Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
fot. kibicewisly.pl
fot. kibicewisly.pl
Wtorek, 6 listopada 2012 r. godz. 15:36

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Na stadionach: Finał w grobie? Nie ma leku na krakowskie fobie

Bodziach

Specyfika kibicowska w Krakowie jest taka, a nie inna - używanie noży i morderstwa na tle kibicowskim są tam na porządku dziennym. Wykradanie projektów opraw meczowych czy krojenie barw to rzeczy jak najbardziej spotykane w wielu innych miastach, za które "środowisko" na pewno nikogo piętnować nie będzie. W Krakowie jednak granica smaku została mocno zachwiana. Tuż po 1 listopada fani Cracovii świętowali śmierć kibiców z drugiej strony Błoń i nie był to pierwszy tego typu przypadek w Grodzie Kraka."Działałeś twardo i pewny siebie, zobaczyliśmy ciebie na twoim pogrzebie" oraz "Witaj Darku w naszym garnku" - to hasła Cracovii skierowane do Ś.P. kibica Wisły. Do tego "Pasy" skandowały hasło "Ivan wam powie, kto ma fobię w Krakowie" (w nawiązaniu do oprawy Wisły) - także w tym przypadku chodzi o kibica, którego nie ma już na tym świecie.
Wisła w ten weekend grała jako pierwsza, do tego ze zgodą Cracovii, Lechem. W przypadku wiślaków obyło się bez ksywek - do lokalnego rywala skierowali hasło oprawy "Nie ma na to leku. Finał będzie w grobie. Wszyscy cierpicie na Galeofobię". Trzeba przyznać, że sektorówka wykonana przez Wisłę była najlepszą w ich dotychczasowej działalności. Do tego bardzo dobrze całość komponowała się z odpaloną pirotechniką. Odpaleniu rac towarzyszyło hasło skierowane do lokalnego rywala "Spójrz pasiasta zdziro. Tak wygląda piro". Co prawda Cracovia na swoim meczu z Sandecją pirotechnikę odpaliła (po raz pierwszy od dłuższego czasu), ale w ilościach bardzo skromnych.

Wojewodowie zamykają
Wojewodowie w ostatnim czasie mogą czuć się niezwykle ważni. Jako pierwszy w rolę "szeryfa" wcielił się wojewoda mazowiecki, który już po finale PP w Bydgoszczy postanowił błysnąć. W obecnym sezonie pan Kozłowski przed każdym meczem wydaje opinię na temat Żylety, a ostateczna decyzja trzymana jest w tajemnicy do samego końca. Prawie jak Cezar podczas igrzysk. Zabłysnąć starają się kolejni wojewodowie. W Szczecinie zamknięto na razie sektor gości. Wojewoda małopolski po meczu Wisły z Lechem zamknął na najbliższe dwa mecze trybunę północną na stadionie Wisły, a wojewoda pomorski zamknął "Górkę" na stadionie Arki za pirotechnikę odpaloną na meczu z Dolcanem. Kto następny? Jest jeszcze w końcu kilka stadionów, które można zamknąć.

Czasem wojewodę wyręczy PZPN. Tak było (a właściwie będzie) przy okazji meczu GKS-u Tychy z Cracovią, który odbędzie się w Jaworznie przy pustych trybunach. I tak mecz przyjaźni odbędzie się bez udziału kibiców. Może ktoś uznał go za mecz podwyższonego ryzyka?

Fani Zagłębia zapłacą za szkody
Kolejne kluby są obecnie karane za odpalanie pirotechniki. Nietypowo zachowali się kibice Zagłębia Lubin, którzy zapowiedzieli, że za szkody zapłacą. Poniżej oświadczenie Stowarzyszenia Kibiców Zagłębia:

"W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce podczas meczu derbowego, Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin "Zagłębie Fanatyków" pragnie poinformować, iż pokryje straty materialne jakie zostały wyrządzone w pomieszczeniach na stadionie we Wrocławiu. Pokrycie odpowiednio wyliczonej szkody zostanie dokonane po sporządzeniu rzeczowej wyceny przez organizatora imprezy masowej, przy udziale przedstawicieli klubu Zagłębie Lubin.
Odnosząc się także do oświadczenia klubu Śląsk Wrocław S.A. pragniemy podkreślić, iż zakaz uczestnictwa w następnych derbach nie wywołuje u nas zdziwienia, tym bardziej nie wywołuje poczucia żalu. W momencie wybudowania stadionu we Wrocławiu przez około rok czasu, żadna z grup zorganizowanych kibiców gości nie miała możliwości uczestnictwa w imprezach masowych organizowanych na nowym stadionie we Wrocławiu. Dopiero w sytuacji, w której rozpoczęły się problemy finansowe związane z utrzymaniem stadionu umożliwiono uczestniczenie w meczach grupom kibiców przyjezdnych.
Mając to na względzie, jako przedstawiciele kibiców Zagłębia Lubin zaznaczamy, iż pokryjemy straty materialne związane ze zniszczeniem toalet po spełnieniu warunków przedstawionych powyżej. Tym samym ze spokojem przyjmujemy deklarację o potencjalnym zakazie wstępu dla nas. Wszyscy przecież doskonale zdajemy sobie sprawę, że to nie kibice Zagłębia są problemem. W gruncie rzeczy nie będziemy zaskoczeni jeśli wrócimy do Wrocławia ponownie na Oporowską.
SSZL "Zagłębie Fanatyków".

Tylko jeden legalny wyjazd w ekstraklasie
W minionym tygodniu w ekstraklasie miały miejsce tylko dwa (!) wyjazdy, z czego jeden na legalu! Ruch Chorzów (1000), po dogadaniu się z kibicami Piasta, zajął miejsca na stadionie, mimo zakazu wyjazdowego. Puste sektory gości były w Gdańsku, Zabrzu (brak sektora), Krakowie, Szczecinie, Białymstoku i Lubinie. Tylko w tym ostatnim przypadku pusty sektor spowodowany był słabą formą kibicowską.

W niższych ligach dobry wyjazd do Torunia zaliczyło Zagłębie Sosnowiec ze zgodami, Sandecja Nowy Sącz do Krakowa czy Chojniczanka do Bytowa. Przyzwoitą formę utrzymują kibice Hutnika Kraków.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legionisci.com - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Piast Gliwice - Ruch Chorzów (1000).
Dzięki kibicom Piasta, mimo zakazu wyjazdowego, fani Ruchu pojawili się na stadionie w Gliwicach, i to w całkiem przyzwoitej jak na zakaz liczbie - 1000 osób. Niebiescy dobrze wspierali swój zespół oraz skandowali hasła "Piłka nożna dla kibiców" i "Piłka nożna bez policji. Pod koniec spotkania chorzowianie podziękowali gliwiczanom za możliwość obejrzenia meczu. Po meczu spora grupa Ruchu wybrała się przed zabrzański areszt śledczy, by wesprzeć przebywających tam kibiców swojego klubu.

Polonia Warszawa - Korona Kielce (160).
Koroniarze przyjechali na Konwiktorską w 160 osób, z pięcioma flagami. Prowadzili słaby doping. Poloniści zaprezentowali na trybunie głównej niewielką sektorówkę oraz flagi na kiju.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa (-).
Legia na wyjazd do Gdańska nie mogła pojechać z powodu wewnętrznego konfliktu z działaczami, którzy nie zamawiają biletów na mecze wyjazdowe. Lechistów nieco ponad 18 tysięcy. O ile w poprzednim sezonie na spotkanie z Legią przygotowali kilkupunktową oprawę, tym razem nie zaprezentowali żadnych akcentów ultras.

Górnik Zabrze - GKS Bełchatów (-).
Fani Górnika tradycyjnie już wypełnili jedyną czynną trybunę do ostatniego miejsca. Podczas minuty ciszy poświęconej zmarłym ostatnio kibicom KSG na budynku nieopodal stadionu odpalonych zostało kilkanaście rac. W II połowie zabrzanie wywiesili transparent "Piłka nożna bez policji".

Wisła Kraków - Lech Poznań (-).
Mecz Wisły z Lechem zapowiadał się interesująco ze względu na zgodę poznaniaków z "Pasami". Szkoda tylko, że na trybuny nie wpuszczeni zostali przyjezdni. Wiślacy przygotowali oprawę - kartoniki tworzące skrót "WS" (od Wisła Sharks), malowaną sektorówkę z rekinem oraz transparent "Nie ma na to leku. Finał będzie w grobie. Wszyscy cierpicie na Galeofobię". Po prezentacji odpalonych zostało kilkadziesiąt rac na sektorze Wisły, w asyście flag na kiju oraz transparentu skierowanego do lokalnego rywala, stroniącego od dłuższego czasu od piro: "Spójrz pasiasta zdziro. Tak wygląda piro".

Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław (-).
Z powodu zamkniętego przez wojewodę sektora gości oraz zakazu wyjazdowego nałożonego meczu nie mogli obejrzeć kibice gości. Portowcy odnieśli się do wypowiedzi prezesa klubu na temat opraw meczowych, kar za mecz z Legią itp., wywieszając transparent "Nikt nie będzie mówił nam jak mamy dopingować. Wskrzesiliśmy ten klub, gdy inni chcieli go pochować". W ramach protestu przez pierwszych 15 minut nie prowadzili dopingu.

Jagiellonia Białystok 2-2 Widzew Łódź (-).
Jagiellonia nadal protestuje, więc oprócz dopingu pikników nie działo się nic ciekawego. Widzewa ok. 30 osób - część przed stadionem, część na trybunach. Zaznaczyli swoją obecność, po czym zostali spisani.

Zagłębie Lubin 1-2 Podbeskidzie Bielsko-Biała (0).
Podbeskidzie zaliczyło wyjazdowe zero w Lubinie. Zagłębie z mniejszym niż ostatnio młynem. Lubinianie odnieśli się także (w oświadczeniu cytowanym powyżej) do wydarzeń i kar nałożonych na klub po meczu ze Śląskiem.

I liga:

Cracovia Kraków - Sandecja Nowy Sącz (600).
W Krakowie rozegrano mecz przyjaźni, na którym pojawiło się ponad 10 tysięcy widzów, w tym 600 kibiców z Nowego Sącza. Grupy ultras obu ekip zaprezentowały łączoną sektorówkę "Sandecja Cracovia. Pasiaste braterstwo". Druga choreografia została już przygotowana w całości przez "Opravców i składały się na nią - malowana sektorówka "Witaj Darku w naszym garnku" (w odniesieniu do zabitego niedawno kibica Wisły), przedstawiająca diabła, transparent "Działałeś twardo i pewny siebie, zobaczyliśmy ciebie na twoim pogrzebie", a całość skromnie podświetlono pirotechniką. Po zaprezentowaniu oprawy, wywiesili transparent będący odpowiedzią na choreo Wisły - "Ivan wam powie, kto ma fobię w Krakowie", nawiązujący do innego zabitego kibica Wisły.

Bogdanka Łęczna - Polonia Bytom (160).
Do Łęcznej pojechało 137 fanów Polonii, wspieranych przez Górala Żywiec (18) i Odrę Opole (5).

Warta Poznań - GKS Tychy (20).

GKS Katowice - Olimpia Grudziądz (11).
Fani Olimpii weszli na stadion dzięki pomocy katowiczan.

Stomil Olsztyn - Arka Gdynia (5).
Na wniosek wojewody kolejny mecz w Olsztynie z zamkniętym sektorem gości. Do Olsztyna wybrało się pięciu fanów Arki. Stomilu w młynie ok. 650, w tym Polonia Bydgoszcz (10). Wywiesili transparent zapraszający na marsz Niepodległości oraz "STOP Islamizacji Europy! - chłopaki trzymajcie się". W II połowie machali 40 flagami na kiju.

II liga:

Elana Toruń - Zagłębie Sosnowiec (600).
Dobry wyjazd sosnowiczan (250) do Torunia, gdzie wspierani byli przez BKS Bielsko (60), Olimpię Elbląg (110) oraz Legię (180) i jej FC (najliczniej Legia Chełmża). Przyjezdni zaprezentowali baloniki w barwach Zagłębia i Olimpii oraz transparent "Zgodowy tryb życia". Elana zaprezentowała sektorówkę i odpaliła świece dymne.

Bytovia Bytów - Chojniczanka Chojnice (400).
Gospodarze zaprezentowali sektorówkę oraz transparent "Opanowaliśmy każdy centymetr tego miasta, nasza siła ciągle wzrasta". Chojniczanka pokazała baloniadę oraz transparent "... tam zawsze jest chojnicka brać, aby dopingować ją".

Wisła Płock - Resovia (271).
Gospodarze przed meczem stracili przez policję sporo pirotechniki, w związku z czym oprawa nie wyszła tak, jak planowano. Na płocie rozwieszono odnowioną flagę "Nadwiślańscy Wojownicy". Gospodarze machali flagami na kiju z logo wszystkich płockich grup kibicowskich i FC. Dobry wyjazd Resovii, której z ŁKS-em (78) pojawiło się 271. Wywiesili 9 flag i prowadzili dobry doping.

Górnik Wałbrzych - Moto-Jelcz Oława (180).

Puszcza Niepołomice - Radomiak Radom (120).
Goście z trzema flagami.

Świt Nowy Dwór Maz. - Siarka Tarnorzeg (84).

MKS Kluczbork - Chrobry Głogów (83).
Chrobry pojechał do Kluczborka w 83 osoby, w tym Stilon Gorzów (10). Wywiesili jedną flagę.

KS Polkowice - Jarota Jarocin (5).

Stal Rzeszów - Wisła Puławy (0).
Gospodarzy w młynie 350.

Olimpia Elbląg - Concordia Elbląg ().
Gospodarzy w młynie 500. Zaprezentowali malowany transparent "Historia jest siłą", mini sektorówkę, folie aluminiowe w barwach oraz transparenty "1945" i 5 rac.

Niższe ligi:

Wisła Sandomierz - Hutnik Kraków (220).
Fani Hutnika otrzymali na ten mecz tylko 140 biletów, które wykorzystali, a kolejnych 80 osób przez kasy gospodarzy zostało odprowadzonych w pobliże klatki dla gości. Wraz z nimi Wisła Płock (23). Wisły Sandomierz w młynie 400, w tym Siarka (90), GKS Bełchatów (9) i Wisłoka Dębica (5). Gospodarze przygotowali dwie oprawy. Pierwsza z nich poświęcona była Ś.P. kibicom Wisły i składała się z hasła "Pamięć to twarda skała" oraz transparentów z ksywami zmarłych kibiców, nad którymi odpalone zostały race. Kolejna oprawa to podświetlony foliowy napis "Księstwo Sandomierskie" w asyście flag na kiju.

Victoria Kałuszyn - Mazovia Mińsk Maz. (110).
Mazovii na tym wyjeździe 110 osób, w tym Hutnik Huta Czechy (9) i Pogoń Grodzisk (7).

Zwolenianka Zwoleń - Powiślanka Lipsko (72).
Victoria Sianów - Wielim Szczecinek (70).
Dąbroczanka Pępowo - KKS Kalisz (54).
GKS Dopiewo - Górnik Konin (40).

Pogoń Grodzisk Maz. - Legionovia Legionowo (37).
Gospodarze bez młyna. Legionovia zaprezentowała flagi na kiju i pirotechnikę.

MKS Kutno - RKS Ursus (14).

Narew Ostrołęka - Nadnarwianka Pułtusk (10).
Narwi w młynie 100. Zaprezentowali dwie oprawy - pasy materiału, sektorówkę "Narew 1962-2012", piro oraz hasło "Semper Fidelis", transparent "Skrzynka skarg: Oprawy powróciły na Witosa" w połączeniu z flagowiskiem, konfetti i piro oraz hasło "A to dopiero początek". Gospodarze wspierani przez KS Piaseczno (5).

Naprzód Żernica - Start Kleszczów ().
Gospodarzy w młynie 20, z dopingiem. Pod koniec spotkania zaprezentowali foliowy napis "To my kibice, robimy tak, że ten sport jest piękny", podświetlony pirotechniką.

Czarni Węgrów - Mławianka Mława (0).

GKP Targówek - Orzeł Wierzbica (0).
Gospodarzy w młynie 30, w tym Ząbkowscy Legioniści (5). Fani GKP mieli problemy z nowym prezesem, Grzegorzem Skrzeczem, który nie chciał zezwolić na wywieszenie transparentu zachęcającego do udziału w marszu Niepodległości. Ostatecznie transparent wywieszono, a kibice zajęli miejsca na trybunie, gdzie machali białymi i czerwonymi chorągiewkami nad transparentem "Niepodległość".

Inne dyscypliny:

Koszykówka: Polpharma Starogard Gdański - Anwil Włocławek (19).
Koszykówka kobiet: Lider Pruszków - AZS Gorzów (14).
Koszykówka: Sokół Łańcut - Śląsk Wrocław (0).
Koszykówka: Trefl Sopot - Turów Zgorzelec (0).
Koszykówka: Spójnia Stargard Szczeciński - Znicz Basket Pruszków (0).
Koszykówka kobiet: Widzew Łódź - Lider Pruszków (0).
Koszykówka kobiet: Wisła Kraków - Lider Pruszków (0).


Wyjazd tygodnia: 1000 fanów Ruchu w Gliwicach i 600 fanów Sandecji w Krakowie
Oprawa tygodnia: Choreo Wisły na meczu z Lechem

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.

Lechia Gdańsk na meczu z Legią:
Wisła Kraków na meczu z Lechem:

Cracovia na meczu z Sandecją:Pogoń Szczecin na meczu ze Śląskiem Wrocław:


Górnik Zabrze na meczu z GKS-em Bełchatów:Ruch Chorzów na wyjazdowym meczu z Piastem Gliwice:
Piast Gliwice na meczu z Ruchem Chorzów:


Zagłębie Lubin na meczu z Podbeskidziem:


Korona Kielce na wyjazdowym meczu z Polonią Warszawa:


Polonia Warszawa na meczu z Koroną Kielce:


Sandecja Nowy Sącz na wyjazdowym meczu z Cracovią:


Wisła Płock na meczu z Resovią:


Elana Toruń na meczu z Zagłębiem Sosnowiec:


Narew Ostrołęka na meczu z Nadnarwianką:
Naprzód Żernica na meczu ze Startem Kleszczów:Zagłębie Sosnowiec na wyjazdowym meczu w Toruniu:


GKP Targówek na meczu z Orłem Wierzbica:


BKS Bielsko-Biała na wyjazdowym meczu w Czańcu:


Olimpia Elbląg na meczu z Concordią Elbląg:


Radomiak Radom na wyjazdowym meczu z Puszczą Niepołomice:


Chojniczanka Chojnice na wyjazdowym meczu z Bytovią:


Bytovia Bytów na meczu z Chojniczanką Chojnice:


Victoria Kałuszyn na meczu z Mazovią Mińsk Maz.:
Wisła Sandomierz na meczu z Hutnikiem Kraków:


Hutnik Kraków na wyjazdowym meczu z Wisłą Sandomierz:
img src=Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!