Filip Lesniak 23
Dusan Lagator 94
Mateusz Szwoch 14
80' Damian Rasak 6
46' Kacper Rogoziński 77
46' Patryk Tuszyński 8
Bartłomiej Gradecki 99
Damian Michalski 2
Milan Obradović 3
Hubert Adamczyk 17
46' Luka Susnjara 20
Cillian Sheridan 26
80' Torgil Gjertsen 27
46' Mateusz Lewandowski 37

Skruszyli Wisłę

Legia rozgromiła w pierwszym sobotnim ligowym spotkaniu Wisłę Płock aż 5-2. W pierwszej połowie gracze Czesława Michniewicza wygrywali już 3-0, ale ostatecznie na przerwę zeszli tylko z jednobramkowym prowadzeniem. Po zmianie stron mistrzowie Polski jeszcze dwa razy pokonali bramkarza rywali, notując tym samym swoje najwyższe zwycięstwo w tym sezonie w Ekstraklasie. Gole dla Legii strzelili: Mladenović i Luquinhas (po dwa) oraz Kapustka.

Od początku meczu Legia radziła sobie z innym niż zazwyczaj napastnikiem. Kontuzjowanego Tomasa Pekharta zastąpił Rafael Lopesa, który po raz pierwszy w Ekstraklasie jako legionista wybiegł na murawę w wyjściowej jedenastce. Mistrzowie Polski zaczęli spotkanie ofensywnie. Już 9. minucie gry przeprowadzili groźną akcję, kiedy do dośrodkowania ze skrzydła doszedł Paweł Wszołek, ale został natychmiast popchnięty przez Kacpra Rogozińskiego. Arbiter nie miał wątpliwości i wskazał na jedenasty metr. Pod nieobecność Pekharta do wykonania rzutu karnego podszedł Filip Mladenović i pewnym uderzeniem po ziemi wyprowadził legionistów na prowadzenie. Chwilę potem mogło być już 2-0. Lopes dostał piłkę od Mladenovicia, przytomnie wypatrzył Wszołka, który prostym zwodem zwiódł jednego z defensorów. Wówczas zdecydował na mocny strzał w kierunku bliższego słupka i dobrze ustawiony bramkarz Wisły nie dał się zaskoczyć. Nieco kwadrans po pierwszym gwizdku sędziego "Wojskowi" podwyższyli już jednak prowadzenie. Ponownie z lewej strony pokazał się Mladenović, który dokładnie zacentrował do Kapustki. Ten miał lekkie problemy z opanowaniem piłki, ale kiedy już sobie ją ustawił, to mocnym uderzeniem po ziemi pokonał Kamińskiego. Wydawało się, że golkiper z Płocka poradzi sobie z tą próbę, lecz pomocnik Legii był bardzo precyzyjny.

Napór Legii trwał nadal. Przez kolejne minuty gospodarze nie zważali na korzystny wynik i nadal dążyli do strzelania kolejnych goli. Wkrótce po raz drugi na listę strzelców mógł wpisać się Kapustka. Pomocnik Legii kopnął futbolówkę z dystansu, ta odbiła się po drodze od Alana Urygi i Kamiński z najwyższym trudem zdołał wybić ją znad swojej głowy poza linię końcową. Dyspozycja podopiecznych Czesława Michniewicza mogła się podobać. Grali oni z polotem i rozmachem, jeśli chodzi o akcje ofensywne. Ostatnie pięć minut pierwszej połowy było niezwykle emocjonujące. W 41. minucie swój bardzo dobry występ potwierdził Mladenović, który po raz drugi pokonał Kamińskiego. Serb z najbliższej odległości dobił strzał głową Lopesa sparowany początkowo do boku przez bramkarza Wisły. W tej sytuacji piłkarz Legii "wyrósł" zza pleców Damian Zbozienia i skierował piłkę do pustej siatki. Wydawało się, że to trafienie zamknie mecz, ale niestety nic bardziej mylnego. Ostatnie dwa słowa należały do Wisły, która jeszcze przed przerwą dwukrotnie pokonała Misztę. Najpierw uczynił to Dusan Lagator, a potem Filip Lesniak. Popisali się oni mocnym strzałami z pola karnego, z którymi nie poradził sobie Cezary Miszta.

Tuż po zmianie stron zobaczyliśmy czwartego gola dla Legii! Kapustka popędził prawą stroną, gdzie nie mogło dogonić go czterech obrońców, a będąc na wysokości pola karnego dokładnie podał do Luquinhasa. Brazylijczyk przed bramką Wisły był niepilnowany i spokojnie skierował piłkę do siatki. Początek drugiej połowy, podobniej jak pierwszej, należał do piłkarzy Czesława Michniewicza. Niebawem blisko było kolejnego trafienia, gdy Mladenović wpadł w pole karne, lecz jego dośrodkowanie do niepilnowanego Lopesa było minimalnie niedokładnie. W 65. minucie z rzutu wolnego dokładnie dośrodkował Andre Martins, a bliski swojego trafienia był Jędrzejczyk. Kapitan drużyny nabiegał na lecącą piłkę, ale niestety posłał ją ponad poprzeczką. Kilka minut potem Wisłę przed stratą gola nie po raz pierwszy uratował Kamiński. Bramkarz gości końcówkami palców przeniósł nad poprzeczkę piłkę po strzale z rzutu wolnego Bartosza Slisza.

Drugie 45 minut to zdecydowana przewaga Legii. Goście z Płocka nie mieli zupełnie nic do powiedzenia i byli tylko tłem dla zdecydowanie lepiej dysponowanych przeciwników. W 80. minucie gry "Wojskowi" znowu strzelili gola. Fatalny błąd defensywy z Płocka wykorzystał wprowadzony za Lopesa Kacper Kostorz, który uprzedził wychodzącego Kamińskiego i podał do wprost do Luquinhasa. Po chwili pomocnik głową skierował piłkę do pustej bramki. Niebawem znów było groźnie pod bramką przyjezdnych. Tym razem zza pola karnego strzału spróbował Kapustka i na jego nieszczęście futbolówka odbiła się jedynie od słupka.

14:20 - Witamy serdecznie prosto z Łazienkowskiej w sobotnie, słoneczne popołudnie. To co, czas na odwilż i skruszenie Wisły Płock, która ostatnio skutecznie prze do przodu!
14:24 - To jest ten moment, kiedy możemy przyjrzeć się składom. Dziś urodziny Artura Boruca, ale 41-latek jest poza kadrą. Między słupkami znajdzie się Czarek Miszta. Nie ma Tomasa Pekharta, który zgłosił uraz przed meczem, więc Rafael Lopes postara się ukłuć do spółki z Luquinhasem. Z kolei z ławki szykują się do wejścia dwa nowe nabytki - Artem Szabanow oraz Jasurbek Yaxshiboyev.
14:25 - Rozgrzewkę rozpoczęli bramkarze Legii oraz ekipa z Płock. W składzie Wisły dobrze znane nazwiska - Damian Zbozień, Jakub Rzeźniczak oraz Mateusz Szwoch, czyli goście z legijną przeszłością.
14:31 - Na trybunie wschodniej wywieszono transparent dla Artura Boruca, który świętuje dziś 41. urodziny "Artur wszystkiego najlepszego!".
14:35 - Po porażce Pogoni Szczecin, legioniści mają szansę, żeby wskoczyć na fotel lidera. Wystarczy tylko dzisiaj wygrać. W 18. meczach mieć 36 punktów i średnią 2,0 pkt.? Prosty rachunek!
14:47 - Gracze Wisły schodzą już do szatni. Legioniści kończą trening strzelecki.
14:52 - Murawa opustoszała i cóż... Po treningu widać elementy zużycia w polu karnym oraz w miejscach intensywniejszej rozgrzewki.
14:58 - Mamy za sobą prezentację składów. Za chwilę "Sen o Warszawie" na wyjście piłkarzy na boisko.
14:59 - Wychodzą. Legia w białych koszulkach i białych spodenkach. Wisła w jednolitych niebieskich strojach.

2' - Rafael Lopes podaje do Andre Martinsa. Gramy! Mariusz Złotek dał sygnał do rozpoczęcia zawodów.
4' - Legia próbowała lewą stroną. Swoją próbę podjęła również Wisła prawym skrzydłem. Jednak daleko od konkretów w poczynaniach obu ekip.
4' - Rzut wolny... Mateusz Szwoch w pole karne. Rzeźniczak walczy o piłkę z Mladenoviciem. Będzie pierwszy rzut rożny dla płocczan.
5' - Dośrodkowanie w pole karne... Wszołek rozgląda się gdzie jest piłka, ale koledzy idą mu z pomocą. Gospodarze ruszają z akcją ofensywną. Luquinhas chciał wypuścić Lopesa, ale zbyt lekko zagrał do partnera.
7' - Piłka zagrana po prawej stronie boiska... Jednak Miszta stanowczo dał znać kolegom, że przejmie futbolówkę.
7' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
8' - Tuszyński zwija się z bólu po interwencji Artura Jędrzejczyka. Ostre wejście. Natomiast wcześniej był spalony w akcji płocczan, która była bliska wykorzystania błędu Miszty (podał po ziemi do rywala).
9' - Juranović, Slisz, Wszołek... Włączył się Kapustka. Legioniści próbowali ruszyć prawą stroną, ale zapędzili się tylko na 30. metr.
10' - Jeszcze nie koniec.. Wszołek z prawej strony rozciągnął do Mladenovicia. Wrzutka w pole karne... Próbował opanować Wszołek, ale był faulowany. Rzut karny.
11' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
11' - Strzelec gola: Filip Mladenović (Legia) z karnego!
11' - GOL! Mladenović z lewą stronę po ziemi. Kamiński też lewą stronę, ale swoją... Efekt? Piłka w siatce. Wychodzimy na prowadzenie.
13' - Lopes! Dostał piłkę w polu karnym, ale zamiast strzelać z kilku metrów, to jeszcze odegrał do boku, do Kapustki. Był strzał, ostry kąt, ale Kamiński stanął na wysokości zadania.
14' - Kamiński wybija od bramki w kierunku Rogozińskiego, ale blisko zawodnika gości są legioniści. Odzyskujemy piłkę. Kapustka do Wszołka i próbujemy zagrozić przyjezdnym.
15' - Rasak, Rzeźniczak, Lesniak... Wisła w środkowej strefie boiska.
16' - Niedokładne odegranie Szwocha. Do nikogo. Także Martins po prostu przejął futbolówkę.
16' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
16' - Strzelec gola: Bartosz Kapustka (Legia)!
17' - Slisz, Martins do Mladenovicia, który wypatrzył Kapustkę. Przyjęcie, zwód, przełożenie na lewą nogę i posłał piłkę do siatki. Mogło się wydawać, że Kamiński to obroni, ale nie... Kapustka i jest 2-0!
17' - Żółta kartka: Jakub Rzeźniczak (Wisła P.)
19' - Po bramce Jakub Rzeźniczak został ukarany żółtą kartką za dyskusje z arbitrem.
19' - Tymczasem rzut wolny dla Wisły... Szwoch z prawej strony w pole karne. Wybijają legioniści poza boisko. Jest rzut rożny. Jednak ten stały fragment gry nie przyniósł powodzenia.
21' - Martins do Juranovicia. Legia nabiera szybkości... Podanie do Wszołka, ale Angel Garcia wybił mu z głowy ofensywną akcję.
22' - Martins, Slisz dziubnął do Mladenovicia. Piłka krąży i wpadła pod nogi Wszołka. Zagrał w pole karne, ale Kamiński pewnie wyłapał futbolówkę.
24' - Slisz, Martins do Jędrzejczyka... Kapustka, Slisz, Martins. Legia szuka dziury. Jest Luquinhas, który pokusił się o strzał, ale szybko został zablokowany. Jeszcze nie koniec akcji. Jeszcze Zbozień ratuje zespół wybiciem poza szesnastkę.
24' - Kapustka aktywny... Zrobił sobie miejsce, uderzył zza pola karnego, ale Kamiński zdołał wybić na róg.
25' - Mladenović w pole karne, ale futbolówka wybita poza szesnastkę. Jednak to nie koniec. Roogziński nie zrobił użytku z posiadania. Wisła zamknięta na własnej połowie.
27' - Składna akcja legionistów, którzy wymienili kilka podań. Jednak Luquinhas zawiódł w decydującym momencie. Stracił piłkę zamiast uderzyć na bramkę rywala.
28' - Mladenović, Martins, Slisz... Legia na spokojnie, bez pośpiechu. Dalekie zagranie do Lopesa, który nie zdołał dojść do podania. Kamiński uprzedził go.
29' - Wszołek do Kapustki, który idzie wzdłuż linii boiska... Zagranie, ale futbolówka padła łupem ekipy Radosława Sobolewskiego.
30' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
30' - Legioniści nie wybijają piłka spod pola karnego. Szowch zdecydował się na strzał z dystansu, ale to było baaardzo niecelne zagranie.
31' - Wisła próbuje zagrozić bramce Legii. Zgranie do środka... Stołeczny zespół oddala zagrożenie.
32' - Jędrzejczyk asekuruje do końca... Niestety, dotknął piłki i skończyło się na rzucie rożnym.
33' - Szwoch w pole karne... Legioniści na chwilę mają spokój. Jeszcze Rzeźniczak walczy na lewej stronie. Był faulowany.
33' - Szwoch na lewej stronie na wysokości pola karnego. Przed nim Martins z Luquinhasem...
34' - Mocno bita piłka w pole karne, ale zabrakło strzału ze strony przeciwników.
35' - Juranović próbuje ruszyć z piłką, ale Szwoch dopuścił się faulu.
35' - Tymczasem Mladenović zwija się z bólu.
35' - Żółta kartka: Kacper Rogoziński (Wisła P.)
36' - Sztab medyczny ruszył do Filipa z pomocą.
37' - Mladenović schodzi z murawy lekko utykając. Wygląda na to, że będzie mógł kontynuować grę.
38' - Rzeźniczak, Zbozień, ale legioniści starają się odzyskać piłkę w trymiga.
39' - Rasak, Szwoch.... Tuszyński w polu karnym, ale był na pozycji spalonej. Zresztą, w razie czego Slisz był blisko przeciwnika.
40' - Zbozień, Reźiczak do Rasaka. Jednak Martins i spółka nie mają problemów w destrukcji.
40' - Luquihnas w pole karne.. Szedł Slisz, ale był asekurowany do końca przez rywala. Piłka w rękach Kamińskiego.
41' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
41' - Strzelec gola: Filip Mladenović (Legia)!
42' - Kapustka czysto odbiera piłkę Rasakowi. Legia w ataku. Piłka w pole karne.. Lopes uderza głową, ale Kamiński strącił piłkę, niemal prosto pod nogi Mladenovicia, który pakuje futbolówkę do siatki z bliskiej odległości! Legia 3. Wisła 0!
43' - GOL! Wisła Płock
43' - Strzelec gola: Dusan Lagator (Wisła P.)!
44' - Piłka w pole karne Legii. Zamieszanie. Miszta wybija, ale Lagator znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. Uderzył precyzyjnie, prosto do siatki. Legia 3. Wisła 1.
45' - Płocczanie poczuli krew. Próbują atakować, szukają dalszych szans. Szwoch na prawej stronie, ale wyszedł z piłką na aut.
46' - Sędzia dolicza 2 minuty do pierwszej połowy.
47' - Lagator źle do prawej strony. Zbozień nie miał szans na dojście.
48' - Festiwal fajerwerków od strony kanałku! :)
48' - GOL! Wisła Płock
48' - Strzelec gola: Filip Lesniak (Wisła P.)!
48' - Lesniak zamyka akcję celnym strzałem. Poszło zagranie z prawej strony pola karnego. Domknął to Lesniak i zrobiło się już 3-2.
49' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Wydawało się, że Legia dowiezie gładkie 3-0. Tymczasem Lagator z Lesniakiem sprawili, że druga połowa zapowiada się iście interesująco.
Bez zmian się nie obejdzie... Do wejścia szykuje się debiutant - Artem Szabanow.

45' - Zmiana Wisła P.: Patryk Tuszyński Luka Susnjara
45' - Zmiana Wisła P.: Kacper Rogoziński Mateusz Lewandowski
45' - Zmiana Legia: Paweł Wszołek Artem Szabanow
46' - Obaj trenerzy nie przebierali w środkach. Przebrali się ich gracze, którzy pojawili się na boisku.
47' - Szabanow zajął miejsce po lewej stronie Wieteski. W rolę wahadłowych wcielili się Mladenović z Juranoviciem.
49' - Tymczasem akcja ofensywna Wisły. Zagranie w kierunku Susnjary. Za mocno. Miszta od bramki.
50' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
50' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
51' - GOOOL !!! Lopes uruchomił Kapustkę, który zrobił niemal pół boiska z piłką, zagrał po ziemi w pole karne, gdzie Luquinhas idealnie zmieścił piłkę w siatce. Strzał po ziemi. Jest 4-2!
52' - Legioniści wchodzą w drugą połowę najlepiej jak tylko można było sobie wymarzyć.
53' - Tymczasem na rozgrzewce m.in. Skibicki z Gwilią.
54' - Miszta na lewą stronę. Chciał do Mladenovicia, ale zagrał do innego gracza z numerem 25 na plecach, do Jakuba Rzeźniczaka.
54' - Wisła Płock z autu.. Zagranie w pole karne. Szabanow wybija głową. Jeszcze nie koniec. Tym razem wrzutka... Znowu Szabanow, ale już nogą.
56' - Szwoch z Mladenoviciem mają coś do powiedzenia... Sędzia Złotek musiał zainterweniować i uspokoić rozgrzane głowy zawodników.
57' - Lopes do Mladenovicia... Mladenović próbuje urwć się Lagatarowi, ale ten dopuścił się faulu. Rzut wolny.
57' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
58' - Zawodnicy czekają na 16. metrze... Martins i Mladenović gotowi. Piłka adresowana w pole karne. Był tam Wieteska, ale minął si z futbolówką. Jest tylko rzut z autu dla gospodarzy.
59' - Slisz pod naciskiem, ale zdołał zagrać do Mladenovicia. Filip próbował rozciągnąć, ale za lekko... Angel Garcia przeciął zagranie.
60' - Slisz, Kapustka , Juranović, Slisz rzucił do Mladenovicia, który dośrodkował w pole karne... Rzeźniczak wybił głową. Płocczanie oddalają zagrożenie.
61' - Ajajajaj! Luquinhas jak pięknie zagrał do Mladenovicia. Kamiński przeciął zagranie, ale jeszcze piłka w grze. Wmieszał się Kapustka, ale nie zdołał posłać futbolówki w światło bramki.
64' - Wisła... Szabanow do końca przy Lewandowskim. Efekt? Miszta wznowi od bramki.
65' - Rzut wolny dla Legii. Kolejna szansa na stworzenie zagrożenia pod bramką Wisły.
66' - Wrzutka w pole karne, gdzie Jędrzejczyk stanął przed szansą! Trącił futbolówkę, która minęła cel, ale sam zawodnik wpadł do siatki... Ehhhh.
68' - Lewandowski pod polem karnym, ale w decydującym momencie źle zagrał do kolegi. To musiało skończyć się stratą.
69' - Kapustka do Szabanowa... Mladenović, Luquinhas klepnęli na lewej stronie. Zagranie do Lopesa, który złożył się do strzału głową. Kamiński był na posterunków.
70' - Slisz do Kapustki, który obił Garcię na skrzydle... Kamiński przytulił futbolówkę do piersi.
71' - Żółta kartka: Angel Garcia (Wisła P.)
72' - Angel Garcia powalił Luquinhasa na 25. metrze od bramki Wisły...
73' - Martins sposobi się do oddania strzału... Aczkolwiek to Slisz pokusił się o uderzenie. Piłka zmierzała pod ladę, ale Kamiński zdołał przenieść nad poprzeczką! Rzut rożny.
74' - Szwoch zmierza do narożnika.
75' - Wrzutka w pole karne... Strzał głową, ale nad poprzeczką.
77' - Zmiana Legia: Rafael Lopes Kacper Kostorz
79' - Druga zmiana w szeregach Legii. Za chwilę będzie zmiana w zespole Wisły. Wejdzie Gjertsen.
80' - Tymczasem Legia w posiadaniu... Bez zbędnego pośpiechu.
80' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
80' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
80' - Zmiana Wisła P.: Damian Rasak Torgil Gjertsen
81' - GOOOL !!! Kostorz uprzedził Kamińskiego i przerzucił na wolne pole. Luquinhas dopadł do siatki i podwyższył na 5-2! Kuriozalne zachowanie defensywy Wisły.
81' - fot. Woytek / Legionisci.com
82' - Rzut wolny dla Wisły. Czy ekipa Sobolewskiego zrobi jeszcze jeden zryw i zmniejszy rozmiary porażki?
83' - Zmiana Legia: Andre Martins Walerian Gwilia
83' - Zmiana Legia: Luquinhas Kacper Skibicki
84' - I już Skibicki próbował zagrać w pole karne z lewej strony...
84' - Tymczasem Kapustka z 15. metrów w słupek!
85' - Zmiana Legia: Bartosz Kapustka Szymon Włodarczyk
86' - Zasłużone brawa pod adresem Kapustki, który ustąpił miejsca Szymonowi Włodarczykowi.
89' - Szwoch z lewej strony. Rzut wolny... Wrzutka w pole karne. Walczy Rzeźniczak. Jeszcze Kostorz faulowany w polu karnym Legii.
89' - Trener Sobolewski z żółtą kartką.
90' - Wisła wymieniła kilka podań na lewej stronie. Szwoch w pole karne, ale Gwilia wystawił przytomnie nogę.
91' - Angel Garcia do Susnjary... Jędrzejczyk pozwolił mu na to. Zgranie do środka, ale "Jędza" już starał się zablokować przeciwnika. I będzie rzut rożny dla gości.
91' - Dośrodkowanie z narożnika... Miszta bez problemów.
91' - Sędzia doliczył jeszcze 2 minuty.
92' - Szwoch do Lewandowskiego, ale był Szabanow, który asekurował do końca. Miszta wznowi grę od bramki.
93' - Slisz nie opanował piłki, który podskoczyła na nierównej, skopanej murawie...
93' - Koniec meczu!

Koniec! Legia nie zostawiła złudzeń. Po prostu w przekroju całego meczu była lepsza od rozpędzonej Wisły Płock. Dobra postawa Bartosza Kapustki i spółka sprawiła, że wskakujemy na fotel lidera. I oby tak do samego końca!
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na więcej z meczu na stronę główną Legionisci.com