fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Rugby

Walkower dla AZS-u AWF Warszawa

Woytek, źródło: Legionisci.com

Komisja Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby zweryfikowała rezultat meczu I ligi rugby pomiędzy AZS AWF Warszawa a Legią Warszawa jako przegrany przez Legię walkowerem 0-25. Na boisku akademicy wygrali po zaciętym meczu 27-26, co dawało Legii jeden punkt. Decyzja o walkowerze oznacza cofnięcie tego punktu i nałożeniu jednego punktu minusowego.

Uzasadnienie decyzji:

Regulamin I Ligi Rugby, Sezon2020/2021 (dalej również „Regulamin I Ligi”), zawiera w Rozdziale II Uczestnictwo, ust. 10.3 przepis w brzmieniu: „Aby dokonać 8 zmian z boiska muszą zejść zawodnicy grający na pozycjach 1, 2 i 3, a na ich miejsce mogą wejść tylko zawodnicy wskazani w protokole zawodów pod nr 16, 17 i 18 lub inni wskazani zawodnicy w tym również przebywający na boisku zgodnie z regulacjami 3.10, 3.11 i 3.12 przepisów gry”.

W meczu I Ligi Rugby z dnia 3 października 2020 r. pomiędzy AZS AWF Warszawa a RC Legia Warszawa zespół Legii złamał w/w przepis Rozdziału II Uczestnictwo, ust. 10.3 Regulaminu I Ligi poprzez dokonanie ósmej zmiany w sytuacji gdy co najmniej jeden zawodnik I linii młyna nie został zmieniony. Dodany przepis odwołuje się bezpośrednio do Przepisów Gry w Rugby (dalej również „Przepisy Gry”) Rozdział 3 Drużyna ust. 5.-12., które są tłumaczeniem Laws of the Game Rugby Union Chapter 3 Team p. 5.-12. znajdujących się na stronie World Rugby.

Zarówno z „polskich” jak i „światowych” przepisów wynika, iż w protokole meczowym może znajdować się maksymalnie 23 zawodników (15 zawodników składu podstawowego i 8 na rezerwie). Wśród tej 23 musi być 6 zawodników przygotowanych do gry w I linii młyna. Zawodnicy przygotowani do gry w I linii młyna muszą być odpowiednio oznaczeni (w protokole, w tym rezerwowi) oraz mogą rozpocząć mecz na innej pozycji (również muszą być odpowiednio oznaczeni w protokole). Odpowiedzialność za odpowiednie wytrenowanie i doświadczenie wszystkich zawodników nominowanych do gry w pierwszej linii młyna ponosi drużyna. Najistotniejszym wnioskiem płynącym z tych przepisów jest odpowiednie ułożenie składu drużyny, jeśli bowiem drużyna nie dysponuje 6 zawodnikami przygotowanymi do gry w I linii młyna, wówczas może wyznaczyć maksymalnie 22 zawodników do gry, w tym 7 rezerwowych, w tym młynarz i filar (mówią o tym bezpośrednio zapisy ust. 8 i 9 Rozdział 3 Drużyna Przepisów Gry). Idąc dalej w przypadku jednego zmiennika w I linii młyna drużyna może wyznaczyć maksymalnie 18 osobowy skład meczowy (3 rezerwowych w tym jeden pierwszoliniowiec). W przypadku braku zawodników rezerwowych mogących zastąpić zawodników I linii młyna do protokołu może zostać wpisana jedynie piętnastka (bądź mniej), bez możliwości zmian. Dodatkowo przepis Rozdziału II Uczestnictwo, ust. 10.3 Regulaminu I Ligi, będący przepisem szczegółowym względem przepisów World Rugby, precyzował sytuację, gdzie ósma zmiana mogła być wykonana jedynie w sytuacji gdy dwóch z trzech zawodników I linii młyna zostało zmienionych.

W przedmiotowym spotkaniu RC Legia Warszawa, dokonując w 75. minucie ósmej zmiany wprowadziła na boisko zawodnika nr 22 Adriana Kościelskiego w miejsce zawodnika nr 14 Lenartowicza. W tym momencie na boisku nadal przebywał (był na nim do końca meczu) zawodnik z nr 3 Bartosz Bardziński, a zatem ósma zmiana została dokonana z naruszeniem w/w przepisów. Zgodnie zaś z ust. 10.5 Regulaminu I Ligi dokonanie podczas meczu nieprawidłowej zmiany jest tożsame z grą w tym meczu nieuprawnionego zawodnika. Z kolei stosownie do §53 ust. 1 lit. b Regulaminu Dyscyplinarnego za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego klubom wymierza się karę weryfikacji zawodów jako walkower.

Drużynom przysługuje odwołanie od tej decyzji.

Centrum informacji o rugby Legii -> legionisci.com/rugby

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

+dodaj komentarz
Zasadnicze zasady - 08.10.2020 / 09:58, *.chello.pl

Zapomnieli dopisać, że w trakcie zmiany obaj zawodnicy powinni trzymać się za lewe jądro, chyba że zmiana ma charakter strategiczny wtedy powinni trzymać się za prawe jądro. A w przypadku dokonywania zmian podwójnych należy trzymać jądro zawodnika, z którym się wchodzi na plac gry. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy jeden z zawodników ma buty lakierki, wtedy nie ma konieczności trzymania za jądro, aczkolwiek wymagane jest zrobienie groźniej miny i wypowiedzenie formuły "nowe nie deptane" .

odpowiedz
Rugby - 08.10.2020 / 11:05, *.telnaptelecom.pl

@Zasadnicze zasady: bez przesady. Masz 3 z 1 linii młyna na zmianę - mozesz zglosic 23 zawodnikow i 8 zmian o ile 3 z nich to zmiana w 1 linii mlyna. Mniej - proporcjonalnie mniej zawodnikow i mniej zmian. Proste.

odpowiedz
expat - 08.10.2020 / 09:14, *.virginm.net

Z przykroscia musze stwierdzic ze Legia Rugby nie zmierza w dobra strone. Slabo to wszystko wyglada.
Niemniej zycze chlopakom powodzenia i wytrwalosci.

odpowiedz
Kibic - 08.10.2020 / 16:08, *.centertel.pl

@expat: chlopaki robią to z własnej woli, bez żadnych dodatkowych korzysci( sami opłacają składki żeby móc grac). Niestety ale takie jest życie większości sekcji... bez najmniejszego wsparcia od klubu

odpowiedz
Jasio - 08.10.2020 / 09:11, *.telkab.pl

To nie na głowy tych osiłków.

odpowiedz
Twardzi3l - 08.10.2020 / 16:09, *.centertel.pl

@Jasio: widzę że mocny kozak jestes... idz do nich na trening i im to powiedz w twarz

odpowiedz
Ding - 08.10.2020 / 07:19, *.chello.pl

@MartaOstrowska, to Ty?

odpowiedz
Pepe - 08.10.2020 / 09:19, *.t-mobile.pl

@Ding:
Dokładnie

odpowiedz
geds - 08.10.2020 / 00:46, *.chello.pl

ależ jesteśmy profesjonalni, dokonania po celticu są kontynuowane tylko na mniejszych podwórkach

odpowiedz
Dor - 07.10.2020 / 23:21, *.mm.pl

Bardziej skomplikowanych przepisów nie dało się wymyślić?

odpowiedz
Zawodowiec - 07.10.2020 / 23:08, *.125.61

Amatorzy..

odpowiedz
Kibic - 08.10.2020 / 16:06, *.centertel.pl

@Zawodowiec: przyjdź i pokaz swoje jaja... albo wejdz na funkcje prezesa i zarządzaj

odpowiedz
Polski - 07.10.2020 / 22:55, *.vodafone-ip.de

Protokoły, zmiany, kartki, celtic

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.