fot. Hugollek / Legionisci.com
REKLAMA

Kibice uczcili pamięć Powstańców Warszawskich

Hugollek i Fumen, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Jak co roku, kibice Legii uczcili pamięć o bohaterskich czynach Powstańców Warszawskich. Nie ograniczyli się do obecności jedynie w tych najbardziej znanych miejscach w stolicy. Każde, nawet najmniejsze miejsce pamięci zostało odwiedzone przez reprezentację fanów, którzy zostawiali przy nich wieńce, miniflagi z symbolem Polski Walczącej, a także zapalali symboliczne znicze w kształcie herbu Legii.
Fotoreportaż z uroczystości rocznicowych - 40 zdjęć Hugollka

Legioniści złożyli wieńce m.in. przy pomniku "Mokotów Walczący – 1944" w parku Dreszera, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, przy pomniku generała Stefana "Grota" Roweckiego u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed gmachem Sejmu RP, przy pomniku "Gloria Victis" na Powązkach Wojskowych, na Cmentarzu Powstańców Warszawy przy pomniku "Polegli Niepokonani", a także na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Oprócz tego, o godzinie 17:00 każde większe skrzyżowanie było blokowane przez kibiców, którzy symbolicznie odpalali race, czcząc w ten sposób pamięć o Powstańcach. Racowiska miały również miejsce po oficjalnych ceremoniach na Cmentarzu Powstańców na Woli oraz na mokotowskim Kopcu.

Mieszkańcy Warszawy oddali hołd uczestnikom Powstania również na placu Krasińskich. O godzinie 17:00 rozbrzmiały syreny, a także zabiły dzwony Katedry Polowej Wojska Polskiego. Wszyscy zastygli w milczeniu oraz w skupieniu. Gdy dogasały ostatnie race, zaintonowano "Cześć i chwała, Bohaterom!". Zebrani nie rozeszli się od razu w swoje strony. Odśpiewano hymn Polski - wszystkie cztery zwrotki. W efekcie tradycyjna minuta dla Powstańców zamieniła się w podniosły i wyjątkowy moment.

Tłumy warszawiaków rozpierzchły się po ulicach Nowego i Starego Miasta. Na Krakowskim Przedmieściu można było natknąć się na grupki osób w charakterystycznych strojach dla tamtych czasów, niektórzy śpiewali piosenki, które dodawały wiary i otuchy w trudnych momentach sierpnia 1944 roku.
O godz. 20:00 na placu Piłsudskiego odbył się koncert piosenek powstańczych, który przyciągnął tłumy.

fot. Hugollek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.