Koszykówka

Legia Warszawa 68-66 Czarni Słupsk

W meczu 12. kolejki koszykarskiej ekstraklasy Legia Warszawa wygrała we własnej hali z Czarnymi Słupsk 68-66. Aż 30 punktów dla legionistów zdobył Strahinja Jovanović. Mecz trzymał w napięciu do ostatniej sekundy. Po rzutach wolnych Jovanovicia nasz zespół prowadził dwoma punktami, a ostatnią akcję przeprowadzali słupszczanie - kiedy wydawało się, że lay-up Czarnych doprowadzi do dogrywki, blokiem popisał się Muhammad-Ali Abdur-Rakhman, który zatrzymał rywala i wypełniona po brzegi hala mogła świętować zwycięstwo naszej drużyny.

Od początku spotkania bardzo skuteczny po stronie Legii był Strahinja Jovanović, który bardzo szybko zdobył sześć punktów. Gospodarze starali się wymuszać błędy rywali i dzięki temu zdobywali punkty po szybkim ataku. Po czterech minutach meczu legioniści prowadzili 14-5. Przerwa na żądanie trenera Mantasa Cesnauskisa poskutkowała lepszą grą słupszczan, którzy zmniejszyli straty do dwóch „oczek” i pierwsza kwartę przegrali 20-22.

W drugiej kwarcie przez blisko cztery minuty gry żadna z drużyn nie potrafią zdobyć punktu. Marazm przerwali celnym rzutem zza łuku Grzegorz Kulka. Podkoszowy, powołany do reprezentacji Polski trafił raz jeszcze kilkadziesiąt sekund później, dzięki czemu jego zespół prowadził 33-25. Goście atakowali, punkty zdobywali Mikołaj Witliński, Kalif Young i Beau Beech, ale to Legia była lepsza na półmetku spotkania prowadzić 38-29.

Po przerwie Zieloni Kanonierzy ruszyli do ataku i dzięki skutecznym akcjom Strahinji Jovanvicia i Muhammada-Ali Abdur-Rahmana zdołali zbudować 15-punktową przewagę. Czarni Słupsk ruszyli jednak szybko w pościg za rywalem i przed decydującą częścią spotkania Legia prowadziła, ale tylko 57-51. Coraz lepsza gra przyjezdnych zwiastowała spore emocje w końcowych momentach meczu. Podopieczni trenera Mantasa Cesnauskisa dogonili Legię. Drogę do kosza warszawian znajdowali Billy Garrett i Marek Klassen. Po trafieniu tego ostatniego zawodnika słupszczanie wyszli na prowadzenie 63-62. Po rzutach wolnych Abdura-Rahkmana gospodarze mieli trzy punkty zaliczki, a słupszczanom zostało nieco ponad 10 sekund na doprowadzenie do remisu. Faulowany przy rzucie za trzy punkty był Beau Beech, który nie pomylił się z linii rzutów wolnych. Na cztery sekundy przed końcową syreną Marek Klassen faulował Strahinję Jovanovicia, który wykorzystał oba rzuty wolne, dzięki którym Legia wygrała 68-66. To był siódmy triumf Zielonych Kanonierów w Energa Basket Lidze - Legia z bilansem siedmiu zwycięstw i czterech porażek zajmuje siódme miejsce w tabeli, ale ma jeszcze zaległy mecz z Zastalem Zielona Góra.

- To był ciężki mecz, ale na szczęście wygrany dla nas. Wygraliśmy to spotkanie dzięki dobrej defensywie, zatrzymaliśmy słupszczan na 66 punktach. Teraz przed nami przerwa, którą musimy dobrze wykorzystać. Przed nami dalsza walka w Energa Basket Lidze i TOP16 FIBA Europe Cup - powiedział trener Wojciech Kamiński.

Kolejne spotkanie podopieczni Wojciecha Kamińskiego rozegrają w sobotę, 4 grudnia na wyjeździe z Kingiem Szczecin.

PLK: Legia Warszawa 68-66 Czarni Słupsk
Kwarty: 22-20, 16-9, 19-22, 11-15