REKLAMA

Stadion: Bezawaryjnie, komfortowo i nowocześnie

Bodziach, źródło: Computerworld / własne - Wiadomość archiwalna

Ostatnio jedna z gazet informowała, że w czasie Euro 2012, na stadionach w Polsce mogą regularnie występować awarie prądu. Według firmy Qumak-Sekom, podwykonawcy Polimexu-Mostostalu przy budowie stadionu Legii, na Łazienkowskiej nie należy obawiać się takich sytuacji. Qumak-Sekom wyposaży stadion Legii w trzy agregaty i dwa niezależne źródła zasilania. To zdaniem "Computerworld" zapewni ciągłość dostawy prądu. W związku z tym sytuacja z meczu reprezentacji Polski z Kazachstanem sprzed dwóch lat nam nie grozi.

Lepszy widok i obraz
Na nowym stadionie możliwe będzie również realizowanie transmisji w standardzie HDTV, dzięki wyeliminowaniu efektu cienia i oślepiania kamer. Polepszy się komfort oglądania meczów nie tylko dla telewidzów, ale i dla fanów obecnych na stadionie. Umożliwi to punktowe oświetlenie murawy, które zamontowane zostanie w dachu wokół stadionu. Średnie natężenie wyniesie 2000 luksów. Jedną z nowości będzie także zewnętrzne, iluminacyjne oświetlenie stadionu.

Czytniki biletów i kart
Firma odpowiadać będzie również za systemy teleinformatyczne na stadionie, w tym system kontroli dostępu i wejść na stadion. Poza obecnie wykorzystywanymi bramkami, pracować będą tzw. dualne sprawdzarki biletowe, które jednocześnie korzystają z czytników kodów paskowych na biletach (jak obecnie) i zbliżeniowych czytników karty kibica (tak dopiero będzie, bowiem obecnie karty kibica spradza ochrona).

Monitoring już przed stadionem
Obecnie Legia posiada jeden z najnowocześniejszych systemów monitoringu wśród polskich klubów. Na stadionie zamontowany jest nie tylko tradycyjny monitoring, ale i monitoring głosowy. Na nowym stadionie pełna rejestracja kibiców i ich weryfikacja odbywać się będzie już przed bramami. Tam rejestrowany za pomocą telewizji dozorowej będzie obraz i dźwięk w wysokiej jakości. Dzięki temu już na tym etapie można wychwycić osoby posiadające zakaz stadionowy.

Większa przepustowość bramek
Obecnie przy bramach wejściowych na stadion tworzą się bardzo duże kolejki, pomimo że frekwencja na meczach wynosi średnio około 3 tysięcy osób, czyli 10-krotnie mniej, niż pomieścić będzie mógł nowy stadion. Na nim bramki wejściowe mają mieć większą przepustowość. Będzie ich dokładnie 54, a każdą z nich w ciągu godziny będzie mogło wejść 700 osób. Oznacza to, że w niespełna 60 minut przez bramki wejdą wszyscy chętni, nawet jeśli na trybunach będzie komplet.

Płatności bezgotówkowe
Jak informuje Qumak-Sekom, na stadionie płatności odbywać się będą przede wszystkim bezgotówkowo. Czyli dokładnie tak, jak sugerowaliśmy na początku roku. "Dążymy do tego, aby na stadionie wykorzystywać tylko płatności bezgotówkowe. Kibicie mieliby możliwość naładowania posiadanej chipowej karty kibica uprzednio wybraną przez siebie kwotą, którą wykorzystywaliby do płacenia np. w barach i restauracjach na terenie stadionu. Chcielibyśmy, aby kibic przychodząc na mecz mógł mieć z sobą tylko bilet i kartę kibica" - mówi Computerworld Wojciech Strusiński, dyrektor handlowy Pionu Technologii Inteligentnego Budynku w Qumak-Sekom.

Dwa telebimy i nowoczesne nagłośnienie
Infrastruktura teleinformatyczna na nowym stadionie Legii ma kosztować 11,7 miliona złotych. Dobrze zrealizowana infrastruktura na tym poziomie, pozwoli w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji obiektu, w tym zmniejszyć jego energochłonność. "Projekt systemów teleinformatycznych, który powstał kilka lat temu, jest obecnie aktualizowany, aby stadion, wykorzystując aktualnie dostępne rozwiązania techniczne, był nadal nowoczesny po jego oddaniu" - mówi Strusiński.

Jak już informowaliśmy w przeszłości na nowym stadionie znajdować się będą dwa telebimy. Dwa ekrany o wymiarach 9,4 na 5,4 metra zostaną zainstalowane w narożniku pomiędzy łukiem od Łazienkowskiej a Krytą i po przekątnej - pomiędzy dawną Żyletą i sektorem gości. Ponadto na stadionie zainstalowany zostanie nowoczesny system nagłośnienia. Obecnie fani często nie słyszą komunikatów wyczytywanych przez spikera. Już za kilka miesięcy będzie to praktycznie niemożliwe. System nagłośnienia będzie bowiem takiej jakości, by mógł być wykorzystywany nie tylko w czasie meczów piłkarskich, ale i dużych koncertów muzycznych.

Okablowanie i konfiguracja sieci
Krytycznym elementem działania wszystkich systemów teletechnicznych, które będą funkcjonowały na stadionie, jest sieć okablowania strukturalnego, która - jako główne medium transmisyjne -stanowi szkielet dla pozostałych systemów. "To ważne, ponieważ większość systemów teletechnicznych funkcjonuje w oparciu o sieć LAN. Zaprojektowanie jednego, redundantnego i konwergentnego systemu LAN umożliwia pełną integrację i powoduje, że późniejsze zintegrowanie wszystkich systemów teletechnicznych jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne w realizacji. Sieć LAN będzie stanowiła fundament dla zintegrowanego funkcjonowania wielu elementów: systemu telewizji dozorowej, systemu kontroli dostępu, systemów sygnalizacji włamania i napadu, systemu zarządzania obiektem BMS oraz telefonii przewodowej i bezprzewodowej" - tłumaczy Wojciech Strusiński. "Samo wykonanie okablowania nie jest wprawdzie wielkim wyzwaniem, ale odpowiednia konfiguracja i uruchomienie zintegrowanych systemów wymaga odpowiednich kompetencji i doświadczenia" - dodaje Jacek Suchenek, dyrektor Pionu Technologii Inteligentnego Budynku w Qumak-Sekom.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.