Przekrój perspektywiczny nowego stadionu
REKLAMA

Siedem kondygnacji i dwa telebimy, czyli nowy stadion Legii

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Pod koniec listopada zeszłego roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego stadionu, a właściwie wyburzaniu dotychczasowego. Z ziemią zrównano trzy trybuny, dawny budynek klubowy, a także baseny, które przez wiele lat były chlubą Legii i miejscem spotkań wielu znanych osób. Niebawem wyburzone zostaną dwa budynki sekcji strzelniczej (w tym miejscu powstaną parkingi naziemne). Na swoim miejscu pozostaną korty tenisowe, których trybuny są budowane niezależnie od stadionu, a także skocznia, której zburzenia zabronił konserwator zabytków. W czasie budowy stadionu nie będzie burzony także pawilon, który od 1928 roku znajdował się przy basenach, przy skrzyżowaniu Łazienkowskiej i Czerniakowskiej.
Pawilon zostanie przebudowany według projektu dla nowych funkcji, ale nie wchodzi on w skład inwestycji jaką jest budowa stadionu Legii. Nie wiadomo więc kiedy to nastąpi.

Siedem kondygnacji
Jak dobrze wiadomo budowa została podzielona na trzy etapy, a po ich ukończeniu stadion Legii pomieści 33609 widzów. Obiekt będzie miał 6 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną (znajdą się tam pomieszczenia techniczne). Garaże znajdować się będą na poziomie 0 i 1. Konferencje prasowe odbywać się będą na poziomie 1 obecnej Krytej. Dla mediów na nowym stadionie znajdą się miejsca na wszystkich kondygnacjach, oprócz drugiej. Sklep klubowy o powierzchni 268,82 m2 znajdować się będzie na poziomie 0, od ulicy Łazienkowskiej. Tam też znajdzie się muzeum klubowe (725,14 m2) i centrum fizykoterapii (dwupoziomowe, łącznie 1325,19 m2). Całkowita powierzchnia użytkowa nowego stadionu wyniesie 50 962,73 m2.

Z Krytej zostawią tylko elewację
Obecnie trwają prace przy budowie trzech trybun - łuku od Łazienkowskiej (w przyszłości trybuny północnej), łuku od kanałku, czyli ulicy Kusocińskiego (trybuny południowej) i dawnej Żylety (trybuny wschodniej). Po zakończeniu budowy trzech trybun (etap pierwszy) i ich zadaszeniu (etap drugi), rozpoczną się prace przy trybunie Krytej (przyszłej trybunie zachodniej), czyli trzeci etap inwestycji. W projekcie przewidziano zachowanie elewacji zachodniej budynku głównego i zintegrowanie jej z projektowanym obiektem. Pozostałe elementy Krytej - w tym trybuny, pomieszczenia znajdujące się pod nimi, a także konstrukcja dachu - zostaną wyburzone. Nie ma obaw, że pracownicy Legii zostaną bez dachu nad głową. Na czas budowy trybuny zachodniej, zajmą miejsca w innej, gotowej już części stadionu. Wiadomo, że fundamenty pod budynek stanowić będą płyty, ławy i stopy fundamentowe, w większości prefabrykowane.

Widzowie stadion wokół będą mogli obejść po promenadzie, usytuowanej 7 metrów nad poziomem terenu. Wzdłuż niej znajdą się wejścia na trybunę dolną i górną, a także kioski gastronomiczne. Tych na stadionie będzie 22 - 20 na poziomie drugim i dwa na trzecim. Korona stadionu znajdować się będzie na wysokości 20 m nad terenem, a dach - 28,7 m.

Zmienna pojemność stadionu
Docelowa liczba widzów, która będzie mogła obejrzeć spotkanie uzależniona będzie od rodzaju imprezy (rozgrywki ligowe, europejskie puchary, koncert itp.), a także ustawy ds. imprez masowych. Jeśli np. na stadionach wymagane będą tylko i wyłącznie miejsca siedzące, pojemość stadionu Legii zmniejszy się. Wiadomo, że po powstaniu obiektu na dwóch trybunach znajdą się sektory z miejsami stojącymi. To obecny łuk od Łazienkowskiej, gdzie pomieści się 6152 widzów oraz narożnik pomiędzy dawną Żyletą i sektorem gości. Tam właśnie na nowym stadionie przyjmowani będą przyjezdni. Na trybunach dolnych zasiądzie 16 686 osób, a na górnych 16 854, czyli łącznie 33 540 widzów (w tym dziennikarze, niepełnosprawni, VIP-y). Na trybunach stojących zamontowane będą specjalne szyny, do których montowane będą krzesełka (składane). Te montowane lub demontowane będą w zależności od rodzaju imprezy. Wiadomo, że wszystkie tymczasowe siedziska składowane będą na terenie stadionu.

Na honorową przeszkloną windą
Trybuna honorowa na nowym obiekcie będzie bardzo pojemna. Zmieści się na niej aż 1585 osób, a dostać się na nią będzie można schodami ruchomymi. Bardziej komfortowe miejsca zarezerwowano jednak w lożach (dostać się do nich będzie można przeszklonymi windami). Loże znajdować się będą w miejscu obecnej Krytej, czyli na przyszłej trybunie zachodniej. Będzie ich łącznie 36 (15 na poziomie trzecim i 21 piętro wyżej) i pomieszczą 424 osoby. Będą one miały bezpośredni dostęp do części restauracyjnej. Dla dziennikarzy przygotowano 88 miejsc, a dla komentatorów 36 stanowiska - wszystkie na trybunie zachodniej. Kibice niepełnosprawni wraz z opiekunami będą mogli zasiąść na trybunue wschodniej (38), południowej (26) i zachodniej (6). Studio telewizyjne i centrum zarządzania kryzysowego obiektu znajdą się w na poziomie górnych trybun w narożniku pomiędzy obecną Krytą a łukiem od strony kanałku.

Dwa telebimy
Na nowym stadionie nie zabraknie również telebimu. Choć fani Legii do tej pory tylko parę razy mieli okazję oglądać mecze na Łazienkowskiej z "udziałem" telebimu (kiedyś okazjonalnie montowano go na stadionie, ale ze względu na wysokie koszty, zrezygnowano z tego), za półtora roku będzie to dla nas norma. Dwa ekrany o wymiarach 9,4 na 5,4 metra zostaną zainstalowane w narożniku pomiędzy łukiem od Łazienkowskiej a Krytą i po przekątnej - pomiędzy dawną Żyletą i sektorem gości.

Zawodnicy odseparowani
Piłkarze na nowy stadion podjeżdżać będą osobnym wyjazdem od strony ulicy Łazienkowskiej, dzięki czemu odseparowani będą od publiczności. Szatnie dla nich znajdą się w trybunie zachodniej. Tam też zaplanowano sale ćwiczeń i pomieszczenia odnowy, z których korzystać będą piłkarze.

Garaże na 797 samochodów
Niestety już od dawna wiadomo, że liczba miejsc postojowych na nowym stadionie będzie za mała dla potrzeb kibiców. Dla fanów przewidziano jedynie 779 miejsc parkingowych, które znajdować się będą pod trybuną wschodnią i południową. Ponadto dla VIP-ów przygotowano 18 dodatkowych stanowisk. Już teraz, przy nieporównywalnie mniejszej pojemności stadionu, fani często nie mają gdzie zostawić swoich pojazdów, gdy na Torwarze odbywają się targi, czy inna impreza. Co prawda planuje się budowę parkingów pod apartamentowcami, które maja stanąć od strony Czerniakowskiej, ale dodatkowych 750 miejsc to jednak wciąż mało.

Boisko daleko od trybun
Na nowym stadionie murawa będzie znajdować się dalej od obecnej Krytej. Obecna murawa zostanie przesunięta o 5,20 metra w stronę południowo-wschodnim (czyli w stronę narożnika pomiędzy łukiem od kanałku a Żyletą). Ze względu na system podgrzewania murawy, który na Łazienkowskiej istnieje od paru lat, konieczne będą prace nad rozbudową istniejącej instalacji podziemnej. Mają się one odbyć w przerwie między rozgrywkami, tak aby Legia mogła bez przeszkód rozgrywać mecze ligowe i pucharowe w roli gospodarza na Łazienkowskiej. Trybuny od boiska oddalone będą o 10 (trybuny za bramkami) i 8 metrów (boczne). To bardzo dużo, w porównaniu z wieloma stadionami europejskimi.

Trybuna zachodnia (obecna Kryta): 5920
Trybuna północna (łuk od Łazienkowskiej): 11052
Trybuna wschodnia (dawna Żyleta): 9022
Trybuna południowa (łuk od kanałku): 7546

Trybuny dolne: 16 686
Trybuny górne: 16854
Łączna liczba widzów: 33540

Trybuna honorowa: 1697
Loże VIP: 424
Niepełnosprawni: 70 + 70 opiekunowie
Prasa: 88
Komentatorzy: 36


Widok na tył trybuny zachodniej, czyli obecnej KrytejSkocznia i pawilon przy dawnych basenach pozostaną na swoich miejscach - fot. Bodziach


Parkingi na nowym stadionie znajdą się pod trybunami wschodnią i południową - na poziomie 0 i 1 - fot. Tomek Janus
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.