Stadion w Wiedniu jest bardzo dobrze znany kibicom Legii. W czasie Euro 2008 będzie okazja, by ponownie go odwiedzić - fot. Kordi
REKLAMA

Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion

Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Najlepiej znanym polskim kibicom, austriackim stadionem, jest bez wątpienia obiekt znajdujący się w stolicy Austrii. To na nim dwukrotnie w Pucharze UEFA grała Legia i raz Wisła Kraków. Każde z tych spotkań należy zapisać na plus dla polskich kibiców, którzy pokazali miejscowym, że dopingować potrafimy na wysokim poziomie. Fani reprezentacji także niedawno mieli okazję obejrzeć na nim mecz "biało-czerwonych" i również wówczas Polaków było bardzo dobrze słychać. Podczas meczu Austria - Polska w czasie Euro 2008 może być jednak inaczej.
Do Polski trafiło stosunkowo niewiele biletów, a na dodatek sposób ich dystrybucji przez PZPN pozostawia wiele do życzenia. Przez to właśnie spodziewać się można, że szanse na przebicie się w dopingiem w czasie Euro, możemy mieć mniejsze. Tym bardziej, że na pucharowych spotkaniach (Legia i Wisła) w Wiedniu przychodziło mało miejscowych kibiców. Na ME Austriacy występują w roli gospodarza, więc z pewnością obiekt wypełni się w stu procentach.

Na stadionie Ernsta-Happela (nazwany tak w 1993 roku od nazwiska bardzo znanego austriackiego piłkarza), na co dzień nie gra żaden zespół ligowy. Występuje na nim jedynie reprezentacja Austrii oraz sporadycznie wiedeńskie kluby w europejskich pucharach. W 1995 roku rozegrano na nim finał Ligi Mistrzów, w którym triumfował Ajax. Obiekt jest zadaszony, ale dach znajduje się tylko nad trybunami. Kibiców od boiska odgradza bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt oddano do użytku w lipcu 1931 roku, a jego budowa trwała 23 miesiące. Stadion pełni rolę nie tylko areny sportowej. To na nim odbywało się w przeszłości wiele koncertów światowych sław - Rolling Stonesów, Tiny Turner, czy Davida Bowie, a także mistrzostwa w innych dyscyplinach sportowych. Na co dzień może on pomieścić 49 844 osoby.

Trybuny podzielone są na 6 sektorów (od A do F). Ciekawie prezentuje się nowa, supernowoczesna trybuna VIP, na której zasiąść może aż 960 osób. Ze względu na zadaszenie, stadion posiada naprawdę niezłą akustykę. W skali UEFA obiekt ten otrzymał 5 gwiazdek i to na nim rozegrany zostanie finał najbliższych Mistrzostw Europy. Łącznie w czasie Euro rozegranych zostanie na nim 7 meczów, w tym wszystkie grupowe spotkania Austrii (również Austria - Polska, 12 czerwca o 20:45). Pojemność obiektu na czas mistrzostw zwiększono do 51 tysięcy miejsc - stadion Ernsta-Happela jest najbardziej pojemnym obiektem Euro 2008. Specjalnie dla kibiców przygotowano na stadionie dwa nowoczesne telebimy. Koszty rozbudowy stadionu oraz jego modernizacji (m.in. ulepszenia systemu monitoringu) wyniosły 37 mln euro.

Obiekt jest położony niedaleko Prateru, który z pewnością przyciągnie rzesze kibiców przed spotkaniami Euro. Spod parku rozrywki na mecz można udać się już na piechotę. Jeśli chodzi o zwiedzanie stolicy Austrii to każdy znajdzie tu coś dla siebie, więc nie będziemy streszczać przewodników turystycznych. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Jeśli zaś chodzi o komunikację funkcjonującą w mieście, to na czas trwania Euro, wydłużone zostaną godziny jej kursowania. Tramwaje i autobusy wyruszą w trasy o 5 rano i jeździć będą do 0:30 (są też linie nocne, kursujące co 30 minut). Metro zaś ostatni kurs rozpocznie o 1:30 w nocy. Pod sam stadion można dojechać z centrum linią metra numer 2, tramwajami numer 37, 38, 40, 41, 42, 43, 44 (przystanek Schottentor), 46 i 49 (przystanek Dr.-Karl-Renner-Ring) oraz autobusem 48A. Osoby poruszające się samochodem, swoje pojazdy będą mogły zostawić na jednym z kilkunastu przygotowanych parkingów. Opłata dzienna wynosi 3 euro. Bezpłatne parkingi można znaleźć natomiast na ulicy Simmeringer Hauptstraße przy Cmentarzu Centralnym, w Wien-Auhof oraz przy ulicy Donauturmstraße. Od momentu wjazdu do Wiednia aż do samego stadionu można dojechać kierując się znakami informacyjnymi.

Istotną informacją dla kibiców jest fakt, że bilety na mecze ME są ważne również jako bilety kolejowe (można bezpłatne jechać pociągami dalekobieżnymi ÖBB) oraz wszystkimi środkami komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Wejściówki na mecz uprawniają do bezpłatnego korzystania z komunikacji w dniu meczu od godziny 0:00 do godziny 12 dnia następnego.

Nazwa: Ernst-Happel-Stadion
Pojemność: 51.000
Adres: A - 1020 Wien, Meiereistraße

Poprzednie opisy stadionów:
Klagenfurt

STADIONY EURO 2008 NA LEGIA LIVE!
Od kliku miesięcy regularnie prezentujemy na łamach naszego Serwisu zamieszczamy Wasze relacje z meczów, które obejrzeliście poza granicami naszego kraju. Serdecznie zapraszamy do przesyłania nam relacji i zdjęć i filmów z nadchodzących mistrzostw Europy! Postaramy się zaprezentować jak największą ilość materiałów. Na Wasze maile czekamy pod adresem ultras@legialive.pl.Stadion Ernsta-Happela przygotowany jest już do Euro 2008 - fot. Kordi, Legia LIVE!

Stadion w Wiedniu podczas ostatniej wizyty kibiców Legii - fot. Legia LIVE!
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.