W 1967 roku hokeiści Legii zdobyli mistrzostwo Polski - fot. archiwum
REKLAMA

Historia: Ostatnie mistrzostwo hokejowej Legii

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Hokejowa Legi jest 13-krotnym mistrzem Polski. Po raz ostatni nasz zespół triumfował w lidze w 1967 roku. Od tamtej pory ani razu legioniści nie znaleźli się nawet na podium, choć łącznie w swojej historii miejsce w pierwszej trójce uzyskiwali aż 20 razy. Dziś przypominamy ostatnie mistrzostwo Legii z 1967 roku.
"Zdobycie przez hokeistów Legii tytułu mistrza Polski określone zostało przez wielu specjalistów jako miła, jeszcze jubileuszowa niespodzianka dla stołecznych wojskowych. Wtajemniczeni bowiem stawiali u progu sezonu bądź na Podhale z Nowego Targu, bądź na GKS z Katowic" - pisano w Żołnierzu Wolności.

W Legii sytuacja przedstawiała się niezbyt obiecująco. Trener Antonin Hauković został odwołany u progu sezonu ligowego do swej ojczyzny - do CSRS... i wojskowi pozostali bez szkoleniowca. Mieczysław Palus bowiem, który swego czasu ustąpił w I zespole miejsca trenerowi Haukvicowi - podjął pracę w katowickim Baildonie. Odeszli także z Legii kończąc swą zasadniczą służbę wojskową, świetny bramkarz Kosyl, obrońca Rakowski oraz napastnicy Stolecki i Karbowski.Kiedy więc stery trenerskie drużyny przejął dawny bramkarz Legii Edward Kocząb, powątpiewano w powodzenie legionistów na lodowej tafli.

"Sukces Legii to zasługa całego kolektywu - i trenera, i weteranów, i młodszych. Wszyscy walczyli ofiarnie, dali z siebie maksimum sił, na szczególne słowa uznania zaś zasłużyli ci, których co roku odsyłano do lamusa, twierdząc, że już nic po nich. Od wielu już lat w składzie hokejowego zespołu Legii figurują takie nazwiska jak Janiczko (od 1952), Kurek (1954), Gosztyła (1955), Skotnicki (1957), Manowski (1958), Dutkiewicz (1960). Ci zawodnicy zawsze są na posterunku. W ich towarzystwie zaś występuje młodzież. Z tym jednak, że z każdym rokiem przybywa do kolektywu ktoś z młodych wychowanków WKS Legia. Bramkarz Ryczko, obrońca Antoniewicz, napastnicy Komorski i bracia Kaczorkowie - to chłopcy z Warszawy. Jest też nadzieja, że w ich ślady pójdą inni, że hokejowa Legia będzie jeszcze bardziej stołeczna, warszawska, że podbije serca kibiców, którzy przychodzić będą na mecze częściej i znacznie liczniej, tak jak to w latach pięćdziesiątych bywało.
Warto jedna zaznaczyć, iż w dążeniu do zdobycia mistrzowskiego tytułu niezwykle istotna jest atmosfera w zespole, umiejętność wytworzenia wzajemnego zaufania na linii trener-zawodnicy, na linii starzy-młodzi.
I tutaj między innymi szukać należy podstaw sukcesu drużyny hokejowej WKS Legia" - zakończył podsumowanie udanego dla Legii sezonu "Żołnierz Wolności".

Jako mistrz Polski nasz zespół wystartował w rozgrywkach Pucharu Europy. Niestety już w eliminacjach Legia trafiła na mistrza Finlandii, R-U Pori. Co ciekawe, oba mecze rozegrano w Pori, ze względu na korzystne warunki zaproponowane przez rywala Legii. Niestety gospodarze dwukrotnie wygrali 6-3 i 6-1, eliminując Legię z dalszych gier.

Ligowy sukces w sezonie 1966/67 był sporą niespodzianką, tym bardziej, że Legia wyraźnie wyprzedziła w tabeli GKS Katowice. Najlepszym strzelcem rozgrywek został także zawodnik Legii (Józef Manowski), a w klasyfikacji kanadyjskiej triumfował Włodzimierz Komorski z Legii, z 26 bramkami na koncie oraz 25 asystami. Był to 13. i jak się okazuje, pechowy, bo ostatni jak do tej pory triumf w lidze naszych hokeistów.

Skład Legii w sezonie 1966/67:
bramkarze: Mól, Ryczko
obrońcy: Antoniewicz, Janiczko, Chyski, Fryźlewicz, Modzelewski, Korzeniowski
napastnicy: Komorski, Gosztyła, Manowski, Dutkiewicz, Skotnicki, W. Kaczorek, Bizub, M. Kaczorek, Kowalski, Kurek, Krawczyk

trener: Edward Kocząb
kierownik drużyny: Wiesław Szałański

Tabela I ligi w sezonie 1966/67:
Grupa A:
1. Legia Warszawa pkt: 39-13, bramki: 132-72
2. GKS Katowice 36-16
3. Pomorzanin Toruń 34-18
4. Podhale Nowy Targ 28-24
5. Naprzód Janów 23-29

Grupa B:
6. Polonia Bydgoszcz
7. Górnik Murcki
7. ŁKS Łódź
9. Baildon Katowice
10. KTH Krynica

Najlepsi strzelcy ligi:
Włodzimierz Komorski (Legia) - 26 bramek, 25 asyst, A. Fonfara (GKS) - 28 bramek, 19 as., Józef Manowski (Legia) - 32 br., 14 as., Białynicki (ŁKS) - 30 br., 14 as., Bronisław Gosztyła (Legia) - 17 br., 21 as.

Poprzednie historyczne teksty znajdziecie w dziale Historia.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.