Liga Europy
REKLAMA
REKLAMA

Legia Warszawa nie zarobi grubych milionów

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatnich latach często w mediach pojawiały się artykuły traktujące o milionach euro, które zarabia Legia Warszawa w europejskich pucharach. Wielkie pieniądze trafiły na konto stołecznego klubu rok temu, gdy udało się awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Skupmy się jednak kwotach, które zarobić można było w Lidze Europy.

Za sezon 2015/16 Ligi Europy, w którym legioniści rywalizowali w fazie grupowej, klub zarobił blisko 4,79 mln euro (ok. 20,7 mln zł), na co składało się:
- 0,43 mln euro - "solidarity payments" (210 tys. euro za udział w II rundzie eliminacji i 220 tys. euro za udział w III rundzie eliminacji)
- 2,4 mln euro - za udział w rozgrywkach grupowych
- 1,4 mln euro - z tytułu praw medialnych
- 0,5 mln euro - premia za osiągnięty wynik w grupie (1 wygrana, 1 remis)

Niestety Legia nie zobaczy większości z powyższych kwot. Jakie były minimalne cele klubu:
- awans do play-off Ligi Mistrzów;
- awans do fazy grupowej Ligi Europy.
Cel bonusowy: wyjście z 2. miejsca z grupy Ligi Europy.

Powyższe cele przyjęliśmy w naszych obliczeniach.

1. Brak awansu do 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów
Ogromne znaczenie dla Legii miała porażka w dwumeczu z FK Astana. Już sam fakt awansu do play-off Ligi Mistrzów gwarantował wpływ 3 mln euro, nawet gdyby później nie udało się awansować do fazy grupowej LM. Za odpadnięcie w 3. rundzie eliminacyjnej Legia zarobi w sumie 1 mln euro z "solidarity payments" (260 tys. euro podstawa, 320 tys. euro za 2. rundę i 420 tys. euro za 3. rundę).

2. Brak awansu do fazy grupowej Ligi Europy
Wszystkim drużynom, które awansują do fazy grupowej Ligi Europy UEFA wypłaca 2,6 mln euro. Zamiast tej kwoty Legia otrzyma 245 tys. euro "solidarity payments" jako przegrany w play-off Ligi Europy.

3. Brak meczów w fazie grupowej Ligi Europy
Ponad 1,5 mln zł - na tyle w 2015 roku wyceniano straty z powodu zamknięcia stadionu na mecz w europucharach. Teraz nie zobaczmy 3-4 takich spotkań, śmiało można założyć brak wypływu w okolicach 6 mln zł, czyli 1,4 mln euro. Klub nie zarobi także od UEFA z tytułu praw medialnych ok. 1,5 mln euro.

4. Brak szans na zwycięstwa w fazie grupowej Ligi Europy
Każdą wygraną w grupie UEFA premiuje kwotą 360 tys. euro, a każdy remis 120 tys. euro. W najlepszym sezonie 2014/15 Legia wygrała 5 spotkań grupowych, rok później zanotowała 1 wygraną i 1 remis. Możemy więc założyć, że zabraknie ok. 1 mln euro (2 zwycięstwa, 2 remisy).

Bonus: Brak premii za wyjście z grupy Ligi Europy
Za awans do 1/16 finału UEFA płaci minimum 800 tys. euro (1. miejsce w grupie 600 tys. euro, 2. miejsce w grupie 300 tys. euro, 500 tys. euro udział w 1/16 finału)

Bonus: Kontrakty sponsorskie
Legia ma podpisanych wiele umów sponsorskich. W części widnieją zapisy o premiach, związanych z dobrą postawą na boisku. Po odpadnięciu z mistrzem Mołdawii na pewno niektóre z nich nie zostaną aktywowane.

Sumując powyższe wyliczenia (bez premii za wyjście z grupy i kontraktów sponsorskich) budżet Legii skurczył się o ponad 8 mln euro, czyli 35 mln złotych.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.