fot. Patrycja B.
REKLAMA

Już piąty dawca szpiku z akcji rejestracji na Legii!

Dariusz Chojnacki, Krewcy Legioniści, DKMS, źródło: Legionisci.comWiadomość archiwalna>

W ubiegłym miesiącu, kolejny już, piąty kibic Legii zarejestrowany podczas akcji na stadionie Legii został realnym dawcą komórek macierzystych. Dzięki swojej postawie podarował życie 69-letniemu pacjentowi. Dotychczas podczas akcji rejestracji dawców komórek macierzystych na Legii, współorganizowanych przez Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Krewkich Legionistów, klubu Legia Warszawa oraz DKMS zarejestrowanych zostało 1431 osób.

Zdecydowana większość z nich zarejestrowana została na Żylecie. Najwięcej potencjalnych dawców, bo aż 568 osób, zarejestrowanych zostało podczas pierwszej akcji, w dniu 09.05.2014 r. Czterech rzeczywistych dawców zarejestrowanych zostało na tej właśnie akcji, natomiast jeden podczas akcji przeprowadzonej w dniu 28.02.2015 r.

Polska posiada jedną z największych na świecie baz pod względem liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku i przekracza ona 1,1 miliona osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców szpiku. Tylko 25% pacjentów potrzebujących przeszczepienia znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. W pozostałych 75% przypadków potrzebny jest dawca niespokrewniony. W takich sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie zgodnego dawcy w rejestrach krajowych i zagranicznych. Im więcej osób będzie zarejestrowanych jako potencjalni dawcy, tym większa będzie szansa na znalezienie osoby, której zgodność tkankowa pozwoli na przeprowadzenie przeszczepienia.

W imieniu biorców serdecznie dziękujemy wszystkim kibicom Legii, którzy zarejestrowali się do bazy potencjalnych dawców.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
- 08.12.2017 / 18:09, *..dynamic.gprs.plus.pl

Super

odpowiedz
Wartobycdawca - 08.12.2017 / 10:38, *..188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Co Wy pieprzycie? To wielki dar ofiarować komuś życie. I warto to robić. Ja zarejestrowałem się sam jadąc do DKMSu a podejrzewam, ze takich osób jest więcej. Gratuluje akcji!

odpowiedz
odpowiedzi - 08.12.2017 / 08:21, *..dynamic.gprs.plus.pl

Kolejna akcja będzie prawdopodobnie na jednym z wiosennych meczów na Legia.
Co do info o biorcy, to z moich informacji wynika że jeśli dawca i biorca wyrażą taką chęć to obie strony otrzymają swoje dane (i mogą się spotkać) ale nie może to nastąpić wcześniej niż 2 lata od daty przeszczepu szpiku.

odpowiedz
Odw(L) - 08.12.2017 / 08:09, *..62.atman.pl

Wiadaomo kiedy będzie następna taka akcja rejestracji? Mam kilka osób chętnych

odpowiedz
Do Ding - 08.12.2017 / 08:08, *..dynamic.chello.pl

Jezeli odpowiedzi na forach maja taki wplyw na twoje decyzje w zyciu. To naprawde respect. Lepiej przestan czytac.

odpowiedz
Echhh - 08.12.2017 / 08:04, *..dynamic.chello.pl

Czy na prosciej wejsc na strone jednego z bankow szpiku? Tam sie wszystkiego dowiecie.

odpowiedz
Ding - 07.12.2017 / 23:40, *..dynamic.chello.pl

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Utwierdziliście mnie w przekonaniu, że nie należy sìę zgłaszać na dawcę.

odpowiedz
(L) - 07.12.2017 / 23:30, *..dynamic.chello.pl

Pytanie do redakcji: Czy dawca może się później w jakikolwiek sposób kontaktować z biorcą ? Gdyby mi się udało komuś przekazać szpik bardzo chciałbym wiedzieć komu i jakie losy później spotkały tamtą osobę. Z tego co słyszałem dawca dowiaduje się tylko z jakiego kraju i ile ma lat biorca czy to prawda?

odpowiedz
Jasio do ding - 07.12.2017 / 23:17, *..play-internet.pl

Do ding: Szuka dawcy.

odpowiedz
Tomek 82 do Ding - 07.12.2017 / 23:10, *..play-internet.pl

Lepiej żebyś nie wiedział!

odpowiedz
Do Ding - 07.12.2017 / 22:21, *..dynamic.chello.pl

Pojdzie sie nawalic. Podobno nie ma glupich pytan, ale widocznie sa glupi pytajacy.

odpowiedz
(L) - 07.12.2017 / 20:33, *..dynamic.chello.pl

Wielki szacunek! Brawo!

odpowiedz
Ding - 07.12.2017 / 20:22, *..play-internet.pl

A co gdy taki dawca sam będzie potrzebował szpiku?

odpowiedz