fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Analiza

Które miejsce na koniec sezonu?

Wiśnia i Woytek, źródło: Legionisci.com

W niedzielny wieczór zakończymy rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Ostatnimi wynikami Legia mocno skomplikowała sobie sytuację w tabeli - teraz nie jest już wszystko zależne tylko od niej. Jeżeli "Wojskowi" marzą o tytule mistrza Polski muszą wygrać z Zagłębiem i spoglądać na spotkanie w Gliwicach. Co może wydarzyć się w ostatniej ligowej kolejce?

Od dłuższego czasu pewnym jest, że Legia znajdzie się na podium. Do niedawna, kiedy piastowała fotel lidera tabeli, była również bliska obrony mistrzowskiego tytułu, jednak obecnie wydaje się to mało prawdopodobne. Poniżej prezentujemy trzy scenariusze, a jeden z nich przewiduje nawet, że w końcowym rozliczeniu przed Legią znajdzie się Lechia Gdańsk.

I miejsce
Warunki:
- Legia wygra, a Piast nie wygra

Legia wygra + Piast nie wygra? Kurs 4,83!


Obowiązkiem do zajęcia przez Legię pierwszego miejsca w tabeli jest wygrana nad Zagłębiem Lubin. Co prawda "Miedziowi" nie mają już szans na zajęcie miejsca premiowanego awansem do europejskich pucharów, lecz na pewno nie przyjadą na Łazienkowską bez żadnych ambicji. W lipcu zeszłego roku Zagłębie pokonało "Wojskowych" na Łazienkowskiej aż 3-1, co tylko pokazało, że nie czują oni przed wizytą w stolicy żadnego respektu.

Oprócz wygranej Legii, dużo zależeć będzie od wyniku spotkania Piast - Lech. Gospodarze, zajmujący aktualnie pozycję lidera, nie mogą bowiem wygrać. W przypadku ich remisu i zwycięstwa legionistów, gracze Aleksandra Vukovicia zrównają się z klubem z Gliwic punktami, a wówczas w użycie wejdzie podpunkt a regulaminu Ekstraklasy, który ustala miejsce w tabeli w przypadku tej samej liczby punktów dwóch drużyn. W tym momencie decydująca okaże się liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej. W tym zestawieniu lepiej wypada Legia, która na koniec rundy zasadniczej miała 60 punktów, a Piast 53.

W przypadku przegranej Piasta z Lechem sprawa staje się prosta, ponieważ kiedy Legia wygra, to wyprzedzi gliwicki zespół o jeden punkt.

II miejsce
Warunki:
- Legia i Piast wygrają
LUB
- Legia zremisuje
LUB
- Legia przegra różnicą bramek mniejszą lub taką samą, co Jagiellonia przegra z Lechią
LUB
- Legia przegra większą różnicą bramek o maksymalnie jedną bramkę, niż Lechia wygra z Jagiellonią, przy czym Lechia zdobędzie maksymalnie jedną bramkę więcej od Legii

Wydaje się, że Legia największe szanse ma na zajęcie drugiego miejsca. Stanie się tak, jeżeli "Wojskowi" co najmniej zremisują w niedzielę z Zagłębiem. Wówczas nie będziemy musieli patrzeć na mecz Lechii.

W przypadku przegranej z lubinianami wszystko będzie zależało od wyniku meczu Lechii z Jagiellonią. Jeżeli Lechia wygra, to wówczas zacznie się liczenie bilansów bramkowych obydwu drużyn, liczby strzelonych goli lub liczby wygranych meczów w całym sezonie. To właśnie te czynniki będą wówczas decydujące, ponieważ obydwa zespoły miały taką liczbę punktów po rundzie zasadniczej, a ponadto dwukrotnie zremisowały podczas niej ze sobą 0-0.

Zielone pola oznaczają przypadki, kiedy Legia zajmie drugie miejsce w tabeli:


Kliknij, aby powiększyć

Lechia zajmie II miejsce, a Legia III miejsce
Warunki:
- Lechia wygra z Jagiellonią większą różnicą bramek niż Zagłębie z Legią, zdobywając co najmniej o dwie bramki więcej niż Legia lub zdobywając co najmniej trzy bramki
LUB
- Lechia wygra z Jagiellonią, zdobywając co najmniej dwie bramki, a Legia przegra minimum dwiema bramkami oraz Lechia zdobędzie o dwie bramki więcej niż Legia
LUB
- Lechia wygra z Jagiellonią różnicą co najmniej dwóch bramek, a Legia przegra co najmniej dwiema bramkami
LUB
- Lechia wygra z Jagiellonią, a Legia przegra co najmniej trzema bramkami

Zajęcia trzeciego miejsca przez Legię również jest możliwe. W tym przypadku Legia musiałaby jednak przegrać w starciu z Zagłębiem, a Lechia musiałaby pokonać u siebie gości z Białegostoku odpowiednią różnicą bramek. Jagiellonia nie jest jednak nadal pewna czwartego miejsca, dającego prawo gry w europejskich pucharach w przyszłym sezonie, więc na pewno pojedzie do Gdańska bardzo zmotywowana.

W powyższej tabeli kolorem czerwonym zostały uwzględnione przypadki, kiedy Legia zajmie trzecie miejsce w tabeli na koniec sezonu 2018/19.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (51)

+dodaj komentarz
KSG - 19.05.2019 / 18:55, *.61.56

Jedzie Puchar z daleka i do Gliwic ucieka

odpowiedz
yyy - 19.05.2019 / 21:10, *.chello.pl

@KSG: Przynajmniej nie do żabrza xD Mimo że mistrz jedzie na Śląsk to przynajmniej tyle dobrze że nie do was.
Dobra, czyi jeszcze "kibice" uraczą nas swoją głupotą, bo już trzy kluby wyczaiłem (jagę, lechię i teraz kurnik)

odpowiedz
Adaś - 19.05.2019 / 17:30, *.com.pl

Drugie miejsce będzie o tyle w temacie.

odpowiedz
Legionista - 19.05.2019 / 12:17, *.centertel.pl

Legia w ostatnich 6 meczach zdobyła tylko 7 pkt. To jest dramat! Piast natomiast 16 pkt. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, wszystko w swoich rękach a teraz musimy być zależni od innych. Co do lecha to nie liczę na to aby się piastowi postawił. Jeśli się postawi i wygra lub zremisuje to bardzo się zdziwię. Jak dla mnie błędem było stawianie w bramce Cierzniaka. Tego chłopaka powinni dawno już się pozbyć. A co do Majeckiego to chyba najlepsza zmiana jaką wprowadził Sa Pinto. Błędem było również pozbycie się Jodłowca oraz Dąbrowskiego. Pazdan odszedł i dupa. W ostatnich meczach było już to normą że zaczynaliśmy od straty bramki a później gonić trzeba było wynik. Błędy skrzydłowych bo zamiast pchać piłkę do przodu to wycofywali i akcję zawsze tworzyli od lewej czy prawej strony. Zbyt czytelny sposób gry dla przeciwnika oraz brak przeglądu pola. A może poćwiczyć ataki środkiem pola? Wtedy przeciwnik byłby zdezorientowany gdyż nie wiedziałby jakim wariantem zakończy się atak na bramkę. A jak mamy oklepane warianty to wszyscy już wiedzą co może z tego być.

odpowiedz
Typ - 19.05.2019 / 11:23, *.play-internet.pl

Niech bedzie drugie a inni beda się kompromitować w el LM

odpowiedz
Marko - 19.05.2019 / 10:13, *.tpnet.pl

Drugie. Piast nie spierdzieli meczu... a nawet jakby to zrobił to nasi muszą wygrać... a to już się robi patrząc na ich formę mission impossible...

odpowiedz
benio - 18.05.2019 / 17:47, *.inetia.pl

Powiem że mistrzem Polski będzie Legia i to będzie dla wszystkich szok....

odpowiedz
Pogoń - 19.05.2019 / 19:47, *.vectranet.pl

@benio: chyba ciebie je.....ło warszawsiok jesteś?

odpowiedz
M@c - 18.05.2019 / 16:32, *.chello.pl

Chrzanić te wszystkie wyliczenia. Było 36 meczów i trzeba było myśleć wcześniej. Drugie czy trzecie, co za różnica... Każde miejsce poza pierwszym jest słabe.

odpowiedz
LWGZ - 18.05.2019 / 12:17, *.tpnet.pl

LEGIA zostanie zdobedzie wicemistrzowstwo a moze to dobrze co sprawi jakie popelniono bledy w zarzadzaniu !!!!

odpowiedz
Olek Grom Junior - 18.05.2019 / 10:32, *.vectranet.pl

Ale mówiłem, ale prosiłem założyć Spółdzielnie!
To było nie, nie, nie po co zakładać po co płacić poradzimy sobie sami.
No i wyszło PIAST GLIWICE MISTRZEM POLSKI!

odpowiedz
Matt - 18.05.2019 / 09:53, *.132.229

Najpierw sfrajerzył się Lech. Wielkie ambicje, a ledwo załapali się do górnej ósemki. Potem ośmieszyła się Lechia, bo podchodząc do meczu z nami mogła praktycznie rozstrzygnąć rywalizację. W międzyczasie typowana na czarnego konia Cracovia popadła w ligową przeciętność. Teraz przyszedł czas na nas. Jak nigdy spuchnęliśmy na samej końcówce. Ale będą jaja jak zdobędziemy mistrzostwo. Wyścig ślimaków jest w tym roku wyjątkowy. Nie dość, że pełzną, to jeszcze jakość naokoło.

odpowiedz
Hwd - 18.05.2019 / 23:36, *.chello.pl

@Matt: wszyscy się frajerza tylko Legia idzie jak burza...fuks w Gdańsku i z Cracovia, tyle co pokazali dobrego w rundzie finałowej. Już jutro hejterzy będą mogli zaśpiewać Gdzie twoje berło

odpowiedz
Jimmy L - 18.05.2019 / 01:28, *.t-ipconnect.de

Legio Warszawa kochany klubie ty moj za 10 godzin bede 1200 km jechac zeby dopingowac Cie wierze ze sie uda a jesli nie to i tak bede z toba na dobre i na zle. Tylko Legia Warszawa i wszystko w temacie

odpowiedz
(L)eo - 17.05.2019 / 23:39, *.t-mobile.pl

Jak mi jest wstyd,że cała Polska się z nas śmieje.. Lechia Gdańsk ma tytuł frajera roku,ale my mamy chyba jeszcze większy tytuł.

odpowiedz
jano - 17.05.2019 / 18:03, *.orange.pl

Frajerzy roku Legia Warszawa !! Cieszmy się z wicemistrzostwa bo na więcej nie ma szans!!

odpowiedz
Friki - 17.05.2019 / 16:19, *.icpnet.pl

Piast pozamiata. To nie jest przypadek, leja każdego w rundzie mistrzowskiej i to nie są frajerzy żeby się ze słabym Lechem i siebie wyłożyć. Jakby byli frajerami to by z nami punkty stracili. Sami jesteśmy sobie winni. Wystarczyło wygrać jeden z CZTERECH meczy ( lech,Jaga,piast, pogon) i już by było po sprawie. A takie sytuacje się mszczą w sporcie.

odpowiedz
Wolfik - 17.05.2019 / 17:54, *.mm.pl

@Friki: Krótko i na temat.

odpowiedz
Lfan - 17.05.2019 / 15:32, *.centertel.pl

Poczytajcie sobie fora pyrowe oni wręcz apelują do kopaczy żeby przypadkiem nie wygrywali w Gliwicach. Kompleksiarze tak już mają.

odpowiedz
Jurek - 17.05.2019 / 16:11, *.t-ipconnect.de

@Lfan: nie podniecaj się.
Lech i tak nie ma szans w starciu z Piastem.
Poza tym tytuł zdobyty dzięki Pyrom byłby wstydem dla Legii.

odpowiedz
Arek - 17.05.2019 / 23:42, *.tpnet.pl

@Lfan: nie mam zamiaru gówna ruszać, żeby nie śmierdziało. Przecież to było pewne jak deszcz wczorajszy, więc nie wiem po co to czytasz.

odpowiedz
Wolfik - 17.05.2019 / 14:36, *.mm.pl

Z mojego punktu widzenia, przy braku mietrzostwa (gdzie szanse na obronę były duże, ale sami to koncentoro spapraliśmy) 2-gie czy 3-cie miejsce to i tak porażka. Zatem róznica znikoma.

Mistrzostwo nie nie tylko prestiż. To również łatwiejsza ścieżka do osięgnięcia celu - awansu do LE.

Z drugiej strony.... patrząc na poziom jaki drużyny reprezentują, nie ma to znaczenia, bo zapewne w sierpniu bedzie juz po pucharach.

odpowiedz
Profesor - 17.05.2019 / 14:08, *.t-mobile.pl

Może trochę nie na temat, ale poprawna forma to DWIEMA bramkami, a nie dwoma, gdyż słowo "bramka" to rodzaj żeński :-) Gdyby była mowa o golach to wtedy byłoby "DWOMA golami" ;-) Pozdrawiam :-)

odpowiedz
Jer - 17.05.2019 / 16:50, *.centertel.pl

@Profesor: dzięki ziomek !!! teraz jestem już spokojny i zaczynam chlodzic wódeczke

odpowiedz
Rafix - 17.05.2019 / 14:03, *.chello.pl

Śmieszne jest to że kibice Lecha nie wejdą na stadion w Gliwicach, bo mogliby wpaść na murawę i przerwać mecz.
Taka to jest nasza liga że kibice mogą zdecydować o Mistrzostwie :)

odpowiedz
eth - 17.05.2019 / 13:54, *.tpnet.pl

Drugie. Po prostu.

odpowiedz
Kibic Ekstraklasy - 17.05.2019 / 13:23, *.t-mobile.pl

Ja pierdzielę, ile opracowań, wyliczeń , scenariuszy. Czy jest jakaś różnica czy odpadniecie w lipcu z eliminacji LM czy LE ? Bo co, bo chlanie na starówce ? Na działce nawalić się nie można ?

odpowiedz
koc - 17.05.2019 / 13:11, *.t-mobile.pl

legia nie wygra, w pierwszej połowie jak zawsze straci bramkę albo dwie - bo takie to są założenia taktyczne żeby odrazu stracić bramkę i zapomnieć o premiach - pudelek zadowolony

odpowiedz
taknawikend - 17.05.2019 / 13:00, *.tpnet.pl

Panowie z taką grą to niestety Zagłębie nam może dołozyć.Kolejne upokorzenie.Smutna ale bolesna prawda.pozdr

odpowiedz
CałaPrawdaoLegii - 17.05.2019 / 12:43, *.centertel.pl

Prawda jest taka, że drużyna jest po prostu słaba... Nie ma żadnych szans na europejskie puchary z tym składem.
Mioduski może opowiadać bajki, że mamy najmocniejszy skład w lidze, ale każdy kibic wie, że tak nie jest.

odpowiedz
mynykos - 17.05.2019 / 12:38, *.com.pl

Z całym szacunkiem do Braci Kibicowskiej !!!
Nie oszukujmy się (L)egia nie będzie miała Mistrza. Sami są sobie winni...
Serce jeszcze się łudzi, ale rozum co innego... ( a za te wymówki po meczach wraz z loczkiem nominowałabym do Gali Oscarów 2020 za dramat roku ... )

odpowiedz
ostr - 17.05.2019 / 12:29, *.t-mobile.pl

a ja tam wierze że lech nie przegra cos mi tak mowi, ale niestety to samo cos mowi mi że zaglebie tez nie przegra... :(

odpowiedz
Kosa1916 - 17.05.2019 / 12:29, *.tpnet.pl

Jak to brzmi w obecnej sytuacji: "piastowała" fotel lidera...

odpowiedz
L - 17.05.2019 / 12:26, *.t-mobile.pl

Mistrz Polski co jak wygra, to ugra 10 z 21 możliwych punktów w rundzie mistrzowskiej. Ktoś z Was serio jarałby się takim tytułem ? Nie wstyd iść na starówkę ?

odpowiedz
Kunicki - 17.05.2019 / 13:17, *.pzu.pl

@L: A ty jarasz się wszystkimi zdobytymi bramkami czy tylko tymi zdobytymi z rzutów wolnych z odległości co najmniej 25m? Człowieku, to jest właśnie sport.

odpowiedz
Prawdziwe - 17.05.2019 / 14:18, *.chello.pl

@Kunicki: Niestety @L ma rację. Wszystkie zdobyte ostatnio tytuły nie zachwycają:
- dużo porażek, prawie żaden mistrz krajowy w Europie tyłu nie ma na koniec sezonu,
- na Ł3 przyjeżdżają inne zespoły jak po swoje, potem się dziwić, że stadion zapełnia się tylko w 50-60% przy 2 mln aglomeracji,
- i jeszcze ten schemat gry, czytelny, przewidywany opierający się na słabych bocznych dośrodkowaniach, nie ma żadnej innej kombinacji, żadnej zmiany tępa, przesunięcia itp.
I TO NIE JEST PROBLEM TYLKO OBECNEGO SEZONU.

odpowiedz
Ja - 17.05.2019 / 12:18, *.play-internet.pl

Teoria spiskowa mojego autorstwa. Nie trzeba się zgadzać.

1) Mioduski nie ma ochoty na mistrzostwo, bo jest gołodupcem. Nie wypłacił premii za zeszły sezon, więc nie miałby szans ich wypłacić za ten.
2) Mistrz to dodatkowy koszt także ze względu na większą ilość spotkań, którą trzeba rozegrać. Przy braku tytułu odpadają nam mecze 1 rundy El. Ligi mistrzów, a także Superpuchar.
3) W przypadku 2 miejsca gramy od 2 lub 3 rundy LE (poprawcie od której dokładnie, jeśli się mylę) i z tego co mi wiadomo, do końca mamy pewne rozstawienie. Jeśli nie, na pewno mamy je dłużej niż w LM.
4) Skoro zaczynamy później, mamy więcej czasu na przemeblowanie składu, co jest konieczne. Także przez to przemeblowanie (i powiedzenie o tym głośno przed końcem sezonu, padło to i z ust Miodka i Vuko) kopaczom się po prostu nie chce, bo większość z odchodzących i tak już futbolowego świata nie podbije. Pokończą kariery albo w większości pójdą grać na 2-3 poziom rozrywkowy w swoich krajach.

Tyle w temacie. Nawet jeżeli się mylę i to co się stało, to wina bardziej słabej dyspo kopaczy, to i tak Lech wypina Piastowi pupę.

odpowiedz
Byd(L)ak - 17.05.2019 / 12:21, *.chello.pl

@Ja: to nie teoria spiskowa to fakty jak ktos sledzi wypowiedzi i poczynania DM to juz dawno sie zorientowal ze na mistrzostwie nie zalezy ani DM ani piłkarzom bo niby ktorym? Tym co odchodza po kilku sezonach - oni juz swoje zdobyli, tym co sa na sprzedaz - i tak tu nie zostana.

odpowiedz
oLaf - 17.05.2019 / 12:28, *.vectranet.pl

@Ja: mylisz się. Mistrz do furtka do zarobienia 120 mln zł (grupa LM) - szanse małą, ale są + ew. po odpadnięciu w eliminacjach - łatwa ścieżka do grupy LE (oczywiście jeżeli się nie odpada z Luxem lub Sherifem lub Trnawą : O.

Wicemistrzostwo to trudna ścieżka do grupy LE (zarobienia chyba ok. 30 mln zł) - gdzie po drodze wpadasz na 5-6 zespół z Anglii/NIemiec/Włoch/Hiszpanii i masz gwarantowany wpierdziel.

odpowiedz
Byd(L)ak - 17.05.2019 / 12:32, *.chello.pl

@oLaf: niestety ale wajha zostala przelozona po zwolnieniu RSP i teraz jest nacisk na koszty - nikt juz nie patrzy na mozliwosc zarobienia bo to gruskzi na wierzbie - teraz nadchodzi era ciecia i optymalizacji kosztow - zobaczysz

odpowiedz
Wotyek (Legionisci.com) - 17.05.2019 / 12:59, *.legionisic.com

@Ja: ad 3) mylisz się. Legia i tak będzie grała od 1. rundy eliminacyjnej niezależnie czy będzie to LM czy LE.
Nic nam po rozstawieniu w LE (choć ono będzie do końca eliminacji), skoro będziemy rywalizowali z innymi (trudniejszymi) przeciwnikami niż gdybyśmy grali w LM i LE ścieżce mistrzowskiej. Szczegóły opublikujemy zaraz po sezonie.

odpowiedz
Kuba - 17.05.2019 / 15:34, *.t-mobile.pl

@Ja: Hlousek odchodzi do Viktorii Pilzno, to krok do przodu w karierze sportowej.

odpowiedz
matus007 - 17.05.2019 / 12:14, *.play-internet.pl

Raczej Lech się podłoży nie ma szans na Mistrza 2019 , chociaż Piast też odpadnie w el.LM w 2 rundzie haah

odpowiedz
Alan - 17.05.2019 / 12:02, *.t-mobile.pl

Ciekawa sytuacja naprawdę bardzo ciekawa myślę że Lech jakby chciał to remis mógłby wywalczyć pytanie tylko po co mają jeszcxe bardziej popadać kibicom swojego klubu choć z drugiej strony co zależy zawodnikom którzy odchodzą po sezonie ostatni raz utrzeć im nosa choćby za te wyzwiska.... a wiec trzymam kciuki Panie Trałka i reszta niech po raz ostatnie to wasze będzie na wierzchu......

odpowiedz
Juri - 17.05.2019 / 11:54, *.centertel.pl

Trałka samobója strzeli w 90 minucie.

odpowiedz
ucze78 - 19.05.2019 / 09:49, *.com.pl

@Juri: dobre głową z 35m :)

odpowiedz
Gienek - 17.05.2019 / 11:46, *.netfala.pl

Mioduski gdzie jest mistrzostwo???!!!

odpowiedz
Miodulski musi odejść!! - 17.05.2019 / 11:42, *.chello.pl

Miodulski do czego doprowadziłeś dziadygo!

odpowiedz
Micha - 17.05.2019 / 11:39, *.com.pl

A ja tam wierzę w pierwszy wariant. W Piaście mówią, że nie ma ciśnienia, ale ja bym wcale tak w to nie wierzył. Wg mnie mogą zapłacić frycowe. Ale warunek podstawowy: nasi gryzą trawę do upadłego. Niech zaorają to boisko, ale niech wygrają. Murawa i tak zaraz do wymiany ;-)

odpowiedz
L - 17.05.2019 / 12:02, *.play-internet.pl

@Micha: Ja już przestałem wierzyć w gryzienie trawy przez kogokolwiek z Legii. Nie zdziwiłbym się gdyby ostatnie nie wygrane mecze to była gra na zwolnienie vuko...

odpowiedz
Wierzbno - 17.05.2019 / 11:32, *.vectranet.pl

2 miejsce byłoby najlepsze, bo może spowoduje jakieś trzęsienie ziemi w (L), które da pozytywne efekty.

odpowiedz