Historia Legii: Ostatnie mecze Deyny i Nowaka

BodziachWiadomość archiwalna>

Pisaliśmy już o pożegnalnym meczu Kazimierza Deyny, który Legia rozegrała z Manchasterem City 18 września 1979 roku. "Kaka" pożegnał się z Łazienkowską jednak zdecydowanie wcześniej - 5 listopada 1978 roku. Dokładnie 31 lat temu. Wtedy po raz ostatni zagrał w oficjalnym meczu z eLką na piersi.

Mecz z Widzewem, rozegrany 5 listopada był zarazem Jego 305. występem ligowym w barwach Legii. "Legia pokonała 2-0 Widzew, a Boniek i Deyna kryli się nawzajem. Wygrał, odchodził z honorem po 12 latach w Legii. Żegnał się z klubem prawie jak Gadocha 4 lata wcześniej. Wtedy Robert w ostatniej minucie ostatniego meczu w barwach wojskowych strzelił z wolnego gola bramkarzowi Górnika Zabrze, co przyniosło Legii zwycięstwo. Teraz w 89 minucie gry Deyna tak podał do Smolarka, że ten nie miał problemów z trafieniem do bramki" - opisuje ten mecz Stefan Szczepłek w książce "Deyna". Deyna odchodził z Legii za kadencji Andrzeja Strejlaua.

Dwa dni po meczu z Widzewem, 7 listopada 1978 Deyna wyjechał z żoną i synem do Manchesteru, a 9 listopada podpisał kontrakt, mimo że oficjalną zgodę PZPN otrzymał dopiero dwa tygodnie później.

Razem z Deyną Legię opuszczał także Tadeusz Nowak, czyli popularny "Ferrari". Nowak nie pojawił się jednak na boisku w meczu z Widzewem. Po raz ostatni w Legii zagrał 2 tygodnie wcześniej - 22 października w spotkaniu 1/8 finału Pucharu Polski z rezerwami Zagłębia Lubin. Legioniści niespodziewanie przegrali w Lubinie 1-2 i odpadli z dalszych gier, a jedyną bramkę dla "wojskowych" strzelił wówczas Deyna w 34 minucie. Tadeusz Nowak na boisku pojawił się w 19 minucie gry, zastępując kontuzjowanego Pawła Janasa. Tadeusz Nowak w barwach Legii rozegrał 240 meczów, w których strzelił 50 bramek. Ze stolicy przeszedł do II-ligowego Boltonu Wanderers. Po latach został włączony do Galerii Sław Legii.

5.11.1978: Legia Warszawa 2-0 (0-0) Widzew Łódź
1-0 47 min. Adam Topolski
2-0 89 min. Włodzimierz Smolarek

Legia: Krzysztof Sobieski - Waldemar Tumiński, Adam Topolski, Paweł Janas, Stanisław Sobczyński, Lesław Ćmikiewicz, Krzysztof Lasoń, Kazimierz Deyna, Janusz Baran, Włodzimierz Smolarek, Marek Kusto.

22.10.1978: Zagłębie II Lubin 2-1 (2-1) Legia Warszawa
Gol dla Legii: Kazimierz Deyna 34 min.
Legia: Krzysztof Sobieski - Waldemar Tumiński, Adam Topolski, Paweł Janas (19. Tadeusz Nowak), Stanisław Sobczyński, Tadeusz Cypka, Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Janusz Baran, Marek Kusto, Włodzimierz Smolarek.

Poprzednie historyczne teksty znajdziecie w dziale Historia.Tadeusz Nowak trafił do Galerii Sław Legii - fot. Mishka
Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.