Młode Wilki 96 cieszą się ze zdobycia mistrzostwa Polski - fot. Raffi

Legia mistrzem Polski! (foto + video)

Redakcja, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Legia 96 zdobyła mistrzostwo Polski w sezonie 2009/10. W finałowym meczu podopieczni Tomasza Sokołowskiego zasłużenie pokonali UKP Zielona Góra 2-1. Do rozstrzygnięcia meczu konieczna była dogrywka, bowiem po regulaminowym czasie gry (2x20 min.) był remis 1-1. Legioniści powtórzyli zeszłoroczny wyczyn kolegów z rocznika 1995.

Fotoreportaż z finału - 48 zdjęć Raffiego
Fotoreportaż z meczu o 3. miejsce - 15 zdjęć Raffiego

Gracze UKP mieli okazję do zdobycia juz w pierwszej akcji meczu, ale Adriana Jędraszczaka bardzo dobrze asekurował Kevin Ozga, który wybił piłkę toczącą się do siatki. Później na boisku dominowała już zdecydowanie drużyna ze stolicy. Legię bardzo szybko wyprowadził na prowadzenie Kamil Anczewski. Gracze Młodych Wilków mieli kolejne dogodne sytuacje do zdobycia bramki (groźnie strzelali - Rakowski, Nidzgorski i Anczewski), ale w 25. minucie niespodziewanie doszło do wyrównania, kiedy w kompletnie niegroźnej sytuacji obrońca Legii nie trafił czysto w piłkę i ku zaskoczeniu wszystkich wpadła ona do siatki stołecznego zespołu. Utrata gola wpłynęla negatywnie na grę legionistów, którzy zbyt prostymi środkami próbowali rozbić obronę UKP, radzącą sobie nieźle z górnymi piłkami. Gole nie padły i potrzebne było rozegranie dodatkowych 2x5 minut.

W dogrywce Daniel Turżonek trafił do siatki z ponad 20 metrów w samo okienko... i w tym momencie, zgodnie z przewidzianą w regulaminie zasadą "złotego gola", mecz powinien się zakończyć. Sędzia jednak nakazał grać jeszcze 5 minut, ale wynik nie uległ zmianie i najlepsza na turnieju drużyna zdobyła jak najbardziej zasłużenie mistrzostwo Polski. Warto dodać, że drużyna Młodych Wilków wyróżniała się poukładaną zespołową grą, niezależnie od posiadania w składzie co najmniej kilku sporej - jak na ten wiek - klasy zawodników.

Legia zagra teraz w europejskim turnieju eliminacyjnym do światowego finału Nike Premier Cup, który odbędzie się w Turcji w maju przyszłego roku.

Dzisiejsze spotkanie obserwowali Jacek Mazurek (dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii) i koordynator młodszych roczników, Marcin Pawlina (do niedawna trener Legii 96), a także piłkarze innych drużyn, które już odpadły z turnieju. Nieprzyjemnym akcentem meczu było zachowanie części piłkarzy innych druzyn, którzy rywala Legii wspierali nie zawsze w sportowy sposób. Ku ich niezadowoleniu Legia udowodniła jednak, że jest najlepsza w Polsce. Wygraną hucznie świętowali nasi gracze i ich rodzice, którzy przygotowali malowany, okolicznościowy transparent, a wcześniej przez cały mecz dopingowali druzynę Młodych Wilków.

Finał: Legia Warszawa 2-1 (1-0, 0-1, 1-0, 0-0) UKP Zielona Góra
1-0 6 min. Kamil Anczewski (as. Kuba Nidzgorski)
1-1 25 min. Mateusz Baranowski sam.
2-1 45 min. Daniel Turżonek (as. Kuba Nidzgorski)

Legia: Jędraszczak - Ozga (37. Bielicki), Najemski, Gorczyca, Baranowski Ż - Rakowski (47. Mlonek), Turżonek, Makowski, Suchanek (k) (30. Knyziak) - Nidzgorski, Anczewski.

UKP: Golański - Hauser, Majewski, Pieczarka, Żak - Drozdek, Zaniuk, Piorun (34. Ostrowski), Szpak Ż - Babij, Pietruszyński.

O 3. miejsce: SMS Łódź 2-0 Korona Kielce
1-0 11 min. Dawid Szczepański
2-0 32 min. Sebastian Kobiera

Najlepszy strzelec turnieju: Kamil Anczewski (Legia) - 6 goli
Najlepszy zawodnik turnieju: Eryk Rakowski (Legia)
Najlepszy bramkarz turnieju: Michał Golański (UKP Zielona Góra)
Najlepszy obrońca: Bartosz Walencik (SMS Łódź)
Najlepszy pomocnik: Sebastian Motyka (SMS Łódź)
Najlepszy napastnik: Mateusz Pietruszyński (UKP Zielona Góra)

Bramki dla Legii w turnieju: 6 - Kamil Anczewski, 3 - Eryk Rakowski, 2 - Jakub Nidzgorski, 1 - Jacek Knyziak, Arkariusz Najemski, Daniel Turżonek.

Asysty dla Legii: 3 - Anczewski, Nidzgorski, 2 - Rakowski, Suchanek, 1 - Rafał Makowski, Mateusz Baranowski, Daniel Turżonek.

Klasyfikacja strzelców - czołówka: 6 - Anczewski (Legia), 4 - Dawid Fryś (Pogoń Szczecin), 3 - Grzegorz Marszalik (Wisła Kraków), Mateusz Pietruszyński (UKP), Eryk Rakowski (Legia).

Mecz o 3. miejsce: SMS Łódź - Korona Kielce - fot. Legia LIVE!

Mecz finałowy: Legia - UKP Zielona Góra cz.1 - fot. Legia LIVE!

Mecz finałowy: Legia 96 - UKP Zielona Góra - dogrywka i wręczenie nagród - fot. Legia LIVE!