REKLAMA

Historia Legii: 45 lat temu Legia wywalczyła Puchar Polski

BodziachWiadomość archiwalna>

Dokładnie 45 lat temu piłkarze Legii wywalczyli trzeci w swojej historii Puchar Polski. 1 maja 1964 roku piłkarze naszego klubu zmierzyli się z Polonią Bytom na stadionie X-lecia. Początek meczu zaplanowano wówczas na godzinę 17 - po to, aby wszyscy zdążyli wrócić z pochodu pierwszomajowego. Wygrana z Polonią i zdobycie krajowego pucharu było jedynym sukcesem w sezonie 63/64. Triumf w tych rozgrywkach dał Legii awans do rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów.

Spotkanie, które obejrzało ponad 25 tysięcy kibiców było bardzo wyrównane w pierwszych minutach. Legia prowadzenie objęła dopiero 7 minut przed przerwą za sprawą Henryka Apostela, który wykorzystał podanie Wiesława Korzeniowskiego i strzałem zza pola karnego pokonał Edwarda Szymkowiaka. Kiedy już legioniści pewni byli triumfu, dwie minuty przed końcem do wyrównania doprowadził Jan Banaś.

Do rozstrzygnięcia spotkania konieczna była dogrywka. Problemem był brak oświetlenia na stadionie X-lecia, wobec zapadającego szybko zmroku. Obie drużyny w doliczonym czasie gry zaczęły grać krótkimi podaniami. W 118. minucie, na dwie przed końcem dogrywki, zwycięską bramkę dla Legii strzelił ponownie Apostel i puchar po raz trzeci powędrował do rąk legionistów.

W finałowym spotkaniu zagrali: Stanisław Fołtyn, Horst Mahseli, Jacek Gmoch, Antoni Trzaskowski, Wiesław Korzeniowski, Janusz Żmijewski, Lucjan Brychczy, Henryk Apostel, Antoni Piechniczek, Joachim Krajczy i Hubert Kulanek.

Do wywalczenia Pucharu Polski przyczynili się również (grali we wcześniejszych meczach): Henryk Grzybowski, Bernard Blaut, Jan Boguszewski, Ignacy Penconek i Tomasz Biernacki.

Puchar Polski wywalczyła drużyna prowadzona przez trenera Virgila Popescu, jednak na swoje konto może zapisać go również Longin Janeczek, który prowadził zespół w pierwszych dwóch meczach PP tamtej edycji.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.