REKLAMA
REKLAMA

Historia stadionu Legii: 1960 cz.III

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Obecnie piłkarze Legii do nowego sezonu przygotowują się w Grodzisku Wielkopolskim. W 1960 roku sekcje Legii (nie tylko piłkarze, ale również hokeiści, lekkoatleci, koszykarze i wiele innych legijnych drużyn) na obozy jeździło do ośrodka przygotowawczego klubu w Czerwińsku. Odbywały się w nim także przygotowania dla juniorów, a obozy niektórych sekcji trwały czasami nawet 30 dni! Przed tygodniem przeprowadziliśmy dla Was konkurs, w którym pytaliśmy o pojemność trybuny odkrytej po jej przebudowie w 1960 roku. Jak się okazuje pytanie nie było łatwe (odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym odcinku), bowiem poprawnej odpowiedzi udzieliła tylko jedna osoba, która otrzymała od nas e-maila w domenie @legionista.com.


Zachęcamy do uważnego czytania kolejnych odcinków historii, w których również przeprowadzimy podobne konkursy. Wróćmy jednak do samej historii:

O budowie oświetlenia na naszym stadionie pisaliśmy już w poprzednich częściach. Montaż oświetlenia i przebudowa stadionu Wojska Polskiego miały wielu zwolenników, ale miały również wpływ na działalność niektórych sekcji, m.in. uniemożliwiały przeprowadzanie systematycznych treningów, szczególnie technicznych, zawodnikom sekcji lekkoatletycznej. Dziś przytaczamy jeszcze jedną wypowiedź odnośnie jupiterów, udzieloną na parę miesięcy przed oddaniem ich do użytku. "Dorobiliśmy się wspaniałego oświetlenia. W ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy próbę generalną. Jest bez zarzutu i bardzo silne, znacznie silniejsze od jupiterów na Stadionie Śląskim" - mówił na początku maja na łamach Przeglądu Sportowego pułkownik Edward Potorejko.

"W lokalu klubowym warszawskiej Legii odbyła się we wtorek konferencja prasowa, podczas której Prezes Klubu, gen. dyw. Z. Duszyński poinformował dziennikarzy o problemach WKS Legia. Bardzo interesująco wyglądają najbliższe plany inwestycyjne klubu. Do końca 1961 roku projektuje się wybudowanie pływalni kryto-otwartej, obok dotychczas istniejącego basenu" - pisał 17 marca 1960 roku "Sport" w artykule zatytułowanym "Kombinat Legii w rozbudowie".

Drugą dużą inwestycją w roku 1960 była, jak już wspominałem, przebudowa trybuny wschodniej stadionu. Oto jak opisywał ten fakt klub z Łazienkowskiej: "Wykonując to zamierzenie przebudowaliśmy sposobem gospodarczym trybunę ziemną - uzyskując około 7500 miejsc siedzących. Jednocześnie wykonaliśmy betonowe schody, poręcze, mury oporowe, balustrady i nowe ustawienie masztów. Prace te wykonali w większości nasi sportowcy - przy szerokim udziale pracowników i działaczy klubu. Zaoszczędzono dzięki temu około 2 000 000 złotych.
W imieniu zarządu WKS Legia składamy podziękowanie wszystkim, którzy w ramach czynu społecznego, brali udział w pracach przy budowie oświetlenia i trybun. Szczególne podziękowania należą się dowódcom i żołnierzom jednostek wojskowych: ppłk Nowosadowi, ppłk Siuchlińskiemu z KBW oraz oficerom, podoficerom i pracownikom cywilnym Głównego Zarządu Politycznego, Szpitala MON, Akademii Sztabu Generalnego, Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Sądu Wojskowego, Głównego Inspektoratu Szkolenia, którzy wydatnie pomogli w terminowym ukończeniu budowy."

Z innych ważniejszych prac w 1960 roku wykonano:
- remont budynku głównego kortów tenisowych, wykończono rozpoczęte w 1959 roku ogrodzenie kortów i pomalowano je
- remont urządzeń sanitarnych i centralnego ogrzewania hali sportowej
- remont dachu budynków klubowych, garaży, budynku gospodarczego, warsztatów motorowych
- wymianę starej instalacji elektrycznej i budowę nowego oświetlenia na przystani wodnej
- bieżący remont pływalni

Wspomniane inwestycje stanowiły zaledwie część zamierzeń inwestycyjnych klubu. Plany w tej dziedzinie oczekujące na realizację to:

1. Dokończenie przebudowy trybun ziemnych stadionu głównego wraz z budową niezbędnych urządzeń sanitarnych - w 1961 roku
2. Budowa trybun kortów tenisowych z urządzeniem zaplecza pod trybunami i oświetleniem do wieczornych rozgrywek - 1961-62 r.
3. Budowa krytego basenu pływackiego oraz brodziku dla dzieci - 1962-65 r.
4. Wyłożenie basenu pływackiego płytkami terrakoty - 1962 r.
5. Budowa hali sportowej - po 1965 r.
6. Oświetlenie boiska do kosza i siatkówki - 1963 r.
7. Budowa garaży z warsztatami - po 1965 r.
8. Budowa cieplarni

Oprócz tych zamierzeń, w planach na rok 1961 pozostawał kapitalny remont instalacji wodociągowej stadionu głównego, remont garaży, kapitalny remont budynku pływalni i kapitalny remont hali sportowej. W planach była również budowa toru dla łyżwiarzy.

"Klub wojskowy jest gotowy budować sztuczny tor łyżwiarski na swym głównym stadionie. Lokalizacja świetna. Za budową przemawia także fakt, iż już jesienią zostanie tam zainstalowane sztuczne oświetlenie, bez którego trudno sobie wyobrazić jakikolwiek sztuczny tor łyżwiarski. Ponadto na miejscu istnieją już trybuny, szatnie i wszelkie niezbędne udogodnienia, co stwarza dodatkowe oszczędności w materiałach budowlanych i kosztach związanych z budową. Tak więc za budową toru łyżwiarskiego na Legii przemawia wszystko. Wydaje się więc, iż inicjatywa Zarządu WKS Legia jest ze wszech miar godna poparcia" - pisało 16 marca 1960 roku Życie Warszawy.

Niestety na koniec roku toru nadal nie było, a klub w ten sposób informował o planach jego budowy: "Biorąc pod uwagę, że łyżwiarze naszego klubu, którzy stanowią 50% członków kadry narodowej i Olimpijskiej, mają ciężkie warunki treningowe, a Torwar, na którym trenują, nie zabezpiecza w należytym stopniu szkolenia i przygotowania zawodników do uzyskania wysokich wyników sportowych, zarząd klubu poparł wniosek Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i wyraził zgodę na budowę 400-metrowego sztucznego toru na obiektach sportowych WKS Legia.
Niestety starania zarządu klubu i działaczy sekcji łyżwiarskiej nie dały dotychczas żadnych rezultatów i budowa toru sztucznego, potrzebnego zarówno naszym łyżwiarzom, jak i szerokim rzeszom młodzieży warszawskiej, pozostaje nadal nie rozwiązana."

CDN

Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.