GKS Bełchatów - Legia Warszawa - fot. Raffi / Legionisci.com

CLJ: GKS Bełchatów 0-1 Legia

Juniorzy Legii wygrali w Bełchatowie, w zaległym meczu CLJ 1-0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w 63. minucie Mateusz Praszelik. Dzięki tej wygranej legioniści objęli prowadzenie w tabeli grupy wschodniej i mają dwa punkty przewagi nad SMS-em Łódź oraz jeden mecz rozegrany mniej. W poczynaniach legionistów widać było zmęczenie weekendowym pojedynkiem z SMS. Po wyrównanej, ale i nijakiej I połowie, po przerwie od 65. minuty przewagę posiadali gospodarze, którzy oddali sporo strzałów na naszą bramkę i byli bliscy wyrównania.

W porównaniu do meczu z SMS w składzie Legii CLJ nastąpiło kilka zmian - Wróblewski, Aftyka, Leleno i Czarnowski pojechali na odbywający się równolegle mecz rezerw.

Już przed przerwą, choć w pojedynkach indywidualnych nierzadko górą byli legioniści, bełchatowianie byli w stanie skutecznie zabezpieczyć swoją bramkę, a uderzenia Mateusza Praszelika i Michała Górala nie mogły zaskoczyć Aleksandra Sobczaka. W 19. i 23. minucie doskonałe okazje dla GKS miał Mateusz Stolarczyk - najpierw trafił w zamieszaniu podbramkowym w poprzeczkę (zaś dobitkę zablokował Praszelik), a potem po dośrodkowaniu z prawego skrzydła strzelił z bliska - a strzał znanym tylko sobie sposobem obronił Maciej Bąbel. Później na jakiś czas obudzili się legioniści - obok bramki uderzył z dystansu Mateusz Szwed, zaś po groźnej kontrze blisko zdobycia gola był w 28. minucie Mateusz Olejarka. Była to jednak jedyna godna tak naprawdę wspomnienia okazja dla Legii. Do końca I połowy, poza uderzeniem z dystansu Oskara Mazeranta obronionym przez Bąbla niewiele się działo.

Drug odsłona przyniosła zrazu ożywienie legionistów. Kolejnym ładnym, ale niecelnym uderzeniem z zza pola karnego popisał się Praszelik, a w 52. minucie po wrzutce z lewego skrzydła Sobczaka omal nie zaskoczył... własny obrońca. Cztery minuty później bełchatowianie groźni skontrowali, i gdy Daniel Chwałowski wybiegł już sam na sam z Bąblem... zgubił piłkę. Potem na kwadrans znowu aktywniejsi i bardziej przebojowi byli legioniści. Ładnym dryblingiem popisał się Konrad Handzlik, a strzał Górala zmierzający do bramki zatrzymał blisko linii końcowej obrońca GKS. Po podyktowanym w następstwie rzucie rożnym piłkę na chwilę przejęli gospodarze, ale ich wybicie było zbyt lekkie, a do piłki dopadł Praszelik, który podkręconym kozłującym strzałem z 17 metrów zaskoczył Sobczaka, który mógł chyba zachować się lepiej. Gol na 0-1 uskrzydlił na kilka minut legionistów, którzy jeszcze dwukrotnie mogli podwyższyć wynik - strzał fałszem Handzlika z 10 metrów obronił bramkarz GKS, zaś chwilę potem w kontrze 5 na 2 nie najlepiej zachował się Olejarka, który zamiast podać do któregokolwiek z czterech kolegów, uwikłał się w niepotrzebny drybling z niemal osamotnionym obrońcą. Ostatnie 20 minut należało do bełchatowian, którzy mogli, a nawet powinni doprowadzić do wyrównania. Bąbel w 71. minucie obronił w sytuacji sam na sam z Berłowskim, a następnie po strzale Szafrańskiego w zamieszaniu podbramkowym. Uderzenie aktywnego Stolarczyka przeszło z kolei tuż obok słupka. Odpowiedzią Legii były niecelne strzały Mateusza Bondarenki, Praszelika oraz debiutującego w CLJ Mikołaja Neumana z rocznika 2000, w końcówce jednak znowu zrobiło się bardzo gorąco. Strzał z dystansu Szafrańskiego nie zaskoczył Bąbla, za to obrona nie upilnowała przy rzucie rożnym Damiana Michalskiego i jego uderzenie głową mogło być groźne - na szczęście główkował niecelnie. Strzał Berłowskiego z 18 metrów przeniósł nad poprzeczką Bąbel, ale i on mógł skapitulować po lobie Kordiana Górki - na szczęście, nie po raz pierwszy w tym meczu, na posterunku znalazł się Bondarenko, który ekwilibrystycznym wykopem wybił piłkę z linii bramkowej. Legioniści mogli w doliczonym czasie gry podwyższyć, niestety strzał Górala otarł się o nogę obrońcy i wylądował na górnej części poprzeczki. W ostatniej akcji meczu znowu było gorąco pod naszą bramką, na szczęście Berłowski trafił jedynie w słupek. Legia wygrała mecz, ale poza kilkoma indywidualnymi przebłyskami tym razem nie zachwyciła, w pojedynku z drużyną ze strefy spadkowej (choć grającą dziś znacznie lepiej niż wielu przeciwników z teoretycznie wyższej półki). Z drugiej strony, pozytywem jest zdobycie 3 punktów nawet mimo nieco słabszej postawy - takie zdobycze często przesądzają później o końcowej lokacie w tabeli. To jednak oczywiście kwestia drugorzędna względem rozwoju sportowego poszczególnych zawodników.

W sobotę o 12, legioniści zagrają z kolejny trudny mecz, tym razem z trzecią w tabeli Jagiellonią, w Białymstoku. Będą musieli zaprezentować się z lepszej strony jako drużyna, ale stawka meczu jest spora - ewentualne zwycięstwo znacznie zwiększyłoby dystans nad "Jagą" pozwalający bezpiecznie myśleć o awansie do półfinałów MP.

CLJ: GKS Bełchatów 0-1 (0-0) Legia Warszawa
Gol: Mateusz Praszelik 63' (b.a.)

Strzały (celne): GKS 18(12) - Legia 13 (5)

GKS: Sobczak - Zieliński, Grot, Michalski, Kacper Wojtczyk (84' Kotowski) - Kopeć (68' Górka), Szafrański (89' Szyszkowski), Mazerant Ż, Chwałowski [00](58' Berłowski), Stolarczyk - Zdybowicz [00]

Legia: Bąbel - P. Cichocki, Bondarenko, Pietrzyk, Olszewski Ż - Szwed [00](62' Ostrowski), Walukiewicz [00], Handzlik, Praszelik [00] Ż (77' Sobczyk), Olejarka (69' Neuman [00]) - Góral.
Rezerwa: Kochalski [00], Rymek, Zychowicz
Trener: Piotr Kobierecki, II trener: Mateusz Kamuda