REKLAMA

Rada Nadzorcza Ekstraklasy uchwaliła zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy

Redakcja, źródło: Legionisci.com

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia zawodników w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w kraju spowodowanymi przez pandemię wirusa SARS-CoV-2.

Wskutek wprowadzonych w Polsce ograniczeń kluby nie mogą prowadzić zorganizowanych treningów i rozgrywać meczów. W rezultacie, świadczenie usług profesjonalnych przez zawodników na rzecz klubów w dotychczasowym kształcie zostało znacząco ograniczone, a kluby nie osiągają zaplanowanych przychodów. Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek.

Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT. Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w Federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad. Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

+dodaj komentarz
Amiop - 01.04.2020 / 15:43, *.plus.pl

Ile tu nieudacznikow zyciowych dla ktorych 10 000zl brutto to duze zarobki. Szok

odpowiedz
Krecina Zdzichu - 31.03.2020 / 08:03, *.t-mobile.pl

10k, ciezkie czasy ida panowie jak wy to przetrwacie. Wszystko pojdzie na psychoterapie pewnie.

odpowiedz
Zeus - 31.03.2020 / 08:01, *.t-mobile.pl

Ten kryzys pokaze, ze licza sie zawody, ktore wytwarzaja podstawowe dobra dla przetrwania ludzkosci. Zarobki pilkarzy, celebrytow itd. zejda do poziomu realnosci. Przesiadka z lambo na dacie.

odpowiedz
Zlb82 - 30.03.2020 / 23:43, *.t-mobile.pl

Ja nie mogę!!! Chodzi o życie tylu ludzi!!! My KIBOLE zaraz możemy nie mieć za co żyć!!! (ja sam już jestem na L4, a dalej urlop) A te pseudo piłkarze, nie wszyscy ale sporo ich jest płaczą że sosu nie dostaną tyle ile by chcieli. A psy herby całują itd... rzygać się chce. Mam nadzieję że jak wróci wszystko do normy to pajace zostaną pogonieni. Jak nie przez klub to przez NAS. CO ZA podludzie. Tego już za wiele. Zobaczycie patatajce jaką siłę mają kibice!!!

odpowiedz
Krisu - 29.03.2020 / 12:37, *.centertel.pl

Skoro Canal Plus nie zapłacił ostatniej raty , to czy abonenci też nie płacą za TV lub płacą obniżone abonamenty? Dajcie znać bo trzy lata temu zrezygnowałem Cyfry.

odpowiedz
oLaf - 30.03.2020 / 14:56, *.vectranet.pl

@Krisu : tak powinno być bo Canal + straszną nędzę pokazuje teraz (Premier League z ... 1998 r. - kogo to obchodzi???) natomiast prawda jest taka, że prędzej Rydzyk dorzuci się do Legii niż Canal + coś ci obniży ; ))

odpowiedz
Mariot85 - 29.03.2020 / 09:57, *.cyfrowypolsat.pl

I takie zarobki powinny już zostać na stałe a nie chodzą i się panosza

odpowiedz
Jurek - 28.03.2020 / 11:08, *.tropolys.de

Szczerze mówiąc 10K PLN to i tak za dużo za to co prezentuje większość zawodników w „ekstraklasie”

odpowiedz
(L) - 28.03.2020 / 07:11, *.ilabs.pl

Piłkarze mają i tak sytuację CALKOWICE inna id każdego z nas.
Nie ma co porownywac....
Czekam na obniżki pensji tych gamoni z Ekstraklasy i z Komisji Ligii
Nie ma meczow. Nie ma kar. Nie ma kasy ;)

odpowiedz
SEBO(L) - 28.03.2020 / 14:19, *.chello.pl

@(L): Na ostatnim posiedzeniu KL nałożyła na COVID-19 zakaz wyjazdowy na 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata...

odpowiedz
MIODUSKI OUT !!!! - 27.03.2020 / 23:49, *.btcentralplus.com

Messi zarabia MILION juro tygodniowo i nie zgodzil sie na obnizenie. Pilkarze zyja w innym swiecie niestety. Ludzie traca prace ?? A co mnie to obchodzi !!!!!!.......AMF !!!!!!

odpowiedz
Mateusz z Gór - 28.03.2020 / 16:28, *.inetia.pl

@MIODUSKI OUT !!!!:

Messi potrzebuje kasę na wyciąganie kolegów z więzienia, a to kosztuje. Np. kaucja za Ronaldinho - 4 mln $.

odpowiedz
Miro - 27.03.2020 / 23:40, *.play-internet.pl

Jeszcze obciąć wynagrodzenia wszystkim dyrektorom i innym pracownikom klubu!

odpowiedz
Mateusz z Gór - 27.03.2020 / 22:38, *.inetia.pl

No i pięknie. Strzeliłem z 5 000, jest 10 000, ale to też dobrze.

Ogólnie dzisiejsze decyzje są bardzo konkretne, nie spodziewałem się takich. Jestem pozytywnie zaskoczony.

odpowiedz
Zlb82 - 27.03.2020 / 22:29, *.t-mobile.pl

No i teraz zobaczymy który jest Legionistą, a który wkładem do koszulki!!! Legia Warszawa!!!

odpowiedz
wawa3 - 27.03.2020 / 20:38, *.net.pl

Legia zostanie ogłoszona mistrzem. Możecie otwierać szampany.

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 30.03.2020 / 00:24, *.play-internet.pl

@wawa3: i do Zygmunta nie bedzie mozna sie przejsc wtedy...wiec lipa.

odpowiedz
Ksiegowy - 27.03.2020 / 19:33, *.stansat.pl

Obradovic nie lubi tego :D
A tak powaznie to on nie jest zgłoszony do eklapy, a wiec lipa?

odpowiedz
Książę Nocy - 28.03.2020 / 11:38, *.inetia.pl

@Ksiegowy: Ch** z nim.

odpowiedz
SŁAWEK(L) - 28.03.2020 / 11:54, *.play-internet.pl

@Ksiegowy: Powinien też PZPN uchwalić obniżkę dla pozostałych lig (50% bez kwoty minimalnej) wtedy obejmie to Obradowića bo masz rację uchwała Ekstraklasy jego nie obejmuje.

odpowiedz
Mark - 27.03.2020 / 19:14, *.waw.pl

Zaraz piłkarze stwierdzą, że jednak można grać :P

odpowiedz
News⚽️Legia - 27.03.2020 / 18:32, *.188.197

Plusy I Minusy,plusy to wreście ciécia chorych kontraktòw ktòre na polská słabá kopanà sà za wysokie,minusy to Rzád I Banki powinni ratować sport polski ,bo sport to zdrowie a zdrowie to antivirus !

odpowiedz
Sputnik 44 - 27.03.2020 / 20:06, *.cyfrowypolsat.pl

@News⚽️Legia: oglądasz ten sport a twoja paranoja tylko się pogłębia.....

odpowiedz
News⚽️Legia - 27.03.2020 / 23:41, *.94.119

@Sputnik 44: Paranoja to twoja stara

odpowiedz
kopacz - 27.03.2020 / 18:27, *.orange.pl

Panie Boniek jak żyć

odpowiedz
bronek49 - 27.03.2020 / 17:34, *.chello.pl

to tylko kluby sa winne temu że z budżetu klubu 70% to na wynagrodzenia ,poprostu piłkarze są przepłacani nie warci takich kontraktów jeżeli to się nie zmieni to i poziom sie nie zwiększy za tak wysokie kontrakty musza być bardzo wysokie wymagania . Jedyne wyjście to postawić na mlodziez i nie sprzedawać ich za szybko

odpowiedz
SŁAWEK(L) - 27.03.2020 / 20:18, *.play-internet.pl

@bronek49: Problem w tym, że w większości krajów są wyższe kontrakty dlatego lepsi piłkarze i młodzi-zdolni wyjeżdżają z kraju. Dlatego co sezon rotacje w klubach i odpadnięcia w letnich kwalifikacjach pucharów. A młodych można oglądać w CLJ.

odpowiedz
Gwiazda Ekstraklasy - 27.03.2020 / 17:34, *.t-mobile.pl

A rata za porsche?

odpowiedz
vinny24 - 27.03.2020 / 16:48, *.10.215

Canal plus nie wyplaci ostatniej raty i kluby zaczna oglaszac upadlosc? To oni napedzaja pilke, a jak nie maja co pokazywac to nie maja za co placic. Pilkarze maja takie wysokie wynagrodzenia tylko dzieki canal plus. Budzet klubu to w 70% place pilkarzy? Nawet jak obniza o 50% to co kluby zrobia? Gdyby honor byl wsrod pilkarzy to by zrezygnowali z pensji za te miesiace nierozegrane i by moze wszystko wrocilo do normy. No ale taki Rzezniczak nawet otwarcie pryznawal, ze nie bedzie chcial sie godzic na obnizke pensji. Slabo to widze jak rozgrywki nie zostana wznowione. Chyba, ze Boniek wylozy te brakujace 200milionow :)

odpowiedz
Adam - 27.03.2020 / 20:23, *.chello.pl

@vinny24: A gdyby z powodu tego wirusa zawiesili Twoją pracę i przymusowo musiałbyś siedzieć w domu to byłbyś cwaniaku taki 'honorny', żeby się zrzec wynagrodzenia?

odpowiedz
Zlb82 - 27.03.2020 / 22:39, *.t-mobile.pl

@Adam: No to ja Ci koleżko powiem że jestem w takiej sytuacji. Szef stara się rzygać jakiekolwiek pieniądze, ale kolorowo nie jest. I nie płaczę, nie narzekam!!! Widzę co się dzieje, i jakoś to będzie!!! Przymusowy urlop,a dalej pewnie przymusowy bezpłatny. I co? Można!!! Ja kumam że kiedyś to minie, i ważne żeby było gdzie do pracy wrócić!!! Dlatego przestań!!! Choć czutke mam że pod tym wpisem "biedny" piłkarz się chowa. A jak nie to debil zwykły. LEGIA WARSZAWA!!!

odpowiedz
Adam - 29.03.2020 / 20:10, *.chello.pl

@Zlb82 : takimi tekstami i inwektywami to się parchu zwracaj do swoich braci z konwiktorskiej.

odpowiedz
oLaf - 30.03.2020 / 14:54, *.vectranet.pl

@Adam: z debilem przesadził, ale poza tym ma rację - "biedny" piłkarz nie grając meczy zarabia tylko 10 000zł i nie zgadza się na to - niezła beka! ; )))

odpowiedz
Zlb82 - 30.03.2020 / 23:52, *.t-mobile.pl

@Adam: No czyli nie pomyliłem się że piszę do debila! Tam jedynie wyjazdy zaliczałem!!! I pilnuj się z tym co piszesz!!! Braci się nie traci LM.

odpowiedz
Zlb82 - 30.03.2020 / 23:59, *.t-mobile.pl

@Adam: To myśl co piszesz! A co ty tak z tym K6? Ty nie od nich przypadkiem że w te nutę uderzyłeś z dupy? LEGIA MISTRZ!!!

odpowiedz
llllllllll - 27.03.2020 / 16:32, *.com.pl

No to na frytki nie starczy........ jak żyć?

odpowiedz
Autor - 27.03.2020 / 19:30, *.chello.pl

@llllllllll: Frytki ?? Tylko na wynos :D

odpowiedz
Arek - 30.03.2020 / 14:28, *.master.pl

@Autor: co za jełop

odpowiedz