Pjus na premierze filmu oraz teledysku zwiastującego nowy album - fot. Max Bugajak
REKLAMA

Legijne akcenty w muzyce: Pjus i Life after deaf

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Jak już pisaliśmy, legijne motywy dosyć często przewijają się w muzyce i teledyskach. Najczęściej legijne akcenty słychać w hip-hopie. W ostatni piątek w klubie Karmel przy ulicy Kredytowej miała miejsce premiera teledysku do utworu "Nie mówię szeptem" kibica Legii, Karola Nowakowskiego, znanego jako "Pjus".

Członek grupy 2cztery7 pod koniec listopada wyda solowy album, a wraz z nim (edycja specjalna) zostanie wydany krótkometrażowy film o muzyku i jego problemach ze zdrowiem.

"Pjus" był jednym z członków grupy ultras Legii - Cyberf@ni, działającej w latach 1999-2005. Działał aktywnie zarówno przy tworzeniu opraw, jak i innych aspektach kibicowskich - dopingu, wyjazdach, czy też akcjach plakatowych.

Karol cierpi na bardzo rzadką chorobę, neurofibromatozę typu 2. Jego nerwy słuchu zostały zaatakowane i konieczne były operacje usunięcia guzów. Utrata słuchu dla aktywnego muzyka wydaje się czymś najgorszym... ale Karol nie poddał się. Wszczepiono mu implanty, dzięki czemu stał się pierwszym na świecie muzykiem z całkowicie sztucznym zmysłem słuchu. Co najważniejsze, problemy ze zdrowiem nie załamały go - nadal na jego twarzy króluje uśmiech, co można było zaobserwować choćby w czasie "Listening party" w Karmelu.

Life after deaf
Film krótkometrażowy o początkach jego choroby, operacjach i dochodzeniu do siebie został w piątek wyświetlony po raz pierwszy. Po jego prezentacji w sali wznoszono okrzyki "Cała Legia zawsze razem". Ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć premiery filmu, będą mogli kupić specjalną edycję płyty "Life after deaf", do której dołączona zostanie płyta z filmem i dwoma teledyskami. Ta dostępna jest tylko za pośrednictwem Alkopoligamii (już w sprzedaży w cenie 39 złotych).

All4Pjus
Przypomnijmy, że w lutym 2006 roku, część dochodu z prezentacji drużyny Legii na Torwarze (7,5 tys. złotych), przeznaczona została właśnie dla "Pjusa". Specjalnie dla rapera-legionisty, na Torwarze zagrali Pezet i Włodi. Wcześniej miały miejsce koncerty i licytacje, z których dochód przeznaczony był na leczenie Karola. Akcje te nazwano All4Pjus.

"Nagrywam z tymi, których ty masz płyty"
Pjus wydał już z 2cztery7 dwie płyty - "Funk dla smaku" (2005) i "Spaleni innym słońcem" (2008). "Nie dbam o sławę, smak sławy jest dla słabych; ja jestem sobą, ty możesz tylko marzyć; Nagrywam z tymi, których ty masz płyty; nagrywam z nimi, a ty chcesz być przy tym" - rapuje Pjus w utworze "Nie daj zrobić się w Ch...". I faktycznie. Karola Nowakowskiego można było także usłyszeć na płytach czołówki hip-hopowej - nagrał m.in. kawałki z Molestą, Eldo, Pezetem, Numer Razem, Mesem, Onarem, Dixon37 i Dizkretem. Teraz czekamy na solowy album legionisty. Jego premiera sklepowa 5 grudnia. Od wczoraj płytę można nabyć na stronie Alkopoligamii.

Eldo i Mes o Pjusie
W to, że Pjus wróci do nagrywania nie wątpili nawet przez moment inni raperzy, znający dobrze Karola. Eldo jedną ze zwrotek utworu "Ty i ty" na płycie "Nie pytaj o nią" poświęcił właśnie Pjusowi: "Niewielu znam twardzieli większych niż ten typ, którzy tyle cierpieli, wciąż myślę, że to sen zły; jedynie mara, która męczy, a to 100% real, któremu nie możesz zaprzeczyć; W niewielu kwestiach mamy zdanie podobne, aksjologiczne bieguny, lecz to nie istotne; łączy nas przeszłość, dziś i jutro i miłość do liter kiedy nie możemy usnąć; Myślę ile siły musiał wygrzebać, by nie odpuścić i rezygnacji się nie dać; ile mądrości w dystansie do spraw, których nie pozmienia i na które wpływu nie ma; To tylko aspekt, drobne ziarno, mała część osobowości, którą trudno ogarnąć; Twórca słów wróci wkrótce na fonii, Toujours vif, tylko głupiec w to wątpi (...)."

Także Ten Typ Mes w utworze "25" (z płyty "Zamach na przeciętność") jedną ze zwrotek poświęcił Pjusowi. "A kto wysyła SMS'y I'm back, Po każdej operacji, po kolejnych nowych szwach, To mój zbój, to mój chwat, to mój wzór, to nasz brat; To ten Pjus co w szpitalu z uśmiechem światu mówił o rap; Skur... ma blizny o łącznej długości k... siebie; Leży na neurochirurgii, a kiedy wyjdzie, k... nie wie; Ja siedzę z tą kawą, nastroje w stylu - e to nie to; On przeorany przez skalpele właśnie pisze felieton; Weteran bez armii za żonę; Pokiereszowany jakby z zamachowcem samobójcą w chwili detonacji zbił pionę; Jezusie Nazareński daj mu sił, których mi brak; Pjus - mój chwat, ma 25 lat" - rapuje Mes. W teledysku do tego utworu występuje Pjus.

Głośniej od bomb
Ci, którzy wierzyli, że Pjus wróci do studia mieli rację. W maju po raz pierwszy ukazały się oficjalne informacje odnośnie wydania solowej płyty. Prace trwały od stycznia 2009, a pierwsze efekty usłyszeliśmy pod koniec lipca. Parę dni przed 65. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Pjus nagrał utwór poświęcony bohaterom Plutonu Głuchoniemych - "Głośniej od bomb". Później wyszedł teledysk do tego podniosłego utworu.

Nowa płyta już w sprzedaży
W piątek, 13 listopada miała miejsce premiera teledysku do utworu "Nie mówię szeptem". Nowy album na dniach trafi do sprzedaży (już można go zamawiać), a na nim znajdziemy m.in. utwór "Fanatyk", w którym okrzyki nagrywali fanatycy z Łazienkowskiej. Na płycie usłyszeć można będzie również Eldo, Pelsona, Włodiego, Stasiaka i Tego Typa Mesa. "Nie spełniam na tym albumie niczyich wymagań, próśb, gróźb ani poleceń, nie schlebiam żadnym gustom, nie robię ukłonu w żadną populistyczną stronę tej muzyki. Nie muszę na niej niczego, nikomu udowadniać. Już sam, fakt, że nagrywam jest bezprecedensowym wydarzeniem" - mówił w maju zapowiadając solową płytę Pjus. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość. Już za kilka dni będziemy mogli jej posłuchać.Pjus na premierze filmu oraz teledysku zwiastującego nowy album - fot. Max Bugajak


Karol na prezentacji drużyny Legii na Torwarze w 2006 roku - fot. Mishka
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.