Kryta pływalnia przy Łazienkowskiej została zamknięta 22 lata temu - fot. Bodziach
REKLAMA

Historia Legii: Pływackie środy na Łazienkowskiej

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W 1996 roku sekcja pływacka Legii przestała istnieć. Sekcja, składająca się wcześniej z paru podsekcji, m.in. skoków do wody (rozwiązana w 1968), drużyny piłki wodnej (rozwiązana w 1989), przez kilkadziesiąt lat swojej działalności (początek datuje się na 1927 rok) odnosiła wiele sukcesów w kraju i zagranicą. Główną przyczyną likwidacji sekcji były problemy z obiektami, które nawarstwiały się od początku lat 80-tych. W czerwcu 1963 roku natomiast sekcja pływacka wyszła z bardzo ciekawą inicjatywą - wtedy zapoczątkowane zostały tzw. "pływackie środy".

"Z dużym zainteresowaniem i pełną aprobatą przyjęliśmy nową inicjatywę działaczy pływackich warszawskiej Legii, którzy jeszcze w tym miesiącu inaugurują na własnym obiekcie tzw. pływackie środy. Na czym polega ta inicjatywa? Mając na względzie upowszechnienie pływania, popularyzację tego sportu, a jednocześnie podniesienie jego poziomu, postanowiono organizować co tydzień atrakcyjne zawody dla niestowarzyszonych, zawody w dwóch najprostszych stylach i na niezbyt wyczerpującym dystansie, tak, aby stały się one naturalnym magnesem dla młodzieży. Współzawodnictwo nie należących do żadnej sekcji pływaków odbywać się ma pod kierunkiem najlepszych trenerów Legii, a także przy pomocy czołowych zawodników tego klubu. Tak więc zarówno przed startem, jak i po wyjściu z basenu będzie można korzystać z rad fachowców. Z drugiej strony trenerzy mogą mieć doskonały przegląd talentów i z pewnością w okresie sezonu 1963 wyłowią niejedną uzdolnioną pływaczkę i niejednego kandydata na wyczynowca" - pisała Trybuna Ludu z 29 maja 1963 roku.

Pływackie środy, ze względu na brak krytego basenu, odbywały się początkowo tylko w okresie letnim.

Właśnie brak krytej pływalni był bardzo poważnym problemem sekcji w tamtych latach. "(...) W warunkach ogólnie znanych trudności z wynajmem tych obiektów w stolicy, wyjaśnia to przyczynę słabszego przygotowania reprezentantów Legii w porównaniu z zawodnikami innych drużyn. Opłaty za korzystanie z basenu pochłaniały znaczną część środków finansowych i stanowiły ogromne obciążenie budżetu sekcji. Dopóki więc problem własnej pływalni nie zostanie rozwiązany, trudno mówić o racjonalnym i systematycznym szkoleniu szerokich rzesz pływaków Legii" - pisał w 1963 roku klub z Łazienkowskiej.

I choć później kryta pływalnia powstała, to problemy z nią były nagminne. Najpierw po jej oddaniu w 1972 roku często zdarzało się, że musiała być zamykana czasowo, ze względu na kolejne awarie. W 1987 roku kryty basen został zamknięty już na stałe. Próby jego odbudowy spełzły na niczym. Od kilkunastu lat Legia nie posiada żadnego czynnego basenu. Te, które przez lata tętniły życiem stały się ruiną. Dziś w ich pobliżu odbywa się budowa nowego stadionu Legii. Historyczna wieża do skoków zostanie zachowana.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.