fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Oprawa Legii lekcją historii dla całego świata

Woytek i Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

"Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi. Tysiące z nich były dziećmi." - dwa zdania prawdy. Tyle wystarczyło, by oprawa zaprezentowana przez kibiców Legii Warszawa na meczu z Astaną obiegła cały świat. Fani ze stolicy w sposób jednoznaczny, bardzo dosadny, a zarazem doskonały pod względem wykonania, dali lekcję, którą świat musi pamiętać. To wiadomość, która daje niesamowity opór regularnemu zakłamywaniu historii o II wojnie światowej.W dziesiątkach artykułów autorzy przytaczają tło historyczne Powstania Warszawskiego. Zdjęcia oprawy trafiły nawet na stronę popularnego amerykańskiego czasopisma Sports Illustrated. "Przekaz odnosi się do Niemców a nie do nazistów" - zauważa "SI" i dodaje, że Legia ma kibiców patriotów, zawsze składa hołd ofiarom powstania oraz zaprasza żyjących Powstańców za darmo do strefy VIP.

"Zanim rozpoczął się mecz, kibice zaprezentowali ogromną mozaikę z żołnierzem celującym pistoletem w głowę dziecka" - pisze największa spółka medialna w Ameryce Południowej Globo.

Brytyjski Daily Record wspomina o tym, że Legia grała o Ligę Mistrzów, ale to oprawa przygotowana przez kibiców przykuła szczególną uwagę. Przypominana jest także inna słynna prezentacja skierowana do UEFA.

O prowokacyjnej oprawie podkreślającej rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pisze The Sun. Z kolei w The Independent czytamy: "Legia już w przeszłości była karana za eksponowanie politycznych opraw podczas meczów, ale ta może być najbardziej uderzającą, jaką kiedykolwiek widzieliśmy."

"Fani Legii wykonali kolejną spektakularną choreografię, w której oddali hołd ofiarom II wojny światowej" - czytamy w serbskim serwisie b92.net.

Niemiecki sport1.de pisze o "szokującej choreografii o nazistowskich mordercach".

"Scena, w której niemiecki żołnierz trzyma w jednej ręce głowę dziecka, a w drugiej pistolet, robi wrażenie, a przekaz wzmacnia dźwięk syren. (...) To lekcja o potwornym cierpieniu narodu, której na pewno nie zapomni nikt, kto ją zobaczył i usłyszał tego wieczoru" - czytamy w serbskim mondo.rs.

Zdjęcia ukazały się także we włoskim Corriere dello Sport, w Wenezueli, Portugalii i wielu innych miejscach.

fot. Jakub Zalas / Twitter
fot. fot. Jakub Zalas / Twitter

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.