Mistrzowie Polski juniorów w 1969 roku wygrali w tym samym roku także mistrzostwa Wojska Polskiego - fot. archiwum LegiaLive!

Historia: Legia mistrzem Wojska Polskiego w 1969 roku

BodziachWiadomość archiwalna>

Ostatnio przypominaliśmy zwycięstwo juniorów Legii w mistrzostwach Polski w 1969 roku. Miesiąc później nasz zespół pojechał do Krakowa na rozgrywane corocznie mistrzostwa Wojska Polskiego. Także na tym turnieju nasz zespół nie miał sobie równych i już na kolejkę przed końcem zapewnił sobie wygraną.

"W niedzielę rozpoczęły się w Krakowie mistrzostwa Wojska polskiego w piłce nożnej juniorów, zorganizowane przez WKS Wawel. Uroczystości otwarcia mistrzostw dokonał w imieniu organizatorów prezes WKS Wawel płk F. Ciempa. W mistrzostwach bierze udział 7 ekip reprezentujących Pomorski OW, Śląski OW, Warszawski OW, Inspektorat OT, Marynarkę Wojenną, Wojska Lotnicze oraz aktualny mistrz Polski warszawska Legia" - pisał Sport.

W inauguracyjnym meczu spotkały się ekipy WOW i Marynarki Wojennej. Po interesującej grze zwyciężyła ekipa WOW 3-1 (2-0), która oparta jest na piłkarzach wicemistrza Polski, Lublinianki i Wawelu Kraków. Bramki dla zwycięzców zdobyli: Łudzik - 2 i Karkuszewski - 1. Dla pokonanych Latacz.

W następnym meczu mistrzowie Polski, juniorzy Legii po jednostronne grze wysoko pokonali drużynę Inspektoratu OT, reprezentowaną przez Orła Łódź 4-0 (2-0). Bramki dla Legii uzyskali: Jakubowski, Duszyński, Miąszkiewicz i Wojciechowski. "Młodzi piłkarze Legii zaprezentowali się w tym spotkaniu z jak najlepszej strony, przewyższając swych przeciwników pod każdym względem. Oni też są zdecydowanymi faworytami mistrzostw" - pisano w Sporcie.

W trzecim i ostatnim meczu drużyna POW reprezentowana przez juniorów Zawiszy Bydgoszcz zwyciężyła Wojska Lotnicze 3-0 (2-0). bramki dla POW zdobyli Berendt - 2 i Tubisz - 1. Bydgoszczanie przewyższali przeciwnika przede wszystkim szybkością i lepszym zgraniem. Im też w udziale przypadło zasłużone zwycięstwo. Pauzowała drużyna SOW, reprezentowana przez juniorów Śląska Wrocław".

W drugim meczu Legia pokonała Flotę, ale styl pozostawiał wiele do życzenia. "Legia po bardzo ciężkiej walce dość szczęśliwie pokonała Flotę Gdynia 1-0 (0-0). Legioniści rozegrali tym razem bardzo słaby mecz i w niczym nie przypominali drużyny, która przedwczoraj pokazała futbol w dobrym wydaniu. W przeciwieństwie do nich juniorzy Floty zaprezentowali się bardzo korzystnie, mieli więcej z gry i tylko błąd obrońców kosztował ich stratę co najmniej jednego punktu. Zwycięską bramkę dla Legii uzyskał Miąszkiewicz głową w 51 minucie gry" - pisał Sport. Spotkanie, podobnie jak pojedynki Zawiszy z Orłem (3-0, po bramkach Tubisza 2 oraz Siega) i Lublinianki z Wawelem (0-0) rozegrano na boisku bocznym. "Nie mają szczęścia do pogody sportowcy goszczący ostatnio w Krakowie. Przed tygodniem aura pokrzyżowała szyki lekkoatletom, wczoraj natomiast piłkarzom rozgrywającym na stadionie WKS Wawel mistrzostwa Wojska Polskiego w piłce nożnej juniorów. Wskutek padającego deszczu organizatorzy przenieśli wszystkie poniedziałkowe mecze na boczne boisko. Warunki w jakich rozegrano trzy kolejne spotkania, były dla młodych piłkarzy dosyć ciężkie. Mokre boiska oraz śliska i ciężka piłka w znacznym stopniu utrudniały grę i spowodowały pewne obniżenie poziomu. W tych warunkach wyszły na jaw wszystkie braki w wyszkoleniu technicznym i taktycznym zawodników. Mnożyły się niedokładne podania, złe przyjęcia piłki i niecelne strzały. Wszystkie drużyny grały bez jakiejkolwiek myśli. Na boisku panował chaos i przypadek. Jedynie kondycyjnie wszystkie drużyny zdają się być dobrze przygotowane do turnieju. Pochwalić jednak należy wszystkich zawodników za dużą ambicję i serce do gry. Chęci do walki nie brakło nikomu" - pisano w Sporcie.

Dzień później, we wtorek Legia zmierzyła się ze Śląskiem i choć również wygrała 1-0, to tym razem zaprezentowała się znacznie lepiej. "Pogoda w dalszym ciągu jest niełaskawa dla młodych piłkarzy, rozgrywających w Krakowie doroczne mistrzostwa Wojska Polskiego. We wtorek jako pierwsze wybiegły na mokrą murawę boiska drużyny warszawskiej Legii i wrocławskiego Śląska. Mimo ciężkich warunków (deszcz), oba zespoły zademonstrowały zupełnie dobrą grę. Szczególnie piłkarze Legii. Grali oni o wiele lepiej niż w poniedziałek i raz po raz składnymi akcjami zagrażali bramce Śląska. Wygrali wprawdzie skromnie 1-0 (1-0), ale na przeszkodzie stanęła im twardo grająca obrona wrocławian oraz dobrze dysponowany bramkarz. Jedyną bramkę meczu strzelił w 21 minucie gry najlepszy piłkarz na boisku M. Troczyński" - pisał Sport. W innych spotkaniach trzeciej serii Flota zremisowała z Zawiszą 0-0, a Orzeł pokonał 1-0 Wojska Lotnicze.

Także w dwóch kolejnych meczach Legia nie straciła bramki. Najpierw w środę bezbramkowo zremisowała z WOW, czyli piłkarzami Lublinianki i Wawelu, a w piątek zwyciężyła Zawiszę 1-0. Zwycięstwo z drużyną z Bydgoszczy dało Legii pewną wygraną w turnieju i stąd rozprężenie przed ostatnim meczem Legii z najsłabszą drużyną, Wojskami Lotniczymi. Legia niespodziewanie przegrała, ponosząc jedyną porażkę. Dla rywali była to natomiast jedyna wygrana w turnieju, a także... jedyne strzelone bramki.

"W niedzielę zakończył się w Krakowie turniej o mistrzostwo WP w piłce nożnej juniorów. W wyniku siedmiodniowych rozgrywek pierwsze miejsce i tytuł mistrza Wojska Polskiego juniorów na rok 1969 zdobyli aktualni mistrzowie Polski - warszawska Legia. Legioniści zdobyli tytuł jak najbardziej zasłużenie, ponosząc w całych rozgrywkach tylko jedną porażkę i jeden mecz zremisowali. Należy przy tym dodać, że porażkę tę poniosła Legia dopiero w ostatnim dniu, kiedy mieli już zapewniony tytuł mistrzowski. Autorami tej największej niespodzianki okazała się najsłabsza drużyna mistrzostw - Wojska Lotnicze. Zagrali oni niezwykle ambitnie, wykorzystali poza tym rozluźnienie i dekoncentrację drużyny warszawskiej i po dobrej grze odnieśli pierwsze zwycięstwo w stosunku 2:1 (2:1).

Losy tytułu wicemistrzowskiego ważyły się do ostatniego spotkania. Ostatecznie zdobyli go juniorzy wrocławskiego Śląska, którzy w ostatnim dniu po zaciętej walce pokonali Flotę Gdynia 1-0 (0-0), zdobywając zwycięską bramkę na 5 minut przed końcem z efektownego strzału głową Podgórskiego.

Trzecie miejsce zajęli piłkarze Lublinianki - Wawelu (WOW), odnosząc w niedzielę najwyższe cyfrowe zwycięstwo w turnieju. Rozgromili oni juniorów Orła Łódź 7-0 (6-0), zdobywając bramki ze strzałów Krawczaka - 3 (został najlepszym strzelcem turnieju, z 5-ma bramkami), Ludzika - 2 oraz Wójcika i Karkuszewskiego" - pisał Sport.

Legia więc po sukcesie na mistrzostwach Polski rozegranych w lipcu, dołożyli także wygraną w mistrzostwach Wojska Polskiego miesiąc później.

Wyniki Legii na MP Wojska Polskiego:

24.08.1969 Legia 4-0 Inspektorat OTK
25.08.1969 Legia 1-0 Marynarka Wojenna
26.08.1969 Legia 1-0 ŚOW
27.08.1969 Legia 0-0 WOW
29.08.1969 Legia 1-0 POW
31.08.1969 Legia 1-2 Wojska Lotnicze

Końcowa tabela mistrzostw WP w 1969 roku:
1. Legia Warszawa 6 meczów 9 pkt. 8-2
2. Śląsk Wrocław 6 9 7-1
3. Lublinianka - Wawel 6 8 14-3
4. Zawisza Bydgoszcz 6 7 8-3
5. Flota Gdynia 6 4 4-7
6. Orzeł Łódź 6 3 3-18
7. Wojska Lotnicze 6 2 2-12

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.

Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.