fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

23. rocznica śmierci Deyny

Redakcja - Wiadomość archiwalna

Dziś mijają 23 lata od tragicznego wypadku, w którym zginął Kazimierz Deyna, legenda nie tylko Legii, ale również całego polskiego futbolu. Złotymi literami zapisał się w historii warszawskiego klubu, w którym spędził ponad 12 lat. Ponad 300 meczów, niespełna 100 bramek, dwa mistrzostwa, puchar kraju oraz niezliczona ilość fantastycznych zagrań, którymi czarował publiczność - to jego osiągnięcia w Legii.

Spełniony w reprezentacji Polski, z którą zdobywał medale na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 (złoto) oraz 1976 roku (srebro). Do tego król strzelców IO w Monachium, a także brązowy medalista Mistrzostw Świata w 1974 roku. W koszulce z orłem na piersi wystąpił 97 razy i zdobył 41 bramek.

Po odejściu z Łazienkowskiej kontynuował swą karierę w Manchesterze City oraz w amerykańskim San Diego Sockers.

Kibice oddają hołd
Jak co roku kibice Legii pamiętają o rocznicy śmierci Kazimierza Deyny. O godzinie 17 ze Źródełka wyruszy wspólny przemarsz pod tablicę "Kaki", która wisi przed Żyletą. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Pomnik Deyny
6 czerwca 2012 r. Kazimierz Deyna spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. Wielkiego piłkarza Legii żegnała rodzina, koledzy z boiska, władze Legii i Warszawy oraz kilkuset kibiców. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza Święta.

Również 6 czerwca odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny, który stanął przy wejściu na Żyletę, obok stadionu Legii. Pieniądze zbierane były przez niemal dwa lata, a ostatecznie koszt postawienia pomnika przewyższył kwotę 200 tysięcy złotych.fot. Mishka / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.