REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Kolekcja szalików Legii (3)

Dariusz Chojnacki - Wiadomość archiwalna

W dzisiejszym odcinku cyklu kolekcjonerskiego zamieszczam wywiad z "Aro", który jest posiadaczem największej kolekcji szalików Legii. Kolekcja jest naprawdę imponująca i ze względu na swoją wielkość robi niesamowite wrażenie. Serdecznie dziękuję za kolejne kontakty osób posiadających kolekcje pamiątek związanych z Legią Warszawa.

W następnych odcinkach systematycznie będę prezentował te zbiory oraz sylwetki ich właścicieli. Dziękuję również za informacje odnośnie posiadanych przez Was unikalnych pamiątek, o których istnieniu nawet nie słyszałem.

Ponawiam swoją prośbę: Jeśli ktoś z was zbiera pamiątki dotyczące Legii lub też posiada ciekawe informacje na ich temat, proszę o kontakt: darek.chojnacki@legionisci.com.

Jeśli chcielibyście dołączyć do powstającego Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Legii Warszawa, również proszę o kontakt. Klub posiada już pierwszych członków i myślę, że niedługo uda się zorganizować pierwsze spotkanie KKPLW.

Zapraszamy do naszego KĄCIKA KOLEKCJONERA.

Arek, jak i kiedy zaczęła się twoja przygoda z szalikami Legii?
- Zaczęło się to mniej więcej kiedy Legia grała w Lidze Mistrzów, czyli rok 1995-96, wtedy zacząłem kupować pojedyncze szale. W kolekcjonowanie wciągnąłem się na poważnie około roku 97-98 i trwa to aż do dziś.

Ile szali na tą chwile liczy twoja kolekcja?
- Na dzień dzisiejszy mam ok. 800 szali Legii i ok. 300 innych.

Jak przechowujesz tak ogromną kolekcję? Ile ona zajmują miejsca?
- Szaliki przechowuję w 2 szafach :). Jedną zrobiłem specjalnie na szale, drugą podkradłem żonie :). 1100 szalików - proszę wyobraź sobie ile miejsca zajmują :).

Gdzie zdobywasz nowe szale do kolekcji?
- Szale zdobywam z różnych źródeł: znajomi, Allegro, mecze... Nieraz ludzie sami piszą jak coś wychodzi. Ciężko teraz w moim przypadku zdobyć coś nowego :).

Kiedy pojawił się pierwszy szalik na Legii, czy wiadomo, jaki to wzór?
- Pierwsze szale pojawiły się na Legii w latach 70. Były to pasiaki robione przez samych kibiców. Dopiero w późniejszych latach w Polsce zaczęła się produkcja pierwszych szali robionych komputerowo - początek lat 90.

Jak wahają się ceny szalików?
- Ceny szalików są różnorodne. Szalik, który był robiony masowo i jest ogólnodostępny można kupić już za ok 10-25 zł. Za szale unikatowe trzeba zapłacić więcej. Nawet kilkaset złotych.

Ilu jest kolekcjonerów szalików Legii? Jak to się ma do innych klubów?
- Ilu jest kolekcjonerów - ciężko powiedzieć. Takich z prawdziwego zdarzenia jest ok. 10-15 (mówimy o legionistach). Jest też całe mnóstwo ludzi z całej Polski, którzy zbierają szaliki. Można nas spotkać na forum poświęconym szalikom, którego jestem administratorem, i na które wszystkich zapraszam. Jego adres to: www.szaliki.fora.pl. Co jakiś czas pojawiają się nowi, ale co poniektórych ciężko nazwać kolekcjonerem, bo gdy dana osoba dostanie zastrzyk gotówki kupuje wszystko jak leci, a potem nie ma np. na piwo i "musi" sprzedać całą kolekcję.

Czy są większe kolekcje lub porównywalne do twojej?
- Z moich źródeł wynika, że nie ma większej kolekcji szalików Legii od mojej. Jest parę osób, które mają po kilkaset szali, ale jak na razie "prowadzę" w rankingu :-). Z tego miejsca chciałem pozdrowić kilku kolegów: Piotrka, Kubę, Wojtka, Łukasza, Przemka, a także Pawła, który ma jedną z największych kolekcji szali Zagłębia Sosnowiec - pozdro chłopaki!

Jaki szalik w twojej kolekcji jest najcenniejszy i dlaczego?
- Trudne pytanie, który szalik jest najcenniejszy. Myślę, że w mojej kolekcji jest kilka ciekawych pozycji. Jednak jako pierwszy przychodzi mi na myśl szalik łączony Legii z PSG, do dziś nie wiem z jakiej okazji powstał, ani w jakiej liczbie. Z moich znajomych nie ma go nikt, co czyni go jeszcze cenniejszym :-).

Ile może być wszystkich wzorów wydanych szalików Legii?
- Nie da się odpowiedzieć na pytanie ile może być wszystkich szalików. Ja mam ok. 800, a ze zdjęć, które posiadam, brakuje mi ok. 100-150. Na pewno jest jeszcze cała masa szali, o których nie mam zielonego pojęcia. Druga sprawa, że co chwilę wychodzą jakieś nowe wzory i co chwilę łączna liczba szali wzrasta.

Orientujesz się, ile rocznie powstaje nowych wzorów?
- Kolejne pytanie, na które nie da się odpowiedzieć, ale ok. 50 na pewno.

Ilu szalików Legii brakuje ci na dzień dzisiejszy?
Jak już wcześniej mówiłem, brakuje mi ok 100-150 szali z tego, co mam udokumentowane zdjęciami. Dla tych, którzy może mają coś czego nie mam podaję linka http://szalelegii.pl.tl/Poszukiwane-szale-.htm. Chętnie odkupię lub w miarę możliwości wymienię wzory, których nie mam w kolekcji.

Co sądzisz o powstaniu Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Legii Warszawa?
- Myślę, że to bardzo dobry pomysł, będziemy mogli lepiej się poznać i wymienić doświadczenia.

Może zechciałbyś na koniec przekazać coś od siebie innym kolekcjonerom pamiątek Legii?
- Jeśli ktoś to kocha i chce się w to bawić długo, nawet bardzo długo, to nic innego mi nie pozostaje, jak zaprosić wszystkich do kolekcjonowania. To fajne zajęcie, które trzeba po prostu polubić.

Dzięki za rozmowę i życzę wytrwałości w kolekcjonerstwie oraz powiększenia zbioru o brakujące pozycje.

Rozmawiał Dariusz Chojnacki

Legia - PSG:


Stare pasiaki:Jeden z pierwszych szali Legii:


Pierwsze szale robione komputerowo:Mój wzór szalika - kolekcjonerski, limitowana edycja (12 szt., każdy numerowany)


Zdjęcia i podpisy „Aro”

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.