Bernhard Heusler i Dariusz Mioduski - fot. Jacek Prondzynski / legia.com

Heusler potrzebował wyzwań. Wybrał Legię

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

Sześć lat temu zorganizował mecz z reprezentacją Egiptu U-23 po to, aby przyjrzeć się i finalnie kupić młodego pomocnika. Był nim obecny gwiazdor Liverpoolu Mohamed Salah. Kiedy odchodził z FC Basel, podczas ligowego spotkania kibice wtargnęli na murawę z transparentem, aby podziękować mu za dotychczasową pracę. Bernhard Heusler, nowy doradca zarządu Legii, bez wątpienia jest mistrzem w swoim fachu.

Przed kilkoma dniami oficjalnie poinformowano, że Heusler będzie doradcą zarządu Legii Warszawa. Działacz urodził się 27 grudnia 1963 roku w Bazylei. Z wykształcenia jest prawnikiem. Studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis oraz Uniwersytecie w Bazylei. Po zakończeniu nauki, przez następne 14 lat był partnerem wielu prawniczych firm w Bazylei, Bernie i Zurychu. Nieuchronnie zmierzał jednak w stronę piłki nożnej.

W 2006 roku rozpoczął działalność w klubie piłkarskim FC Basel. Początkowo został zatrudniony jako doradca prawny. Po trzech latach awansował na stanowisko wiceprezesa, aż wreszcie 16 stycznia 2012 roku objął samodzielne rządy jako prezes. Za czasów jego pobytu w klubie zespół sięgnął po sześć tytułów mistrzowskich na sześć możliwych. Do tego dorzucił dwa Puchary Szwajcarii, awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów oraz półfinał i ćwierćfinał Ligi Europy. Jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe, były to największe osiągnięcia FC Basel w historii. Wcześniej tylko raz piłkarzom tego klubu udało się awansować do ćwierćfinału europejskich pucharów. Miało to miejsce w sezonie 1973/74.

Sukcesy FC Basel za prezesury Heuslera:

Mistrzostwo: 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17
Puchar Szwajcarii: 2011/12, 2016/17
Liga Mistrzów 1/8 finału: 2011/12, 2014/15
Liga Europy: półfinał: 2012/13, ćwierćfinał: 2013/14

Pierwszy rok w klubie Heuslera na stanowisku prezesa był wyjątkowo udany. Szwajcarska ekipa sięgnęła po mistrzostwo, krajowy puchar, a także awansowała do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Trzeba dodać, że w tym czasie ruchy kadrowe w drużynie były wyjątkowe ubogie. FC Basel dokonał tylko dwóch zakupów gotówkowych, a bilans transferowy udało się zamknąć na plusie, dzięki sprzedaży za milion euro Sandro Wiesera do Hoffenheim. W kolejnych latach było już zdecydowanie ciekawiej.

Młodzieniec z Egiptu

Bernhard Heusler zaczął kupować za nieco większe sumy, ale co najważniejsze dla klubu, potrafił również sprzedać tych zawodników, których do tej pory miał w kadrze. W 2012 roku, czyli pierwszym, w którym Szwajcar pełnił rolę prezesa, FC Basel sprowadziło Mohameda Salaha. Zawodnik wpadł w oko Heuslerowi oraz dyrektorowi sportowemu Georgowi Heitzowi podczas meczu sparingowego młodzieżowej reprezentacji Egiptu. Sparing z FC Basel miał im pomóc lepiej przygotować się do nadchodzących Igrzysk Olimpijskich, lecz tak naprawdę powód okazał się zupełnie inny.

- Chcieliśmy rozegrać ten mecz głównie dlatego, że mogliśmy zobaczyć na żywo Mohameda Salaha - powiedział Heusler kilka lat temu telewizji Sky Sports. - Nigdy nie zapomnę tego, co wtedy zobaczyłem na boisku. Byliśmy pod olbrzymim wrażeniem. Na trybunach było zimno, ale my zupełnie na to nie zważaliśmy. Salah zagrał tylko w drugiej połowie, ale przez całe swoje życie nie widziałem piłkarza, który dysponowałby taką szybkością.

Zarząd FC Basel dopiął swojego i sprowadził Salaha za kwotę 2,50 mln euro. Dla 20-latka transfer do Europy był najlepszą decyzją, jaką mógł podjąć. Już rok później na jego sprzedaży do Chelsea Szwajcarzy zarobili osiem razy tyle. Warto dodać, że zaledwie rok wcześniej, bo w 2011 roku, zakup Salaha rozważano... w Legii Warszawa. 19-letni gracz Al Mokawloon został ponoć zaoferowany "Wojskowym" i miał być alternatywą dla Manu. Ostatecznie jednak do transferu nie doszło, chociaż w tamtym okresie był wyceniany na zaledwie 150 tys. euro.
Najdroższe zakupy FC Basel (11/12-16/17)

Andraz Sporar NK Olimpija3,80 mln €2015/16
Eder Balanta River Plate3,50 mln €2016/17
Marcelo Diaz U. de Chile3,50 mln €2012/13
Mohamed Elyounoussi Molde FK3,20 mln €2016/17
Raúl Bobadilla BSC Young Boys3,00 mln €2012/13
Derlis González Benfica Lizbona3,00 mln €2014/15


W 2012 roku Heusler przeprowadził jeszcze kilka innych ciekawych transferów. Do FC Basel dołączyli m.in. David Degen, Fabian Schar, Geoffroy Serey Die i Mohamed Elneny. Wszyscy łącznie nie kosztowali więcej niż 2 miliony euro, a zrobili bardzo ciekawe kariery. Trzech pierwszych wyrosło na wielokrotnych reprezentantów swoich krajów, a ostatni w styczniu 2016 roku został sprzedany za 12,50 miliona euro do Arsenalu. Ostatecznie tamten sezon FC Basel zakończyło z bilansem transferowym na poziomie 8,55 mln euro. Co jak na początek można było uznać za wynik co najmniej zadowalający.

W kolejnym sezonie klub nadal nie przeznaczał wiele na zakupy. 2 miliony euro za obrońcę Ivana Ivanova to największy wydatek, na jaki sobie pozwolili. Potrafili z kolei sprzedać Salaha za 16,50 milionów euro czy Aleksandara Dragovicia za 9 milionów euro. Przez następne lata było zresztą podobnie, co pokazuje poniższe zestawienie.

Najdroższe sprzedaże FC Basel (11/12-16/17)

Breel Embolo FC Schalke 0422,50 mln €2016/17
Mohamed Salah Chelsea FC16,50 mln €2013/14
Mohamed Elneny Arsenal FC12,50 mln €2015/16
Xherdan Shaqiri Bayern Monachium11,80 mln €2012/13
Derlis González Dynamo Kijów9,40 mln €2015/16
Yann Sommer Bor. M'gladbach9,00 mln €2014/15


W swoim ostatnim sezonie w FC Basel Heusler dokonał największej sprzedaży w historii klubu. Za 22,50 milionów euro do Schalke 04 odszedł wielki talent Breel Embolo. Napastnik był wychowankiem drużyny, w której grał jeszcze od czasów juniorskich. Szwajcarzy ubili więc na nim doskonały interes. Podsumowując, Heusler w ciągu sześciu lat spędzonych w FC Basel wywindował klub w rankingu UEFA. Awans z 51. na 18. miejsce, to w dużej mierze zasługa jego trafionych transakcji transferowych, a także umiejętnego zarządzania i wprowadzaniem do klubu młodych graczy.

Bilans transferowy FC Basel w latach 2011-2017


Czas na zmiany

Przychody sukcesywnie rosły, klub osiągał coraz lepsze wyniki, ale Heuslerowi było jednak mało. W czerwcu 2016 roku postanowił odejść z piastowanego przez siebie stanowiska. - O rezygnacji zacząłem myśleć na początku 2016 roku. Zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo wygrywanych trofeów klub potrzebuje nowych bodźców, aby się rozwijać - powiedział w wywiadzie dla "cash.ch".

Kibice nie mogli pogodzić się z odejściem prezesa, ale uszanowali jego decyzję. Dali tego dowód podczas ostatniego meczu na własnym stadionie, kiedy przeciwnikiem było FC Sankt Gallen. W czerwcu 2017 roku, w 73. minucie gry, najzagorzalsi fani FC Basel wtargnęli na boisko i uhonorowali Heuslera za jego wieloletnią pracę. Mieli ze sobą wymowny transparent "Chapeu Barni!". Sytuację można zobaczyć na poniższym filmie.



- W lipcu, kiedy skończyłem już swoje obowiązki jako prezes klubu, wyjechałem na czterotygodniowe wakacje. Nie miałem tak długiego urlopu od momentu, kiedy chodziłem do szkoły. To było coś wspaniałego. Mogłem naładować baterie - stwierdził Szwajcar. - Marco Streller (obecny dyrektor sportowy FC Basel) powiedział mi wtedy, że weekendy bez piłki nożnej są specyficzne. I cóż... muszę się z nim zgodzić. Czułem wtedy spadek tej adrenaliny. Dotychczas na koniec każdego tygodnia działo się bardzo wiele przez pełne 48 godzin. Zdecydowałem się jednak otworzyć na nowe horyzonty i skupić na ważniejszych rzeczach. Wreszcie miałem czas, aby zagrać z synem w tenisa, czy pójść na spacer - dodał Heusler na łamach szwajcarskich mediów.

Po odejściu z FC Basel działacz mógł liczyć na atrakcyjne oferty z innych klubów. Początkowo nie chciał jednak z nich korzystać. Pojawiły się spekulacje o zainteresowaniu klubu z Sankt Gallen, które szybko zostały zdementowane. Mówiło się także o Bayerze Leverkusen, ale ostatecznie również nic z tego nie wyszło. W Legii Szwajcar będzie zaangażowany w strategiczne projekty klubu w Polsce i na arenie międzynarodowej. Będzie również doradcą rady nadzorczej stołecznego klubu, biorącym udział w jej posiedzeniach.

Heusler oprócz działalności w strukturach szwajcarskiego klubu ma na swoim koncie bogate doświadczenie w różnych organizacjach. Przez siedem lat był przedstawicielem FC Basel w European Club Association. Reprezentował również Szwajcarię w UEFA Club Competition Committee, którego członkiem jest prezes Legii, Dariusz Mioduski.



Gwiazdy Legii - zamów teraz!

Komentarze (76)

@rek - 19.02.2018 09:16:47, *.dynamic.chello.pl

"...Warto dodać, że zaledwie rok wcześniej, bo w 2011 roku, zakup Salaha rozważano... w Legii Warszawa. 19-letni gracz Al Mokawloon został ponoć zaoferowany "Wojskowym" i miał być alternatywą dla Manu. Ostatecznie jednak do transferu nie doszło, chociaż w tamtym okresie był wyceniany na zaledwie 150 tys. euro...."

Duet - prezes P.Kosmala i trener M.Skorża:... i wszystko jasne...:))) Pozdro (L)

Działaj zatem - 19.02.2018 09:18:30, *.internetia.net.pl

Heusler podpowiedz , że Potrzebny Legii jeszcze jeden dobry napastnik i zorientuj się chopie kto to Adrian Mierzejewski .

no dobrze, ładne słowa, ale to takie gadanie bez konkretu - 19.02.2018 09:29:02, *.adsl.inetia.pl

doradca? znaczy się będzie tu pracował, czy raz w miesiącu pojawi się na zebraniu i będzie się przyglądał z boku?

po tych wszystkich artykułach wnioskuję, że oprócz samego Zarządu nikt w mediach tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia co ten człowiek ma właściwie robić i jaka będzie jego rola

bo to co możemy przeczytać nie ma konkretów. wczoraj w lidze+ marciniak zastanawiał się nawet, czy aby Mioduski nie ustąpi ze stanowiska prezesa na rzecz nowego doradcy. ale to właśnie takie gdybanie, bo nikt nie wie, co ten człowiek będzie robił i jaki będzie miał wpływ na Legię

bo może się okazać, że będzie służył radą zarządowi, jak promotor przy pisaniu pracy dyplomowej.

nie ma na razie o co robić wielkie halo

Wiadro - 19.02.2018 09:40:57, *.static.ip.netia.com.pl

Nieoficjalnie Heuslet zostanie nowym Prezesem to byłby najlepszy transfer w Legii bo Mioduski nie ma pojecia jak zarzadzac klubem.

Heusler - 19.02.2018 09:57:11, *.90

do Działaj zatem: dzięki za radę ziom, zaraz się zorientuję i podpowiem!

do Wiadro - 19.02.2018 10:00:26, *.play-internet.pl

Czy twój nick nawiązuje że jeszcze w domu robisz w wiadro czy że z wiatrem na zakupy chodzisz ? Napisz mi jeszcze na czym ty się znasz, choc w sumie to sie domyślam

Kobo(L)t - 19.02.2018 10:03:53, *.edelkey.net

Przecież wiadomo, że Mioduski podzieli swoje obowiązki, bo ma ich za dużo. Mówił to jasno i precyzyjnie, że przyjdzie moment kiedy ktos go zastąpi. Myślę, że Pan Heusler narazie przyjrzy się czy chce te obowiązki, dlatego został "doradcą", a po sezonie zadecyduje czy w to wchodzi.

0055gp - 19.02.2018 10:06:34, *.130.ipv4.supernova.orange.pl

Szanowny Autorze, a od kiedy w sezonie
1973/74 zaczynała się faza pucharowa europejskich pucharów.
Mam nadzieję, że reszta to prawda.

Redakcja (LL!): nasz błąd. chodziło o ćwierćfinał oczywiście :)

SEBO(L) - 19.02.2018 10:25:58, *.play-internet.pl

@ Działaj zatem : to taki gość, co woli pograć w piłkę za dobre pieniądze,w dobrym klimacie, w ligach radosnego futbolu, gdzie nie przywiązuje się wagi do ram taktycznych w kwestiach defensywnych, i taki "playmaker" jak on nie musi zbytnio udzielać się w obronie. Gdybyś miał wątpliwości, sprawdź sobie średnią goli na mecz w lidze australijskiej. Nie jego,żeby była jasność, tylko średnią na każdy mecz.

1337 - 19.02.2018 10:34:44, *.dynamic.gprs.plus.pl

@Wiadro

Tak z ciekawości, jakbyś mógł, to powiedz na czym opierasz swoje zdanie, zarówno co do umiejętności zarządzania klubu przez DM, jak i samej wiedzy jak ten klub należy prowadzić.

Luq - 19.02.2018 10:55:31, *.internetdsl.tpnet.pl

chyba Bernie...

Luty - 19.02.2018 11:10:24, *.mf.gov.pl

Jak dla mnie to największe wzmocnienie, przychodzi facet z olbrzymią wiedzą i kontaktami. Az dziwne że facet z takim know-how chce się bawić w tej lidze ale to tylko potwierdza ze potencjał mamy olbrzymi

WarsawHooligan - 19.02.2018 11:11:58, *.dynamic.chello.pl

Pan Heusler to najlepszy transfer do Legii w tym sezonie. Poznanie nowego klubu, wejście w niego to proces, który trwa dosyć długo. Krok po kroku będzie przejmował nowe obowiązki. Nasza wspaniała Legia wkracza w najlepszy okres w swojej historii, mamy gości, którzy zbudowali jedna z 6 najlepszych akademii piłkarskich na świecie, mamy gościa, który sprawił, ze FC Basel stało się topowym klubem grającym w LM i wciągającym swoją ligę nosem. Pan Mioduski natomiast otacza się świetnymi specjalistami a jego wizja klubu piłkarskiego to tez moja wizja. Natomiast naszym zadaniem jest pokazać, ze CWKS ma najlepszych kibiców na świecie!

Pozdrawiam cała brać po szału, przed nami wiele grubych lat ;)

ludzik - 19.02.2018 11:14:00, *.centertel.pl

Heusler wybral Legie bo zaden inny klub nie byl w tal czarnej d upie? :>
A tak powaznie to cos mi mowi, ze przed koncem okna transferowego cos aie jeszcze dobrego wydarzy ;)

@rek do WH - 19.02.2018 11:14:05, *.dynamic.chello.pl

No nareszcie jakaś sensowna wypowiedź... Pozdro... (L)

Niekumaty Janusz - 19.02.2018 11:37:30, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

No tak, Mioduski nie zna się na niczym według niektórych. A wg mnie najlepiej pokazal jak się zna to pokazał jak pogonil Magiera, Krzepota i Zewlakowa. Amatorka się skończyła, ale i tak niektórych to nie zadowoli, a jak zdarzy się odpukac jakaś wpadka to pierwsi będą się cieszyc że mieli rację.

Cch - 19.02.2018 11:58:25, *.dynamic.gprs.plus.pl

Moim skromnym zdaniem czekają nas grube lata. Mioduski może i ma inna wizje od Leśnego, moze i nawet zna sie mniej na piłce, ale otacza sie fachowcami i to moze sie udac.

Sebo(L) - 19.02.2018 12:00:23, *.slupsk.vectranet.pl

Wydaje się,że docelowo Szwajcar moze zostać nowym prezesm klubu. Z tak ogromnym doświadczeniem grzechem byłoby trzymać go w klubie jedynie jako doradcę. Myślę,że taki jest plan Mioduskiego. Źwdziwię się jeśli będzie inaczej. Co do transferów to spokojnie. Nie podniecajcie się i nie myślcie,że nagle przyjdzie ktoś za 3 bańki a za rok go opchniemy za 25. Na razie gość zaczął pracę więc wszystko wymaga czasu.

Krzeszczu - 19.02.2018 12:01:04, *.cust.tele2.se

A najlepsze jest to ze nie jest to czlowiek ktory dopiero ”uczy sie fachu” czy startuje od zera. Bo ma juz wielkie doswiadczenke jak i rozeznanie.
Konkec amatorki z klipami na youtubie czy wakacjami za friko w afriko.
Sam jestem lekko zaszokowany (pozytywnie !!!) posunieciqmi DM i tym co sie w Naszym klubie dzieje. Co news to coraz wieksza profesjonalka.
Osobiscie, po raz kolejny powtarzam, widze i uram ze DM zbuduje Wielka Legie.
Sa niestety, jak kolega wyzej napisal, pajace ktorym to nigdy i tak nie odpowiada bo DM nigdy nie siedzial na zylecie. Mä
Ja mam pelne zaufanie do obecnego prezesa. Dobrze sie dzieje a bedzie jeszvze lepiej.

Juri - 19.02.2018 12:18:12, *.static.gprs.plus.pl

Witamy w Legii

Matt - 19.02.2018 12:24:30, *.229

Możecie krytykować i negować Mioduskiego i jego decyzje, prawda jest jednak taka, że takiego menedżera nie było w całej Ekstraklasie. Gość wie, że klubu nie buduje się pojedynczymi transferami - choćby to był Vadis, Nikolić i Ljuboja w jednym okienku. Za rok, dwa ich już nie będzie. Potrzebny jest stały dostęp do porządnych zawodników. Dlatego był Jozak z ekipą, dlatego Heusler. Kluby pokroju Legii są jak dziurawe wiadro. Zawodnicy stale uciekają, jedynie nieliczni pozostają. Trzeba zadbać o to by fluktuacje były pod kontrolą - finansową i kadrową. Same kontakty takiego Heuslera warte są kupę pieniędzy, a jego doświadczenie organizacyjne itd.? Jeśli zostanie prezesem Legii, to czy ktoś sobie przypomina, żeby jakikolwiek prezes w Ekstraklasie załatwił sobie takie następstwo jak Mioduski?

Mioduski nie jest moim idolem, nie muszę zgadzać się też z jego każdą opinią i wizją. Widzę i czuję jednak, że po pierwsze ma na sercu dobro klubu, ma pomysły i umie je realizować. Trzymam kciuki za Legię, ale i za niego osobiście, bo wydaje się być mądrym człowiekiem. Jeśli jego projekty się sprawdzą zaczniemy jeść obiecaną lata temu chochlą :)

Dodatkowo to, że ostatnie transfery zdają się być udane, jest kolejnym plusem. Jest długofalowe myślenie i stopniowa realizacja.

Sebo(L) - 19.02.2018 12:36:39, *.slupsk.vectranet.pl

@Matt niestety NIGDY nie było obietnic jedzenia chochlą! Wręcz odwrotnie,nam kibicom wmawiano,że małą łyżeczką też możemy się "najeść" :) Chochla to było tylko i wyłącznie NASZE pobożne życzenie :)

Jacek - 19.02.2018 12:39:46, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Zdecydowanie najlepszy transfer tej zimy. Daje nadzieje na to, ze odjedziemy reszcie ligi na dlugie lata a i w Europie zaistniejemy w niedalekiej przyszłosci w sposób znaczący. Fachowiec w całej rozciągłosci. Brawo DM. Nie rzuca pan słów na wiatr i wszyscy powinni to zauważyc, ze chce pan wprowadzic Legię do czołówki europejskich klubów. Nowy człowiek w Zarządzie Legii jest osobą, ktora swoją wiedzą, doswiadczeniem, szerokimi kontaktami nie tylko w sferze piłkarskiej ale i biznesowej napewno pomoze Legii w osiąganiu sukcesów. Jeszcze raz wielkie dzieki Panie Prezesie.

mietek - 19.02.2018 13:06:57, *.emea.ibm.com

@ @rek: Oj, bracie. Czemu tak źle życzysz Salahowi? Przecież przy duecie "fachowców" Kosmala-Skorża, to ten chłopak by murawę wąchał od wielkiego dzwonu i pewnie skończyłby w jakimś FC Pierdziszewo. A tak przynajmniej karierę zrobił.

Teraz trzeba wierzyć w sukces pod sterami Heuslera.

@Krzeszczu: Wiesz, mnie wystarczy, jak Szwajcar sprawi, że i my w końcu kogoś opchniemy za 9 milionów euro.

MartinMix - 19.02.2018 13:07:23, *.dynamic.chello.pl

Przecież to jasne że gość przychodzi aby niebawem pełnić funkcję prezesa Legii. Pewnie nie odbędzie się to od razu ale za jakiś czas usłyszymy komunikat, że mamy nowego prezesa. Sam jestem ciekawy co z tego wyniknie - bo przede wszystkim przydały się w Legii ktoś dobrze obeznany w europejskiej piłce (najlepiej ktoś taki jak Monchi)

kaktus - 19.02.2018 13:17:53, *.static.ip.netia.com.pl

Ciekawe czy komisja ligi szwajcarskiej zamknęła stadion za ten bandycki wybryk kiboli oraz czy nałożyła na klub zakaz wyjazdowy kibiców i sankcje finansowe? ;-)

@krzeszczu - 19.02.2018 13:17:55, *.centertel.pl

Moge sie zalozyc ze polowa tu komentujacych nie jezdzi na mecze nie mówiąc juz o tym o dopingowaniu na zylecie

do Krzeszczu - 19.02.2018 13:32:19, *.play-internet.pl

Ale ja siadam na Żylecie jak to mowisz i jestem jak najbardziej za Mioduskim a napewno nie za cwaniakami co po 20mln wyciagneli z klubu czy za skautingiem z youtube i zaciagu z plaży więc nie ma co uogolniać.zaufaj mi że ludzie otwierają oczy na to co się dzieje w klubie nie zależnie od trybuny a oszołomów i na silverze znajdziesz.pozdrawiam

Gimbi - 19.02.2018 14:00:30, *.dynamic.chello.pl

Do Redakcji: Kolega @Luq ma rację: w tekście daliście Brno (Czechy), a powinno być Berno (stolica Szwajcarii). Drobnostka przy ogromie informacji w artykule, za który dziękuję.

@rek - 19.02.2018 14:16:11, *.dynamic.chello.pl

do mietek

Widziałeś brachu moje uśmieszki w poście, to wiesz co miałem na myśli...:)))

do Krzeszczu

Miło mi widzieć ciebie w gronie optymistów...:)))

do pozostałych braci po szalu...

Jak wiecie, od początku prezesury zaufałem DM i pisałem to na forum setki razy: iż DM to właściwy człowiek na właściwym miejscu... Ten facet po prostu wie co robi... Piłka nożna to nie tylko pasja, ale to także ogromny biznes... W dzisiejszej zawodowej piłce nożnej nie trzeba znać się na wszystkim, ale należy dobrze wiedzieć, jak profesjonalnie zarządzać klubem piłkarskim i jakimi ludźmi się w takim klubie otaczać (vide: JR, IK, RK, BH...) A Dariusz Mioduski to wszystko wie i zmierza do kolejnych sukcesów krok po kroku... Należy mu dopingować ze wszystkich sił i trzymać kciuki za wielkość Naszej (L)egii przez wiele lat... Mamy ku temu już wiele powodów... Pytanie: kiedy z takim zniecierpliwieniem i wypiekami na twarzach czekaliśmy na kolejny mecz (L)egii...??? Może czasami za Czerczesowa... Obecna (L)egia daje nam jednak chyba więcej radości, a już na pewno daje nam więcej ufności co do przyszłości... Przynajmniej ja tak to czuję...:)))

A ten filmik na stronie z pożegnania Berniego to taki mały pstryczek w noc ex-prezesa BL, bo o ile dobrze pamiętam BL takiego gorącego pożegnania od nas wszystkich na płycie stadionu nie otrzymał...:)))

Pozdro (L)

Zlb - 19.02.2018 14:17:36, *.centertel.pl

Chyba jasne że typ szuka wyzwań, chce pokazać że w swoim fachu jest kotem! Na dobre Nam wyjdzie jak Mioduski odda prezesure w jego ręce!

do do Krzeszczu - 19.02.2018 14:25:38, *.centertel.pl

Kiedy dotrze do różnych takich jak Ty że nikt z Legii nie wyciągnął po 20 baniek? Lepiej zadaj sobie pytanie skąd ta kapucha była? Bo mi się wydaje że z LM, a jak tak to chyba nie tak powinno być!!! Za darmo mieli udziały oddać, to weź oddaj mi swoją pensję, pasi? Jak Bogus miałby sos to On by przejął Legie! Nie miał, musiał odpuścić, czy dobrze to jeszcze zobaczymy, narazie wygląda to nieźle!!! Tyle.

mietek - 19.02.2018 14:39:57, *.emea.ibm.com

@ @rek: No wiem, taka mnie naszła refleksja dla tamtych smutnych czasów :)) Nota bene - Salah był przymierzany jako alternatywa dla Mop-mana - czyli po prostu rezerwowy :)

Mam nadzieję, że czasy takiej amatorki już nigdy nie wrócą. I to prawda, co mówisz - nie każdy się musi znać na wszystkim. Sztuką jest otoczyć się odpowiednimi ludźmi, którzy będą wiedzieli, co i jak robić.

Fajnie by było, jakby Heusler się wziął za negocjowanie transferów, bo to się wtedy może zrobić ciekawe :) I może wreszcie pobijemy "rekord" Janczyka :)

@rek do mietek - 19.02.2018 14:51:37, *.dynamic.chello.pl

W swoim pierwszym poście, jak tylko dowiedziałem się, iż Darek zatrudnił Berniego to napisałem, iż tylko patrzeć, jak B.Heusler zostanie prezesem (L)egii, a Darek Mioduski, jako właściciel, zajmie się dalszymi inwestycjami i przyciąganiem zagranicznego kapitału do (L)egii...

Powiem Ci więcej - czy wiesz, jakie teraz możliwości rynkowe ma (L)egia..? Przecież jeśli znajomości JR + IK połączymy ze znajomościami BH, to my teraz mamy szansę penetrować prawie cały piłkarski rynek w Europie w poszukiwaniu konkretnych piłkarzy do gry w (L)egii... Ja trzymam kciuki za powodzenie tego piłkarskiego projektu Darka Mioduskiego...;))) Pozdro (L)

Krzeszczu - 19.02.2018 14:53:56, *.cust.bredband2.com

@ @rek: ja zawsze bylem optymistycznie nastawiony do DM i nie raz to przejawialem tutaj na forum. Mimo tak chetnego opluwania przez niektorych znafcow czy hardcore fanatykow.

@ do Krzeszczu, 19.02.2018 13:32:19 - *.play-internet.pl: serio, ciesze sie ze sa jeszcze ludzie na zylecie potrafiacy myslec trzezwo i niezaleznie. Serio.

@ mietek: witaj kolego. Zupelnie sie z Toba zgadzam. Smiem twierdzic ze juz niedlugo takie sumy beda u nas po prostu normalka. I najwyzsza ku temu pora! :-)

Tomek Mokotów - 19.02.2018 15:28:36, *.centertel.pl

Jak na razie doradzanie to fach wielce pożądany, jak się ma prezesa amatora i trenera nowicjusza to przynajmniej doradca niech nie będzie od czapy.

Pytanie tylko na ile będzie miał wpływ na Mioduskiego i na ile konkretną wizję klubu.
Bo nietrudno zgadnąć, że jest w razie czego wspaniałym figurantem, nie wyszło? Przecież taaaaakich fachowców zatrudniliśmy...

Realia Bazylei a nasze są w miarę podobne, przynajmniej w początkach pracy więc do dzieła.



Janusz z Pakistanu - 19.02.2018 15:37:58, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Nikt nie ma pretensji że BL sprzedał swoje udziały i dostał za to kasę. Chodzą jednak słuchy że jego ostatnie decyzje na stołku były tak skalkulowane żeby zmusić DM do jak najszybszego odkupu i po jak najwyższej cenie. I że wtedy dobro Legii było na ostatnim miejscu delikatnie mówiąc. Jak było zapewne nikt nie wie, a jak wie to nie powie, bo można skończyć w sądzie. Warto jednak się nad tym głębiej zastanowić i przeanalizować tamte decyzje czy nawet okienko. Kto i za ile odszedł, a kto i za ile przyszedł, a zwłaszcza na jakich kontraktach, które ostatnio DM próbował rozwiązać. Nie bądźmy naiwni że niektórzy kochali Legię, tylko dlatego że się na takich kreowali. Bo wiele wskazuje że tak nie było. Dopiero teraz niektórzy otwierają oczy, bo dużo było PR przy tym rozstaniu i wykreowano fałszywy obraz DM, a tymczasem to DM pokazuje że jego podejście może być długofalowo dużo bardziej korzystne dla Legii.

@Tomek mokotow - 19.02.2018 15:39:04, *.centertel.pl

Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze zarowno prezes armator jak i trener nowicjusz lepiej sobie radza niz poprzednia ekipa. Ze szczególnym naciskiem na porównanie bylego i obecnego trenera.

Cult❤️Legia - 19.02.2018 15:40:14, *.25

To proste Darek znalazł nam człowieka ktòry go zastâpi wtedy bêdzie miał czas na inne ważne Legijne sprawy✨⚽️

warszawiak42 - 19.02.2018 15:43:20, *.dynamic.chello.pl

Teraz rozumiecie kwasy na linii Leśniodorski - Mioduski..............Inna wizja, inny sposób na prowadzenie klubu, biznesu, i w ogóle......... brawo Mioduski!

dino - 19.02.2018 15:45:59, *.vtelecom.pl

Na moje 126 meczy Legii (115 na Żylecie, 1 na Południowej, 1 na Wschodniej + 9 wyjazdów) to gość ma pojęcie o piłce ;-)

e(L)o - 19.02.2018 17:11:32, *.dynamic-zab-04.vectranet.pl

Czyli zwykła degradacja dla niego, a nie wyzwanie.

- 19.02.2018 17:57:58, *.242.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Świetny transfer najlepszy w tym okienku. Brakowało takiej osoby, DM brakuje doświadczenia, RJ uczy się fachu trenerskiego o myślę, że tej dwójce brakowało doświadczonej osoby, która będzie potrafiła wykorzystać cały potencjał i będzie miała doświadczenie w zarzadzaniu tak trudnym przedsięwzięciem jakim jest profesjonalny klub piłkarski.
Tonowałem nastroje, ten ogólny hurraoptymizm, ale przyznaję, sam temu uległem.
Jestem zachwycony zmianami, jakie dokonały się w ostatnim czasie! Zachwycony i podniecony wizją profesjonalnej Legii, która zaistnieje w Europie

JAK Do Janusz z Pakistanu - 19.02.2018 18:04:42, *.centertel.pl

Po czym lub po kim chodzą te słuchy ? Konkrety, inaczej jesteś zwykłą świnią, która pomawia bez dowodów.

Ibis - 19.02.2018 18:18:32, *.dynamic.chello.pl

@ Janusz z Pakistanu - rzeczywiście konkrety by się przydały. Ich brak będzie oznaczał, że świadomie dopuściłeś się pomówienia.

Ed - 19.02.2018 18:35:23, *.dynamic-ww-07.vectranet.pl

O tym trenerze z Albani tez mówili że taki super i światowy i cudotworca. Przyszedl w lipcu, wyleciał z hukiem we wrześniu..

Phoenix(L)k - 19.02.2018 18:47:17, *.dynamic.chello.pl

Po co nam Salah, skoro mamy Manu ;D

Cch - 19.02.2018 18:58:28, *.dynamic.mm.pl

Pewnie padlo zdanie "Sprzedajcie Salaha, mamy manu"

krys008 - 19.02.2018 19:03:26, *.82

Yes, Yes, Yes. :)

Świetna wiadomość, najlepszy transfer tego okienka. To było brakujące ogniwo, wniesie coś czego brakowało dotychczas w układzie DM - RJ. DM uczy się kierowania klubem, RJ uczy się pracy trenera i pomimo tego, że obydwaj bardzo dobrze rokują to brakowało im doświadczenia. Facet z dużym doświadczeniem, obyty w środowisku, jego nazwisko coś znaczy. Myślę, że stworzą z DM i RJ świetny zespół, czego nam wszystkim życzę. Jak to powiedział Jerz z Potoku może nadejdą czasy "normalności", gdzie nasza obecność w Europie, profesjonalny silny klub to będzie normalność.

Jeżeli do tej pory tonowałem optymistyczne nastroje, hurra optymizm, to muszę przyznać dziś pękłem, poddaje się, jestem zachwycony tym co się wydarzyło w ostatnim czasie i nie ukrywam tego.

Rychu - 19.02.2018 19:04:33, *.warszawa.vectranet.pl

Kto wie czy docelowo nie zostanie prezesem. A co do Salaha to włodarze Legii z Kosmalą i Skorżą na czele stwierdzili: "Bierzcie Salaha, mamy Manu".

Świnia z Pakistanu - 19.02.2018 19:06:18, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Rozumiem że 800 tys. zł dla... bocznego obrońcy nie jest dowodem i to była zupełnie racjonalna polityka płacowa dla klubu pokroju Legii. 600 dla Necid i 600 dla Chukwu też nie. Bardzo ciekawe kontrakty jak na klub z kredytami w którym niebawem kończy się prezesure. A potem zostały one ujawnione, zupełnie przypadkowo, ot zwykły przeciek. Dziwne że wcześniej takich nie było. Zupełny przypadek. Maile od Kucharskiego które wyciekły też przypadek. Świat bywa brutalny, więc nie warto idealizujecie niektórych tylko dlatego że się na takich fajnych kreuja. Pozdrawiam.

@rek - 19.02.2018 20:14:34, *.dynamic.chello.pl

Jest mi niezmiernie miło, iż każdego dnia dołącza do mnie coraz więcej optymistów... Reszta optymistów niech także wyjdzie z ukrycia... To nie boli... Taki (L)egijny "coming out"...:)))

Wszystkim niedowiarkom gorąco polecam dzisiejszy wywiad z Mioduskim i Heuslerem, po którym sami przekonacie się jeszcze bardziej do Darka Mioduskiego... Co ciekawe wszystko było już wcześniej przez niego profesjonalnie zaplanowane...:)))

https://www.youtube.com/watch?v=KPc75nHUQOk&feature=youtu.be

Pozdro (L)

Krzeszczu - 19.02.2018 20:37:34, *.cust.bredband2.com

@ @rek: Swietny wywiad! Dwoch bardzo inteligentnych gosci, jeden z ogromnym doswiadczeniem a drugi z wizja i gotowym i strategicznym planem na przyszlosc.
Legia bedzie potega. Teraz, na serio, totalnie w to wierze.

Dzieki za linka!!!

mietek - 19.02.2018 20:46:30, *.internetia.net.pl

@Tomek Mokotów: No, jednak realia nasze i Bazylei na starcie wcale nie są podobne. W Polsce każdy biznes ma pod górkę ze względu na miliardy bzdurnej i totalnie zbędnej przepiso- i papierologii, które służą tylko i wyłącznie urzędasom. W naszym kraju wiele rzeczy trzeba sobie wyszarpać, bo tu nikt nie doradzi i nie pomoże (w sensie urzędników).

@Świnia z Pakistanu: W zasadzie to by się może zgadzało, ale... to są kwoty w euro a nie w złotówkach :)

@Krzeszczu: Mam taką nadzieję. Fajnie by było wiedzieć, że ze sprzedaży jednego zawodnika możemy sobie pozwolić na kupno dwóch-trzech nowych na wcale nie gorszym poziomie. A nie jak było za Band of Brothers - ile sobie naruchasz i takie tam :)

Krzeszczu - 19.02.2018 21:01:01, *.cust.bredband2.com

@ mietek: No wlasnie, nasza S.P Band of Brothers ruchali, ruchali ale sie nie naruchali :-)
Skonczyly sie klipy z youtuba, skonczyly sie ryby w afryce.

Skonczylo sie Bogus to, Bogus tamto, Bogusiu ty moj slodki.... Teraz bedzie profesjonalka. Wizja, strategia i plan dzialania. Nie ma Ostrowskiej, nie ma Ugabungi, nie ma BoB.
Strach sie bac :-))

JAK do Świni z Pakistanu - 19.02.2018 21:01:45, *.centertel.pl

Naprawdę to Ci wystarczyło żeby oskarżyć BL ? Tak mało wiesz, że się ośmieszasz tylko...

zz - 19.02.2018 21:45:14, *.dynamic.chello.pl

MIoduski to powinien być szefem Rady Nadzorczej, nie Prezesem.

Wolfik - 19.02.2018 21:47:30, *.dynamic.mm.pl

Już półtorej roku temu pisałem że wczesny Leśniodorski, któremu zależało na klubie dawno już się skończył. Potwierdzała to wyprzedaż kogo się dało i za ile się dało zimą 2017r. Byłe tylko wyciągnąć najwięcej.

@Jak do Świni: a co powiesz dla mega pensji (bodajże 400tysi) dla czarnoskórego kolesia o którym niewielu słyszało? To tez normalne?

R - 19.02.2018 22:34:51, *.45.domynet.pl

Nie ma co żałować że Salah do nas nie trafił gdyż raczej nie rozwinąłby się tak jak w Basel albo by został pospiesznie odsprzedany do jakiegoś FC Koln za 800tys E. Tak samo z Lewandowskim, no niestety

x - 19.02.2018 22:54:26, *.19-1.cable.virginm.net

redakcjo berno nie brno...

@rek - 19.02.2018 23:13:15, *.dynamic.chello.pl

Po pierwsze:
Nie ma co się spierać, kto marzył o wielkiej (L)egii, a kto jedynie chciał się "wielce" obłowić na (L)egii... Po ostatnich 6 m-cach odpowiedź na te pytanie znamy już chyba wszyscy...;)))

Po drugie:
Niewątpliwie za rządów BL nigdy nie byłby zakontraktowany ani RJ, ani tym bardziej BH... Czemu..? Ano dlatego, iż BL miał parcie na szkło i wszędzie to on był najważniejszą postacią i na wszystkim znał się najlepiej... Tymczasem DM bardzo rzadko udziela się w mediach i raczej będzie w cieniu... DM nie opowiada wokół, iż wszystko wie... Wręcz przeciwnie - szczerze się przyznaje do tego, iż po to zatrudnił super fachowców, aby (L)egia dzięki nim stała się wielką marką w piłkarskiej Europie...:)))

Po trzecie:
Pewien ex-premier kiedyś powiedział, iż prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczynał... Jak skończył poprzedni prezes wszyscy już wiedzą... Jak skończy obecny prezes, zobaczymy mam nadzieję dopiero za wiele, wiele lat...;)))

Pozdro (L)

krys008 - 19.02.2018 23:57:59, *.serv-net.pl

Teraz możemy gdybać i każdy może być ekspertem w sprawie Salaha.

Wiecho - 20.02.2018 00:41:15, *.static.ip.netia.com.pl

Wkoncu sie skonczy amatorka Mioduskiego gosc sie nie zna na prowadzeniu klubu ten Szwajcar to ogarnie.

mietek - 20.02.2018 07:41:31, *.emea.ibm.com

@Kreszczu: Racja, bracie. Ale jeszcze mimo wszystko bym się wstrzymał z otwieraniem szampana, bo tak jak w Potopie Chmielnicki zwąchał się z Tuchajbejem, tak w życiu Bunga-Bunga zwąchał się z Piekarskim i mogą dalej nam drenować kadrę. Mam jedynie nadzieję, że został im już tylko Pazdan i potem tych panów nigdy więcej na Ł3 nie zobaczymy - chyba, że sobie zapłacą za bilet :)

Po(L)noc - 20.02.2018 08:03:09, *.156

Właśnie sobie obejrzałem wywiad do którego link umieścił @rek. Powiem tak, wierzyłem w wizję DM, ale to co on teraz robi przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Robi to, co od zawsze robili ludzie sukcesu - otacza się najlepszymi fachowcami. Tak jak słusznie zauważył WarsawHooligan DM potrafił przekonać do swojej wizji człowieka, który przyczynił się do zbudowania jednej z najlepszych akademii w Europie i człowieka, za którego kibice Basylei wbiegli na boisko w trakcie spotkania w zamian za to co zrobił dla ich klubu...
Jak tak patrzę, to mam nadzieję, że następny w kolejności przyjdzie jakiś naprawdę poważny sponsor strategiczny, bo osoby typu RJ czy BH powinny zadziałać teraz jak magnez. Myślę, że dopiero jak to się stanie, będziemy w stanie spełnić cele, o których mówią Panowie w wywiadzie.
I jestem prawie pewny, że idąc tą drogą to tylko kwestia czasu, o czym z pewnością DM wie.
Oby tylko gdzieś po drodze nie było jakiegoś zgrzytu na linii kibice - zarząd, bo tylko to może obecnie zatrzymać tworzenie wielkiej Legii, o której wszyscy mażą.
Pozdrowienia z pólnocy :)

WWL - 20.02.2018 08:27:56, *.play-internet.pl

Ja od zawsze byłem zwolennikiem DM
W.przeciwienstwie do do dwóch panów co ukradli księżyc (po 19.5mln to kosmos!) on przede wszystkim inwestuje w Legię.
Niestety dodam też łyżkę dziegciu:najważniejsze są zarobki i pan z Bazylei przyszedł głównie po to aby tanio kupić-drogo sprzedać. Wynik sportowy to sprawa drugorzędna nawwt jesli mowi inaczej.
Pozdro (L)

krys008 - 20.02.2018 08:39:48, *.serv-net.pl

Do WWL bez możnego sponsora jesteśmy skazani na to, żeby tanio kupić i drogo sprzedać, lub wychować w akademii, wypromować i sprzedać. Duża część klubów tak działa, nawet dużo większych z dużo bogatszych lig. Nie ma bogatego inwestora (sponsora) to nie ma alternatywy. Tylko Wisła za czasów Cupiala mogla działać inaczej. Takie są realia niestety. Tylko, żeby to prawidłowo funkcjonowało trzeba odpowiednich ludzi i uważam, że w tej chwili takich mamy.

Po(L)noc - 20.02.2018 08:49:31, *.156

Do WWL
Mądrze napisałeś, ale według mnie tylko wynik sportowy pozwoli na taką strategię klubu, czyli tanio kup, drogo sprzedaj. Jedynie gra z sukcesami na arenie międzynarodowej pozwoli na sprzedawanie zawodników po cenie kilku/kilkunastokrotnie większej niz kupno. Bo sprzedaż za 2 miliony zawodnika który przyszedł za milion nie wliczam w taką strategię.
Tak więc reasumując, masz rację że BH przyczyni się do takiej polityki, ale właśnie poprzez sukcesy sportowe, bo według mnie bez nich przebitki nawet kilkukrotne są niemożliwe.

Sebo(L) - 20.02.2018 09:36:23, *.slupsk.vectranet.pl

No więc tak: w końcu Mioduski zaczyna myślec "po swojemu" i otacza się poważnymi ludźmi ze świata piłki,którzy wiedzą o co "kaman" w tej branży i biznesie.Wcześniej prezes działał po omacku i wsłuchiwal się w "dobre rady" osób,które pracowały w klubie (te "dobre rady" to min.sprowadzenie trenerskiego beztalencia Hasiego,piłkarzy o raczej przeciętnych umiejętnosciach piłkarskich,piłkarzy przepłaconych jak Chima Chukwu czy wręcz graczy ANONIMOWYCH z Sulleyem na czele ściągniętym prosto z pastwisk Ghany) Szwajcar ma za zadanie WYELIMINOWAĆ tak bezsensowne zagrywki,które zamiast przynosić korzyści,przynoszą (czy raczej przynosiły) same straty niekoniecznie tylko finansowe. Wydaj się,że z klubu pozbyto się "toksycznych" pracowników,których jedynym celem było uzupełnienie swojego konta bankowego w pokaźną sumkę,kosztem dobra klubu. Nie zwracano uwagi kogo się tak na prawdę ściaga do klubu. Pracownicy tak na prawdę wykorzystali w pewnym sensie "naiwniactwo" Mioduskiego,który chyba również popełnił błąd mówiąc publicznie,że na zarządzaniu klubem piłkarskim się po prostu nie zna.Człowiek uczy się jednak na własnych błędach,które po mału Mioduski sam zaczyna eliminować otaczając się odpowienimi ludźmi,którzy są gwarantem sukcesu.

JANUSZ - 20.02.2018 11:32:47, *.236

I ZNOWU <NAZWISKO> .. ILE JUZ TAKICH OSÓB BYŁO W LEGII.... NIC SIE NIE ZMIENI. DALEJ BĘDZIE SZROT ODDAANY ZA PÓŁ DARMO

mietek - 20.02.2018 11:47:21, *.emea.ibm.com

@krys008: Wiesz, co do zasady zgadzam się z Twoją argumentacją. Ale nie mogę się zgodzić z podanym przez Ciebie przykładem. Wisła Cupiała to było jednak życie ponad stan - coś na zasadzie "zastaw się, a postaw się". Właśnie dlatego musiał on sprzedać klub, bo to były warunki banków - okazało się, że klub jest studnią bez dna przejadającą pieniądze jego spółki. To nie były zdrowe zasady zarządzania przedsiębiorstwem - jakim też jest klub sportowy - bo w Wiśle za Cupiała nigdy nie próbowano zbilansować przychodów z kosztami. W takiej Anglii byliby pierwsi do kar za naruszanie finansowego fair play.

I jakoś mi się wydaje, że trio BL-MW-MŻ usilnie chciało podążać właśnie tą samą drogą. Zatem dobrze, że DM przeciął ten wrzód, zanim zaczął on sprawiać problemy.

Pozdro

PAWEŁ - 20.02.2018 12:22:18, *.236

TO SIE NAZYWA SZACUNEK!!! OCHRONA NIE PODESZŁA ANI POLICA. U NAS BYŁYBY ZAKAZY I KARY FINANSOWE!

A TO TYLKO W PODZIEKOWANIU DLA OSOBY, DLA KTÓREJ KLUB BYŁ CZYMŚ WĘCEJ!

Gimbi - 20.02.2018 14:11:24, *.dynamic.chello.pl

Do @rek dzięki za link do wywiadu, obejrzałem uważnie... Wiesz co ?? Dopisz mnie do listy zdecydowanych optymistów w długofalowej perspektywie :-) Zmiana mentalności, nawyków, nastawienie na sukces, profesjonalizm, kreowanie "team spirit" wśród obecnych, jak i przychodzących zawodników być może jeszcze potrwa jedno/dwa okienka transferowe.

@rek do Gimbi - 20.02.2018 16:07:05, *.dynamic.chello.pl

Miło mi ciebie powitać w moim ekskluzywnym klubie optymistów... Projekt Wielka (L)egia właśnie się rozpoczyna... Od teraz mamy w (L)egii:
- człowieka z doktoratem na stanowisku właściciela i prezesa, - człowieka z doktoratem jako osobistego doradcę prezesa,
- człowieka z doktoratem na stanowisku trenera...

Tego nie sposób teraz spieprzyć... Tłuste lata (L)egii dopiero teraz nadchodzą...!!! Pozdro (L)

Tomek Mokotów - 20.02.2018 20:09:22, *.1

Jak fajnie się wasze peany pochwalne czyta, niesamowite jest to, że Mioduski z Legią jeszcze nic nie zdobył samodzielnie...
Jest mi obojętne kto będzie prezesem pod warunkiem, że zdobędzie tyle co Lesniodorski...

A tu tyle pochwał jakby Mioduski już co najmniej samodzielnie cały sezon zarządzał i 4 puchary wokół niego zdobyczne rozstawione a korona mistrzowska czoło zdobi

m4pierwszy - 21.02.2018 21:49:45, *.eaw.com.pl

Bardzo mądrze prowadzony biznes, patrzę z boku i podziwiam, czapki z głów Panie Dariuszu.