż przed przerwą francuscy gracze dopisali na swoje konto kolejne dwa trafienia. Najpierw z dystansu bramkę zdobył Dimitri Payet, a za moment sytuację sam na sam z bramkarzem rywala wykorzystał Antoine Griezmann. W drugiej odsłonie Islandczycy zaprezentowali się już z lepszej strony. W 56. minucie strzelili honorowego gola, kiedy Kolbeinn Sigthorsson wślizgiem wykończył podanie ze skrzydła od jednego z kolegów. Za kilka minut odpowiedzieli Francuzi. Olivier Giroud wykorzystał błąd defensywy rywali i głową wpakował piłkę do siatki ponownie powiększając prowadzenie swojego zespołu. Tego dnia ostatnie słowo należało jednak do gości. Sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry Birkir Bjarnason strzałem głową zmusił Hugo Llorisa do kapitulacji.

Francja 5-2 (4-0) Islandia (Saint-Denis, Stade de France)