Pamiętny lot Różyka na meczu Legii w Grójcu - fot. Mishka
REKLAMA

LL! proponuje: Organizacja sparingów w legijnych miejscowościach

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Wiele osób często podkreśla, że największym skarbem Legii są jej wierni kibice. Ostatnio chyba powoli zauważają to także właściciele klubu. Pod względem liczby fanklubów Legia plasuje się w krajowej czołówce - właściwie od lat możemy pochwalić się sporą liczbą kibiców rozsianych po całym kraju. Od dłuższego czasu legijne fankluby udanie współpracują z SKLW.

Co roku dochodzi do turniejów kibicowskich organizowanych przez legijne FC i atmosfera na nich jest wyśmienita. Warto jednak jeszcze bardziej uaktywnić fanów Legii z innych miast, a bardziej pomoże w tym przyjazd piłkarzy naszego klubu do danej miejscowości na sparing z miejscową drużyną, niż odwiedzanie szkół przez delegację dwóch czy trzech zawodników (zresztą wizyty w podstawówkach czy gimnazjach są skierowane raczej do młodszej grupy osób).

Ostatnio Maciej Skorża często zamiast treningów swoim podopiecznym "serwuje" sparingi z drużynami z Pruszkowa czy Nadarzyna. Te co prawda nie są zamknięte dla publiczności (prawdopodobnie dlatego, że kibiców Legii trudno przechytrzyć;)), ale pora ich rozgrywania z pewnością nie jest dla fanów zbyt komfortowa. Zrozumiałym jest, że sparingi w trakcie ligi muszą mieć charakter typowo taktyczny i nawet chodzi tu o pewien kamuflaż. Warto pomyśleć jednak, by w przerwach między rundami piłkarze Legii, oprócz sparingów zagranicznych czy z drużynami z ekstraklasy, rozgrywali mecze w miejscowościach, w których znajduje się wielu fanów Legii. Takie spotkanie może ich pobudzić do działania, nie mówiąc o organizacji FC przy okazji tego typu spotkań.

Młoda Legia ostatnio regularnie jeździ do legijnych Bartoszyc na obozy przygotowawcze (bardzo dobrze!). Warto pamiętać sparingi w podwarszawskich miejscowościach (głównie zimowe), które gromadziły na trybunach komplet widzów, a rozgrywane były w weekendy. I tak Legię mogli podziwiać kibice z Siedlec, Ząbek, Legionowa czy Grójca (tu akurat przy okazji meczu w Pucharze Polski), a przyjazd drużyny był nie lada gratką dla kibiców z eLką w sercu, zamieszkujących okoliczne miejscowości. Zresztą na każde z tych spotkań wyruszała liczona w setkach grupa kibiców z Warszawy. Dodajmy - zawsze było naprawdę ciekawie.

Naszym zdaniem najwyższy czas zacząć promować Legię w "naszych" miejscowościach poprzez mecze z takimi drużynami jak np. Legia Chełmża, Sparta Brodnica, Bug Wyszków, Orlęta Łuków, Czarni Węgrów, Nadnarwianka Pułtusk, Żyrardowianka Żyrardów, Narew Ostrołęka, MKS Ciechanów czy Victoria Sulejówek (pomysłów mamy znacznie więcej, więc spokojnie wystarczy na kilka najbliższych lat). To z pewnością da większe korzyści klubowi niż spotkania z zespołami z miejscowości, gdzie Legii się nienawidzi (a i takie sparingi Legia rozgrywała w ostatnim czasie).

Bardzo dobrym pomysłem jest rozgrywanie meczów towarzyskich z zaprzyjaźnionymi z Legią ekipami (jak ostatnio z Olimpią czy Den Haag). Warto jednak czasem taki mecz zagrać na wyjeździe, np. w Elblągu czy Sosnowcu... nie mówiąc już o Hadze :). Czy ktoś jeszcze pamięta mecz towarzyski Zagłębie - Legia i doskonałą zabawę fanów obu klubów, gdy Zagłębie drogę do ekstraklasy miało przed sobą długą i krętą? Wtedy zapowiadano, że takie mecze organizowane będą co roku (organizatorem spotkania był, można powiedzieć, śp. Wiesław Giler). Niestety od tego czasu obie drużyny towarzysko spotkały się tylko raz - przy okazji meczu z okazji jubileuszu obu klubów - pod koniec 2006 roku.

Co roku wszyscy narzekają, że rozgrywki w naszym kraju kończą się zbyt wcześnie (w maju), a piłkarze mają zbyt długie urlopy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czerwcu zorganizować chociaż dwa mecze w wymienionych powyżej miejscowościach, a kolejne jedno/dwa spotkania przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Zapewniamy, że każdy z tych klubów z ucałowaniem ręki weźmie na siebie wszystkie szczegóły związane z organizacją takiego spotkania, a kibice z danej miejscowości będą o wiele regularniej zaglądać na Łazienkowską.

Poprzednie propozycje LL!:

Album o budowie stadionu
Internetowy katalog produktów
Zmiana trumny na Lenergy, KK i w nSport
Legijne sprawozdania
Galeria Sław Legii - rozszerzenie i reaktywacja
Jak uniknąć kolejek do punktów gastronomicznychFani Legii na sparingu w Legionowie w 2003 roku - fot. LegiaLive!


Fani Legii i Mazowsza Grójec świetnie bawili się podczas meczu w listopadzie 2004 roku - fot. Mishka

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.