fot. Ekstraklasa SA
REKLAMA

Legia dostanie prawie 17 mln zł z Ekstraklasy

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Ponad 150 mln zł Ekstraklasa S.A. przekaże wszystkim klubom występującym na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce w sezonie 2017/18. Jest to najwyższa suma pieniężna przeznaczona na nagrody w historii spółki. Aktualny mistrz Polski otrzyma 16,72 mln zł, czyli około 11% wszystkich pieniędzy.

Wicemistrz kraju, czyli Jagiellonia Białystok, dostanie nieco mniejszą sumę pieniędzy - 14,62 mln zł. Trzeci w zestawieniu Lech Poznań do swojego budżetu przypisze sobie 13,55 mln zł.

W sezonie 2017/18 Ekstraklasa przekazała klubom umowy barterowe odpowiadające 5,5 mln zł oraz na podstawie umowy o zarządzeniu ligą zawodową przekaże ok. 6,8 mln zł PZPN-owi. Podsumowując, partnerzy Ekstraklasy otrzymają ze spółki świadczenia o rekordowej kwocie 162,8 mln zł.

Od października 2017 roku w życie zostały wdrożone zmiany, w skutek których wypłaty za miniony sezon są największe w historii. Modyfikacje te pozwoliły wygospodarować oszczędności dzięki zmniejszeniu kosztów działalności spółki.

Decyzją zarządu wygenerowane środki w wysokości 6,5 mln zł netto przez Departament Marketingu i Sprzedaży Ekstraklasy będą dodatkową pulą za sezon 2017/18. Oba te obszary przyczyniły się też do wzrostu wpływów komercyjnych.
- Jednym z moich priorytetów, który zakończył się powodzeniem było zwiększenie środków finansowych wypłaconych klubom, jednak nie udało by się to bez dyrektora finansowego Krzysztofa Bauza oraz dyrektora ds. marketingu i sprzedaży Marcina Mikuckiego. Mam nadzieje, że wyższe wypłaty pomogą zespołom dobrze przygotować się na następny sezon - powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.

Algorytm podziału środków pieniężnych z Ekstraklasy obowiązuje od 2015 roku. Zakłada on, że wysokość wynagrodzenia dla każdego z klubów to suma pięciu składowych. Pierwszą jest stała kwota, dzielona po równo dla wszystkich klubów, grających na najwyższym szczeblu rozgrywek. W tym roku wynosi ona ok. 82,8 mln zł. Następne dwa to miejsce zajęte w bieżącym sezonie przez drużynę oraz pozycja w historycznej klasyfikacji, która obejmuje trzy ostatnie sezony (docelowo pięć). Czwarta część sumy przypada klubom, które w ostatecznym rozrachunku zajęły miejsca, które dają im walkę o europejskie puchary. Ostatnią ze składowych jest opłata solidarnościowa dla klubów, które zajmą miejsca od 9 do 16 w końcowej tabeli.

fot. Ekstraklasa

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.