fot. Hugollek / Legionisci.com
REKLAMA

Siatkówka

Rywale Legii w walce o I ligę

Woytek, źródło: Legionisci.com

W weekend siatkarze Legii awansowali do turnieju finałowego o I ligę, który odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 2 maja. Legioniści będą rywalizowali z pięcioma innymi zespołami - dwie najlepsze ekipy awansują do I ligi siatkówki. Na ten moment nie wiadomo, gdzie odbędzie się turniej, ale sekcja Legii będzie ubiegała się o jego organizację. Według naszych informacji oprócz stolicy walczyć będą jeszcze Głogów i Żagań - 16 kwietnia decyzję podejmie PZPS.

- Zrobimy wszystko, żeby turniej finałowy odbył się u nas, ale nie wszystko zależy od nas. Mamy też swoje ograniczenia i jesteśmy tego świadomi. Zainteresowanych organizacją turnieju na pewno będzie więcej. Apeluję do wszystkich osób, które mogłyby i chciałyby nam w jakikolwiek sposób pomóc, aby to uczyniły i abyśmy wspólnie przyczynili się do tego, żeby Legia mogła rozegrać turniej finałowy u siebie - mówi trener Mateusz Mielnik.

W turnieju finałowym sześć drużyn zostało podzielonych drogą losowania na dwie grupy A i B. Legia zajęła 2. miejsce w półfinale.

Finaliści play-off o I ligę

Grupa A:
Chrobry Głogów *
SMS PZPS Spała *
WKS Sobieski Żagań

Grupa B:
AZS Częstochowa *
Karpaty Krosno
Legia Warszawa

* - zwycięzcy turniejów półfinałowych

Rywalizacja w grupach A i B będzie trwała przez pierwsze trzy dni turnieju systemem każdy z każdym, a więc legioniści rozegrają dwa mecze. Następnie zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsce z każdej grupy, przystąpią do decydującej rozgrywki. Tutaj także odbędą się mecze każdy z każdym (po trzy mecze), z zastrzeżeniem, że z uzyskany z grupowym rywalem zostanie "przepisany" do końcowej tabeli finałowej i mecz nie będzie rozgrywany. [przykład: W grupie A Legia wygra z AZS-em, to automatycznie zyskuje punkty za ten mecz w grupie finałowej gdy AZS także w niej zagra]

1. dzień, 28.04.:
grupa A: WKS Sobieski Żagań - SMS PZPS Spała
grupa B: Karpaty Krosno - Legia Warszawa

2. dzień, 29.04.:
grupa A: SPS Chrobry Głogów - WKS Sobieski Żagań
grupa B: AZS Częstochowa - Karpaty Krosno

3. dzień, 30.04.:
grupa A: SMS PZPS Spała - SPS Chrobry Głogów
grupa B: Legia Warszawa - AZS Częstochowa

4. dzień, 01.05.:
finały: 1A - 2B
finały: 2A - 1B

5. dzień, 02.05.:
finały: 2B - 2A
finały: 1A - 1B

W tabeli końcowej finałów jako wyniki meczów 1A - 2A oraz 1B - 2B zaliczone zostaną rezultaty tych drużyn w starciach grupowych A/B.

Z kim o awans?

SMS PZPS Spała, jeszcze w sezonie 2019/20 rywalizował na zapleczu Plus Ligi. Spalanie zajęli ostatnie, 14. miejsce i spadli do II ligi. W obecnych rozgrywkach SMS zdecydowanie wygrał grupę 3 a w półfinałach zanotował trzy zwycięstwa, w tym jedno z Legią.

Podobnie wyglądała sytuacja z zespołem Chrobrego Głogów, który w sezonie 2019/20 w 1. lidze zajął 13. miejsce i i razem z SMS-em spadł do 2. ligi. W obecnych rozgrywkach w turnieju półfinałowym głogowianie byli najlepsi, wygrywając pewnie trzy mecze i zameldowali się w finale.

WKS Sobieski Żagań w turnieju półfinałowym musiał uznać wyższość Chrobrego Głogów, ale okazał się lepszy od Orła Międzyrzec i LUKS Wilki Wilczyn (najlepsze drużyny grupy 1.). Sobieski w ostatnich sezonach, podobnie jak Legia, grał w 2. lidze. Jest kontynuatorem tradycji działającej od 1958 do 1987 roku sekcji siatkówki Czarnych Żagań.

Karpaty Krosno od wielu lat grają w II lidze. W obecnym sezonie zespół zajął 1. miejsce w grupie 6. II ligi, a w turnieju półfinałowym rywalizował z AZS-em Częstochowa, Arką Chełm i MKS Andrychów. Zwycięstwa z Chełmem i Andrychowem oraz porażka 2-3 z częstochowianami dały krośnianom awans do turnieju finałowego.

AZS2020 Częstochowa powstał w 2013 roku i głównym celem było szkolenie młodzieży przy seniorskim AZS Częstochowa, występującym w Plus Lidze. Klub nie jest formalnym kontynuatorem AZS-u Częstochowa, który jeszcze w sezonie 2018/19 występował w Plus Lidze, a następnie z powodu problemów licencyjnych nie został dopuszczony do rozgrywek w sezonie 2019/20 i upadł.
Dopiero od sezonu 2018/19 AZS2020 przystąpił do rozgrywek seniorskich w II lidze. Pełna nazwa klubu od marca 2020 to Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Z jednej strony obecny AZS pisze swoją historię od nowa i nie dolicza sobie medali i osiągnięć poprzedniego AZS-u, ale jednocześnie bazuje na doświadczeniach i tradycji poprzedniego AZS-u. Występuje także z tradycyjnym akademickim herbem. Obecny sezon jest najlepszy dla akademików, bo w poprzednich rozgrywkach zajmowali w swojej grupie kolejno 8. i 5. miejsce.

Bilans finalistów w trwającym sezonie

Zespółwygraneporażkisety wygrane / rozegrane (% zwycięstw)średnia punktów na mecz
SMS PZPS Spała23171 / 90 (79%)88,88
Chrobry Głogów22168 / 78 (87%)83,22
Legia Warszawa22471 / 99 (72%)90,15
WKS Sobieski Żagań21567 / 99 (68%)87,96
AZS Częstochowa19665 / 92 (71%)86,52
Karpaty Krosno19666 / 91 (73%)86,32

Centrum informacji o siatkarskiej Legii -> legionisci.com/siatka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

+dodaj komentarz
EMSI - 25.04.2021 / 04:30, *.t-mobile.pl

Awans to awans
A nie jeszcze jakieś turnieje
Po co grać cały sezon skoro jeszcze jakieś turnieje pół finał i finał masakra
Przez taki system rozgrywek nigdy nie będzie awansu
Ale oby się udało

odpowiedz
n - 14.04.2021 / 08:46, *.172.86

Chyba malutki chochlik:
"
Następnie zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsce z każdej grupy, przystąpią do decydującej rozgrywki. Tutaj także odbędą się mecze każdy z każdym (po trzy mecze), z zastrzeżeniem, że z uzyskany z grupowym rywalem zostanie "przepisany" do końcowej tabeli finałowej i mecz nie będzie rozgrywany.
"

Jeśli to fazy finałowej awansują 2 drużyny z każdej grupy i wynik meczu między tymi drużynami będzie przepisany, to zostaną do rozegrana 2 mecze z drużynami z innej grupy, a nie 3 mecze.

odpowiedz
Hubbard - 13.04.2021 / 17:48, *.chello.pl

w starych czasach takie drużynki były do ogrania przez Legię
dzisiaj wszystko może się zdarzyć

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.