Legia Warszawa 0-2 Wisła Płock

Fumen, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Jak najlepiej zakończyć rok? Oczywiście wygrywając. Taki plan na dzisiejsze spotkanie mieli piłkarze zarówno Legii Warszawa, jak i Wisły Płock. Szczególnie, że obie ekipy nie przegrały w lidze od trzech spotkań. Dla fanów stołecznego klubu dzisiejsze zawody miały dodatkowy smaczek. Z Łazienkowską żegnał się Guilherme, który zdecydował się kontynuować swą karierę we włoskim Benevento.

To co najbardziej mogło martwić trenera Romeo Jozaka, to zestawienie defensywny. Z powodu żółtych kartek musieli pauzować dwaj stoperzy – Maciej Dąbrowski oraz Michał Pazdan. Niestety bardzo szybko przekonaliśmy się, że ich zmiennicy prezentują nieco inny poziom.
Jeszcze na zegarze nie minęła 10 minuta spotkania, a Giorgi Merebaszwili starł się z Inaki Astizem w polu karnym. Jednak sędzia Tomasz Musiał uznał, że nie było przewinienia Hiszpana. Dopiero z pomocą przyszła analiza wideo, po której arbiter zmienił swą decyzję. I choć Arkadiusz Malarz wyczuł intencje strzelca, to Nico Varela pewnie umieścił piłkę w siatce. Legioniści mogli błyskawicznie odpowiedzieć na prowadzenie płocczan. Guilherme dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, gdzie Michał Kucharczyk uderzył głową w światło bramki. Jednak ekipę gości uratowała interwencja Jose Kante, który wybił futbolówkę zmierzającą do celu. O tym, ile znaczy duet "Dąber" – Pazdan, przekonaliśmy się w 17. minucie. Goście przeprowadzili akcję ofensywną, w której byli w przewadze. Dośrodkowanie z lewej strony przeciął Jakub Czerwiński, który swą niefortunną interwencją… podwyższył na 2-0!
W 25. minucie Kasper Hamalainen utrzymał się przy piłce i zagrał w pole karne do Jarosława Niezgody. Ten zrobił sobie miejsce w obrębie szesnastki, ale intencje napastnika Legii wyczuł Seweryn Kiełpin. Podopieczni Jozaka mimo niekorzystnego wyniku, raz po raz kreowali akcje ofensywnej, byli stroną dominującą. Jednak ani "Gui", ani Łukasz Broź, nie pokonali bramkarza przyjezdnych. Ponadto po uderzeniu "Hamy", futbolówka trafiła w poprzeczkę! Po chwili Fin został zmieniony przez Cristiana Pasquato z powodu urazu. Szczęścia próbował także "Kuchy", ale Kiełpin stanął na wysokości zadania.

Roszada w linii pomocy nie była jedyna, którą zastosował szkoleniowiec gospodarzy. Na drugą połowę nie wyszedł Łukasz Broź, którego zmienił Sebastian Szymański.

Zmiany, zmianami, ale to Adam Dźwigała mógł podwyższyć na 3-0 tuż na początku drugiej odsłony. Kropnął z pola karnego, ale Arkadiusz Malarz był na posterunku. Zresztą nie tylko Malarz, ale jego vis-a-vis udowadniał swoją wartość. Choćby jak w 52. minucie przenosząc nad poprzeczką strzał Niezgody. Postawienie w przerwie na Szymańskiego mogło szybko przynieść korzyść. Niestety, piłka po jego strzale głową powędrowała nad bramką. Za tę niefrasobliwość w ataku, gospodarzy mógł skarcić Semir Stilić, który próbował lobować Malarza. Bez powodzenia.
Cień nadziei na korzystny rezultat mógł dać Armando Sadiku. W 69. minucie Michał Kucharczyk minął Arkadiusza Recę na prawym skrzydle i dośrodkował w pole karne. Wielu kibiców już pewnie widziało piłkę w siatce, ale ta jak zaczarowana powędrowała tuż obok słupka! Do ciekawej sytuacji doszło w 84. minucie. Niezgoda uderzył na bramkę, a zmierzająca w światło bramki piłka odbijała się od nóg i rąk Arkadiusza Recy. Jednak mimo protestów legionistów, sędzia Musiał nawet nie skorzystał z VAR.

W końcówce z trybun niosło się "Nie poddawaj się...". Ponad 13000 kibiców wierzyło, że jeszcze uda się zdobyć choćby punkt. Niestety, Legia nie zdobyła choćby bramki. Tym samym druga ligowa porażka na własnym boisku w tym roku stała się faktem. Stołeczny zespół zaczął rok przy Łazienkowskiej od porażki z Ruchem Chorzów (1-3) i zakończył go przegraną.

0-1 10' Nico Varela (k)
0-2 17' Jakub Czerwiński (s)

Legia: 1. Arkadiusz Malarz - 28. Łukasz Broź (46' 53. Sebastian Szymański), 34. Iñaki Astiz, 4. Jakub Czerwiński, 14. Adam Hloušek - 18. Michał Kucharczyk, 75. Thibault Moulin, 15. Michał Kopczyński, 6. Guilherme (60' 99. Armando Sadiku), 22. Kasper Hämäläinen (39' 8. Cristian Pasquato) - 11. Jarosław Niezgoda

Wisła: 87. Seweryn Kiełpin - 20. Cezary Stefańczyk, 26. Igor Łasicki, 14. Adam Dźwigała, 9. Arkadiusz Reca - 7. Nico Varela (81' 96. Jakub Łukowski), 4. Damian Szymański (88' 18. Alan Uryga), 8. Dominik Furman, 23. Semir Štilić (70' 6. Damian Rasak), 10. Giorgi Merebaszwili - 29. José Kanté

żółte kartki: Moulin - Szymański, Dźwigała, Furman, Kiełpin.

sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).
widzów: 13 721.