Mirko Poledica - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Legijni stranieri: Mirko Poledica

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com

W XXI wieku w Legii przewijało się bardzo wielu obcokrajowców. Najliczniejszą grupę stanowili Brazylijczycy, a na drugim miejscu znajdują się Serbowie, których w historii "Wojskowych" było jedenastu. Dziś przedstawimy Wam historię Mirko Poledicy, który był szóstym Serbem grającym z "eLką" na piersi.

MIRKO POLEDICA
Data i miejsce urodzenia: 11.09.1978, Cacak, Serbia
Narodowość: Serbia
Mistrz Polski: 2006
Mecze w Legii: 14
Gole w Legii: 1

Poledica do Legii trafił pod koniec czerwca 2004 roku. "Wojskowi" wykupili go ze Sparty Praga za 100 tys. euro. Piłkarz już wcześniej występował na polskich boiskach w barwach Lecha Poznań. W „Kolejorzu” był jedynie na półrocznym wypożyczeniu, a później klubu nie było stać na jego wykupienie. Zawodnik wrócił więc do FK Vojvodina Novi Sad.

- Sporo dobrych wspomnień zostało mi po grze w Lechu Poznań. Grałem tam tylko sześć miesięcy, stamtąd przeszedłem do Sparty Praga, która była jednym z najlepszych klubów w Europie Wschodniej. W momencie kiedy trafiłem do Warszawy, klub był nieco zdezorganizowany, jednak sytuacja wyglądała podobnie we wszystkich polskich zespołach. Nie było mi łatwo zaaklimatyzować się w takich okolicznościach – mówi nam Serb.



W barwach Legii zadebiutował 6 sierpnia 2004 roku, w meczu z Amicą Wronki. Poledica na boisku pojawił się tuż przed końcem pierwszej połowy, zmieniając Dicksona Choto. Z pewnością nie był to jego wymarzony debiut, ponieważ „Wojskowi” jedynie zremisowali 1-1 z drużyną z Wronek. Później grał w kratkę - jeśli już znajdował się na murawie, to zazwyczaj wchodził z ławki. Sytuacja zmieniła się na lepsze od meczu w Wiedniu, w którym po raz pierwszy zagrał od początku.

- W głowie zapadł mi mecz na wyjeździe z Austrią Wiedeń w Pucharze UEFA. Pomimo że spotkanie przegraliśmy 0-1, to graliśmy bardzo dobrze, zabrakło nam po prostu szczęścia. Pamiętam, że nawet jeden z dziennikarzy powiedział, że byłem najlepszy na boisku. Trzy dni później rywalizowaliśmy z Górnikiem Łęczna, wtedy udało mi się zdobyć bramkę, dzięki której wygraliśmy to spotkanie - wspomina Poledica. Trafienie na Lubelszczyźnie było jego pierwszym, a zarazem ostatnim w koszulce z „eLką” na piersi. Poniżej zdjęcie radości legionistów po golu Serba.



Poledica opowiedział nam pewną historię związaną z golem zdobytym przeciwko Górnikowi:

- W klubie miałem dobre relacje ze wszystkimi piłkarzami oraz pracownikami. W zespole była zawsze dobra atmosfera. Najwięcej spędzałem czasu z Aleksandarem Vukoviciem, do dziś jesteśmy bliskimi przyjaciółmi. Dobrze dogadywałem się też z Dariuszem Dudkiem, Tomaszem Sokołowskim II i Janem Muchą. Radek Wróblewski był bardzo humorystyczną i pozytywną osobą. Kiedy strzeliłem swoją pierwszą, a zarazem ostatnią bramkę (śmiech), powiedział mi, że muszę kupić dla wszystkich piwo. Zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej, gdzie zakupiłem 30 piw, ponieważ tyle osób było w autokarze. Jeden z chłopaków stwierdził, że jedno na osobę to trochę mało. Wróciłem na stację, kupiłem 120 piw, jednak to wystarczyło tylko na 30 minut – wspomina piłkarz.

Przegrana w rewanżu z Austrią Wiedeń spowodowała, że pracę stracił trener Dariusz Kubicki, a jego miejsce zajął Krzysztof Gawara. U tego szkoleniowca Poledica tylko raz znalazł się w podstawowym składzie. - Trener poinformował mnie, że nie jestem potrzebny w jego zespole. Był to dla mnie najgorszy moment - mówi Serb. Do końca rundy jesiennej jeszcze tylko raz pojawił się na placu gry, a zimą został wypożyczony do Pogoni Szczecin. Kiedy po pół roku wrócił do Warszawy, szkoleniowiec Dariusz Wdowczyk dał mu zagrać dosłownie kilka razy, po czym Serb zaczął występować w rezerwach.



- W piłce nożnej, tak samo jak w życiu, potrzebujesz szczęścia. Moja kariera piłkarska nie potoczyła się tak, jak bym chciał, jednak dalej zostałem w tym sporcie. Teraz wszystko wygląda lepiej - wspomina w rozmowie z nami zawodnik.

Wiosną 2006 roku Poledica miał z klubem pod górkę. Legia wystawiła go na listę transferową, ale chętnych nie było, więc próbowano pozbyć się go w inny sposób. Władze „Wojskowych” szukały na niego haka, a piłkarz kilka lat temu wspominał nawet o szantażu ze strony Jarosława Ostrowskiego. Członek zarządu klubu ponoć w licznych pismach zarzucał piłkarzowi zażywanie narkotyków, dodatkowo zawodnik nie otrzymywał pensji przez trzy miesiące. Z Legią Poledica pożegnał się latem 2006 roku. Zasilił bułgarską Slavię Sofia, ale w niej nie pograł ze względu na formalny spór z Legią i brak wydania certyfikatu przez stołeczny klub. Ostatecznie w 2008 roku Serb wygrał proces z Legią, a ta musiała mu zapłacić ponad 120 tysięcy euro. Więcej o całej sytuacji przeczytacie tutaj.

fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com

- Oglądam mecze Legii, ponieważ technologia mi na to pozwala. Czekam na wszystkie klubowe sukcesy i liczę, że "Wojskowi" zostaną mistrzem Polski. Kocham Warszawę, to piękne miasto. Ogólnie wszędzie w Polsce czuję się dobrze. Mam ogromny szacunek do Polaków. Ostatni raz byłem w stolicy waszego kraju w październiku 2018 roku, spotkałem się wtedy z Aleksandarem Vukoviciem. Przez kilka godzin rozmawialiśmy o piłce i życiu. Legia to największy klub w Polsce z fantastyczną historią - mówi Serb.

Później wrócił do Serbii. W 2009 roku zawiesił buty na kołku i rozpoczął tworzenie pierwszego zawodowego związku piłkarzy w Serii, a następnie został jego prezesem.

- Po zakończeniu kariery piłkarskiej zostałem wybrany na prezesa serbskiego Niezależnego Związku Profesjonalnych Piłkarzy. Następnie aż trzy razy z rzędu wygrywałem wybory. Teraz jestem prawnikiem i reprezentuję piłkarzy w sądzie arbitrażowym FIFA oraz w sportowym sądzie arbitrażowym. W ciągu ostatnich ośmiu lat uczestniczyłem w ponad 100 rozprawach sądowych. Nie lubię dużo mówić o mojej pracy, jednak piłkarze doceniają mnie za to co robię. W lutym 2020 roku rozpocząłem nową edukację międzynarodową w zakresie prawa piłkarskiego, a także będę kształcić studentów we wszystkich krajach bałkańskich - mówi nam Poledica.

Na koniec Mirko chciał przekazać Wam, kibicom wiadomość:

- Pragnę pozdrowić wszystkich kibiców Legii, wiem że kochacie ten klub. Fani z Warszawy są jednymi z lepszych, jakich widziałem w swoim życiu. Chciałbym również przesłać wielkie serce i uściski dla wszystkich Polaków i życzyć im wszystkiego najlepszego - kończy Serb.

Wcześniejsze artykuły z cyklu:
Dickson Choto
Dossa Junior
Ivica Vrdoljak

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (42)

+dodaj komentarz
tomiacab - 13.04.2020 / 18:39, *.virginm.net

mi on się kojarzy z era bez pucharów i z porażkami z austrią wiedeń

odpowiedz
Dexter - 13.04.2020 / 07:45, *.centertel.pl

Pamiętam mecz derbowy z Polonią 2005 i faul przy którym byl minimalny kontakt w polu karnym na tym zawodniku i wykorzystal Włodarczyk przed przerwa :-)

odpowiedz
artec - 14.04.2020 / 12:04, *.192.90

@Dexter: Tam w ogóle nie było kontaktu w polu karnym. Ten mecz sędziował Mikołajewski z Ciechanowa nauczyciel w szkole średniej któremu uczniowie zadeklarowali przed meczem że jeśli Legia nie wygra auto ma spalone. Także pan Marek chyba wziął to sobie do serca

odpowiedz
Arek - 14.04.2020 / 18:26, *.master.pl

@artec: ale ty głupi jesteś!!

odpowiedz
Tomek Wola - 14.05.2020 / 22:56, *.centertel.pl

@Dexter: stokowiec faulowal wtedy Mirko Polędwice i dostał czerwoną kartkę a z Zylety się nioslo : rudy h... rudy h... !

odpowiedz
Kibic(L) - 13.04.2020 / 01:26, *.icpnet.pl

Czekam na artykuły o zawodnikach:
- Manuel Garcia
- Edi Stamford
- Mousa Yahaya

odpowiedz
Bart - 13.04.2020 / 00:21, *.magticom.ge


a jak sie nazywal ten Serb, co miał krótszą nogę?

odpowiedz
Michał - 13.04.2020 / 13:29, *.chello.pl

@Bart: Ajazdin Nuhi?

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 14.04.2020 / 21:44, *.play-internet.pl

@Bart: Kulavič

odpowiedz
Boro - 12.04.2020 / 23:54, *.play-internet.pl

W Naszym pięknym języku polskim mamy takie niepowtarzalne w żadnym innym słowo „cudzoziemca”. Nie wstydźmy się go.

odpowiedz
Ante Rukavina - 12.04.2020 / 20:53, *.vectranet.pl

A ja go kojarzę.A tez jestem jak co po niektórzy tutaj piszą rocznik 81.Typ,zanim przyszedł do legii to grał wcześniej w lechu poznań.Tez na lewej obronie.I grał w poznaniu lepiej niz w legii,a w legii grał przecietnie.Zeby nie powiedziec ze słabo.Dlatego tez Legia go odstawiła obojętnie kto by był jej trenerem.
A dziś Poledica pisze ze ceni sobie nasz klub,miasto oraz kibiców.Ciekawe za co...Skoro tak pisze o Legii,to postaje więc pytanie;jakie ciemnoty wciska kibicom Lecha...

odpowiedz
Mateusz z Gór - 12.04.2020 / 10:38, *.inetia.pl

Ja zawsze miałem przekonanie, że Poledica to solidny piłkarz, który w Legii niewiele pokazał. Czytam, że odstawił go trener Gawara, czyli trener na chwilę. Typowe. Zmieniają się ludzie i zmienia się cała polityka kadrowa. Wtedy na tej lewej obronie były ogromne braki. Fajnie, że przypominacie tych piłkarzy. Dajcie teraz jeszcze sylwetkę Ahmeda Ghanema.

odpowiedz
Dexter - 13.04.2020 / 09:58, *.centertel.pl

@Mateusz z Gór: Daniel Lopez Cruz

odpowiedz
Mateusz z Gór - 13.04.2020 / 12:24, *.inetia.pl

@Dexter:

Albo Eddie Stanford. W mediach było głośno, że Anglik, że taki profesjonalny transfer, w football managerze jak na swój wiek też wyglądał nieźle. I tyle właściwie dobrego.

odpowiedz
BoLec - 12.04.2020 / 08:50, *.chello.pl

Piszecie o jakiś leszczach a prawdziwe legendy Legii jak Franklin Mojdoh czy Rołland Erezaba nadal nie mają swojego tekstu

odpowiedz
Sputnik 44 - 12.04.2020 / 19:31, *.cyfrowypolsat.pl

@BoLec: jeszcze Chidikwudi Onugukhwa czy jakoś tam - biznesman ze stadionu Xlecia w branży IT...

odpowiedz
Arek - 11.04.2020 / 23:58, *.tpnet.pl

Potraktowali go marnie. ot, całe iti. A jego wypowiedź, jak dla mnie klasa światowa.

odpowiedz
Kryniek76 - 11.04.2020 / 17:55, *.plus.pl

Dariusza Dudki nie pamiętam w Legii

odpowiedz
Triple D - 11.04.2020 / 20:51, *.as43234.net

@Kryniek76: nie Dudka tylko Dudek, brat Jerzego. Dariusz Dudek

odpowiedz
VictorioEmporio84 - 12.04.2020 / 15:04, *.cyfrowypolsat.pl

No co Ty ile Ty masz lat?

odpowiedz
Marian - 11.04.2020 / 15:29, *.centertel.pl

Kiedy Roman Oreszczuk ja się pytam?

odpowiedz
Rafciu - 11.04.2020 / 16:07, *.centertel.pl

@Marian: Też czekam na Romka z niecierpliwością hehe

odpowiedz
oLaf - 11.04.2020 / 18:54, *.vectranet.pl

@Rafciu: i ja! ; )) + Obradovica dajcie!!! ; )) wszyscy ci piłkarze powinni być ciągiem/ciurkiem wymienieni w jednym wspólnym artykule pod tytułem NIEWYPAŁY , żeby szybko o nich zapomnieć.

Po cholerę wypisywać takie bzdety zamiast np. o Piszu, Podbrożnym, Dziekanie, Switlicy etc.

PS szacun że grajek - mimo iż słabo grał a i Legia go potraktowała słabo to zachował klasę i pozdrawia, naprawdę niewielu by na to wpadło...

odpowiedz
magoo - 11.04.2020 / 21:27, *.chello.pl

@oLaf: piszesz "Po cholerę wypisywać takie bzdety zamiast np. o Piszu, Podbrożnym, Dziekanie, Switlicy etc."
no może dlatego że z tych co wymieniłeś tylko Stanko jest stranierim ?

odpowiedz
Arek - 11.04.2020 / 15:00, *.master.pl

Kolejny słaby serbski grajek

odpowiedz
teuko - 11.04.2020 / 14:49, *.chello.pl

wybitny nie był, ale dzięki głowie na karku być może będziemy mieli kiedyś ,,swojego" człowieka wysoko w piłkarskich strukturach. co może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

odpowiedz
nienawidze serbow - 11.04.2020 / 14:06, *.play-internet.pl

no ja tam nie lubię serbow

odpowiedz
Krzysztof - 11.04.2020 / 16:39, *.amazonaws.com

@Sobo(L)ew: Ależ wspaniałego błogosławieństwa udzieliłeś na święta. Możesz z dumą zasiadać do wieczerzy.

odpowiedz
Doktor Albanii - 11.04.2020 / 17:30, *.vectranet.pl

@nienawidze serbow : ..też mimo zakazów i obostrzeń, sugerował bym ci spacer.... troche pooddychać tlenem... dotlenić ten mocno już niedotleniony mózg....
Wesołych Świąt!

odpowiedz
dino - 12.04.2020 / 19:05, *.vtelecom.pl

@nienawidze serbow :
Nikolic urodził się w Serbii

odpowiedz
Weteran - 11.04.2020 / 13:53, *.belgacom.be

A ja go lubiłem. Bardzo solidny lewy obrońca.

odpowiedz
Arek - 11.04.2020 / 13:17, *.master.pl

Kolejny słaby serbski grajek

odpowiedz
(L)eming - 11.04.2020 / 13:12, *.amazonaws.com

Nie kojarzę typa.

odpowiedz
Legia W. bo RODO - 11.04.2020 / 13:33, *.63.39

@(L)eming: Ja tez nie, to pewnie jeden z tych którzy przyszli i poszli. Nie zmienia to faktu że facet kulturalny i widać ze lubi nasz kraj.

odpowiedz
MoonRock - 11.04.2020 / 15:11, *.tpnet.pl

@(L)eming: bo miałeś kilka latek jak on grał w Legii

odpowiedz
(L)eming - 11.04.2020 / 16:46, *.amazonaws.com

@MoonRock : Kilka latek to miałem ja on się urodził ????

odpowiedz
Ignac - 11.04.2020 / 17:29, *.t-mobile.pl

@(L)eming: jestem rocznik 81 i też typa nie kojarzę

odpowiedz
Janusz - 11.04.2020 / 18:06, *.t-mobile.pl

@Ignac: to jestes ch... a nie kibic Legii.

odpowiedz
Sputnik 44 - 11.04.2020 / 18:34, *.cyfrowypolsat.pl

@Janusz: tobie ch... brakuje...

odpowiedz
Arek - 11.04.2020 / 19:19, *.t-mobile.pl

@Janusz: siedz cicho frajerzyno

odpowiedz
Zdzicho - 11.04.2020 / 12:59, *.tpnet.pl

Polędwica nigdy nie powinien tu zagrać... setki Kowalskich, Wiśniewskich czy innych Nowaków byloby lepszych...

odpowiedz
Michał - 13.04.2020 / 13:31, *.chello.pl

@Zdzicho: Jeden Kowalski był- Ireneusz. Nawet grali w tym samym czasie. Piłkarsko może rzeczywiście lepszy, ale w Legii wypadł chyba jeszcze słabiej od Mirko.

odpowiedz