Kibice Legii składają wieniec podczas Apelu Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich - fot. Hugollek / Legionisci.com
REKLAMA

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Hugollek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

1 sierpnia w stolicy Polski jest dniem szczególnym. Przez cały dzień w wielu miejscach Warszawy mieszkańcy składają hołd Powstańcom, którzy 72 lata temu przeciwstawili się Niemcom. W niedzielę wieczorem, tak jak co roku w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odbyła się uroczystość upamiętniająca ludność stolicy, która zginęła w trakcie walk z hitlerowskim najeźdźcą.
Fotoreportaż z uroczystości rocznicowych - 15 zdjęć Hugollka

Po raz pierwszy w historii nie był to jednak tradycyjny Apel Poległych, podczas którego czczono poległych i pomordowanych, lecz Apel Pamięci, jako że wśród wymienianych osób znalazły się również te, które popularyzowały i krzewiły pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Ceremonię rozpoczęła podniosła msza święta polowa. Po uroczystości kościelnej zaczęła się właściwa część apelu. Odczytano list prezydenta Polski Andrzeja Dudy przygotowany na okoliczność wydarzeń, w których brali udział Powstańcy. Głos zabrali także przedstawiciele środowisk powstańczych, rządowych i politycznych: prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wiceprezes zarządu głównego Związku Powstańców Warszawy (ZPW) Zbigniew Galperyn. Szef MON wręczył Powstańcom odznaczenia honorowe.

fot. Hugollek / Legionisci.com

Po głównej części apelu nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Nie zabrakło tutaj delegacji związanych z Legią Warszawą. Z ramienia klubu obecni byli Jakub Szumielewicz oraz Jakub Rzeźniczak; z kolei przedstawiciele kibiców ufundowali wieniec w kształcie legijnego herbu. Wszyscy wpisali się również do uroczystej księgi pamiątkowej.

Uroczystości zwieńczył okolicznościowy koncert „Nowe Pokolenie 16/44”, podczas którego dokonano muzycznej interpretacji wierszy młodych Powstańców. Ów zabieg miał na celu przybliżenie publiczności codziennego życia warszawiaków z tamtego okresu.

W poniedziałek delegacje kibiców złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy pomniku Polegli Niepokonani oraz o godzinie 20 na Kopcu Powstania Warszawskiego.

fot. Hugollek / Legionisci.com
fot. Hugollek / Legionisci.com
fot. Hugollek / Legionisci.com
fot. Hugollek / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.