fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Sanacja

Qbas

Pięć zwycięstw z rzędu. 18 strzelonych i 4 stracone bramki, rekordowe 7-0 z Wisłą Kraków, efektowne 5-1 z Górnikiem Zabrze, gdy legioniści strzelili 3 gole w 4 minuty. Bilans Legii między reprezentacyjnymi przerwami w rozgrywkach, doprawiony przy tym efektownym stylem, robi wrażenie. Skąd takie wyniki?

Wielokrotnie na łamach LL! apelowaliśmy o czas dla trenerów. Tak, by mogli po swojemu popracować z zespołem, wprowadzić własny styl pracy i pomysły. Legia Vukovicia też tego czasu potrzebowała. Być może za dużo, a być może właśnie tyle, ile rzeczywiście było trzeba. To nieweryfikowalne. W każdym razie trener musiał go dostać, by poukładać zespół, by spróbować różnych rozwiązań, przetestować je w meczach. Swoją drogą, to dziwne, że apele o okres ochronny spotykały się ze zrozumieniem kibiców głównie w przypadku zagranicznych szkoleniowców, jak ostatnio Jozak i Sa Pinto. Od swoich, jak Vuković i wcześniej Magiera, wyników wymagano na już, nie bacząc na okoliczności: kolejne rewolucje personalne we władzach klubu, pionie sportowym i drużynie.

Tak to też wyglądało ostatnio w Legii. Latem i wczesną jesienią nasz szkoleniowiec wprowadził do wyjściowego składu 6-7 nowych piłkarzy (Lewczuk, Karbownik, Wszołek, Novikovas, Gwilia, Luquinhas i Kante), a już w trakcie rozgrywek odeszło dwóch napastników pierwszego wyboru, a trzeci doznał długiej kontuzji. Zmianie uległ też system gry w ofensywie, która w zeszłym sezonie opierała się na Carlitosie. Czy kogokolwiek trzeba przekonywać, jak skomplikowanego zadania podjął się trener, zwłaszcza w okresie eliminacji do Ligi Europy? Drużyna rodziła się w bojach i bólach, ale już dziś można powiedzieć, że Vukoviciowi się udało. Wygląda bowiem na to, że sztab szkoleniowy trafił z ustawieniem, przy czym w poszukiwaniach zdaje się nie ustawać. Z tym że nie wiadomo jeszcze, czy mamy już zespół na miarę choćby mistrzostwa, czy te działania przyniosą długotrwałe efekty w postaci.

A co już wiadomo? Ano to, że z 15 ligowych meczów wygraliśmy wszystkie z zespołami z dolnej połowy tabeli. I nie deprecjonowałbym tego osiągnięcia, zwłaszcza jeśli przywołać jakże charakterystyczne problemy dla Legii z odnoszeniem zwycięstw nad symboliczną Odrą Wodzisław. Potem okazywało się, że straty punktów z takimi drużynami okazywały się niezwykle kosztowne, decydujące o wielu przegranych tytułach. Z drugiej strony z zespołami z górnej „ósemki” wygraliśmy tylko raz (Cracovia) i ponieśliśmy aż cztery porażki. Warto jednak podkreślić, że do aż trzech z nich doszło, gdy „Wojskowi” wpadli w dołek po odpadnięciu z europejskich pucharów, w najbardziej kryzysowym okresie jesieni, którego, jak się okazało, słusznie, obawiał się Vuković. Bez względu jednak na okoliczności, jeśli legioniści myślą o odzyskaniu mistrzostwa, to muszą punktować lepiej (paradoksalnie z wynikiem 1,92 punktu na mecz już prawie osiągnęli średnią punktową mistrzowskiego Piasta – 1,94) z czołówką Ekstraklasy. Czy są w stanie?

Patrząc na ich grę w ostatnich meczach wiemy, że drużyna nie tylko zaczęła funkcjonować jako całość, ale ma w końcu indywidualności, które biorą na siebie odpowiedzialność za to, co się dzieje na boisku. Najlepszym ligowym strzelcem jest Niezgoda, a przecież Kante ma też ostatnio dobry czas pod względem liczby goli. Bardzo dobrze prezentuje się Luquinhas, któremu Vuković wymyślił pozycję nr 10 (nie jest prawdą rozpowiadana przez „fachowców” sugestia, że Brazylijczyk grywał tak w Portugalii), gdzie znakomicie się odnalazł (asystuje!) i zauważalnie przyspieszył grę całego zespołu. Pewnym kandydatem na gwiazdę Ekstraklasie po trzech miesiącach bez klubu został Wszołek, co tyleż świadczy o jego klasie, co jej braku w lidze. W jego przypadku za komentarz niech posłużą statystyki: 6 meczów. 4 gole, 3 asysty. Dodając do tego nieustająco znakomitego Jędrzejczyka, równego mu Lewczuka i bardzo dobrego Wieteskę, a także świetnie grających środkowych pomocników, coraz lepiej radzącego sobie Novikovasa i mądrze wprowadzaną młodzież, przede wszystkim Karbownika, otrzymujemy ekipę, która wydaje się być zdolna do ogrania każdego w kraju. Celowo nie piszę o ewentualnej grze w pucharach, bo ostatnie trzy lata udowodniły, że Liga Europy to za wysokie progi i trudno spekulować, czy to może się zmienić, nie wspominając nawet o Lidze Mistrzów.

Sadzę, że odrodzenie Legii, to przede wszystkim efekt konsekwencji Vukovicia. Od letnich przygotowań robił wszystko po swojemu, trzymał z daleka od nienawistników i podpowiadaczy skupiając się na pracy z materiałem ludzkim, jaki miał. Nie grymasił. Nawet w prywatnych rozmowach. Starał się ulepszać zespół, jak i poszczególnych zawodników. I kilku piłkarzy, jak Niezgoda, Kante, Antolić, Karbownik, czy nawet rezerwowy ostatnio Stolarki, weszło na poziom, jakiego w Legii jeszcze nie prezentowali albo robili to bardzo dawno temu. Do tego Vuković już udowodnił, że ten zespół pod jego wodzą będzie grał dobrze, średnio i źle, ale możemy zakładać, że będzie prowadzony sprawiedliwie, na przejrzystych dla zawodników zasadach. Nie będzie w składzie świętych krów, za to będą w nim występować ci, którzy zasłużyli sobie na treningach i w poprzednich występach. Na pierwszy rzut oka, to niewiele, prawda? Ale tego brakowało w ostatnich latach, a bez uczciwej rywalizacji w składzie nie mamy nawet co myśleć o sukcesach.

Zawodnicy widzą też pracę, którą wykonuje sztab trenerski. Zaangażowanie przy rozpracowywaniu rywali, przygotowanie zespołu pod przeciwnika, elastyczność taktyczną (i nie chodzi tu tylko o przechodzenie na system 1-4-4-2, ale też próby gry z tzw. odwrotnymi bocznymi obrońcami, w trakcie której skrzydłowi grają bardzo szeroko, blisko linii bocznych, a bardziej środkiem pola wbiegają boczni obrońcy). Postrzegają przy tym Vukovicia jako lidera stada, podobnie, jak to było trzy lata temu, gdy u Jacka Magiery pełnił funkcję asystenta. Oczywiście „Vuko” się zmienił, choćby dlatego, że ma inną rolę. Nie jest więc taki sam, ale wciąż ten sam. Nadal więc potrafi skupić wokół siebie drużynę, zjednoczyć ją i skutecznie uświadomić, gdzie są i czym jest Legia.

Pamiętać jednak należy, że choć dobre wyniki, nawet ze słabeuszami, zwiększają zaufanie graczy i władz klubu do szkoleniowca, pozwalają zespołowi nabrać rozpędu, na którym daleko można zajechać, to przecież przy niepowodzeniach zawsze najbardziej winny jest trener. Jeszcze przecież miesiąc temu wydawało się, że los Vukovicia jest przesądzony, a klub, ustami zaprzyjaźnionych dziennikarzy, wysyłał sygnały, że rozgląda się za następcą. Granica jest tu zatem bardzo cienka, a margines błędu mały, zwłaszcza u Dariusza Mioduskiego, człowieka który w ciągu 2,5 roku samodzielnych rządów zwolnił już czterech szkoleniowców. Tymczasem przed nami, jeszcze w tym roku, kilka meczów z teoretycznie silniejszymi przeciwnikami. To będą prawdziwe egzaminy dla drużyny i sztabu. A wymówek nie będzie, bo przecież nie ewentualnych wpadek nie da się wytłumaczyć natężeniem meczów. Sporo może też zmienić zimowe okienko transferowe, w trakcie którego klub będzie chciał się pozbyć paru graczy (Agra, Remy, Nagy, Obradović?), a że w kasie pusto, to i kilku może musieć sprzedać (Niezgoda, Wieteska, Majecki, ten ostatni pewnie z opcją pozostania w Legii jeszcze przez jakiś czas).

Sanacja Legii więc trwa. Pozytywy są wyraźnie dostrzegalne, ale na razie nie wiadomo, jaki będzie efekt końcowy. Na dziś najważniejsze jest, że po paru latach w drużynie znów zapanowały zdrowe zasady, a grę „Wojskowych” znów chce się oglądać.

Autor: Jakub Majewski “Qbas”
Twitter: QbasLL
Kątem Oka na FB

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (50)

+dodaj komentarz
FOREVER LEGIA - 20.11.2019 / 22:19, *.play-internet.pl

Sawo-nie mam pojecia,jak bardzo trzeba się nudzić,żeby grzebać po jakichś transfermarktach i wyszukiwać wolnych,lub tanich/darmowych piłkarzy.No chyba,że masz coś z główką nie halo i wydaje Ci się,że sztab szkoleniowy,czy tam skauting z niecierpliwością zerkają na strony L.L.a nuż jakaś perełka się trafi.Sawo-odejdź od internetu-w tej chwili!!!!!

odpowiedz
Korek - 20.11.2019 / 23:55, *.chello.pl

@FOREVER LEGIA:
I cóż ta przerwa na REPE czyni z kibica internauty ?!

odpowiedz
jkp - 19.11.2019 / 17:56, *.play-internet.pl

Od skrajnosci w skrajnosc Pan Jakub

odpowiedz
Wolfik - 19.11.2019 / 11:50, *.mm.pl

Kadrowo ciągle mamy potencjał na wygranie naszej ligi. Na tą chwilę. Nie od dziś wiadomo, że jeśli ktoś będzie chciał naszego zawodnika kupić, to go kupią. Jeśli odejdzie dwóch-trzech zabawa zacznie się od nowa i dobry okres Vuko w roli trenera szybko się skończy. W obecnej sytuacji decyduje (niestety) pieniądz. Zresztą w Polsce zawsze on decydował, bo nigdy go nie ma. A bez tego żyjemy chwilą...

odpowiedz
Tomek Mokotów - 19.11.2019 / 15:19, *.play-internet.pl

@Wolfik:
A czy Kolega pamięta jakiś sezon po której nie tracimy jakiegoś zawodnika z 1 składu?
Jak dla mnie... Legia za Romanowskiego w '94.
Wtedy były nawet... o zgrozo... wzmocnienia...
Młodsi kibice pewnie w to nie uwierzą.

To tyle na ten temat, po co dzielić włos ma czworo...

Pytanie powinno brzmieć: czy Vuko będzie umiał poskładać i przygotować drużynę do pucharów?

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 18.11.2019 / 18:06, *.play-internet.pl

Najpierw Ajax stał się zespołem o uznanej renomie w Europie,a akademia została dobudowana do klubu później.Poza tym tam właściciel,czy sponsor oprócz dbania o swoje interesy,inwestują również w klub.A u nas jest odwrotnie i to Legia będzie dobudówką do Akademii,a Mioduski co zarobi,to z części dochodu pokryje szeroko pojęte koszty utrzymania tej inwestycji,a resztę schowa do kieszeni.Zresztą zobaczycie sami,bo teraz to tylko moje dywagacje.

odpowiedz
PLK - 18.11.2019 / 21:12, *.plus.pl

@FOREVER LEGIA: jednym słowem bracie.... KORPORACJA!!!

odpowiedz
singspiel - 18.11.2019 / 22:01, *.centertel.pl

@FOREVER LEGIA: prawda. ale po sukcesach Ajax przez wiele lat był tylko hodowcą piłkarzy, zarabiał krocie, ale brakowało mu sukcesów. teraz Ajax także kupuje i za to dość duże pieniądze, stąd lepsza gra rok temu. teraz znowu sprzedaje, więc należy spodziewać się obniżki klasy sportowej

odpowiedz
PLK - 19.11.2019 / 00:02, *.cyfrowypolsat.pl

@singspiel: ale tak jak pisałeś Ajax zbudował ośrodek dla pierwszej drużyny która już w latach 70-tych wygrywała puchar europy kilkakrotnie, a później wydaje mi się że też puchar uefa i zdobywców pucharów!! A to że zarabia to efekt promocji przez świetną grę i osiągane wyniki pierwszej drużyny ktora jest priorytetem!!! Taka wyprzedaż odbywa się raczej po osiagnieciu jakiegoś dobrego wyniku a nie podczas każdego okienka transferowego jak to niestety ma miejsce w naszym przepadku!!!

odpowiedz
Singspiel - 19.11.2019 / 18:27, *.plus.pl

@PLK: ale Ajax slynal raczej ze sprzedazy zdolnej młodzieży. Przez co ceny nie byly tak wysokie jak chocby teraz. To byla raczej masowka po promocyjnych cenach. W naszych realiach oznacza to sprzedaz mlodych po kilkadziesiat tysiecy euro. Na zachodzie klub utrzymuje sie ze sprzedazy gadzetow, biletow i ma zwykle zasobnych właścicieli. U nas zyjemy ze sprzedazy pilkarzy i kasy z pucharow

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 18.11.2019 / 15:46, *.play-internet.pl

Porównaj budżety Ajaxu i Legii.Poza tym w Ajaxie piłkarzy się sprzedaje/kupuje za dziesiątki milionów Euro,a u nas sprzedaż pilkarza za 2 mln euro okrzyknięta jest transferem roku,a o kwotach wydanych na zakupy nie wspomnę.

odpowiedz
Bodek - 18.11.2019 / 17:13, *.co.uk

@FOREVER LEGIA: Od dwudziestu lat Ajax jest znany ze srzedazy talentow, wypracowal dzieki temu renome. My dopiero budujemy akademie, wiec trzeba poczekac kilka lat na owoce. Podtrzymuje zdanie, ze Twoja krytyka jest przedwczesna.

odpowiedz
singspiel - 18.11.2019 / 22:05, *.centertel.pl

@Bodek: wypracował renomę kuźni talentów, ale w zamian nie miał sukcesów sportowych. od kilku lat Ajax znowu kupuje za grube pieniądze i znowu ma sukcesy. jeśli wychowankowie Legii będą kupowani na Zachodzie za duże pieniądze, przyjdzie dominacja w kraju i być może, umiarkowane sukcesy w pucharach. będzie stabilizacja finansowa. sukces w Europie będzie wtedy, kiedy uda sie tanio kupić super grajków plus dochowamy się solidnych piłkarzy w akademii

odpowiedz
Bodek - 19.11.2019 / 11:17, *.02.net

@singspiel: Dokladnie to mialem na mysli.

odpowiedz
kibic Legii od zawsze - 18.11.2019 / 14:19, *.chello.pl

@Jerz z Potoku: Szczególnie ważna jest Twoja druga kwestia- bo to może być problem! Ale - moim zdaniem - nic złego się nie wydarzy,bo kogo możemy sprzedać? Majecki , Karbownik - jeszcze za wcześnie,za nich za rok,dwa prezes dostanie dużo więcej,niż obecnie!Wieteska - tak ale mamy parę stoperów Jędza+ Lewczuk !Niezgoda - na razie nie jest raczej łakomym kąskiem ,bo "szklany"....choć tu może być problem!Wszołek - myślę,że odejdzie sam po skończeniu umowy.Reszta -Remy,Nagy,Novikovas, Gwilia,Stolarski -oby zostali sprzedani z korzyścią dla Legii oraz dla nich!Tylko chętnych na nich nie widać!Reasumując - raczej generalna wyprzedaż nie grozi!
PS.- nie załapałem,jaką "transparentność" widzisz w artykule Qbasa? To obecnie modne słowo w polityce ale ni czorta nie pasuje mi do artykułu.....a co do sanacji,to chciałbym,żeby się ona w naszym klubie spełniła.Tylko,czy na to wystarczy determinacji i cierpliwości właścicielowi?

odpowiedz
Rozbawiony - 19.11.2019 / 14:41, *.t-mobile.pl

@kibic Legii od zawsze: zasadniczo zgadzam się z Twoimi uwagami,sądzę, że nie grozi nam totalna wyprzedaż, przynajmniej w tym roku.Wydaje mi się, że sytuacja w klubie uspokoiła się i wszystko zmierza w dobra stronę !
Co do " transparentnosci" to także nie "łapię " co kolega Jerz chciał napisać ale wydaje mi się, że po prostu mu się to słowo spodobało a że znaczy coś innego,niż myślał to nieważne ))))

odpowiedz
Jerz z Potoku' - 19.11.2019 / 17:09, *.chello.pl

@Rozbawiony:
Za SWB lepsze odpowiedniki użytego przez mnie słowa [transparentny]: jasny; klarowny; przejrzysty; uczciwy.
Ps.: skoro, aż dwóch Kolegów to określenie zaintrygowało, to nie pozostało mi nic innego, jak tylko zaspokoić Waszą ciekawość.
Nieustające serdeczności, szczególnie dla "poszukiwaczy sprzeczności"

odpowiedz
Rozbawiony - 19.11.2019 / 17:48, *.t-mobile.pl

@Jerz z Potoku': ok!Przepraszam za drobną złośliwość ale nie pasowało mi to słowo do artykułu Qubasa.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 18.11.2019 / 09:23, *.play-internet.pl

Dodam jeszcze,ale tak od siebie,że wbrew pozorom i obietnicom "prezesa wszechczasów",cała ta Akademia,co ją tam w tych Książenicach budują różne podmioty(
,bo to nie Mioduski buduje za swoje,jak niektórzy z Was uważają,tylko kilka instytucji współfinansuje te cacko),wcale nie musi oznaczać jakiegoś skoku w przód.Zapewne klub stanie się "oknem wystawowym",a jedynym celem wprowadzania"młodych i utalentowanych"do zespołu będzie chęć sprzedaży zawodników,a nie budowanie drużyny,która będzie się na nich opierała.Przykład Lecha Poznań jest dobrym porównaniem.Niby ma akademię,niby ma małolatów,co naprawdę potrafią w tę piłkę grać,idywidualnie są zdecydowanie lepsi,niż 3/4 tego szrotu,co się ich sprowadza z zagranicy,ale nie przekłada się to na wyniki zespołu,bo tak naprawdę,zanim zdążą się wkomponować w zespół,to już są sprzedawani na tzw zachód ( lub wschód).Przypuszczalnie w Legii czeka nas to samo.I dlatego m.in A.V.jest"trenerem",ponieważ już jest traktowany przez Mioduskiego,jako manager z pionu sprzedaży(czego najlepszym przykładem była sytuacja z Kulenovičem),a nie kimś,kto ma z tej drużyny stworzyć chociażby podwaliny,na której będzie budowany zespół aspirujący chociażby do miana europejskiego średniaka.I naprawdę trzeba się przyzwyczaić,że z każdego zwycięstwa trzeba się cieszyć,a nie narzekać,że styl chóyowy,albo przeciwnik słabiutki.Bo "faworytem"to jesteśmy tylko u bukmachera,a na boisku z każdym możemy wygrać,przegrać,lub zremisować,a żaden z tych wyników nie powinien być niespodzianką.Taka to dola "ligowego przeciętniaka".Z fartem.

odpowiedz
Bodek - 18.11.2019 / 13:46, *.02.net

@FOREVER LEGIA: Demonizujesz. Ajax dziala podobnie I jakos istnieje na scenie miedzynarodowej. Legia bez akademii nigdy nie ruszy do przodu.

odpowiedz
Sawo - 18.11.2019 / 08:51, *.cyfrowypolsat.pl

Ciekawi zawodnicy bez umow lub z konczacymi sie umowami

https://www.transfermarkt.pl/mehdi-zeffane/profil/spieler/118303

https://www.transfermarkt.pl/aleksandar-pantic/profil/spieler/167093

Tym podobno bardzo interesuje sie lech

https://www.transfermarkt.pl/stefan-savic/profil/spieler/120192

https://www.transfermarkt.pl/jonathan-biabiany/profil/spieler/45567


https://www.transfermarkt.pl/jeremy-menez/profil/spieler/16993

Ponadto do wziecia jest Niko ktoremu w grudniu konczy sie kontrakt z chicago fire

odpowiedz
Radek Kucharski - 18.11.2019 / 11:36, *.chello.pl

@Sawo: dzieki mordo

odpowiedz
Domel - 20.11.2019 / 18:17, *.net.pl

@Sawo: zrobiłeś robotę wartą 10K netto
za free...
szanuj się!

odpowiedz
Radek Kucharski - 20.11.2019 / 21:11, *.chello.pl

@Domel: nie, nie, niech sobie pisze czasami, mam mniej roboty

odpowiedz
DM - 20.11.2019 / 22:38, *.vectranet.pl

@Radek Kucharski :
Zapraszam jutro na dywanik

odpowiedz
Project LM - 18.11.2019 / 08:17, *.kth.pl

Warto pochwalić Legię - zwłaszcza młodzież, chłopaki zasługują. Są w formie, grają dobrą piłkę i oby tak dalej - tj. do mistrzostwa, do LE, LM. To jedyna droga na dobry piłkarsko klub. Trzeba zawsze pamiętać o jednej zasadzie, która jest fundamentem - nie można nic zbudować, nieustannie burząc. Te nieustanne rewolucje w składzie jakie są od lat, wstrzymują rozwój drużyny. Być może Legia ma obecnie kompletny skład, podobnie jak gdy grali w LM. Nie wolno teraz jednak obniżać poziomu sportowego a iść z nim do góry. Jak sprowadzać kogokolwiek, to tylko lepszych piłkarzy - a na to nie ma podobno finansów. Skąd je brać ? z LM ! Może warto zaryzykować, zainwestować a potem latami czerpać profity i mądrze pieniążkami zarządzać. Tego życzę nam wszystkim. Legii w LM, bo tam jest jej miejsce.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 18.11.2019 / 00:11, *.play-internet.pl

No cóż,ostatnio faktycznie nie bardzo jest się do czego przypieprzyć.No ale,jak to zostało napisane w artykule,zaraz okienko transferowe,kolejka po kilku zawodników pewnie się ustawi,a Mioduski łasy na pieniądze,więc zbyt wiele oporów,żeby sprzedać kogokolwiek,za którego zaoferują ze 2mln euro,przy zachwycie oczywiście niektórych kibiców,jaki to wspaniały biznesmen z Mioduskiego.A,że kosztem poziomu sportowego?-cóż biznes to biznes.W sumie szkoda,bo chociaż w ogromnych bólach,ale coś pozytywnego zaczyna się kreować w Legii,to zaraz trzeba będzie od nowa budować.I tak w kólko.

odpowiedz
PLK - 18.11.2019 / 00:39, *.cyfrowypolsat.pl

@FOREVER LEGIA: pełna zgoda, kolego.. Brak stabilizacji to ból wszystkich naszych drużyn! A jak jest ona ważna to pokazał Górnik po powrocie do ekstraklasy czy w poprzednim sezonie Piast!!! Niestety, kudłaty zniszczył wszystko co zostało zbudowane w poprzednich latach!! Coroczne uczestnictwo minimum w lidze europy za jego kadencji się skończyło!!! Trzeba teraz latać dziury budżetowe wiadomo w jaki sposób!! Piepszy że zasypuje je z własnych środków a jak jest każdy widzi!!! Za jakie pieniądze miał odejść Szymi??? A za jakie odszedł?!!! Tu nie chodzi o zmianę trenerów!!! Zmiana jest potrzebna na samej górze bo dupa z tego wszystkiego będzie i tyle!!!

odpowiedz
adz - 17.11.2019 / 21:21, *.jmdi.pl

Malarz, Rado, Kuchy pewnie trzymali szatnie i nie pozwalali zbyt dobrze grać jak nie było odpowiednich kontraktów.. albo trener nie pozwalał się opier... taka teoria

odpowiedz
Jerz z Potoku - 17.11.2019 / 20:32, *.chello.pl

Transparentny i obiektywny felieton Kol. Jakuba. Za "uzupełnienie" przedmiotowego tekstu może posłużyć - w wielu fragmentach - wpis @Sawo. Znakomicie się one dopełniają merytorycznie umożliwiając ich czytelnikom dostrzeżenie jeszcze szerszego punktu widzenia na bieżące legijne realia.
Na dzień dzisiejszy, mnie osobiście, nurtują dwie kwestie:
Pierwsza dot. widocznego sportowego progresu naszej drużyny prowadzonej przez obecnego szkoleniowca. Owszem, ten fakt cieszy (głównie skuteczność i atrakcyjny styl gry), jednak o pełnym profesjonalizmie Vuko będziemy mogli mówić dopiero wówczas, gdy wygramy min. 4. mecze z drużynami z pierwszej ósemki, a w pozostałych przynajmniej 2. zremisujemy. Jeżeli tak się stanie, to ja już więcej złego lub wątpiącego słowa na temat warsztatu trenerskiego ww. - nie napiszę;
Druga dot. zakończonego etapu rotowania podstawowym składem i wyselekcjonowania personalnego szkieletu drużyny. I ten fakt również cieszy, ale..."zimowe okno transferowe" już niebawem nastanie. I jeżeli z grona 5-7 podstawowych piłkarzy "ubędzie" przynajmniej dwóch, to koszmarna zabawa z szukaniem ich zmienników/następców zacznie się od nowa. Osobiście wątpię, aby przy wymuszonych rotacjach kadrowych, realizowanych niejako z marszu, czyli z początkiem rundy wiosennej, nie ucierpiała jakość gry drużyny i osiągane przez nią wyniki. Tutaj pełne pole do popisu będzie miał (wreszcie) prezes dekady. Jestem gotów ten "przydomek" potraktować żartobliwie jeżeli p. Mioduski stanie na wysokości zadania. Pozostaje cierpliwie (i uważnie) czekać...
Ps.: @Warszawiak1234 - generalnie podzielam Twój pogląd. Jednak uważam, że lepiej być naocznym świadkiem sanacji w stołecznym futbolu, czyli w naszym klubie, niźli sanacji w polityce, tj. w naszej ukochanej najjaśniejszej...
Serdeczności

odpowiedz
Sceptyk - 17.11.2019 / 20:19, *.chello.pl

"Celowo nie piszę o ewentualnej grze w pucharach, bo ostatnie trzy lata udowodniły, że Liga Europy to za wysokie progi i trudno spekulować, czy to może się zmienić, nie wspominając nawet o Lidze Mistrzów."

No właśnie o to chodzi. Gra się tak jak przeciwnik pozwala. Słabiutkim Wiśle, czy Górnikowi można nastrzelać i po 10 goli, ale to o niczym nie świadczy. Nasza ekstraklasa niewiele ma wspólnego z piłką nożną i ogrywanie wszystkich w kraju sprawia tylko tyle, że zaczynamy sami wierzyć w to, że jesteśmy mocni. A potem przychodzą eliminacje do pucharów...

odpowiedz
PLK - 18.11.2019 / 00:53, *.cyfrowypolsat.pl

@Sceptyk: KUR.. MAĆ!!! TO ILE GOLI MAJĄ NASTRZELAĆ ŻEBYŚ CZŁOWIEKU BYŁ ZADOWOLONY!!! SKOŃCZCIE PIEPRZYĆ TE DYRDYMAŁY!!!! JAK NIE MASZ NIC MĄDREGO DO NAPISANIA TO ZAMILCZ!!!!

odpowiedz
x - 17.11.2019 / 19:30, *.vectranet.pl

Brednie, Vuko by beznadziejny jako trener i zawsze bedzie - to czlowiek nadajacy sie na asystenta, nie na trenera i nic sie nie zmienil, bzdury! Jest taki sam jak byl, bredzi na konferencjach, nie potrafi wypracowac jakiekolwiek stylu tej druzyny - no ale trzeba mu polizac dupke nie? Oby wylecial jak najszybciej

odpowiedz
PLK - 17.11.2019 / 23:53, *.cyfrowypolsat.pl

@x: Zamilcz człowiecze!!! Oglądaj i oceniaj a nie czytaj i oceniaj!!! Choć.... oglądać też trzeba umieć!!

odpowiedz
(L) - 17.11.2019 / 18:39, *.ilabs.pl

Podpisuje się pod slowami Sawo

odpowiedz
Warszawiak1234 - 17.11.2019 / 18:06, *.chello.pl

Slowo Sanacja zle mi sie kojarzy.....z elita pilsudczykowska, ktora uciekla w 1939 zostawiajac narod na pastwe okupantow....a jezeli chodzi o Vuko. Jeszcze daje mu 4 tygodnie. Z tymi pilkarzami, jezeli nie bedzie na pierwszym miejscu to niech lepiej odejdzie teraz, a nie w kwietniu.

odpowiedz
Yorick - 17.11.2019 / 17:59, *.orange.pl

Dobry tekst.
Nie skupiałbym się na punktach z dobrymi vs słabymi, bo tu było dużo przypadku. Z Koroną wygrana była szczęśliwa, z Wisłą porazka pechowa, itd. Fakt że Legia była słabsza taktycznie w meczu z Lechią i zagubiona z Piastem, ale poza tym to są rzeczy, które wynikają z czystego przypadku.
Co do Vuko, od dłuższego czasu było widać, że drużyna idzie w dobrym kierunku i nawet znając mentalnośc kibiców Legii i tak dziwiła mnie ta histeria. Fajnie, że przynajmniej to mamy już za sobą. Natomiast jego wybory personalne nadal mnie dziwią. Owszem przyznaję byłem sceptyczy do Karbownika oraz do Luquinhasa na 10, a tu Vuko miał rację.
Jednak upieram się, że odejście od pary Lewczuk-Jędrzejczyk to bardzo zły pomysł. Dalej nie przekonuje mnie Novikovas. I wreszcie nie rozumiem wymienności Kante - Niezgoda. Pomijając fakt, że Niezgoda jest kilka razy lepszy, są to dwa kompletnie różni napastnicy, jak ogień i woda, a wykorzystanie ich atutów wymaga zupełnie innego ustawienia całej gry ofensywnej.

odpowiedz
Fanatyk - 17.11.2019 / 13:19, *.t-mobile.pl

Wychodzi że Kuchy i Carlos grali na zasadzie, jakiej zasadzie? Byli ciency a mimo to grali, nie rozumiem tego! Zdrowe zasady??? Zdeptanie Carlosa kosztem Kuliunogi czy Kuchego który grał u KAŻDEGO trenera!!! To są zdrowe zasady? Wiadomo że Ci co u Vuko grają będą piac z zachwytu. Lecz zdrowych zasad tu nie widzę!!! Niech grają, niech grają dobrze ale ja nie ufam Vuko po akcji z Kuchym, Carlosem i Arkiem Malarzem!!!! Lipa zachowanie i tyle.

odpowiedz
Żmija - 17.11.2019 / 17:02, *.cyfrowypolsat.pl

@Fanatyk : daj juz spokój z tym Kuchym, Carlosem i Malarzem bo aż zęby bolą od tego płaczu...

odpowiedz
Walus: - 17.11.2019 / 18:52, *.t-mobile.pl

@Fanatyk : Jesteś na każdym treningu, ze wiesz jak sobie radzi? Mówisz, ze kuchy grał u każdego trenera, ale tez nie grał u każdego. Carlitos tez często grał piach i do tego gwiazdorzył. Malarz chyba najlepsze lata miał już za sobą.

odpowiedz
PLK - 18.11.2019 / 01:10, *.cyfrowypolsat.pl

@Fanatyk :Vuko postanowił zmienić coś po porażce na finiszu poprzedniego sezonu... Postawił na młodego bramkarza a Arek nie godził się z pozycją nr.2 wiec zmienił klub... Carlitos zawalił rundę finałową w której powinien pokazać swoją klasę wiec... postawił na Kante i Niezgode... Kuchy? czasami miał dzień konia ale... tylko czasami!!! W Legii to za mało!!!

odpowiedz
Bolo - 18.11.2019 / 02:02, *.chello.pl

@PLK: Uderzasz w taką samą retorykę jak Vuko - 'skoro Carlos taki dobry to czemu nie wygrał nam mistrzostwa'.
Nadal pamiętam wypowiedź serbskiego wuefisty, w której obwiniał Carlitosa za przegranie mistrzostwa, przypieprzał się do jego gry. Ale czy Carlitos był sam na boisku? Był jedynym piłkarzem, na którym była jakaś odpowiedzialność? Sam miał ustawiać zespół? Sam miał układać taktykę?
Cały zespół zawalił końcówkę, Vuko był jak pijane dziecko we mgle, skupianie się na samym Carlitosie jest po prostu przejawem niechęci do tego pilkarza i/lub brakiem jakiejkolwiek wiedzy.

odpowiedz
frudge.raster - 17.11.2019 / 12:51, *.centertel.pl

Jeśli autor ma rację ... to potencjalną przyczyną takiego stanu rzeczy, czasu jaki dostał Vukovic jest w istocie nędza w kasie klubu. W innym przypadku można byłoby się spodziewać nerwowych ruchów Właściciela już latem, czy wczesną jesienią.. oby było tylko lepiej. Cieszy fakt, że ostatnio w podstawowym składzie wychodzi średnio 6 rodzimych grajków ...

odpowiedz
Lucky - 17.11.2019 / 12:40, *.com.pl

Które to są te "teoretycznie lepsze" od Legii drużyny, z którymi mamy zagrać jesz że w tym roku?
Z cały szacunkiem, ale Pogoń? :)
Czy Śląsk?? :D

odpowiedz
Yorick - 17.11.2019 / 17:50, *.orange.pl

@Lucky:
Śląsk akurat gra niezłą piłkę. Ma kadry jakie ma, ale wyciska z nich sporo.

odpowiedz
PLK - 18.11.2019 / 01:34, *.cyfrowypolsat.pl

@Yorick: Śląsk??? Wolne żarty!!! Powalczą o ósemkę... Może będą, może nie!!!

odpowiedz
Sawo - 17.11.2019 / 12:01, *.t-mobile.pl

Przelomowy bedzie mecz z Pogonia na wyjezdzie ktora ewidentnie nam nie lezy ostatnio. Jesli okaze sie ze Legia wygra w
Szczecinie to uwierze w progres. Jesli nie to ostatnie 5 zwyciestw to bedzie wynik tego ze dzialali sila rozpedu po przypadkowym zwyciestwie nad lechem.

Dalej uwazam i uwazal bede ze Vuko to wuefista ktoremu akurat teraz przypadkowo wiedzie sie lepiej. Swoja szanse zmarnowal przegrywajac mistrzostwo do ktorego po zwyciestwie nad Lechia mial autostrade. Potem zle przygotowal druzyne do sezonu przegrywal wszystko w lidze i odpadl z pucharow. Nie mowiac juz o zniszczeniu Carlitosa i promowaniu na sile swojego balkanskiego kochanka Kulenovicia. Generalnie tak jak w cyklu koniukturalnym jest hossa i bessa tak w przypadku Legii zwyczajnie musial przyjsc lepszy moment ale to zupelnie nie zasluga tego pinokia. Poprostu jak na warunki ligowe mamy naprawde niezlych pilkarzy.

Jeszcze jedno zdanie o pilkarzu Gvilli. Otoz niektorzy sadza ze to pan pilkarz a dla mnie to zwykly dreptak i hamulec reczny calej ofensywnej gry Legii. Odkad nie ma goscia ktory kreci sie w kolko i potrafi kopac celnie jedynie w poprzek boiska to sa efekty.

Na duzy plus Karbo. Tak trzymaj mlody.

odpowiedz
Alan - 17.11.2019 / 12:30, *.t-mobile.pl

@Sawo:
Zgoda co do tego co napisałeś wyróżnił
bym jeszcze Wszołka widać ze jest w gazie a co do trenera to hmm Ja chyba trochę szybciej niż Ty się do niego przekonuje choć z zawaleniem MP pełna zgoda

odpowiedz
Trampek. - 17.11.2019 / 12:54, *.net.pl

@Sawo: Nic dodać, nic ująć! Bardzo trafne spostrzeżenie w wypowiedzi oceniającej całokształt istniejącej rzeczywistości.

odpowiedz
oLaf - 17.11.2019 / 11:31, *.vectranet.pl

na razie ogrywamy słabeuszy (nareszcie!!! : ) ale przegrywamy z dobrymi drużynami więc powodów do hurraoptymizmu nie ma. Jest solidnie ale trzeba zacząć wygrywać z Piastami etc., z którym regularnie od 3-ch lat mamy problemy żeby wygrać mecz : O Szok.

Jest lepiej, oby tak dalej.

odpowiedz