Lirim Kastrati - fot. Mateusz Kostrzewa / Legia Warszawa

Oficjalnie

Lirim Kastrati piłkarzem Legii!

Woytek, źródło: Legionisci.com, Legia.com

Nowym zawodnikiem Legii Warszawa został Lirim Kastrati. 22-letni prawy skrzydłowy Dinama Zagrzeb podpisał z mistrzami Polski kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2025 roku. W Legii będzie występował w koszulce z numerem 7.

- Lirim Kastrati to piłkarz, który dzięki swoim cechom szybkościowym i wysokiej intensywności będzie dynamizował grę całego naszego zespołu, zarówno w fazie ataku, jak i obrony. To wzmocnienie było niezbędne do skutecznej rywalizacji na poziomie fazy grupowej Ligi Europy oraz do walki o kolejny tytuł Mistrza Polski. Lirim zdobywał międzynarodowe doświadczenie nie tylko na poziomie rozgrywek klubowych, ale i w reprezentacji, będąc częścią kadry narodowej Kosowa. Liczę, że ten zawodnik stanie się ważnym ogniwem ofensywy, a jego żywiołowość pomoże kreować sytuacje bramkowe dla naszych pozostałych zawodników - mówi dyrektor sportowy Legii Warszawa Radosław Kucharski.

fot. Mateusz Kostrzewa / Legia Warszawa
Lirim Kastrati i Radosław Kucharski - fot. Mateusz Kostrzewa / Legia Warszawa

Sylwetka Lirima Kastratiego

Lirim Kastrati karierę rozpoczynał w kilku mniejszych klubach, a następnie trafił do Shkëndiji Tirana, w której grał do lata 2017 roku. Kolejnym krokiem były przenosiny do chorwackiego klubu NK Lokomotiva Zagrzeb. W nim rozegrał 89 spotkań, w których zdobył 21 bramek i zanotował 11 asyst.

- Wiele osób tego nie wie, ale poważnie zacząłem trenować w wieku 17 lat i nie wstydzę się do tego przyznać. Tymczasem ludzie oczekują, że za dwa lata będę grał jak Messi lub Ronaldo. Sam chcę, bardziej niż ci, którzy piszą do mnie po meczach "nie masz pojęcia jak grać", poprawić moją technikę. Wielu kibiców wysyła wiadomości na Instagramie i Facebooku, ale nawet tego nie czytam. Taka sytuacja trwa od czasu Lokomotivy, ale nie zwracam na to większej uwagi. Chcę podkreślić, że minęło zbyt mało czasu, abym dobrze wyglądał jako zawodnik. Jestem zaszczycony, że mogę być w Dinamie. Bardzo się cieszę, że trener daje mi szansę mimo wad, które widzi i błędów, które popełniam. Nigdy tego nie zapomnę i zawsze będę za to wdzięczny. Porozmawiamy za rok, zobaczysz i będziesz mógł porównać, jak wyglądałem teraz, a jak będę wtedy! - mówił zawodnik w styczniu 2021 roku w rozmowie z sportske.jutarnji.hr.

W lutym 2020 roku Dinamo Zagrzeb wykupiło Kastratiego z Lokomotivy za 2 miliony euro, ale pozostawiło go do końca sezonu w tym klubie. Od sezonu 2020/21 przeniósł się do mistrza Chorwacji. Do tej pory wystąpił w sumie w 51 spotkaniach, w których zdobył 4 bramki i zanotował 9 asyst. Nowy nabytek Legii ma na swoim koncie także 16 występów w europejskich pucharach, w tym 8 w fazie grupowej Ligi Europy. Do tej pory w swojej karierze był raz mistrzem Chorwacji i raz zdobywcą Pucharu Chorwacji.

Jego nominalną pozycją jest prawe skrzydło, a dużym atutem szybkość. W obecnym sezonie zagrał w 10 z 14 meczów rozegranych przez Dinamo. Pięć razy wyszedł w pierwszym składzie, ale tylko raz spędził na boisku pełne 90 minut. Wystąpił w pierwszym meczu Dinama z Legią - na murawie pojawił się w 65. minucie spotkania. W drużynie z Chorwacji musiałby pogodzić się z rolą zmiennika, więc postanowił spróbować swoich sił w nowym klubie. Sprowadzeniem zawodnika zainteresowany był też Werder Brema, ale transakcja nie doszła do skutku.

- Nigdy nie jestem zadowolony z tego, jak gram. Zawsze wymagam od siebie więcej, bo wiem, że mam możliwość wykonania progresu. W każdym treningu staram się poprawiać błędy z meczów. Bardzo dużo trenuję i myślę, że w tym sezonie będę lepszy niż w poprzednim - mówi o sobie zawodnik.

27 kwietnia 2021 roku został jednym z bohaterów meczu Dinama z Hajdukiem, strzelając bramkę na 2-0. Po spotkaniu kamery zarejestrowały, jak wręcza koszulkę Dinama szkoleniowcowi Hajduka, Paolo Tramezzaniemu. Oczywiście spotkało się to z mocną reakcją fanów ze Splitu. - Tramezzani był trenerem reprezentacji Albanii i zawsze, po każdym meczu, prosi o moją koszulkę. Nie wiem, może ma kolekcję, ale zawsze daję mu koszulkę i to dla mnie zaszczyt - wyjaśnił sytuację Kastrati.

13 sierpnia tuż po meczu ligowym z HNK Gorica Kastrati nagle upadł na boisku. Od razu otrzymał pomoc medyczną. Okazało się, że zawodnik był bardzo wyczerpany, a osłabienie było spowodowane spadkiem poziomu cukru we krwi. Kilka dni później został bohaterem afery. Kosowianin nie mógł polecieć na wyjazdowy mecz z Sheriffem Tiraspol ponieważ nie otrzymał wizy i nie pomogła nawet UEFA. Mołdawia nie uznaje Kosowa za niezależne państwo.

Kastrati ma na swoim koncie 14 występów w pierwszej reprezentacji Kosowa. Zadebiutował w październiku 2018 roku, ale występował częściej w kadrze U19 i U21. Od października 2020 roku regularnie powoływany jest do reprezentacji A i od tamtej pory 11 razy pojawił się na boisku, z czego 5 razy w podstawowym składzie. Na koncie ma jedną bramkę w barwach narodowych. Zdobył ją 18 listopada 2020 roku w spotkaniu z Mołdawią (1-0). - Reprezentacja narodowa jest ważna, ale klub jest dla mnie ważniejszy, jestem tu codziennie - mówi zawodnik. Właśnie ze względu na zmianę klubu wyjechał ze zgrupowania reprezentacji Kosowa, ale zaraz po podpisaniu kontraktu poleci wyczarterowanym samolotem do Gruzji i będzie brany przez trenera pod uwagę na najbliższy mecz.

fot. Hugollek / Legionisci.com
fot. Hugollek / Legionisci.com


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (41)

+dodaj komentarz
arek - 03.09.2021 / 23:44, *.chello.pl

Miejmy nadzieję że na boisku ma jaja a nie kastrati.

odpowiedz
Pietrucha - 03.09.2021 / 14:45, *.orange.pl

Czy my się w końcu doczekamy jakiegos wywiadu z Czesławem odnośnie tych transferów?

odpowiedz
Pietrucha - 03.09.2021 / 13:51, *.orange.pl

Co wy sie wszyscy spinacie. Gość jest szybki, grał w dobrym klubie - ok, fajnie, to nie Messi wiec nie oczekujcie ze zje tą ligę. Oczekujcie że trener Michniewicz będzie potrafił go wykorzystać i wdrożyć w założenia taktyczne. Tak samo z Kharatinem i Ribeiro - w pile gra 11 zawodników a nie jeden…

odpowiedz
Gonzo - 03.09.2021 / 08:26, *.t-mobile.pl

To jest pomyłka transferowa. Gościu jest słaby.

odpowiedz
Rollo - 03.09.2021 / 01:14, *.play-internet.pl

Grajek ogórek

odpowiedz
M3 - 02.09.2021 / 14:58, *.zus.pl

A słyszał ktoś coś na temat jego omdlenia z sierpnia tego roku ? Niby zemdlał podczas meczu, ale nigdzie nie mogę znaleźć o tm informacji. Tylko Legia !

odpowiedz
kędzior - 02.09.2021 / 12:15, *.vectranet.pl

Dobrze zagrał w meczu z Legią szczególnie w Zagrzebiu.Dla mnie w drużynie Dinama obok Petkovicia drugi najlepszy

odpowiedz
Marcel - 02.09.2021 / 13:49, *.t-mobile.pl

@kędzior: Szczególnie w Zagrzebiu? On w meczu z Legią grał tylko w Zagrzebiu, bo w Warszawie siedział na ławce :)

odpowiedz
Jerry - 02.09.2021 / 10:44, *.centertel.pl

Kastrati to podobno nie ten, który jest wykastrowany tylko ten, który kastruje. Oby..

odpowiedz
Siekierki - 03.09.2021 / 22:25, *.plus.pl

@Jerry: To by się nazywał El Castrator - albo krótko: Castro...
Tak, czy inaczej: jak zwał, tak zwał - byle grał.

odpowiedz
Paco - 02.09.2021 / 10:37, *.190.43

Witamy i życzymy sukcesów w najlepszym klubie . Powodzenia

odpowiedz
JACUNHO - 02.09.2021 / 09:23, *.kampinostelco.pl

Hmmm. Nr 7. Po Leszku Piszu ten numer działa jak klątwa. Jedynie Borysiuk za czasów Czerczesowa jako tako się wybronił. Niestety wielu innych nie udzwigneło takiego ciężaru. Oby Lirim zdjął te klątwę. Powodzenia

odpowiedz
Sarcastico. - 02.09.2021 / 14:38, *.inetia.pl

@JACUNHO: Tak tak on z pewnością wie kim jest Leszek Pisz. Weź nie gadaj głupot jak wiejska baba w chuście.

odpowiedz
geEsiiek - 02.09.2021 / 16:27, *.centertel.pl

@Sarcastico. : Xd

odpowiedz
Stefan1916 - 02.09.2021 / 17:04, *.chello.pl

@JACUNHO: a Czereszewski nie miał 7? Giuliano tez miał 7 i miał króla strzelców…

odpowiedz
:) - 02.09.2021 / 07:12, *.centertel.pl

W sumie fajna rozkmina i można się pobrechac stylistycznie, czy Kastrati na boisku nie będzie Kastrati. Podobnie było, jak kiedyś do drużyny koszykówki Śląska dołączył gracz z Afryki i zwał się bodajże John Ubaka. Co bardziej dociekliwi zastanawiali się, co będzie, jak Ubaka się Ubaka :)

odpowiedz
Bogi - 02.09.2021 / 09:57, *.centertel.pl

@:) : albo z U zrobi się Je

odpowiedz
Bo(L)eK - 02.09.2021 / 02:12, *.btcentralplus.com

O kuźwa to mamy LK7

odpowiedz
Rysio - 02.09.2021 / 00:40, *.knc.pl

"To i kastrata mamy w tym burdelu?"

odpowiedz
Hg - 02.09.2021 / 15:32, *.chello.pl

@Rysio: burdel to masz w głowie cieciu parkingowy

odpowiedz
zielak115 - 02.09.2021 / 20:33, *.chello.pl

@Rysio: klasyka :)

odpowiedz
Arek - 01.09.2021 / 23:46, *.tpnet.pl

Jakoś tak, szybko dziś poszło.

odpowiedz
(L) eon - 01.09.2021 / 23:16, *.inetia.pl

Jak się kiedyś te wszystkie bałkany poróżnią w szatni to z Polaków wypadną tylko skóra i kości przed drzwi. Oby do tego nigdy nie doszło.

odpowiedz
Mierda Humana - 01.09.2021 / 23:16, *.telia.com

Wbrew pozorom wreszcie chłop z jajami

odpowiedz
Tramek. - 01.09.2021 / 22:53, *.125.105

Powiedzenie - tu cytat: " Nieważne jak zaczynasz - ważne jak kończysz " - czyżby zaczeło nabierać "rumieńców" wsród działaczy LEGII . Dwa transfery ostatnoiego dnia - to super.

odpowiedz
xxc - 01.09.2021 / 22:44, *.master.pl

a w zimowym oknie: szysz i sorescu ;-P

odpowiedz
quad74 - 01.09.2021 / 22:09, *.chello.pl

Miejmy nadzieję, że na boisku nie okaże się kastrati...

odpowiedz
Julekkk - 01.09.2021 / 22:00, *.timplus.net

Tym razem pochwały dla Prezesa! Zawodnicy nie anonimowi!

odpowiedz
Tomek - 02.09.2021 / 07:15, *.113.189

@Julekkk: Proponuję aby oni najpierw zagrali i kilka razy prosto kopnęli piłkę, bo już kilku było takich co mieli fajne nazwisko (Eduardo czy Necid) a k....a jedyne co robili to kopali się w czoło i kasę pobierali

odpowiedz
PROTECT - 01.09.2021 / 21:59, *.tpnet.pl

Kastrati? No przecież to jest - mówi - "TGV jak on się rozpędzi to jedzie linia-linia" - mówi - "Z dorzutką"

odpowiedz
Alex Bielany - 01.09.2021 / 21:55, *.aster.pl

Skauting opiera sie na sciaganiu rezerwowych pilkarzy zklubow z ktorymi gralismy, Szabanov, Rusyn, Emreli, Kastrat- mam nadzieje ze zima sciagniemy grajkow Napoli, Leicester i Spartaka :-)

odpowiedz
77/82 - 01.09.2021 / 22:56, *.chello.pl

@Alex Bielany: lepsi tacy rezerwowi niż podstawowy zawodnik Molde Chima Chukwu, który w meczu z nami parę lat wcześniej coś tam przyświrował parę razy :)

odpowiedz
Ju(L)ius - 02.09.2021 / 08:50, *.vectranet.pl

@Alex Bielany: No właśnie! I za taką "pracę" dostaje tyle kasy...?? Co to za wielka filozofia??

odpowiedz
Ryj - 01.09.2021 / 21:54, *.com.pl

Dość nietypowy gościu.

odpowiedz
Papay - 01.09.2021 / 21:47, *.vectranet.pl

No proszę w wieku 17 lat zaczął trenować granie w piłę czyli nigdy nie jest za późno:)

odpowiedz
K(L)AKIER - 02.09.2021 / 09:20, *.inetia.pl

@Papay: Dokładnie, jak ma chłopak talent i charakter to nie wazne w jakim wieku zaczyna

odpowiedz
Wojciec - 01.09.2021 / 21:46, *.187.232

Ciekawe jak będzie się dogadywał z Mladenoviciem w szatni. Tu Serb i ten z Kosowa

odpowiedz
:) - 01.09.2021 / 21:43, *.chello.pl

Jeszcze z 10 razy napiszcie bo nie dociera to do nas

odpowiedz
Wolfik - 01.09.2021 / 21:42, *.mm.pl

No i super. Bardzo duży plus dla Mioduskiego (niespodziewany). Witamy serdecznie w drużynie MP :).

odpowiedz
Cyniek - 01.09.2021 / 21:41, *.vectranet.pl

Super news na dobranoc

odpowiedz