Legia U-17 - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Holender dyrektorem wykonawczym akademii

źródło: Legia Warszawa

Richard Grootscholten zostanie dyrektorem wykonawczym Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. W ostatnim okresie był dyrektorem Akademii Feyenoordu Rotterdam (2016-2019), wcześniej pełnił identyczną funkcję w Akademii Zagłębia Lubin (2013-2015). W latach 2005-2010 był dyrektorem Akademii Sparty Rotterdam. Holender poprowadzi obecny zespół zarządzający akademią wspólnie z Jackiem Zielińskim, który nadzoruje prace akademii od marca 2017 r. Grootscholten ma blisko 30-letnie doświadczenie.

- Dalszy rozwój organizacyjny, osobowy i infrastrukturalny Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa to nasz priorytet. Dołączenie Richarda do zespołu akademii to kolejny ważny krok, który pozwoli nam wejść na wyższy poziom i optymalnie wykorzystać nowe możliwości związane z budową ośrodka treningowego Legia Training Center. Oprócz olbrzymiej wiedzy i umiejętności Richarda ważne jest także to, że mieszkał już i pracował w Polsce przez 2,5 roku, zna naszą mentalność oraz wyzwania polskiej piłki młodzieżowej. Dodatkowo, jesienią 2016 r. stał na czele zewnętrznego zespołu, który przeprowadzał audyt akademii Legii, więc orientuje się też w specyfice naszej organizacji. Richard w trakcie swojej pracy dla Legii ma dzielić się swoją wiedzą z każdym pracownikiem, więc jestem pewien, że jego obecność będzie impulsem do dalszego rozwoju – mówi prezes Dariusz Mioduski.

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że czeka nas ogromne wyzwanie, aby sprostać celom, które postawiono przed akademią: mamy szkolić zawodników na międzynarodowym poziomie. W lipcu 2020 roku planujemy przeprowadzkę do Legia Training Center, więc wkrótce wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Dwa lata temu przyjęliśmy konkretny kierunek, który teraz wspólnie z Richardem mamy dalej rozwijać – mówi dyrektor akademii, Jacek Zieliński.

W trakcie pracy Grootscholtena w Sparcie Rotterdam szkółka była trzykrotnie nominowana do nagrody Rinusa Michelsa dla najlepszej akademii w Holandii, raz zwyciężając. Poza Feyenoordem, Zagłębiem Lubin, Spartą Rotterdam Holender pracował również m. in. jako doradca w FK Kubań Krasnodar, w holenderskiej federacji piłkarskiej KNVB, czy w roli Dyrektora Technicznego w kanadyjskim Vancouver Whitecaps FC (Major League Soccer).

- Po zebraniu wielu wartościowych doświadczeń w jednym z największych klubów w Holandii, Feyenoordzie Rotterdam, z niecierpliwością czekam na powrót do Polski - mówi Richard Grootscholten. - Wasz kraj był zawsze nieoszlifowanym klejnotem w moich oczach, jeśli chodzi o potencjał piłkarski, który, jak wiemy, udało się zrealizować w latach 70. i który z pewnością uda się wyzwolić ponownie. Jeszcze ważniejsza jest ambicja Legii Warszawa, która chce stać się wiodącym europejskim ośrodkiem rozwoju młodzieży, co było najważniejszym czynnikiem w mojej decyzji o powrocie. Ambicja właściciela i personelu zarządzającego klubem była inspirująca i ułatwiła mi decyzję. W trakcie mojego pobytu w Polsce oraz dogłębnego sprawdzania akademii przyglądałem się klubowi i to sprawiło, że dostrzegłem ogromny potencjał Legii, dzięki któremu może stać się szanowanym europejskim ośrodkiem piłkarskim. Kluczem do tego, aby tak się stało jest z pewnością nabycie umiejętności rozwijania młodych graczy do poziomu światowego. Dlatego jestem tu, aby w tym pomóc. Uważam, że projekt akademii Legii jest w tej chwili jednym z najbardziej ambitnych oraz rozległych w europejskiej piłce w temacie rozwoju młodych piłkarzy. Bardzo się cieszę, że wkrótce rozpocznę pracę w Legii, łącząc siły ze wszystkimi ludźmi w klubie, aby wspólnie wprowadzić Legię na następny poziom.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

+dodaj komentarz
BRL - 27.06.2019 / 16:24, *.play-internet.pl

Czemu nie Jozak, przecież Modricia wyprodukował? Za słaby na akademię? To pierwszą drużynę mu dajmy!
Miałem odrobinę wątpliwości, czy faktycznie jest taki dobry, skoro już w Rotterdamie nie pracuje i w Śląsku też raptem 2 lata spędził. Ale zaufam pozytywnym komentarzom, jeżeli faktycznie to nie jest jakiś niewypał, a człowiek z sukcesami, to może znowu zacznę ufać Mioduskiemu :)

odpowiedz
Krzeszczu - 26.06.2019 / 11:36, *.bredband2.com

http://www.sport.pl/pilka/7,64946,24868611,dlaczego-polska-zle-szkoli-pilkarzy-byly-szef-akademii-zaglebia.html

Wszystkim (trzezwo) myslacym jeszcze raz polecam ten artykul.
Dla idiotow takich jak ten olo to chyba za trudne.

odpowiedz
tekken (L) - 26.06.2019 / 17:47, *.chello.pl

@Krzeszczu: Dobry artykuł. Potrzebujemy specjalistów i gościu widać, że ma pasje.

odpowiedz
Krzeszczu - 26.06.2019 / 17:52, *.bredband2.com

@tekken (L): Zgadzam sie. Dodam tez ze imho ma nie tylko pasje ale i wiedze. Swietnie przeanalizowal "polska mysl szkoleniowa" mlodzierzy a takze przytoczyl jak to mozna rozwiazac i jak ta mlodziez wyszkolic. Wszedzie gdzie pracowal zbieral oklaski, wystarczy zapytac Feyenoord albo Zaglebie Lubin (ktore, nota bene chyba zakontraktowalo nowego holendra do akademii?)

odpowiedz
eduardo - 26.06.2019 / 01:39, *.tpnet.pl

nie podniecajcie sie tak. O Bernhard Heusler tez pialiscie z zachwytu jak to zatrudnienie go spowoduje ze Legia wejdzie na wyzszy poziom i co? jajco

odpowiedz
Carcass - 26.06.2019 / 08:14, *.play-internet.pl

@eduardo: Jakie zatrudnienie? Legia nie zatrudniła Heuslera, Mioduski oznajmił mediom o współpracy ze Szwajcarem i ... to by było na tyle. Każdy prowadzi własny interes.

odpowiedz
eduardo - 26.06.2019 / 14:53, *.tpnet.pl

@Carcass: caly czas jego nawisko widnieje jako "doradca zarządu Legii Warszawa", gdzie jego rolą jest "wspieranie realizacji strategii klubu"

odpowiedz
Krzeszczu - 25.06.2019 / 22:46, *.bredband2.com

Najlepsza wiadomosc i chyba najlepszy transfer w tej dekadzie.
Gosciu gdzie tylko nie byl odwalal kawal wspanialej roboty. Niedawno byl z nim wywiad o pracy w Zaglebiu Lubin i generalnie szkoleniu mlodziezy w Polsce. Swietnie i inteligentnie sie wypowiadal.
Naprawde super wiadomosc. Nareszcie.
Oby zostal jak najdluzej, a za 3-4 lata bedzie juz chyba widac owoce jego pracy.

odpowiedz
olo - 26.06.2019 / 09:04, *.79.15

@Krzeszczu: Taa, Jozak też się inteligetnie wypowiadał i co z tego?

odpowiedz
Krzeszczu - 26.06.2019 / 10:26, *.bredband2.com

@olo: Ewidentnie nie masz zielonego pojecia co ten holender soba reprezentuje, a udzielasz sie tylko po to zeby cos powiedziec. Taka mala rada ode mnie, za darmo, jesli nie masz pojecia o czym zabierasz glos to najlepiej zamknij jadaczke.
Krotko, robisz z siebie durnia.

odpowiedz
Dormibar - 27.06.2019 / 18:46, *.tpnet.pl

@Krzeszczu:
Gdybyś posłuchał swoich rad, nigdy więcej byś tu nic nie napisał. Znikaj błaźnie.

odpowiedz
atmosferic - 25.06.2019 / 22:00, *.orange.pl

Ciesze sie cholernie - bo 1.Feyenoord to moj ulubiony klub
2.holenderska pilke(styl) mi sie najlepiej oglada - holendrzy wedlug mnie to najlepsi fachowcy od szkolenia na swiecie
3.w Polsce brakuje trenerow w ogole - bo wiekszosc "polskich trenerow" to imbecyle co sie przenosi na fatalny stan polskiej pilki
4.czas na wielkie zmiany nie tylko w Legii ale w calej Polsce - Polska pilka potrzebuje EWOLUCJI a z Polakami i ich mentalnoscia nie da sie nic zmienic na plus - oni tylko zepsuja dzieciakow zrobia z nich kopaczy

odpowiedz
Juri - 25.06.2019 / 18:31, *.centertel.pl

Najlepszy transfer tego lata!

odpowiedz
yyy - 25.06.2019 / 18:18, *.plus.pl

Od trzech lat codziennie oglądam MTV, na początek to wystarczy!

odpowiedz
MIODUSKI OUT !!!!! - 25.06.2019 / 18:11, *.btcentralplus.com

Brawo, Aby za 5 lat byl jakis Virgil van Kowalski albo Marko van Nowicki.

odpowiedz
oLaf - 25.06.2019 / 18:05, *.vectranet.pl

Pomysł świetny - gość i wie jak to się robi w Holandii i potrafi to zaszczepić w Polsce (młódzieżówka Zagłębia to pierwsza trójka w Polsce o ile nie nr 1 ).

I zna polską mentalność i to mu nie przeszkadza pracować tutaj - kolejny , wielki, plus.

Wszystko idzie niby coraz lepiej (czyli nowa Akademia, boiska od ul. Czerniakowskiej, najlepszy strzelec ligi Carlitos, kadra zarabiająca 90 mln zł, działąlność Miodka w jakiś europejskich forach, etc. etc.) więc może ktoś mi powie: DLACZEGO SIĘ STACZAMY???

odpowiedz
Pab(L) o - 25.06.2019 / 19:06, *.t-mobile.pl

@oLaf:
A my się staczamy??? 5 mistrzostw w ostatnich 7 sezonach to staczanie się???

odpowiedz
Ktos - 26.06.2019 / 05:28, *.centertel.pl

@Pab(L) o: pewnie chodziło o poziom pilkarski, który drastycznie został obniżony jeszcze przez Leśnego (sprzedaż Niko, Pjiro, Vadisa czyli 3 kluczowych graczy, Bereszczynskiego czyli bardzo solidnego gracza, który jeszcze się rozwijał), a potem Mioduski nie był w stanie uzupełnić tych braków. Do dzisiaj drużyna jest dużo słabsza od tej Jacka Magiery, która grała w LM. Zresztą wystarczy zobaczyć ilu zostało z niej piłkarzy w minionym sezonie...

odpowiedz
oLaf - 26.06.2019 / 10:59, *.vectranet.pl

@Pab(L) o: tak, Ktoś dobrze napisał : "chodziło o poziom pilkarski". Zbyt skrótowo napisałem.

Chodzi o to że 2 lata z rzędu w el. LE/LM przegraliśmy z 4-ma słąbymi zespołąmi (taki 5-ty poziom europejski) z którymi Legia NIE MA PRAWA przegrać, to kryminał!!!

odpowiedz
Zduneq - 26.06.2019 / 12:04, *.inetia.pl

@Ktos:
Jedynym sprzedanym był Niko.Zarówno Voo jak i Prijo walneli focha i mieli w dupie Legię a że z niewolnika nie ma pracownika to zrobiono to co należało zrobić.

odpowiedz
Arek - 25.06.2019 / 18:04, *.tpnet.pl

I to mi się podoba. W końcu w tej akademii będzie ktoś z zewnątrz, ktoś kto ma pojęcie o szkoleniu.

odpowiedz
Kuba - 25.06.2019 / 17:51, *.t-mobile.pl

Będzie Pan jeździł do Grodziska Mazowieckiego, do LTC, bo pod stadionem Legii nadal nie ma boisk treningowych od strony ul. Czerniakowskiej...

odpowiedz
tylko - 25.06.2019 / 16:20, *.virginm.net

Co się dzieje z tym kolesiem z FC ZURICH? Jak dobrze pamiętam też miał być taki 'amerykanski' oblatany w świecie i chyba nam jakoś nie pomógł.Może ktoś coś wie?

odpowiedz
Błażej - 25.06.2019 / 19:35, *.chello.pl

@tylko: rzucił świat piłki a więc i nas, podobno włączył się w kopanie studni w sudanie, totalny odlot, rodziną w szoku , nie słyszałeś?

odpowiedz
tylko - 26.06.2019 / 17:49, *.virginm.net

@Błażej: Słyszałem że głupich nie trzeba siać sami się rodzą

odpowiedz
tomiacab - 25.06.2019 / 15:23, *.centertel.pl

to może być dobry ruch

odpowiedz
jack345 - 25.06.2019 / 15:02, *.bosch.de

No i najważniejsze! Ładnie mówi po angielsku. I obiecuje. Duzo obiecuje. Więc z marszu jest pupilkiem Mioduskiego.

odpowiedz
Kurek85 - 25.06.2019 / 14:49, *.253.188

Brawo!

odpowiedz
Tomek - 25.06.2019 / 14:38, *.113.189

I na tym koniec transferów w tym okienku. Może pan Mioduski udzieli jakiegoś wywiadu odnośnie zakończonego sezonu i tych sukcesów które Legia odniosła pod jego rządami w niedawno zakończonym sezonie. Jakoś zamikł na twitterze a jeszcze w zimie był taki zabawny i pisał "gdzie są k... trasnfery?"

odpowiedz
atmosferic - 25.06.2019 / 22:03, *.orange.pl

@Tomek: beda transfery jak przepier...la w 2 rundzie z fc zadupiewo z macedonii czy innej bosni - wtedy pan szopen sie obudzi

odpowiedz
Agra - 25.06.2019 / 14:33, *.spcsdns.net

Swietna decyzja.Brawo dla pana Mioduskiego.

odpowiedz
Witam - 25.06.2019 / 14:24, *.plus.pl

Bardzo dobry transfer. Szkoła Zagłębia została dzięki mu wprowadzona na inny poziom. Powiedział bym że na najwyższe standardy. Od razu napiszę że to nie jest trener tylko osoba która daje koncepcję i ideę. Reszta jest do tego dopasowana.

odpowiedz
radluc - 25.06.2019 / 14:50, *.162.42

@Witam : Jeśli nie jest trenerem a ma koncepcję i ideę to jak Vuko podwinie się noga to będzie trenerem :)

odpowiedz
Zenek - 25.06.2019 / 14:12, *.centertel.pl

Niewątpliwie jest jasne, że w Polsce nie ma odpowiednich osób, które mają jakiekolwiek pojęcie na temat szkolenia młodzieży. Zaangażowanie eksperta z Holandii wydaje się być dobrym ruchem. Czas pokaże

odpowiedz
Szmu(L)ki - 25.06.2019 / 14:07, *.chello.pl

Może okazać się najlepszym transferem w tym roku jeśli chodzi o perspektywę 5-10 lat.
Czekam niecierpliwie ilu młodych kocurów wytrenuje i z miodkiem sprzeda za miliony ojro ;-)

odpowiedz