KP Legia wrócił do herbu, o który walczyli kibice - fot. LegiaLive!

Historia: Herb z 1957 roku nawiązujący do herbu z 1917

BodziachWiadomość archiwalna>

Niemal rok temu pisaliśmy o powrocie do nazwy Legia i utworzeniu nowego herbu. Jak dobrze wiadomo, zebranie na którym przyjęto barwy biało-czerwono-zielono-czarne miało miejsce 2 lipca 1957 roku. Przez ostatnie trzy lata KP Legia jako oficjalnego herbu używał znaku, który powstał na bazie pierwszego herbu, jakim posługiwała się drużyna w latach 1916-17. Kształt pierwszego herbu nijak miał się do "trumny" wymyślonej w XXI wieku przez grafików.

Przekonywały o tym archiwalne fotografie, a także historycy, którzy wskazywali, że pierwsza tarcza o wiele bardziej przypominała kształtem... właśnie herb z 1957 roku. Wiadomo również, że herb powstały prawie 53 lata temu kształtem miał nawiązywać do herbu, który Legia używała po "zakotwiczeniu" w Warszawie.

Tak przyjęcie nowych barw i herbu w 1957 roku opisywał Przegląd Sportowy: "dawna odznaka przedwojennej Legii z zamianą czarnej przekątnej na biało-czerwoną". Chodziło właśnie o herb z 1917 roku, który Legia przyjęła po przeprowadzce do Warszawy. Ten jako pierwszy miał jeden przekątny pas koloru czarnego. Kształt herbu przyjętego w 1957 roku bez dwóch zdań nawiązywał właśnie do niego. Zresztą kształt i barwy herbu zmieniały się (minimalnie) jeszcze parę razy w kolejnych latach, ale tylko dwukrotnie w całej historii Legii wyraźnie różniły się od uznawanej przez kibiców tarczy. Chodzi mianowicie o herb CWKS Warszawa z 1949 roku (nadany w wiadomo jakich okolicznościach/czasach) oraz... herb przyjęty w 2006 roku, rzekomo nawiązujący do tego z 1916.

Pewne jest jedno, zielona tarcza z charakterystyczną czarną eLką w kółeczku - to najdłużej używany herb w historii warszawskiego klubu. Od nowego sezonu znowu oficjalnie będzie herbem Legii i to w tym momencie najważniejsze.

Dziś przytaczamy artykuł z Przeglądu Sportowego (zeskanowany przez jednego z naszych forumowiczów, Snopka) z początku lipca 1957 roku, opisujący zmianę herbu i nazwy naszego klubu:

"2 lipca przestał istnieć Centralny Wojskowy Klub Sportowy w Warszawie. Na Walnym Zgromadzeniu dotychczasowych członków CWKS postanowiono powołać do życia nowy klub pod tradycyjną nazwą Wojskowy Klub Sportowy Legia. Uchwalono statut klubu (osobowość prawna, podporządkowanie się kontroli nie tylko MON, ale i państwowych władz sportowych, zrzeszenie cywilów, władze klubu z wyborów), przyjęto nowe barwy i odznakę klubu (barwy: biało-czerwono-zielono-czarne, odznaka: dawna odznaka przedwojennej Legii z zamianą czarnej przekątnej na biało-czerwoną). Wybrano prezesa i zarząd klubu. Prezesem został generał brygady Jerzy Duszyński. W zarządzie, obok wojskowych, zasiedli także działacze cywilni. Były szef CWKS pułkownik Malczewski otrzymał w dowód uznania jego zasług na polu sportu wojskowego tytuł honorowego członka WKS Legia.

Komitet Organizacyjny przygotowujący Walne Zgromadzenie, postanowił poświęcić całość zebrania wyłącznie na omówienie formalno-organizacyjnych spraw klubu: statutu i wyboru władz. W porządku obrad zebrania zabrakło tradycyjnego i powszechnie praktykowanego punkt: 'dyskusja'. W konsekwencji zamiast referatu w obecnej sytuacji w klubie, zamiast oceny okresu przygotowań sekcji CWKS do przekształcenia się w sekcję klubu z prawdziwego zdarzenia, usłyszeliśmy informację o osiągnięciach CWKS w minionym siedmioleciu. Autor informacji płk. Malczewski zapoznał nas z historią, cyframi i wynikami, pominął natomiast aktualną sytuację w sekcjach klubu, nie ocenił stosunków między powracającymi do pracy w klubie działaczami byłymi Legii a dotychczasowym kierownictwem CWKS.

Tymczasem w kołach kibiców piłkarzy Legii aż huczy na temat głębokiego kryzysu, trapiącego tę najsilniejszą sekcję klubu już od kilku miesięcy. Nagromadziło się sporo ważnych problemów, omówienie których aż się prosiło na forum tak kompetentnego zgromadzenia, jakim jest Walne Zebranie klubu. Przekładanie tych spraw na później na pewno nie przyniesie korzyści. A w ogóle dyskusja to naprawdę pożyteczna rzecz."


Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.


przeczytaj więcej o:
Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.