UEFA
REKLAMA

Europejskie puchary a koronawirus

Mishka, źródło: UEFA

18 sierpnia Legia Warszawa rozegra swój pierwszy mecz w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Po odwołaniu spotkania o Superpuchar Polski pojawiły się pytania i wątpliwości, czy mecze w europejskich pucharach będą odbywały się zgodnie z planem w przypadku wykrycia u zawodników zakażenia koronawirusem. Niedawno przyjęte przez UEFA przepisy konkretnie regulują tego typu sytuacje.

1. Miejsce rozegrania meczu
Przed każdym losowaniem kluby mają obowiązek zgłosić do UEFA informacje dotyczące ograniczeń podróżowania pomiędzy ich krajem i innymi krajami. Ma to wpływ na ustalanie składu grup przed danym losowaniem. Jeżeli klub takich informacji nie przekaże, a mecz nie będzie mógł dojść do skutku, zostanie ukarany walkowerem. Jeżeli z powodu wcześniej zgłoszonych obowiązujących ograniczeń dany mecz nie może zostać rozegrany na boisku gospodarza (np. z powodu zakazu organizacji imprez sportowych albo w związku z niemożliwością wjazdu do danego kraju drużyny przeciwnej), klub gospodarz musi zaproponować alternatywne miejsce, w jednej z czterech przyjętych przez UEFA neutralnych lokalizacji (w Polsce, Grecji, na Węgrzech lub na Cyprze).
Natomiast jeżeli władze danego kraju wprowadzą ograniczenia w ostatniej chwili i będą one skutkowały niemożliwością rozegrania meczu, to walkowerem zostanie ukarany klub z kraju, który wprowadził owe ograniczenia.

2. Zakażenia wśród zawodników i sztabu szkoleniowego
Wszyscy zawodnicy i sztab szkoleniowo-medyczny muszą zostać przetestowani pod kątem koronawirusa na 14 do 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek w europejskich pucharach. Następnie zawodnicy z szerokiej kadry na mecz, sztab szkoleniowy, medyczny oraz pracownicy klubu obsługujący dane spotkanie i mający bezpośredni kontakt z drużyną muszą przejść testy przed każdym spotkaniem. Zespół gości musi wykonać testy przed wyjazdem z własnego kraju, nie wcześniej niż na 3 dni przed meczem, natomiast zespół gospodarzy we własnym kraju, w lokalizacji i na zasadach ustalonych z UEFA.

Jeżeli w przypadku obywateli danego kraju w momencie wjazdu do kraju drużyny gospodarza konieczne jest wykonanie dodatkowych testów, mają one zostać wykonane. Wyniki wszystkich testów należy przesłać do UEFA nie później niż 6 godzin przed rozpoczęciem spotkania. Osoby z pozytywnym wynikiem testów muszą zostać usunięte z delegacji meczowych, a tacy zawodnicy nie mogą brać udziału w danym spotkaniu. UEFA poinformuje także niezwłocznie lokalne władze o wystąpieniu przypadku zakażenia. W przypadku kiedy wynik testu jest negatywny, a dana osoba wykazuje określone w przepisach objawy chorobowe, musi natychmiast zostać odizolowana. Jeżeli jakikolwiek zawodnik lub pracownik klubu przeszedł już zakażenie, klub musi przesłać do UEFA stosowną dokumentację oraz historię medyczną nie później niż 7 dni przed danym meczem.

Jeżeli jeden lub więcej zawodników okaże się zarażonych, mecz rozgrywany jest zgodnie z planem, chyba że lokalne władze nakażą większej grupie pozostać w kwarantannie. Aby mecz doszedł do skutku, klub musi mieć dostępnych do gry przynajmniej 13 zawodników z listy A, w tym 1 bramkarz. Jeżeli dostępnych jest mniej niż 13 zawodników lub w ich gronie nie ma bramkarza, mecz może zostać przełożony, pod warunkiem, że spotkanie uda się rozegrać w ograniczonym czasowo późniejszym terminie, tzn. nie będzie kolidowało z rozegraniem kolejnej rundy. Jeżeli meczu nie uda się rozegrać, klub zostanie ukarany walkowerem.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu faza kwalifikacyjna i / lub baraże nie zostaną rozegrane, Komitet Wykonawczy UEFA zadecyduje o zasadach wyłonienia klubów zakwalifikowanych do fazy grupowej.

3. Decyzją UEFA, spotkania eliminacyjne rozgrywane będą bez udziału publiczności.

4. Inne wytyczne: zawodnicy obydwu zespołów wychodzą na murawę osobno, a podczas ceremonii rozpoczęcia meczu muszą zachować dystans min. 1 metr. Na ławkach rezerwowych nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych, ale należy zachować odpowiedni dystans.

5. Rywalizacja w każdej rundzie odbywa się w formie 1 meczu bez rewanżu (oprócz 4. rundy el. Ligi Mistrzów). W przypadku remisu zarządzana jest dogrywka, a w dalszej kolejności rzuty karne.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (34)

+dodaj komentarz
No to Pogoń - 11.08.2020 / 14:16, *.orange.pl

Haha a dzisiaj Pogoń w rażeniu epidemii głupoty. Mają chorego „bezobjawowo”. A ja jestem astronautą... tylko bezobjawowo ;)

odpowiedz
Kuchy KIng - 11.08.2020 / 12:00, *.plus.pl

z dobrze poinformowanych źródeł wisrus szczeciński przywieziony za wschodniej granicy wraz z transferem stulecia!!!

odpowiedz
Prezes - 11.08.2020 / 11:55, *.orange.pl

Z Amenia obowiązuje zakaz lotów. Jeśli oni wygrają to jak przylecs?

odpowiedz
tomiacab - 11.08.2020 / 10:30, *.centertel.pl

hahaha szumowski z morawieckim wyp...ą nas z pucharów. ZOBACZYCIE!

odpowiedz
Haaa - 11.08.2020 / 13:01, *.vectranet.pl

@tomiacab: takie tuzy jak ty ,raczej

odpowiedz
singspiel - 11.08.2020 / 15:41, *.atman.pl

@Haaa: ten 1 punkt bardzo niebezpieczny

odpowiedz
Darek - 11.08.2020 / 09:50, *.tpnet.pl

Do- tu się urodzilem: Legia dla Warszawy pieprzysz gościu jak nienormalny. Taką gatką nie jesteś z Legią
Jakby tak było to kibicowsko Legia byłaby na bardzo niskim poziomie. Frajer jesteś i tyle

odpowiedz
Darek - 11.08.2020 / 08:03, *.t-ipconnect.de

Żeby wziąć udział w meczu wszyscy muszą być przebadani.Później Ci zdrowi i przebadani piłkarze muszą wyjść na boisko osobno żeby zdrowy nie zaraził zdrowego.Po wyjściu osobno na płytę boiska już można się dotykać,przepychać i przewracać ale na przerwę schodzimy osobno by się nie zarazić.Masło maślane.

odpowiedz
CWKS - 11.08.2020 / 07:44, *.chello.pl

Rozwiązać LM, Mistrzem została Legia.

odpowiedz
Lukasz323 - 10.08.2020 / 20:54, *.plus.pl

Witam, na początku pozdrawiam kibiców najlepszej drużyny na świecie. Jestem dumny z bycia Legionistą. Nie urodziłem się w stolicy, niestety także nie mieszkam w niej. Wraz z synem podróż na Ł3 to dla nas takie 24-25 godzin niejednokrotnie bez biletów na mecz. Ale zawsze udaje się je kupić, podobnie było na narodowy. Takich,, kibiców'' jak my jest pewnie wielu.

odpowiedz
PiotrŻo(L)iborz - 10.08.2020 / 21:47, *.play-internet.pl

@Lukasz323: niestety, mecze tylko w TV, ale zapraszamy na fazę grupową LM. Pozdrawiam, Piotr

odpowiedz
Lukasz323 - 10.08.2020 / 22:07, *.plus.pl

@PiotrŻo(L)iborz: Puchar Polski zaliczony, przemarsz nanarodowy zaliczony, ekstraklasa także, świętowanie nad wisłą Mistrza - byliśmy - takich chwil nikt i nic nie zabierze. Wakacje dwa lata z rzędu w Stolicy, byliśmy zapalić znicz Kaziowi Deyna, poznaliśmy Sagana, mamy jes, cze Marzenie poznać p. Lucjana Brychczego. Panie Lucjanie szacunek na zawsze!!!!!!

odpowiedz
Sputnik 44 - 11.08.2020 / 00:34, *.vectranet.pl

@Lukasz323: szacunek dla Was Panowie! Legionistą może być każdy kto ma Legię w sercu a nie tylko ci co (tak jak ja) urodzili się i mieszkają w Warszawie! Pozdrawiam serdecznie!

odpowiedz
Andreas - 10.08.2020 / 19:10, *.play-internet.pl

Gramy 18 czerwca o 19 za legia.com.

odpowiedz
kibic z daleka - 10.08.2020 / 18:58, *.mm.pl

1 mecz eliminacji się odbędzie czy znowu jakiś klubowy Janusz nie sprawdzi maila o wyniku COVID-19 i odwołają odsyłając do domu ludzi, którzy wydadzą ciężkie pieniądze żeby dostać się do Warszawy?

odpowiedz
tu się urodziłem - 10.08.2020 / 19:04, *.chello.pl

@kibic z daleka: a kogo obchodzą dezerterzy? Legia dla Warszawiaków a nie jakichś przerzutów.

odpowiedz
DawidL - 10.08.2020 / 19:18, *.play-internet.pl

@tu się urodziłem: Przerzutów ? Nie wiesz o czym piszesz chłopcze .Sam dojeżdżam ponad 300 km na mecz ,a kibicem Legii jestem od dziecka.Jadac na mecz często widzę jak z różnych stron kibice docierają na Ł3 byś się zdziwił jakie to czasami poświęcenie.To nie podjechać na stadion i za 2 godzinki w domu.Pozdrawiam wszystkich kibiców co z całej Polski przyjeżdżają na mecze (L)

odpowiedz
Piotrek - 10.08.2020 / 19:18, *.lukman.pl

@kibic z daleka: a na co wydadzą te ciężkie pieniądze jak mecze w europucharach bez kibiców ?

odpowiedz
ach - 10.08.2020 / 19:37, *.co.uk

@DawidL:
Po co odpisujesz takiemu komus?? Taki dekielek nie rozumie, ze Legia to wspolne dobro wszysykich co maja ja w sercu. Ja osobiscie urodzilem sie w Warszawie, ale na kibicowskim szlaku poznalem wiele osob z innych miast gdzie kochaja Legie tak samo mocno jak my w naszej stolicy. Cala Legia zawsze razem!!!! Serdeczne pozdrowienia dla wszysykich fanklubow, kolegow po szalu i Braci z zaprzyjaznionych druzyn!! LEGIA TO MY!!

odpowiedz
ROSOMAK - 10.08.2020 / 19:48, *.chello.pl

@tu się urodziłem: A Ty Pajac jesteś mało ogarnięty pomyśl zanim napiszesz

odpowiedz
Peter - 10.08.2020 / 20:17, *.vectranet.pl

@DawidL: Sądząc po ilości samochodów z obcych miast stojących pod Torwarem i liczby osób krzątających się na peronach warszawskich dworców po meczach to zaryzykuję stwierdzenie, że połowa kibiców jest spoza Warszawy. Pozdrawia kibic z Kielecczyzny z 20 letnim stażem przy Ł3.

odpowiedz
Dumny kibic z Zambrowa - 10.08.2020 / 20:41, *.centertel.pl

@kibic z daleka: Koledzy, po co odpiujecie na ewidentny trolling? Szanowna redakcja powinna usuwac takie, ewidentnie prowokacyjne wpisy - chyba to forum dla kibiców Legii a nie sfrustrowych polonistek lub lechitek...

odpowiedz
lob - 10.08.2020 / 21:23, *.chello.pl

@tu się urodziłem: Legia jest dla wszystkich kibiców z całego świata, którzy jej kibicują bez względu na miejsce urodzenia. Lepiej sięgnij do swojej genealogii i może się okazać, że jesteś warszawiekiem z pierwszego lub co najwyżej drugiego pokolenia, jeżeli nim wogóle jesteś. Pomyśl lepiej zanim coś napiszesz. Myślenie nie boli.

odpowiedz
NAS - 10.08.2020 / 22:09, *.centertel.pl

@tu się urodziłem: jesteś pajacem i nawet nie znasz znaczenia słów których używasz, wyjaśnij pojęcie dezerter cwe.u. A Warszawiaków na meczu jest może maks 2/3. Cała Legia zawsze razem. Pozdrowienia z Legionowa.

odpowiedz
jo - 10.08.2020 / 23:05, *.tpnet.pl

@tu się urodziłem: frajer jesteś i wszystko w temacie.

odpowiedz
Im większy Warszawiak - 11.08.2020 / 09:07, *.vectranet.pl

@tu się urodziłem: tym bardziej sloikowaty

odpowiedz
xyz - 10.08.2020 / 18:51, *.plus.pl

Powinien być nakaz gry metr od siebie :) a tak po strzelonej bramce wszyscy się przytulą i wszystkie przepisy poszły....

odpowiedz
Potrzebny ekspert - 10.08.2020 / 18:49, *.orange.pl

"Inne wytyczne: zawodnicy obydwu zespołów wychodzą na murawę osobno, a podczas ceremonii rozpoczęcia meczu muszą zachować dystans min. 1 metr." Co za paradoks - przecież za chwilę wszyscy zawodnicy będą grali w piłkę nożną, czyli sport w którym często dochodzi do kontaktu fizycznego pomiędzy dwoma lub większą ilością zawodników. Często także odległość między zawodnikami jest znacznie mniejsza niż jeden metr. A na dodatek wszyscy mają szybki i głęboki oddech, więc "chuchają" na siebie mocniej niż wychodząc na boisko. Czy jest tu jakiś ekspert z logiki który to wyjaśni?

odpowiedz
Adam - 10.08.2020 / 19:24, *.statoil.com

@Potrzebny ekspert: już tłumaczę. Ta "logika" nazywa się poprawnością polityczną. Ma tyle wspólnego z logiką co "sprawiedliwość społeczna" ze sprawiedliwością.

odpowiedz
Marcin77 - 11.08.2020 / 08:37, *.133.140

@Adam: To jest najlepszy komentarz do tego całego wirusa. Niech każdy się zastanowi ilu ludzi zna co na to umarło, nie wliczając danych z tv. To jest śmiech na sali, zabrali nam wolność, a szykują się żeby całkiem zniewolić świat. Popytajcie znajomych, kto zna kogoś kto na to zmarł.

odpowiedz
Jakubu_MDZL - 11.08.2020 / 10:57, *.pzu.pl

@Marcin77: Ja znam osobę, która zmarła na COVID i mam kilku znajomych, którzy ciężko to przechorowali, a teraz mają duże powikłania...COVID jest, a że ktoś tą sytuację wykorzystuje do swoich niecnych planów do już druga strona medalu. To że czegoś nie widać, nie znaczy że tego nie ma...

odpowiedz
775 - 11.08.2020 / 11:21, *.orange.pl

@Jakubu_MDZL: Wow, to jesteś wyjątkowy jakiś, większą szansę masz na wygranie w totolotka niż na taką sytuację jaką opisałeś w swojej wiadomości. Zagraj, może coś wygrasz, będziesz mógł przesłać kilka milionów do WHO żeby na waciki mieli.

odpowiedz
Marcel - 11.08.2020 / 12:26, *.t-mobile.pl

@Marcin77: Nic dodać, nic ująć. Krótko i na temat, a trafiłeś w samo sedno ziom. Pozdro.

odpowiedz
Wolfik - 12.08.2020 / 01:08, *.play-internet.pl

@Adam: Ta logika nazywa się praniem szmalu. Świat wydał miliardy euro, dolców i czego tam jeszcze na walkę z tym czymś. Nikt nie wie dokładnie gdzie i na co ten szmal poszedł. I chyba o to w tym wszystkim chodzi.

odpowiedz