Oprawa Legii na meczu z Lechem - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Na stadionach: Obustronne konsekwencje przerwanego meczu w Gliwicach

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Zanim doszło do meczu Legii z Lechem, który pod względem ultras był zdecydowanym numerem jeden ostatniej ligowej kolejki, w sobotę miały miejsce derby Górnego Śląska w postaci meczu Piasta z Górnikiem. Spotkanie na pewno na dłużej zostanie w pamięci fanów, także ze względu na surowe konsekwencje, które dotknęły kibiców. Zakazy stadionowe i wyjazdowe to standard w przypadku meczów, które nie zostają dokończone. Tym razem jednak Komisja Ligi postanowiła nie tylko nałożyć walkower na zespół gospodarzy, ale również ukarać zespół gości odjęciem trzech punktów za prowokację w postaci palenia flag.
Można się spodziewać, że kolejne tego typu "akcje" będą w podobny sposób piętnowane przez Komisję Ligi, więc szykuje się nam znacznie ciekawszy niż można się było spodziewać finisz rozgrywek ligowych.Górnik otrzymał na ten wyjazd mocno ograniczoną pulę biletów (496). Mimo to zabrzanie pokazali się z dobrej strony. W drugiej połowie wywiesili dwie zdobyczne flagi Piasta i czekali na reakcję gliwiczan. Kiedy ta nie nastąpiła, zachęcili ich, mocno schodząc na dół sektora i trzęsąc płotem. Piast co prawda zdołał rozwalić również ogrodzenie przy swoim młynie, ale by ruszyć większą grupą w stronę sektora gości widocznie nie starczyło determinacji. Flagi poszły z dymem, ale o ile przerwanie meczu można jeszcze jakoś wytłumaczyć, to nie wznowienie spotkania przez sędziego wydaje się bezpodstawne, choć tutaj najbardziej w kontynuacji gry przeszkadzała okupująca murawę policja.

W Warszawie doczekaliśmy się najliczniejszego wyjazdu kolejki, jak również dwóch najbardziej okazałych choreografii. Niestety, na pozostałych stadionach nie działo się nic godnego uwagi - sektory gości albo pozostawały puste z powodu zakazów, albo też zasiadała w nich skromna liczba kibiców.

Ekstraklasa:

Legia Warszawa - Lech Poznań (1512)
Najciekawsze spotkanie kolejki obejrzało przy Ł3 blisko 23 tys. kibiców. Lechici przyjechali pociągiem specjalnym w 1512 osób, w tym ŁKS (300), KSZO, Cracovia i Arka. W sektorze gości wywiesili łącznie 16 flag i transparent PDW. Lechici na początek meczu zaprezentowali oprawę składającą się z malowanej sektorówki przedstawiającej postać z jednego z komiksów, celującą z broni w kierunku warszawskiej syrenki. Całość uzupełniało hasło na transparentach "Wciąż niebezpieczni dla wrogów odwiecznych", niebieskie chorągiewki oraz piro (30 rac, 30 ogni wrocławskich oraz 50 stroboskopów).
Legioniści oprawę zaprezentowali na 25 minut przed końcem meczu. Składały się na nią transparent "Kapitalne miasto", malowana sektorówka przedstawiająca Syrenkę oraz Warszawę (samochód produkowany przez FSO do 1973 roku) na tle Rynku Starego Miasta oraz podświetlające od góry sektorówkę dziesiątki stroboskopów. Z obu stron nie brakowało wzajemnych uprzejmości. Legioniści licznie wspierani przez wszystkie zgody, w tym 80 fanów FC Den Haag oraz kilkanaście osób z Juventusu.

Piast Gliwice - Górnik Zabrze (496)
Derbowe spotkanie wzbudziło wiele emocji, chociaż można się było po nim spodziewać lepszej frekwencji. Tymczasem na trybunach pojawiło się zaledwie 5,5 tys. kibiców, w tym ok. 500-osobowa grupa gości. Fani KSG wykorzystali przyznaną im pulę biletów i dobrze oflagowali swój sektor. Wywiesili w nim m.in. transparent poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W trakcie meczu z obu stron sporo bluzgów. Piast zaprezentował oprawę - podświetloną pirotechniką foliową sektorówkę z hasłem "Szlachta Gliwic". Kilkanaście minut przed końcem meczu zabrzanie wywiesili dwie skrojone flagi gliwiczan i po chwili podpalili je. Piast zaczął szturmować ogrodzenie, a gdy ono padło, nie przejawiali większych chęci do przebycia drogi dzielącej ich od sektora gości. Ostatecznie tylko pojedyncze osoby wybiegły na murawę, gdzie zostały zatrzymane przez policję. Spotkanie nie zostało dokończone i oba kluby zostały surowo ukarane. Piast walkowerem, zaś Górnik -3 punktami. Ponadto nie obyło się bez kar dla kibiców - na stadionie Piasta zamknięty został młyn, osoby które zasiadły w nim na meczu z KSG do końca rundy zasadniczej nie wejdą na żadną z trybun, ponadto Piasta czeka 6 meczów zakazu wyjazdowego plus dodatkowo dwa mecze zakazu na wyjazdy do Zabrza. Także Górnik nie pojedzie na sześć najbliższych wyjazdów plus na dwa kolejne mecze z Piastem w Gliwicach. Osoby z listy wyjazdowej na sobotni mecz nie będą mogły zakupić biletu na trzy najbliższe mecze Górnika na własnym stadionie.

Śląsk Wrocław - Sandecja Nowy Sącz (128)
"Sączersi" na wyjazdowym meczu we Wrocławiu stawili się w 128 osób, w tym Czarni Jasło (15). W sektorze gości wywiesili trzy flagi. Młyn WKS-u bardzo skromny.

Korona Kielce - Pogoń Szczecin (60)
Na sobotnim meczu z Kielcach zebrało się niespełna 5 tysięcy kibiców. Młyn Koroniarzy skromny. Portowcy przyjechali w 60 osób, bez flag.

Termalica Nieciecza - Wisła Płock ()
Frekwencja na meczu w Niecieczy poniżej tysiąca. Gospodarze wywiesili biało-czerwone płótno "Bóg, honor, ojczyzna" oraz transparent "Obrońcom Ojczyzny składamy hołd". Goście w skromnej liczbie i bez flag. Warto dodać, że płocki klub postanowił nagrodzić wszystkich, którzy byli na ostatnim meczu w Płocku (zaledwie 800 widzów) darmowymi wejściówkami na najbliższe ligowe spotkanie z Koroną.

Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk (-)
Lechiści do Lubina pojechać nie mogli - to kara po meczu z Pogonią. Frekwencja na meczu bardzo skromna - tylko 1,8 tys. fanów. Młyn lubinian również mocno przerzedzony.

Cracovia - Arka Gdynia (-)
Gospodarze kontynuują protest przeciwko działaczom i na meczu przyjaźni nie wystawili młyna. Arkowcy, w ramach solidarności ze swoimi przyjaciółmi, do Krakowa nie przyjechali. Podobnie zresztą uczynią "Sączersi" na kolejne spotkanie przyjaźni. Łącznie na trybunach pojawiło się 2 tys. widzów.

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków (-)
Wiślacy z powodu zakazu wyjazdowego do Białegostoku pojechać nie mogli. Na trybunach 7,4 tys. widzów. Białostoczanie wywiesili transparent zachęcający do wyjazdu w najbliższy weekend do Poznania.

I liga:

Pogoń Siedlce - Zagłębie Sosnowiec (400)
Sosnowiczanie, wspierani przez fanów Legii, zasiedli na sektorach gospodarzy.

Miedź Legnica - Odra Opole (210)
Fani Miedzi zaprezentowali oprawę składającą się z malowanej sektorówki, transparentu "Reprezentanci Legnickiego Stylu" oraz piro (80 rac i 20 ogni wrocławskich). Wspierani przez Śląska (250) oraz Promień Żary (40). Odra przyjechała w 210 osób, z nową flagą "Społeczność honorowa".


Podbeskidzie Bielsko-Biała - Stomil Olsztyn (113)
Stomilowcy pojechali na daleki wyjazd do Bielska w 113 osób, w tym Polonia Bydgoszcz (5) i ŁKS Łomża (5). W sektorze gości wywiesili dwie flagi.

Górnik Łęczna - Wigry Suwałki (39)
Spotkanie obejrzało zaledwie 845 osób. Klub bezpłatnie serwował ciepłą herbatę, również przyjezdnym, którzy do Łęcznej dotarli w 39 osób i z jedną flagą.

Wyjazd tygodnia: 1512 kibiców Lecha w Warszawie
Oprawa tygodnia: Choreo legionistów na meczu z Lechem

Poprzednie kibicowskie relacje ze stadionów Polski i świata w dziale Na stadionach.

Legia Warszawa na meczu z Lechem Poznań:Lech Poznań na wyjazdowym meczu z Legią Warszawa:


Piast Gliwice na meczu z Górnikiem Zabrze:

Górnik Zabrze na meczu z Piastem Gliwice:

Śląsk Wrocław na meczu z Sandecją Nowy Sącz:


Sandecja Nowy Sącz na wyjazdowym meczu ze Śląskiem Wrocław:


Jagiellonia Białystok na meczu z Wisłą Kraków:Zagłębie Lubin na meczu z Lechią Gdańsk:


Stomil Olsztyn na wyjazdowym meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała:


Zagłębie Sosnowiec na wyjazdowym meczu z Pogonią Siedlce:

Korona Kielce na meczu z Pogonią Szczecin:


Pogoń Szczecin na wyjazdowym meczu z Koroną Kielce:


Cracovia na meczu z Arką Gdynia:


Miedź Legnica na meczu z Odrą Opole:

Odra Opole na wyjazdowym meczu z Miedzią Legnica:


Ruch Chorzów na meczu z Bytovią Bytów:

Górnik Łęczna na meczu z Wigrami Suwałki:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.