Miroslav Radović i Carlitos - fot. Woytek / Legionisci.com

Felieton

Słowo po niedzieli: Czas

Qbas, źródło: Legionisci.com

W Legii tradycyjnie duże zmiany w przerwie między rozgrywkami. Odchodzą ostatni zawodnicy grający w Lidze Mistrzów, największy talent został sprzedany, pozyskujemy też nowych piłkarzy. A zatem ponownie przebudowa drużyny, kolejna rewolucja w szatni. I to jeszcze nie koniec.

Oczywiście część tych zmian następuje niejako siłą rzeczy. Po pierwsze biologia – czasu się nie oszuka, tak wygląda życie. Po drugie zaś potrzebujemy pieniędzy. Dodatkowo jednak w klubie uznano, że zespół ponownie wymaga poważnych zmian i jak można przypuszczać, głównie ze względów charakterologicznych.

Pozbywamy się wielkich postaci, nawet przyjmując, że po prostu nadeszła odpowiednia pora rozstania. I w porządku. To jednak w większości mocne osobowości, goście ograni w pucharach, od których zaczynało się ustawianie składu w Champions League, którzy byli liderami zespołu na boisku i w szatni. Trudno przy tym stwierdzić, że pozyskaliśmy podobnych im następców. Ba, czy możemy w ogóle mówić o wzmocnieniach, czy raczej o uzupełnieniach?

Owszem możemy przyjąć, że charakter nie jest ważny, bo wystarczy dobrze grać w piłkę. Pomijając już jednak wątpliwości względem jakości sportowej nowych zawodników, to ubiegły sezon dobitnie pokazał, że bez liderów, bez charakterniaków nie mamy czego szukać w piłce. Nie tylko w europejskich pucharach, gdzie lepsze okazały się słowackie i luksemburskie tuzy, ale i lidze. Myślałem, że w klubie odrobią tę lekcję, wnioski zostaną wyciągnięte, ale na razie na to się nie zanosi.

Tymczasem zespół z aspiracjami Legii musi mieć liderów w poszczególnych formacjach. Na dziś widzę takich tylko dwóch - Jędrzejczyka i Martinsa. Carlitos, który wydawał się być naturalnym przywódcą ofensywy, w poprzednim sezonie udowodnił, że tylko sporadycznie potrafi pociągnąć zespół, a co gorsza, w kluczowych momentach zawodził (zresztą pewnie i tak odejdzie). Na kim więc budować kręgosłup tego zespołu?

Słychać głosy, że w klubie pracują nad wzmocnieniami, że należy dać im czas. To w ogóle nie ulega wątpliwości. Okienko ocenimy po jego zamknięciu. Trudno jednak wierzyć, że będzie lepiej. Na dobrych piłkarzy nas nie stać i nie wiadomo kiedy znów tak będzie. Możemy więc brać takich, co to pewnie pomogą w lidze, ale już w pucharach pozostaną niewiadomą.

Nie mam przy tym zaufania do działań prezesa i jego ekipy. Zapracowali na to działaniami w poprzednich okienkach transferowych, które trzeba uznać za nieudane. Zmontowano bowiem drużynę źle zbalansowaną, a przy tym marnotrawiono jej potencjał nie tylko przez histeryczne zmiany trenerów, ale i pewne działania zakulisowe (vide: odsunięcie Jędrzejczyka latem 2018 r.). W efekcie doczekaliśmy się Legii, dla której sufitem jest awans do Ligi Europy, czyli coś, co do niedawna było tylko podłogą.

Mimo tego wierzę, że do niego doskoczymy i będziemy liczyć się nie tylko w walce o awans do fazy grupowej, ale i o odzyskanie tytułu. Niech się przygotują, niech trener Vuković popracuje po swojemu i zobaczymy. Problemem jest tylko czas, który został w dwóch poprzednich sezonach zmarnowany, a który musimy próbować teraz nadganiać. Takie czasy.

Autor: Jakub Majewski “Qbas”
Twitter: QbasLL
Kątem Oka na FB

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

+dodaj komentarz
oLaf - 20.06.2019 / 15:01, *.vectranet.pl

na pewno nie "Pozbywamy się wielkich postaci, ", bez przesady, jakby byli wielcy to Mistrza by wygrali na 4 kolejki przed końcem. To już teraz emeryci którzy z brzuchami chcieli jeszcze masę kasy zarobić na biednej Legii.

Rado to był b. dobry gracz ale BYŁ... kiedyś, 3 lata temu. Teraz to człapak, jak Hama. Malarz bramki seriami puszczał (chyba 3 z Wisłą w 10 minut).

Przez takich ludzi (+ eksperyment z trenerem i ustawieniem z 3 obrońcami!) przegraliśmy el LE z Trnavą i Luxem, rok wcześniej el. LM z Sherifem i jakimś no-namem , którym my się staliśmy w Europie.

Przykre to ale jest coraz gorzej i z takimi zakupami jak obecnie to będziemy bić się o 3-cie miejsce w lidze.

odpowiedz
AAA - 19.06.2019 / 04:06, *.chello.pl

Coś cienko z informacjami z szatni... czyżby główny donosiciel, ulubieniec trybun już nie był w Legii?

odpowiedz
f - 18.06.2019 / 17:51, *.plus.pl

Ja się tak zastanawiam, skoro ci liderzy i goście z charakterem od dwóch lat nas kompromitowali i charakteru brakowało to chyba idealnie, że im podziękowano?

odpowiedz
Wolfik - 18.06.2019 / 10:30, *.179.238

Nie mam ogólnie pretensji do tego, że mamy kolejną rewolucje/przebudowę. Nawet jestem w stanie przełknąć wypychanie na siłę zawodników z wiadomych powodów (bieda). Natomiast nie jestem w stanie pojąć jednego: wizji i strategii prezesa klubu. Z klubu bowiem wychodzi tyle sprzecznych informacji, że chyba już nikt nie wie dokąd zmierzamy i o co walczymy cytując stare hasło malowane kiedyś na ścianach zakładów pracy.


Gdyby prezes powiedział otwarcie: z uwagi na biedę musimy zmniejszyć skład osobowy a przy tym go odmłodzić i zmienić jego charakter. To zadanie trenera Vukovicia i dajemy mu na to czas x lat. Nie spodziewajmy się w tym okresie cudów w postaci kolejnego mistrzostwa lub awansu do LE. Koniec, kropka. Jasny przekaz. Ale takiego sygnału nie ma. I jak znam życie, nie będzie.


Oczywiście przed grami w eliminacjach do LE będzie info, że naszym celem jest awans. Równie dobrze moim celem może być wygranie euroloterii czy lot na marsa. Takie same szanse.

odpowiedz
Tomek - 18.06.2019 / 13:45, *.113.189

@Wolfik: Szanowny Kolego jeszcze nie nauczyłeś się, że nasz prezes wiecznie kłamie? Wydaje mi się, że doskonale to wiesz więc nie oczekuj od niego rzeczy, które są dla niego nieosiągalne, czyli zwykłe mówienie prawdy. Jest tragicznym właścicielem, a o funkcji prezesa to nawet nie ma sensu zaczynać tematu... Pozdrawiam

odpowiedz
Tomek - 18.06.2019 / 13:47, *.113.189

@Wolfik: A i jeszcze jedno. Ty masz zdecydowanie większe szanse na wygranie w loterii, niż Legia na awans do grupy w europejskich pucharach za "prezesowania" Mioduskiego

odpowiedz
Farme(L) - 18.06.2019 / 09:15, *.bridgefibre.net

(..) A ja to mam tylko jedno marzenie... By trener dostał szansę dłuższej budowy zespołu niż do jesieni :)

odpowiedz
ZW - 18.06.2019 / 08:20, *.tpnet.pl

@ kos: Masz calkowita racje te zmiany powinny byc dawno i stopniowo a wtedy nie byloby takiej rewolucji !!

odpowiedz
kos - 18.06.2019 / 06:39, *.24.68

Marudzicie. To co sie dzieje powinno nastapic duzo wczesniej, a nie nastapilo i to chyba najwieksz blad D.M. Powiem tak Rado i Malarz dziekujemy i tyle! To co pokazali na koniec to dno pilkarskie! Brak sportowej ambicji mysleli ze miejsce w skladzie po prostu im sie nalezy za zaslugi. Do tego jeszcze psuli prawdopodobnie atmosfere! Tylko dziekujemy i nic wiecej! Zero jakis wielkich pozegnan!!!!!

odpowiedz
Ktos - 18.06.2019 / 06:09, *.centertel.pl

Ci charakterniacy przegrywali z tymi tuzami z Luksemburga i Słowacji. Zresztą gdy są charakterniakami to nawet siedząc na ławce potrafią ruszyć kolegów, zmotywować. Ale jakich to mieliśmy liderów?
Radovic - pernamentnie źle się prowadzący, zawodowy piłkarz z brzuchem jakby był w ciąży. Gdzie każdy biegający amatorsko wie, że biegając interwały 3-4 razy w tygodniu łatwo trzymać wagę.
Malarz - pozer, przed kamerami mówiący to co kibice chcieliby usłyszeć, w szatni już takim twardzielem i liderem nie był.
Kucharczyk - wielki kibic i piłkarz pełen ułomności tylko skoro Legię miał w sercu to czemu przez tyle lat nie zostawał po treningu żeby zmniejszać swoje ułomności? Za dobry był piłkarsko?
CR7 zostaje po każdym treningu bo jest profesjonalista, a Pan Kucharczyk nie potrzebował tego, bo jest za dobry.

Zanim zaczniecie płakać po piłkarzach przypomnijcie sobie co nie raz do nich śpiewaliśmy, są to wkłady do koszulek, często hańbiące nasza Legię.

odpowiedz
Legionista - 17.06.2019 / 22:25, *.cyfrowypolsat.pl

Czas jest potrzebny na budowę drużyny ( w każdym klubie tak jest), ale tu jest Legia! Zaraz będą eliminacje do fazy grupowej Ligii Europy. Odpadnięcie z niej pewnie spowoduje, że będziemy pewnie szukać nowego trenera (tak było też za Magiery, za Klafuricia choć on nawet nie dokończył eliminacji) i znowu zacznie się "nowa" Koncepcja.

odpowiedz
Kuba - 17.06.2019 / 20:08, *.t-mobile.pl

Nikolićia kiedyś co chwilę łapali na spalonym, tak się wyrywał do piłki. Obecni napastnicy tacy wyrywni nie są. Chciałbym, żeby Niezgoda powrócił na stałe do składu w tej roli.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 17.06.2019 / 20:02, *.play-internet.pl

Kolego Qbasie.Dużo słów,mało treści.Uważam,że dopóki Mioduski będzie decydentem w Legii,dopóty o jakiejś koncepcji w budowaniu drużyny możemy zapomnieć.Copółroczna wymiana właściwie całej jedenastki i zastępowanie jej nowymi-napewno nie lepszymi zawodnikami,brak jakiejkolwiek logiki w działaniu,a przede wszystkim brak wyciągania wniosków powoduje to,że Legia już dawno stała się średniakiem ligowym,co z każdym może przegrać,lub wygrać,a faworytem jesteśmy tylko u bukmacherów.Jesteśmy na takim etapie,że Legia przestała być magnesem,który przyciąga zawodników,którzy chcą coś z tym klubem osiągnąć,a zamiast nich sprowadzani są "emeryci i renciści",albo jakieś małolactwo,co karierę(o ile wogóle),mają dopiero przed sobą,a teraz bedą dopiero pomalutku wdrażani do zespołu.I naprawdę Mioduski zaklina rzeczywistość i bardziej nam każe wierzyć Jego słowom,niż własnym oczom.

odpowiedz
GL - 17.06.2019 / 19:54, *.tpnet.pl

Za malo jest czasu na taka rewolucje a jak bedzie wygladala gra LEGII niedlugo zobaczymy bo czas leci szybko !!

odpowiedz
tomiacab - 17.06.2019 / 19:37, *.virginm.net

@Qbas jesteś zaskoczony, ze miodek nie odrobił lekcji? Ku..a przecież on jest pierd.....ym mistrzem świata w powtarzaniu tych samych błędów.

odpowiedz
#MioduskiWon - 17.06.2019 / 16:47, *.vectranet.pl

Obecny stan kadry Legii to kolejna porażka Mioduskiego. Gdzie te twoje legine DNA o którym tyle pier***liłeś??? A druga sprawa jest taka - pozbywamy się najbardziej oddanych piłkarzy w ostatnich. W jakim stylu? Jedynym podziękowaniem są jakieś zmontowane na kolanie filmiki??? To nie jest Nasza Legia panowie. To jest Legia korpo- lamusa Mioduskiego!

odpowiedz
Leśny Dziadek - 17.06.2019 / 16:57, *.orange.pl

@#MioduskiWon: Ale jak ich mamy żegnać? Karnet do klubu Go Go??? Albo wspólne wyjście na lody? A może uwalić się i jechać pawiem pod Zygmuntem? Dostali uścisk na drogę, z tego co wiem, to pani Zosia zrobiła im po kanapce z kaszanką na drogę i wystarczy...

odpowiedz
mkfan - 17.06.2019 / 18:41, *.t-mobile.pl

@#MioduskiWon: Pełna zgoda. Gdzie to legijne DNA, o którym tak chętnie opowiada w kółko pan prezes?

odpowiedz
#LeśnyWon - 17.06.2019 / 22:13, *.vectranet.pl

@Leśny Dziadek: widać że nie masz pojęcia o szacunku, tradycji i oddania.

odpowiedz
Bubba - 17.06.2019 / 16:42, *.hawetelekom.pl

No może ja też coś napisz skoro wszyscy mają swoją wizję.
Legendy odchodzą i tak to już bywa, żadna z tych Legend nie znaczyła już o sile Legii więc ze sportowego punktu widzenia że żadną nie powinniśmy zatęsknić. Część z nich dostała propozycję współpracy ale jak widać nie bardzo byli zainteresowani, w sumie to tylko Astiz, ale o nim można usłyszeć że to bardzo inteligent gość i jego decyzja nie powinna nikogo dziwić .
Charakter?? No pewnie że ważny ale ten charakter musi iść w jednej linii z drużyną a nie tylko na zasadzie ja mam charakter, jestem gość i albo robicie tak jak ja chce ale mam was gdzieś, niestety wiele tych charakternych gwiazd tak to widziało.
Carlitos nie był liderem i trochę mnie to nie dziwi bo niby miał być naszą gwiazdą a tak naprawdę grał czasami na siłę jak już presja otoczenia prawie sama wstawiła go do składu, zwłaszcza u RSP
Transfery? najpierw o tych co odeszli, absolutnie za nikim nie wypada tęsknić, Kuchy? szacunek za lata ale jego gra, nie mówię o chęci ale umiejętnościach to jedna wielka irytacja, ja się śmieje że Kuchy nie strzelił normalnego gola bo albo to były bramki sezonu a na pewno rundy, takie z cyklu zamknę oczy i pierdo…. i czasem wychodziło naprawdę dobre pierdoln...cie, albo babol z cyklu jak to wpadło czyt. np. bramka z Dundalk i pamiętny szczupak. Reszta dziadzie którym należał się mecz pożegnalny i owacje na trybunach ale nie wiem czy oni sami chcieliby ze sobą zagrać w takim meczu, przecież charaktery …… im nie pozwolą być w cieniu innej gwiazdy. Szymański fatalna runda żeby nie powiedzieć sezon, do tego wątły, kontuzjogenny, oczywiście talent wielki i daj mu Boże żebyś kiedyś mówili patrz to ten wielki piłkarz, który odszedł z Legii za 5,5 mln euro.
Zakupy do Klubu. Szału nie ma chociaż może się to okazać strzałem w dziesiątkę, sto razy wole graczy w naszej ekstraklasy jak Novikowas i ten Gwilia, którzy znają smak tej piłki i wiedzą co to znaczy grać przeciwko Legii, a teraz będą chcieli grać dla Legii, a nie Edłardo Medeiros czy inny Pasquato. Do tego młody Muzyk, Kostorz itp. to może wypalić choć ryzyko jest wielkie ale myślę, że nie większe niż przy wspomnianych Edłardach.

Na koniec faktycznie wole to zapierd…. Vukowicia niż wielkie, przepłacone nazwiska podstarzałych gwiazdeczek.

odpowiedz
Obcy - 17.06.2019 / 17:59, *.t-mobile.pl

@Bubba: Trafiłeś w samo sedno.

odpowiedz
Lesny Dziadek - 17.06.2019 / 16:02, *.play-internet.pl

A moze jednak tym razem sie udo:) Moze odejscie kelnerow i kucharzy, mieszajacych w kotle i pseudo gwiazdek, spowoduje, ze innym sie zachce. Moze sprowadzenie ludzi bez nazwisk, ale wyglodzonych, pragnacych sukcesow sprawi, ze stworzy sie ZESPOL, ktory bedzie walczyl. Za duzo tych moze, ale nadzieja umiera ostatnia...

odpowiedz
Miej honor odejdż - 17.06.2019 / 20:00, *.chello.pl

@Lesny Dziadek: Cuda z takim hamulcowym jak pseudo-prezes się nie zdarzają. Zmiana na stanowisku prezesa jest koniecznością!!!!!

odpowiedz
Imie(L)inski - 18.06.2019 / 00:09, *.if.ua

@Lesny Dziadek: jak może się stworzyć zespół w PL, jak tu już w ogóle(prawie) nie ma Polaków?? nie widzicie, ze im mniej Polaków w L, tym gorzej ??!! jak każdy gada w innym języku , to jak maja stworzyć drużynę?? tworzą się grupki portugalskie/ brazylijskie/ chorwackie/ itd + pojedyncze wynalazki z różnych stron , a polskiego trzonu nie ma, wiec nie ma szans na DRUŻYNĘ... najlepsza L była w połowie lat 90tych. ile tam było "zagramanicznych"...??? kiedyś , to chociaż pic razem umieli, a potem "golimy frajerów"...

odpowiedz
pedazus - 17.06.2019 / 15:59, *.play-internet.pl

Tiaaaa charakterniaki...byli już i co? i nic...

odpowiedz
AdamJ - 17.06.2019 / 15:46, *.chello.pl

Charakterniaki dostały w pipsko od Luksemburga, więc teraz pora na zmiany.

odpowiedz
Real - 17.06.2019 / 15:38, *.co.nz

“W efekcie doczekaliśmy się Legii, dla której sufitem jest awans do Ligi Europy, czyli coś, co do niedawna było tylko podłogą.”

Podsumowanie tej tragedii!

odpowiedz
ms - 17.06.2019 / 15:31, *.219.227

Na siłę pisany tekst. Zazwyczaj bywało lepiej, a tym razem widać, że napisane dla podtrzymania cyklu. Nic nowego, do zapomnienia.

odpowiedz
Daszka - 17.06.2019 / 16:59, *.chello.pl

@ms:
Kolego malkontencie, pilnie oczekuję na Twój merytoryczny wpis w przedmiotowym temacie. Skoro twierdzisz, że Qbas jest w "wakacyjnej" formie, to spróbuj go wesprzeć i nacieszyć nasze oczy...

odpowiedz
WETERAN - 17.06.2019 / 17:16, *.chello.pl

@Daszka: Kłopot polega na tym, że cała ekipa portalu jest, jak owi weterani Legii: jesteśmy najlepsi, kolegujemy się z najlepszymi, najlepiej wiemy i jesteśmy najbardziej charakterni oraz kumaci. A jeśli ktoś uważa inaczej, niech spada.
Im też zaszkodził Mioduski?

odpowiedz
Zdzisław - 17.06.2019 / 17:56, *.plus.pl

@Daszka:

.".....pilnie oczekuje na Twoj...."

odpowiedz
Obcy - 17.06.2019 / 18:04, *.t-mobile.pl

@WETERAN: Czyżby redakcja wraz z odejściem Kucharczyka straciła cenne źródło informacji o życiu drużyny. Legendą Legii to jest Pan Lucjan Brychczy,a nie Malarz, Radović oraz w/w Kucharczyk.

odpowiedz
Daszka' - 17.06.2019 / 23:29, *.chello.pl

@Zdzisław :
Z pewnością znasz mój punkt widzenia w rzeczonym temacie. Jeżeli jednak próbowałeś kibicowsko wspomóc @ms - to wyszło to, mniej więcej tak, jak niedawna próba obrony tytułu MP przez naszych dzielnych kopaczy pod wodzą prezesa dekady. A skoro Tobie z nim po drodze, to cóż mi do tego, oczywiście poza współczuciem...

odpowiedz
kibic Legii od zawsze - 18.06.2019 / 09:20, *.chello.pl

@Daszka': Doceniam Twoje subtelne poczucie humoru i delikatną złośliwość ale mimo mojego uznania muszę trochę zaprotestować! Bo wcale nie uważam,że DM jest "złem dekady" - uważam,że bez niego mogło być gorzej!Ktoś musi dawać kasę a że trafiło akurat na faceta,który nie ma szczęścia w doborze współpracowników /ale tylko w Legii,bo w biznesie OK /- to nasz pech.
Ale przypomnę - 1956 - 1969 ,1971-1993 /nawet 1994/ -brak tytułu MP mimo wielu wybitnych piłkarzy z Kazimierzem Deyną na czele a potem Dziekanowskim czy Koseckim......To ja nie robię problemu z jednej wpadki ! Choć przyznam,że martwią mnie nieudane transfery i częste zmiany trenerów.Bo warunkiem stałego progresu jest stabilizacja i rozwój umiejetności,częste zmiany koncepcji to błąd!

odpowiedz
Daszka'' - 18.06.2019 / 17:15, *.chello.pl

@kibic Legii od zawsze:
Twój protest przyjęty! Choćby dlatego, że p. Mioduski dość sprawnie próbuje ogarniać bieżące finanse klubowe oraz rozwijać legijną infrastrukturę (vide: budowa LTC).
Natomiast kibicowska łatka "prezesa dekady" odnosi się do jego trzyletnich, samodzielnych prób zawiadywania pionem sportowym klubu. I w tym miejscu stawiam narracyjną kropkę, albowiem obecną ocenę skutków tych działań - na bieżąco - piszą nasi internauci.
Ps.: wspomniałeś w swoim wpisie, że nie robisz problemu, z tytułu jednej wpadki. Ja również chciałbym tego nie czynić, ale to już niestety trzeci rok "topornej" nauki kierowania pionem sportowym przez obecnego prezesa. Jak dla mnie, to deczko za długo...

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.