fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Ligi europejskie przeciwne zmianom w europucharach

Woytek, źródło: Legionisci.com / 90minut.pl - Wiadomość archiwalna

W ostatnich tygodniach UEFA zapowiedziała zmiany w rozgrywkach europejskich pucharów od sezonu 2018/19. Proponowane przez europejską centralę korekty dotyczą sposobu podziału miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W LM aż 16 drużyn z 4 najwyżej sklasyfikowanych federacji (Anglia, Hiszpania, Niemcy, Włochy) ma automatycznie grać w fazie grupowej. W eliminacjach ma zostać utrzymana ścieżka mistrzowska i niemistrzowska, ale mistrz Polski będzie walczył o 1 z 4 zamiast 5 dostępnych to tej pory miejsc.

Europejskiego Stowarzyszenia Piłkarskich Lig Zawodowych (EPFL) wyraziło sprzeciw dla takich zmian. Ekstraklasa także popiera oświadczenie EPFL:

W związku z zapowiadanymi przez UEFA zmianami w międzynarodowych rozgrywkach klubowych, Ekstraklasa popiera oświadczenie Europejskiego Stowarzyszenia Piłkarskich Lig Zawodowych (EPFL) z 8 września 2016 roku. Ekstraklasa, podobnie jak inne stowarzyszone ligi – hiszpańska La Liga, niemiecka Bundesliga, angielska Premier League czy włoska Serie A i inne – nie zgadza się na proponowane przez UEFA zmiany, które osłabiłyby pozycję polskich klubów w Europie.

Według zarządu EPFL działanie to oznacza złamanie porozumienia między obiema organizacjami, w związku z czym ligi samodzielnie dokonają ustaleń dotyczących przyszłego harmonogramu rozgrywek lig krajowych.

- Decyzje podjęte przez UEFA, wprowadzające zmiany w systemie awansów do faz grupowych Ligi Mistrzów i Ligi Europy osłabiają pozycję między innymi polskich klubów w walce o najważniejsze rozgrywki w Europie. Utrudnienie tej drogi dla klubów z wielu europejskich lig uważamy za niesprawiedliwe w kontekście równego traktowania przez UEFA wszystkich swoich członków i partnerów. Zwłaszcza tuż po pierwszym od 20 lat awansie polskiej drużyny do Ligi Mistrzów UEFA – mówi wiceprezes Ekstraklasy SA, Marcin Animucki.

W kolejnych miesiącach Ekstraklasa rozpocznie dyskusję z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, której celem będzie chronienie interesów polskich drużyn w Europie oraz wypracowanie wspólnego stanowiska na forum UEFA.

Od początku swojej obecności w strukturach EPFL Ekstraklasa dba o interesy lig europejskich w kontaktach z UEFA, FIFA, organami Unii Europejskiej i klubami. Wyrazem zaangażowania i docenienia Ekstraklasy była możliwość organizacji Walnego Zgromadzenia na dziesięciolecie EPFL w Warszawie.

* * *

Projekt zmian w Lidze Mistrzów zaproponowany przez UEFA:

- zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy w poprzednim sezonie
- federacje 1-4 -> po cztery drużyny
- federacje 5-6 -> po dwie drużyny
- federacje 7-10 -> po jednej drużynie
- ścieżka mistrzowska -> cztery drużyny
- ścieżka niemistrzowska -> dwie drużyny

Zmianie ulegną natomiast współczynniki klubowe - nie będzie już do nich wliczane 20% współczynnika krajowego (jeżeli współczynnik danego klubu nie jest mniejszy niż te 20%), doliczane będą natomiast dodatkowe punkty za "historyczne osiągnięcia".


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

+dodaj komentarz
cocojambo do WWL - 13.09.2016 / 20:05, *..154

Popieram w 100%, co do zysków z tych najmocniejszych lig-niekoniecznie są one aż tak wysokie, prawa telewizyjne to też są ogromne pieniądze, gdyby LM oglądano tylko w 4 czy 6 krajach, nie byłoby tego tak dużo.

odpowiedz
jnq - 13.09.2016 / 16:23, *..static.ip.hexaoperator.pl

no to kolejne 20 lat czekania:]]]

odpowiedz
WWL - 13.09.2016 / 16:07, *..play-internet.pl

DO tego co mi odpisał.
Mylisz się.
Policz całą Skandynawię, izrael , Rosję oraz byłe kraje ZSRR do tego resztę Europy.
Zapewnij KAŻDEMU krajowi miejsce w grupie nowej Ligi mistrzów i zobaczysz co się stanie. Każdy zespół miałby 12 ciekawych meczów do rozegrania (o termin się nie martwię bo w czasach podgrzewanych boisk można grać i w styczniu. Awansowałoby z każdej z ośmiu grup po 2 drużyny o dalej systemem pucharowym.Okazaloby się ze oglądalność w krajach typu Lichtenstein.luksemburg.Malta itd byłoby 2000% większe niż przy Krystynie i Messim bo ludzie oglądali by swoich a nie snobow.
Z czasem prestiż by mocno urósł, co przeniosło by się na duży chajs

odpowiedz
Krzeszczu - 13.09.2016 / 15:18, *..cust.bredband2.com

Niedlugo cala ta SRUEFA chyba wymysli lige islamska dla druzyn tylko z europy zachodniej i skandynawii.

Tak jak WWL radzi, zrobic wlasny turniej. Tylko ze najpierw trzeba by sie wielu federacjom dogadac...

odpowiedz
Obiektywnie - 13.09.2016 / 14:58, *..dynamic.chello.pl

Śmieszą mnie komentarze typu "BL zależy tylko na kasie z CL". Przecież zeby ja zdobyc, trzeba tam hrac a wiec podniesc poziom sportowy. A on jako wlasciciel ma prawo na tym zarabiac-proste...

odpowiedz
do WWL - 13.09.2016 / 14:53, *..dynamic-ww-06.vectranet.pl

wyobraż sobie, że liczy się tylko te 6 pierwszych krajów, one dają z 80% zysków (ich ludność, marketing etc.) !!

Cała reszta - jest g....o warta.

Polska jest naprawdę dużym europejskim krajem ale poziom piłki jest żenująco niski!!!!

I nic nie poradzisz, bo nikt w tych "pozostąłych 50 krajach" nie chce oglądać polskich klubów tylko Krystynę z Realu i Mesiego.... taka prawda.

odpowiedz
eth - 13.09.2016 / 14:05, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Powinniśmy stworzyć własne rozgrywki eurpejskie i chrzanić ten cały Nyon, uefę itd. Uczestniczyłyby w nich kluby z krajów od Rosji na wschodzie po Polskę i Słowenię na zachodzie, od Skandynawii po Grecję i Izrael. A zachód by się kisił we własnym sosie.

odpowiedz
LM - 13.09.2016 / 12:51, *..play-internet.pl

Denerwują mnie takie "suche" informacje

Niech ktoś mi wyjaśni, co to oznacza, że nie będzie wliczane te 20% współczynnika.
To dla nas lepiej czy gorzej?

odpowiedz
WWL - 13.09.2016 / 12:43, *..play-internet.pl

Wyjście jest proste :
Niech 50 wydymanych krajów stworzy własną Ligę Mistrzów, jednocześnie solidarnie niech nie wykupują praw telewizyjnych do obecnej LM.
Niech te 4 kraje bawią się same, zobaczymy jak długo skoro nie będzie kasy z transmisji.
Przyszli by na kolanach i na dużo gorszych warunkach.
JAK TO LIGA MISTRZOW skoro ma zapewniony start 4 drużyna (czyli z 50 mln euro ) z czterech lig?

odpowiedz
Kris - 13.09.2016 / 12:27, *..siedlce.domtel.com.pl

Zmianie ulegną natomiast współczynniki klubowe - nie będzie już do nich wliczane 20% współczynnika krajowego (jeżeli współczynnik danego klubu nie jest mniejszy niż te 20%), doliczane będą natomiast dodatkowe punkty za "historyczne osiągnięcia". Jak to rozumieć ?

odpowiedz
qemp - 13.09.2016 / 11:32, *..multi.internet.cyfrowypolsat.pl

Może najlepiej niech gra po 8 klubików z Hiszpanii,Anglii, Francji i Niemiec.Do tego wymóg, że tylko klub, którego właścicielem jest szejk może grać w LM i niech się liżą po jajach.

odpowiedz
EBR - 13.09.2016 / 10:22, *..dynamic.gprs.plus.pl

Mafia i tyle!!!

odpowiedz
f__k uefa - 13.09.2016 / 10:21, *..1

totalna mafia. robia co chcą. chodzi tylko o pieniądze przecież. bogate lig ii kluby je maja a reszta bye bye

odpowiedz
(L) - 13.09.2016 / 10:18, *..centertel.pl

No to bawcie się sami, pora wymiksować się z tego "elitarnego" grona i przestać płacić składki na kilka promowanych klubików...

odpowiedz
c - 13.09.2016 / 10:18, *..234-255-62.static.virginmediabusiness.co.uk

UEFA -MAFIA

odpowiedz
Tylko kasa....A RESZTA DO DU...PY - 13.09.2016 / 10:17, *..static.ip.netia.com.pl

To co slyszalem w 4 4 2 Pana Lesnodorskiego przechodzi samo siebie , widac ze tylko kasa za LM a reszta to dodatek...

Oby Lesny sie nie przejechal w przyszlym sezonie jak mi nikt nie kupi ani jednego karnetu.

odpowiedz
Pawel - 13.09.2016 / 10:11, *..gemini.net.pl

Gdyby tak jeszcze polskie kluby ne przegrywali z szefcami, pracowikami bankow i strazakami - i zachodzily dalej niz pierwsza lub druga faza eliminacji to mozna by bylo dyskutowac. Oslabic slabizny juz sie bardziej chyba nie da.

odpowiedz