REKLAMA

E&Y: Legia coraz bardziej zadłużona

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa uplasowała się na drugim miejscu w klubowym rankingu biznesowym przygotowanym przez firmę Ernst&Young. "Wojskowi" awansowali o jedną pozycję w porównaniu z poprzednim rokiem, ale i tak musieli uznać wyższość Lecha Poznań. Ze szczegółowego raportu dowiadujemy się, że Legia znalazła się w czołówce każdej z trzech składowych kategorii, a długi KP Legia wobec ITI przekraczają majątek klubu prawie pięciokrotnie.
Na ogólny ranking składały się miejsca zajmowane w trzech kategoriach: z perspektywy finansowej, z perspektywy siły medialnej i z perspektywy efektywności. Na te składało się zaś odpowiednio osiem, dziesięć i trzynaście kryteriów. Za zwycięstwo w każdej kategorii przyznawano 18 punktów. Zespół z drugiego miejsca otrzymywał 17 punktów, trzeci – 16 i tak aż do miejsca osiemnastego, za które otrzymywało się jeden punkt.

W rankingu finansowym Legia zajęła trzecie miejsce za Lechem Poznań i Śląskiem Wrocław. Autorzy raportu zwracają uwagę, że „wojskowi” nie mieli szans dogonić rywali ze względu na obciążenie majątku zobowiązaniami i wskaźnik rentowności netto. „Legia jest w bardzo dużym stopniu zadłużona w stosunku do swojego właściciela i wykazuje ujemne kapitały (wielkość jej zadłużenia przewyższa majątek klubu). „Wojskowi” wysoką pozycję zawdzięczają przede wszystkim solidnym podstawom dotyczącym przychodów i to zarówno biorąc pod uwagę ich łączną wysokość (trzecie miejsce), jak przede wszystkim stopień ich dywersyfikacji (pierwsze miejsce). Ponadto, Legia została sklasyfikowana na podium w kryteriach dotyczących sumy aktywów trwałych oraz płynności bieżącej” - czytamy w raporcie.

Czołówka rankingu finansowego*
1. Lech Poznań – 14,95 pkt.
2. Śląsk Wrocław – 14,30 pkt.
3. Legia Warszawa – 12,50 pkt.
4. Cracovia Kraków – 11,60 pkt.
4. GKS Bełchatów – 11,60 pkt.
6. Zagłębie Lubin – 11,35 pkt.

W rankingu medialnym Legia uplasowała się na najniższym stopniu podium. Kolejny raz bezkonkurencyjny okazał się Lech Poznań przed Wisłą Kraków. Stołeczny klub w ośmiu z dziesięciu kryteriów składających się na ranking medialny znalazł się w pierwszej trójce. Słabo wypadła średnia frekwencja na stadionie, ale duży wpływ miała na to budowa stadionu. Eksperci wskazują także na inną przyczynę takiego stanu rzeczy. „Na obniżenie i tak niskiej frekwencji wpłynęła modernizacja stadionu, jak również zakończony właśnie, oby na zawsze, konflikt kibiców z władzami klubu” - czytamy w raporcie.

Czołówka rankingu medialnego*
1. Lech Poznań – 17,05 pkt.
2. Wisła Kraków – 14,80 pkt.
3. Legia Warszawa – 14,30 pkt.
4. Ruch Chorzów – 12,45 pkt.
5. Lechia Gdańsk – 12,00 pkt.
6. Zagłębie Lubin – 10,40 pkt.

Najlepiej Legia wypadła w rankingu efektywności. Jednak i tu legioniści musieli uznać wyższość poznańskiego Lecha. „Warto podkreślić jeden z najlepszych wyników jeśli chodzi o stosunek sprzedanych karnetów do pojemności stadionu, Legii udało się zapełnić w ten sposób niemal 50% miejsc na stadionie, choć trzeba pamiętać o jego okresowo zmniejszonej pojemności. Natomiast dość słabo „wojskowi” wypadli w kategorii frekwencji w stosunku do pojemności stadionu, gdyż wskaźnik ten wyniósł jedynie 53%. To może wskazywać, że sporo osób, które kupiło karnet omijało w sezonie 2009/2010 stadion przy Łazienkowskiej. Wytłumaczeniem tego może być trwający cały sezon konflikt z kibicami, mający wpływ nie tylko na wizerunek medialny, ale także na niektóre wskaźniki efektywności” - uważają autorzy raportu, wskazując, że wybudowanie nowego stadionu, ściągnięcie graczy z zagranicy i zakończenie konfliktu z fanami otwiera nową epokę w historii Legii.

Czołówka rankingu efektywności*
1. Lech Poznań – 14,10 pkt.
2. Legia Warszawa – 13,00 pkt.
3. Lechia Gdańsk – 11,60 pkt.
4. Wisła Kraków – 11,45 pkt.
5. Ruch Chorzów – 11,30 pkt.
6. Korona Kielce – 10,40 pkt.

W ogólnym rankingu stołeczny klub musiał uznać wyższość Lecha, który triumfował we wszystkich składowych kategoriach. Autorzy raportu wskazują mocne strony „wojskowych”. „Legia zanotowała znaczną poprawę w zakresie sytuacji finansowej awansując z szóstej pozycji w roku ubiegłym na trzecią w tym roku. Główną przyczyną jest istotny wzrost przychodów, jak również jedne z najlepszych wskaźniki płynności. W kategorii siły medialnej i w kategorii efektywności Legia poprawiła się o jedną lokatę. „Wojskowi” posiadają jednak jeszcze większy potencjał do rozwoju, niedawno oddano do użytku nowoczesny stadion, który zapełnia się kibicami spragnionymi futbolu na wysokim poziomie. Za tymi kibicami, z pewnością przyjdą kolejni sponsorzy” - czytamy w raporcie.

Uwaga została zwrócona także na słabe strony pracy przy Łazienkowskiej. „Legia nadal jest najbardziej zadłużona spośród klubów Ekstraklasy. Finansowana jest głownie pożyczkami od jednostek powiązanych z grupy ITI, a zadłużenie przekracza jej majątek niemal pięciokrotnie. Bilans wykazuje ujemne kapitały własne. Należy podkreślić, że zadłużenie to ma charakter długoterminowy. Oznacza to, że bieżąca wypłacalność klubu nie jest zagrożona, ale powoduje konieczność ponoszenia sporych kosztów odsetek, co przyczynia się do powiększenia i tak już niemałej straty generowanej przez klub.”

Czołówka rankingu klubów Ekstraklasy*
1. Lech Poznań – 18,00 pkt.
2. Legia Warszawa – 16,33 pkt.
3. Lechia Gdańsk – 14,00 pkt.
4. Wisła Kraków – 13,33 pkt.
5. GKS Bełchatów – 11,33 pkt.
6. Śląsk Wrocław – 11,00 pkt.

Ranking klubów w 2007 roku
Ranking klubów w 2008 roku
Ranking klubów w 2009 roku

* - wszystkie dane za Ernst&Young - "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2010"


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.