Liga Europy
REKLAMA

Legia Warszawa nie zarobi grubych milionów

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatnich latach często w mediach pojawiały się artykuły traktujące o milionach euro, które zarabia Legia Warszawa w europejskich pucharach. Wielkie pieniądze trafiły na konto stołecznego klubu rok temu, gdy udało się awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Skupmy się jednak kwotach, które zarobić można było w Lidze Europy.

Za sezon 2015/16 Ligi Europy, w którym legioniści rywalizowali w fazie grupowej, klub zarobił blisko 4,79 mln euro (ok. 20,7 mln zł), na co składało się:
- 0,43 mln euro - "solidarity payments" (210 tys. euro za udział w II rundzie eliminacji i 220 tys. euro za udział w III rundzie eliminacji)
- 2,4 mln euro - za udział w rozgrywkach grupowych
- 1,4 mln euro - z tytułu praw medialnych
- 0,5 mln euro - premia za osiągnięty wynik w grupie (1 wygrana, 1 remis)

Niestety Legia nie zobaczy większości z powyższych kwot. Jakie były minimalne cele klubu:
- awans do play-off Ligi Mistrzów;
- awans do fazy grupowej Ligi Europy.
Cel bonusowy: wyjście z 2. miejsca z grupy Ligi Europy.

Powyższe cele przyjęliśmy w naszych obliczeniach.

1. Brak awansu do 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów
Ogromne znaczenie dla Legii miała porażka w dwumeczu z FK Astana. Już sam fakt awansu do play-off Ligi Mistrzów gwarantował wpływ 3 mln euro, nawet gdyby później nie udało się awansować do fazy grupowej LM. Za odpadnięcie w 3. rundzie eliminacyjnej Legia zarobi w sumie 1 mln euro z "solidarity payments" (260 tys. euro podstawa, 320 tys. euro za 2. rundę i 420 tys. euro za 3. rundę).

2. Brak awansu do fazy grupowej Ligi Europy
Wszystkim drużynom, które awansują do fazy grupowej Ligi Europy UEFA wypłaca 2,6 mln euro. Zamiast tej kwoty Legia otrzyma 245 tys. euro "solidarity payments" jako przegrany w play-off Ligi Europy.

3. Brak meczów w fazie grupowej Ligi Europy
Ponad 1,5 mln zł - na tyle w 2015 roku wyceniano straty z powodu zamknięcia stadionu na mecz w europucharach. Teraz nie zobaczmy 3-4 takich spotkań, śmiało można założyć brak wypływu w okolicach 6 mln zł, czyli 1,4 mln euro. Klub nie zarobi także od UEFA z tytułu praw medialnych ok. 1,5 mln euro.

4. Brak szans na zwycięstwa w fazie grupowej Ligi Europy
Każdą wygraną w grupie UEFA premiuje kwotą 360 tys. euro, a każdy remis 120 tys. euro. W najlepszym sezonie 2014/15 Legia wygrała 5 spotkań grupowych, rok później zanotowała 1 wygraną i 1 remis. Możemy więc założyć, że zabraknie ok. 1 mln euro (2 zwycięstwa, 2 remisy).

Bonus: Brak premii za wyjście z grupy Ligi Europy
Za awans do 1/16 finału UEFA płaci minimum 800 tys. euro (1. miejsce w grupie 600 tys. euro, 2. miejsce w grupie 300 tys. euro, 500 tys. euro udział w 1/16 finału)

Bonus: Kontrakty sponsorskie
Legia ma podpisanych wiele umów sponsorskich. W części widnieją zapisy o premiach, związanych z dobrą postawą na boisku. Po odpadnięciu z mistrzem Mołdawii na pewno niektóre z nich nie zostaną aktywowane.

Sumując powyższe wyliczenia (bez premii za wyjście z grupy i kontraktów sponsorskich) budżet Legii skurczył się o ponad 8 mln euro, czyli 35 mln złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (40)

+dodaj komentarz
kibic - 28.08.2017 / 20:10, *..smtvsat.pl

Należy dodać sumy kar jakie pewnie byśmy otrzymali. Może to znacząco zmniejszy bilans strat.

odpowiedz
mokka - 27.08.2017 / 17:56, *..adsl.inetia.pl

Chyba już nikt nie ma wątpliwośći dlaczego piłkarze nie chcieli awansować do LM i LE !
Piłkarze trzymają stronę Leśnodorskiego...!

odpowiedz
dawid1991 - 27.08.2017 / 16:07, *..77

Piłka Nożna to jedno wielkie bagno, na szczęscie nie dokładam sie do tego bo nie chodze na mecze, tv w domu nie mam i nie utrzymuje tego... jedynie czytam relacje na LL!

Typ ktorego zadaniem jest bieganie za pilką i jakies tam treningi zalózmy 7 razy w tygodniu zarabia miliony złotych. TO jest człowiek którego jedyna produktywnością jest bawienie kibiców przez 90 minut. I taki ktoś zarabia zalózmy w PL 1 mln euro rocznie. Czyli na dzisiejszy kurs 4 miliony 260 tys. złotych. Czyli 355 tys/miesiąc.

300 tys. zł za bieganie za piłką, 7 dniowe treningi, utrzymanie formy, dobre odżywianie i pobieganie raz w tyg 90minut na boisku.

W Polsce srednia krajowa zapwene jakiegos pracownika umysłowego to 4500zł. I jak to ma sie do tego co zarabia gostek biegajacy po trawie? Ja sie pytam za co on dostaje takie duze uposażenie? Podczas gdy taki ratownik medyczny weźmie załózmy z 3000/msc?(hipotetycznie) Jeden biega i daje radośc albo złośc kilku tysiącom kibiców przez 90m natomaist drugi ratuje komus życie... gdzie tu sens?

Dlatego nie pojmuje jak za taki hajs mozna sie opierdzielać i nie dawać z siebie 100%?
Inny zwykly szary obywatel gdyby miał szanse na takie coś to podejrzewam ze po meczu poprosiłby o dodatkowy trening trenera, zeby utrzymywanie go za grube miliony oplacilo sie klubowi do ktorego przynależy. A tym nie chce sie ruszyc tyłka i gryźc trawy...

odpowiedz
- 26.08.2017 / 15:04, *..opera-mini.net

Najśmieszniejsze jest to,że Legia ma największy kryzys finansowy po zarobieniu rekordowej kasy w LM i po sprzedaniu za grube miliony czołowych graczy

odpowiedz
F i l u 3 k o l o r y - 25.08.2017 / 23:56, *..dynamic.chello.pl

Osłabiono zespół, rozdzielono łupy i liczono na to, że się prześlizgną jakoś do europy psim swędem. Piłkarskiego pokera nowa odsłona i ciąg dalszy szarej polskiej kopaniny.
Do zo na meczu z Zagłębiem. (L)!

odpowiedz
hipopotam - 25.08.2017 / 21:53, *..dynamic.gprs.plus.pl

Popatrzmy też na bilans zysków. Odpadliśmy, nie będziemy fakować uefy, klub nie będzie karany. Poza tym odejdzie kilku przepłaconych niedojdów i w klubowej kasie trochę się ostanie grosza. Myślmy pozytywnie:)

odpowiedz
Wolfik - 25.08.2017 / 21:45, *..dynamic.mm.pl

@Kami(L)a: Cos w tym jest. Dodam od siebie, że chytry traci dwa razy. Mioduski w zasadzie wyciulał sam siebie. Może wyciągnie z tego wnioski, chociaż wątpię. Polscy biznesmeni bardzo nie lubią płacić. Za to wydawać i oszczędzać, jak najbardziej. Szkoda, że zazwyczaj nie na sobie.

odpowiedz
Kami(L)a - 25.08.2017 / 20:39, *..pl

No trudno, że nie zarobi... I tak by rozkradli tak jak te zarobione w LM.

odpowiedz
Piotruś - 25.08.2017 / 20:32, *..play-internet.pl

Magiera czas na dymisje
Hasi awansował do ligi mistrzów

odpowiedz
Echh - 25.08.2017 / 20:07, *..dynamic.chello.pl

Zarobi jak sprzeda ten szrot ktory kupila. Naprawde nie rozumiem tego kupowania pseudopilkarzy (nie mozna nazwac pilkarzem kogos kto potrzebuje pol roku zeby zbic wage lub dojsc do formy. To co robili przez ostatni rok?) Polityka transferowa Legii to juz nawet nie jest kabaret, czuje sie jakby napluli mi w tearz jak musze kupowac bilety po 40-50pln i ogladac cos co nawet ciezko nazwac pilka nozna.

odpowiedz
ARNI - 25.08.2017 / 19:45, *..11.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Co z tego ze jest czy by byla mineta skoro nikogo normalnego nie mozna kupic klub który góruje. Nad innym w kraju powoli sie stacza a sternicy to brak słöw mozna bylo nie Zwalniac Hassiego od tak odrazu cos by tam wymyslil a teraz przyjdzie jakis wolny luzak brak słów

odpowiedz
??????? - 25.08.2017 / 19:28, *..static.virginm.net

I gdzie te miliony za poprzednie sezony???????????????????????

odpowiedz
ibik - 25.08.2017 / 19:07, *..adsl.inetia.pl

Trzeba bylo nie żałować 3 mln euro na rozgrywającego, to L wzięłaby 5 mln euro netto. Proste

odpowiedz
Do Redakcji - 25.08.2017 / 19:00, *..range86-171.btcentralplus.com

Gdzie 20 mln juro z uefy za poprzedni sezon ???? F**k Mioduski zlodzieju !!!!!!!

odpowiedz
Lesny i wandziel podobno majawrocic - 25.08.2017 / 18:58, *..dynamic.chello.pl

jest info na interii prawdobodobnym powrocie Lesnego jako wlasciciela Legii

odpowiedz
e(L)o - 25.08.2017 / 18:55, *..sieradz.vectranet.pl

Buahahahahahahahahaa Magiera WON!!!

odpowiedz
Bb - 25.08.2017 / 18:54, *..188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Dla miodulskiego legia to biznes, na którym ma zarobić, jeżeli w tamtym sezonie bez większych transferów(większość nowych graczy było za darmo) weszło się do ligi mistrzow więc nie ma co się bardzo zbroic, może i w tym sezonie się uda, a tu lipa, dla mnie to jest katastrofa,mysle że za miodulskiego nic dobrego nas nie spotka.

odpowiedz
Zenon - 25.08.2017 / 18:53, *..205.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Z tych 35 mln zł pewnie nasze piłkarki dostałby z tego 15 mln zł premii do podziału. Więc klub stracił dużo, ale nasze przepracowane dziewczyny z trenerem na czele też dostały po 4 literach. Zatem niech podziękuja Dabrowskiemu za zawalenie 1 meczu a Pazdanowi 2 meczu. Wszystkie grały piach ale te dwie cheerlederki odpowiadają głównie za tą wtope.

odpowiedz
$ - 25.08.2017 / 18:52, *..centertel.pl

Jak widać zarobione w ubiegłym sezonie grube miliony nie przełożyły się w żaden sposób na podniesienie poziomu sportowego (a wprost przeciwnie), więc nie ma nad czym płakać

odpowiedz
leegia - 25.08.2017 / 18:50, *..knc.pl

Myślę,że pkt 3 mocno niedoszacowany.
Z pozostałych punktów widać jak na dłoni ile klub traci przez takie wpadki.

Czy piłkarze mają w kontraktach pokaźne premie za awans do pucharów ? Na boisku nie było tego widać..

odpowiedz
Janku - 25.08.2017 / 18:47, *..play-internet.pl

I opłaciło się żydzic 2-3 milionów na piłkarzy? Po za obrona to my nie mamy nic. Łatwo napisać ze z Astaną zabrakło bramki z szeryfem zabrakło bramki ale kto miał strzelać Hamalainen się skonczyl Czukfu dalej nie wie jakie buty założyć Albaniec juz się dostosował do reszty. Wiec jak jedyna nadzieja w Kucharczyku to czemu się w ogóle dziwi my?

odpowiedz
Kowal.Irlandia - 25.08.2017 / 18:47, *..151

Kudłaty pazer przyżydził to teraz nic nie będzie miał.
Teraz pewnie będzie bazarek i 2-3 sprzedanych.

odpowiedz
T-72 - 25.08.2017 / 18:47, *..83.ipv4.supernova.orange.pl

Pan Prezes Mioduski kupił sobie gałązkę, potem na niej usiadł a potem podciął i spada... Jak wyląduje? Oby z telemarkiem

odpowiedz
Realista - 25.08.2017 / 18:42, *..play-internet.pl

Co wy tu smarujecie o pieniądzach jak i tak żaden z was nawet nie śmie ich powąchać. Jedno wielkie gdybanie tak jak z pieniędzmi z LM które się rozpłynęły

odpowiedz
Sebo(L) - 25.08.2017 / 18:38, *..play-internet.pl

Proponuję sprzedać wszystkich piłkarzy,którzy w Legii potrafią jeszcze jako tako grać,a jest ich już coraz mniej i nakupować piłkarzy z 10-cio kilową nadwagą,nie grających od 4 miesięcy,pozostających od pół roku bez klubu,grających na afrykańskich pastwiskach oraz pościągać mega uzdolnioną młodzież z Bałkanów w jeszcze większej ilości niż dotychczas.Wtedy na pewno urośniemy w siłę i co roku będziemy grali w LM. Zarobimy wtedy krocie. Na dzień dzisiejsz Legia to jedna wielka parodia klubu a Mioduskiemu śniły się salony. Chyba ku.wa w Niecieczy...

odpowiedz
Piotr - 25.08.2017 / 18:38, *..185.ipv4.supernova.orange.pl

Szkoda że nie przekłada się to na pensje piłkarzyków.
Za to co oni grają, to nie dałbym im nawet średniej krajowej.

odpowiedz
Dziki Kaczor - 25.08.2017 / 18:35, *..dynamic.chello.pl

Wróciło stare, (nie)dobre:

"jedzmy łyżką, a nie chochlą".

Szkoda słów na loczka.

odpowiedz
qemp - 25.08.2017 / 18:32, *..multi.internet.cyfrowypolsat.pl

Skurczył się?Może nie warto sobie po prostu doliczać czegoś czego jeszcze się nie ma?Pieniądze z LM i poprzednich transferów jak zwykle rozpłynęły się.Późne transfery, brak napastnika, wyprzedaż najlepszych zawodników i zółwie tempo zastępowania ich odbija się czkawką.To, że Hamalainen, który jeszcze pół roku temu był wchodzącym na końcówki a dzisiaj jest wiodącą postacią mówi chyba wszystko.Po prostu olewka i arogancja nas zgubiła.Wszyscy myśleli, że Nikolić,Prijović i Vadis będą u nas do końca kariery a później zdziwko i szukanie na ostatnią chwilę.Pieniądze dla nas kibiców nie powinny mieć żadnego znaczenia.Mam wrażenie, że nie nawet redakcja jeszcze nie pojęła, że ile by nie wpłynęło na konto Legii to pieniędzy na transfery wydamy tyle samo albo kupimy 20 zawodników po 100 tyś euro.Tak to wygląda i wniosków nie wyciąga nikt.

odpowiedz
eth - 25.08.2017 / 18:32, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Ciekawą cechą wykonywania zawodu piłkarza jest to że zwykle nie ponoszą oni odpowiedzialności za narażenie klubu na straty finansowe. Czy gdyby kierowca autobusu uderzył w samochód, bo akurat tego dnia "był bez formy i nie mógł się skoncentrować" usłyszałby od szefa że za wypadek nie poniesie konsekwencji, oraz że samo zderzenie było inspirujące oraz motywujące na przyszłość? Fajnie by było. Nawalili, więc powinni ponieść konsekwencje. Skauci, trener oraz piłkarze (ci ostatni - w zależności od roli każdego z nich w zespole oraz liczby minut zagranych przeciwko Astanie i Szeryfom) powinni zrobić ściepę na spowodowaną przez nich dziurę budżetową i by chociaż wyszli z twarzą z tej całej kompromitacji.

odpowiedz
ale jaja - 25.08.2017 / 18:32, *..skranetcan.pl

powiem tak jeszcze wiecej straci bo trzeba placic tym pseudo pilkarzykom
a dabrowski to po zakładzie o whyski wpadnie w alkoholizm

kibicu przyjdz i podziekuj na najblizszym meczu pilkarzom za zaangazowanie

odpowiedz
Wyklęty Jerzy - 25.08.2017 / 18:32, *..static.ip.netia.com.pl

Gratulacje - kibice za to nie zapłacą bo wstydzimy się takich piłkarzy i działaczy. Legia jest wielka ale Wy łapserdaki to nie Legia!

odpowiedz
Sir Alex - 25.08.2017 / 18:31, *..centertel.pl

Leśny wróć!

odpowiedz
łajdak - 25.08.2017 / 18:28, *..internetdsl.tpnet.pl

$$$$$ orientuje się ktoś ile zarabia magiera?????? i jakieś zestawienie zarobków poszczególnych zawodników$$$$$$$ $ ile zarabia pierwsza jedenastka miesięcznie

odpowiedz
Jordan - 25.08.2017 / 18:26, *..125.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Los grubych milionów w tym Klubie jest nieznany od dobrych kilku lat. W tajemniczych okolicznościach się rozchodzą i jest wiecznie "za krótko"

odpowiedz
Pan Jacek - 25.08.2017 / 18:25, *..met.pl

- Mioduski !!!
- co ?!
- ZERO !!!!!!

LEGIA to MY !!!!!!!!!

odpowiedz
Aleee - 25.08.2017 / 18:25, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Vadis mógł jedną akcją przesądzić losy meczu i nawet gdyby odszedł za darmo to kasa była by dużo większa!

odpowiedz
Czaro - 25.08.2017 / 18:23, *..play-internet.pl

Świetnie , sprzedać nie ma kogo ,kupić nie ma za co , jedne długi posplacane 100 mln z LM roz...ne to teraz pora na kolejne pożyczki itp

odpowiedz
Hoh - 25.08.2017 / 18:21, *..centertel.pl

No to "panowie piłkarze", pokażcie jaja i oddajcie 30% ze swoich rocznych pensji. To wasza postawa spowodowała, że nie ma awansu. Jak zagracie lepiej lub gdzieś awansujecie, to jesteście pierwsi do pobierania premii i bonusów. Teraz wy oddajcie to czego przez was Legia nie zarobi.

Macie jaja czy jesteście pazernymi panienkami na kasę?

odpowiedz
Kaj - 25.08.2017 / 18:20, *..dynamic-ww-05.vectranet.pl

można było - trzeba było grać kur... mać

odpowiedz
EBR - 25.08.2017 / 18:18, *..dynamic.gprs.plus.pl

Kogo to wina? Trójcy Świętej Leśnodorskiego, Mioduskiego, Wandzela.

odpowiedz