Wydawało się, że derby Warszawy z sezonu 1993/94 będą ostatnimi na kilkadziesiąt lat. Na zdjęciu legioniści na K6 w 2000 roku - fot. LegiaLive!

Historia Legii: Ostatnie derby... miały być w 1994 roku

BodziachWiadomość archiwalna>

Obecnie mecze Legii z Polonią nie są nazywane przez część kibiców derbami, ze względu na "grodziskie pochodzenie" klubu z Konwiktorskiej. Chodzi o wykupienie przez Polonię miejsca w ekstraklasie. Tak czy inaczej, na boisku oficjalnie zmierzą się Legia z Polonią. A dokładnie 15 lat temu wydawało się, że meczów z lokalnym rywalem nie doczekamy się przez kilkadziesiąt lat.

"Szkoda tylko, że znowu będziemy czekać może kilkadziesiąt lat na kolejne derby Warszawy" - pisali legioniści na łamach Forza Legia po derbach z 11 czerwca 1994 roku.

Polonia na czele... gdy odwrócimy tabelę
Przypomnijmy, że 11 czerwca 1994 roku po derbach na Konwiktorskiej, wygranych przez Legię, Polonia była już niemal pewna degradacji do II ligi. Tę "przyklepała" 4 dni później, przegrywając 0-5 w Chorzowie. W relacji z meczu w Forza Legia możemy znaleźć trochę ciekawostek odnośnie przyśpiewek pod adresem lokalnego rywala oraz samych kibiców z K6.

"W kręgach zbliżonych do radiowców (nie mylić z chłopcami radarowcami) mówi się o tym, że przebojem nr1 tego lata ma szansę zostać piosenka "Polonia na czele, gdy odwrócimy tabelę". Wszystko rozstrzygnie się dzisiaj po ostatniej kolejce ekstralasy 93/94. Jak to pięknie wygląda, dwie warszawskie drużyny na przeciwległych biegunach.

Wracając do spotkania, było naprawdę wspaniale. "Goście" w zdecydowanej większości, gra dość nerwowa, niemrawa (w wykonaniu legionistów), wynik identyczny jak jesienią - wymęczone 2:1. Co by nie mówić piłkarze Polonii rozstają się z I ligą z honorem. A kibice? Gwoli sprawiedliwości trzeba im przyznać, że nie są to leszcze, chociaż jest wśród nich wielu konfidentów, którzy w wypadku zagrożenia uciekają pod skrzydła funkcjonariuszy. Tak, czy tak jest ich za mało aby stawić czoła hordom Legii. Będzie ich jeszcze mniej...
(...) Z kibicami Polonii bójki na ulicach i w środkach lokomocji miejskiej: są ranni, zatrzymani i ciężko przestraszeni. Szkoda tylko, że znowu będziemy czekać może kilkadziesiąt lat na kolejne derby Warszawy" - czytamy.

Poloniści prosili o pomoc... fanów Legii
To nie pierwsze tego typu spostrzeżenia o kibicach klubu z Muranowa. Przy okazji meczu derbowego z 7 listopada 1993, Forza Legia pisała następująco: "(...) Po pierwsze są to cienkie Bolki, a po drugie wiemy jak zachowywali się w dniu meczu Polonia - Lech. Porozklejali afisze, w których prosili o pomoc legionistów w wojnie przeciwko poznaniakom tego dnia. Chodziło o tzw. jednodniowy układ. Kilkudziesięciu legionistów obstawiło dworce i okolice stadionu na Konwiktorskiej. Niektórzy nawet weszli na stadion. I co się okazało? Otóż siła kibiców przyjezdnych, w liczbie czterech, nie przedstawiała większego zagrożenia dla kibiców Polonii, więc ci wojownicy, którzy w 20 wyszli "witać" Lecha na Dworcu Centralnym, stwierdzili, że już im nie jest potrzebna pomoc legionistów, więc zaczęli śpiewać brzydkie piosenki o Legii".

Przerwa tylko dwuletnia
Ostatecznie przerwa w występach Polonii w ekstraklasie trwała wtedy tylko dwa sezony. Poloniści wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 1996/97. Grali w niej do 2006 roku. Dopiero w rozgrywkach sezonu 2005/06 zajęli miejsce spadkowe i spadli do I ligi. Próby powrotu do ekstraklasy spełzły na niczym. Gdy nie udało się awansu wywalczyć na boisku, poloniści kupili miejsce w lidze od Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, przejmując jego historię. I tak na grodziskiej licencji zagrali ponownie w ekstraklasie w sezonie 2008/09.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.


przeczytaj więcej o:
Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.